Университети в Германия и други държави с немски език 10

  • 92 269
  • 748
# 75
Привет и от мен и за много години на всички в темата!

Конкретен въпрос към майките на студентите в Мюнхен. Има ли проблем с намирането на квартира там? Общежитието не ни е опция?
Зависи как дефинираш проблем, но общо взето има такъв за Мюнхен. Жилищата са малко, дават ги само на хора с постоянни трудови договори и никой не обича да дава на студенти заради ниските приходи. Тъй като Бавария е най-богатата провинция, търсят само хора с доста високи заплати, тук мярката за висока заплата също е друга. Отделно, жилищата са много по-малко от търсещите, което е проблем в немалко немски градове, но е особено обострен в Бавария и конкретно, Мюнхен.

Това не значи, че е невъзможно да се намери жилище, просто е трудно и скъпо.
Благодаря! В случая питам за човек с постоянен договор, не за студент!
Виж целия пост
# 76
Момичета, замислих се по темата за здравното осигуряване в нашия случай и искам да ви помоля за съвет. Съпругът ми в момента работи в Германия на трудов договор към немски работодател със здравна осигуровка в АОК. Живот и здраве, девойката тази година завършва и дано всичко е наред и я приемат, септември ще замине да учи във Виена. Аз също съм с намерението да замина при мъжа си в Германия, като така от септември (живот и здраве) ние двамата ще сме в Германия, а тя в Австрия. Разбрахме, че има възможност той да ме добави към своята здравна осигуровка в АОК, докато започна работа. И сега като подхванахте темата за децата, се замислих как е най-добре да постъпим спрямо девойката - да я оставим ли към българската здравна система (и ще имаме ли право изобщо) или баща и да я включи и нея към своята здравна осигуровка в АОК и ще може ли, при условие, че тя реално няма да живее в Германия...? Ако ще включваме и нея към АОК, тя трябва ли да има преди това адресна регистрация при баща си или такава не е нужна? Ще ми е полезно, ако се включат и живеещи в Германия за това как се случват хронологично нещата. Пълна каша ми е в главата, а е важно да сме наясно хронологично кое след кое следва и да спазим стъпките, че да не пропуснем нещо важно...  Благодаря много предварително на всички отзовали се със съвет Relaxed
Виж целия пост
# 77
Благодаря! В случая питам за човек с постоянен договор, не за студент!
[/quote]
Е, тогава е по-лесно. Трябва човекът да си отдели 2-3, ако не и 5 дни, в които да има възможност редовно да цъка в иммобилиенскаут. Обявите (хубавите) изчезват за часове, та не е достатъчно вечер след работа просто да се поглежда.

Друг вариант е да си вземе маклер, защото така или иначе е почти сигурно, че ще плати маклер таксите, ако човекът си го наеме, поне ще намери нещо по-бързо, т.е. маклерът ще търси конкретно за него и ще си види парите само ако намери.

Момичета, замислих се по темата за здравното осигуряване в нашия случай и искам да ви помоля за съвет. Съпругът ми в момента работи в Германия на трудов договор към немски работодател със здравна осигуровка в АОК.
Муцунка, първо ви пожелавам успех с цялото местене.
Ще се опитам да отговоря на колкото въпроса знам отг, но не е зле да попиташ и в немската тема. Тази е по-скоро за студенти, другата е с много българи с деца и семейства, живеещи тук и ще знаят повече.

Конкретно:
- за да те добави мъжът ти към неговата застраховка, тр да сте женени на хартия (иначе нз какви са регулациите), т.е. тр да си преведеш брачното свидетелство (или както се нарича документът за брак) на немски. Провери дали не го искат легализиран, това ще варира от институция до институция.
- за дъщеря ви: дали може да остане осиг. в Бг нз, това ще могат да ти кажат на тел за Здравната Каса обаче. За Германия - най-добре я регистрирайте при вас. Иначе как ще докажете, че е осигурена? В момента, в който учениците завършат през май, не са осигурени вече и до началото на уч година в университета, се внасят май 3 здравни вноски, за да не се прекъсне осигуряването.
Ако обаче се регистрирате в Германия всички  (особено лесно ще ви е, ако дъщерята още няма 18), тя автоматично има право да се регистрира при баща си и после ще пращате немски документ на австрийците, а няма да се занимавате с Бг служби, за които дори не знаете дали имате право да сте към тях.
В Германия, докато тя е студентка или прави първо обучение след училище, има право да остане на застраховката на родителите си.

Така няма да се налага тя да плаща здравни във Виена.

- сега видях и друг въпрос: това, че не планира да живее в Германия за в бъдеще, няма значение. Нека си смени адр. регистрация на немска, а като стане време да ходи студентка, ще си се пререгистрира в Австрия. Процедурата по регистрация отнема м/у 30 мин и 1 час в зависимост от общината, но това е с цялото висене там, чакане и попълване на документите. Не е сложно, а документите ги има качени в сайтовете на общините, та може да се попълнят предварително, само не ги подписвайте (за всеки случай).

И последно, като последователност:

- звъните на АОК и питате как се регистрират членове на семейството (може би го пише и на сайта им) - ако има някакви бланки - да ви ги пратят, ако са на сайта - да кажат къде са
- подавате заявление за АОК, че искате да сте осигурени там / за теб и детето (предполагам заявлението ще тр да се подпиша от реално осигурения, т.е. мъжа ти)
- като получите потвърждение, че сте осигурени (или получите картата), регистрирате се и двете адресно в Германия (а може да си живеете и в Тамбукту в това време, но на този адрес ще си получавате официална кореспонденция, каквато има)
- като стане време за Виена, детето си заминава и си вади от АОК потвърждение, че е осигурена към вас / вашето семейство - това става също лесно, може дори да става на сайта им - и го представяте на австрийския уни

Възможно е АОК да ви каже, че първо тр да сте адресно регистрирани и тогава чак да правите здравните неща - в този случай само изтегляте стъпка 3 най-отгоре.
Това е.

Ако има друго, питайте, каквото знам, ще напиша. Simple Smile
Виж целия пост
# 78
Аз мога да добавя само, че ако се извади многоезичен акт за граждански брак-от общината, където е сключен брака, НЯМА да необходим нито превод, нито легализация на същия. Това е според нова европейска директива!!!! Просто кажете в общината, е искате такъв и ви е необходим за Германия. Ако платите бърза услуга, може на момента да ви го извадят. Аз вадих такъв от акта за раждане на сина ми и в общината ми казаха, че от обратна информация от хората-в Германия си го признават винаги, но във Франция напр.се правели на интересни или не знаят ха-ха за въпросната директива. Синът нямаше никакви проблеми с неговия акт.
Виж целия пост
# 79
Здравейте, дами и за много години!
Имам един технически въпрос към вас. Оказа се, че на дъщеря ми ще ѝ трябва превод на акт за раждане. Това е възможно да стане, нали? Както превеждаме документа за здравните осигуровки да преведа и акта за раждане?
Няма как да ѝ извадя аз многоезичен акт за раждане, при положение, че нямам пълномощно, нали?
Виж целия пост
# 80
Здравейте, дами и за много години!
Имам един технически въпрос към вас. Оказа се, че на дъщеря ми ще ѝ трябва превод на акт за раждане. Това е възможно да стане, нали? Както превеждаме документа за здравните осигуровки да преведа и акта за раждане?
Няма как да ѝ извадя аз многоезичен акт за раждане, при положение, че нямам пълномощно, нали?

Аз за сватбата превеждах и легализирах акт за раждане - стана за 1 седмица всичко. Ако е само за превод и в Германия в много градове има лицензирани преводачи, но таксата им е доста по солена отколкото да го направиш тук . И вече въпроса е как ще го изпратиш в Германия и за какви пари. Аз използвам ТНТ - отива за 1 ден пратката.
Виж целия пост
# 81
Здравейте, дами и за много години!
Имам един технически въпрос към вас. Оказа се, че на дъщеря ми ще ѝ трябва превод на акт за раждане. Това е възможно да стане, нали? Както превеждаме документа за здравните осигуровки да преведа и акта за раждане?
Няма как да ѝ извадя аз многоезичен акт за раждане, при положение, че нямам пълномощно, нали?

Аз за сватбата превеждах и легализирах акт за раждане ...

Олеле, колко съм невежа - какво ще рече "превеждах и легализирах". Не става само с обикновен превод, така ли?

Между впрочем щерката е във Виена, не че има голямо значение в случая.
Виж целия пост
# 82
Колди, зависи какво и трябва на дъщеря ти - трябва й обикновен превод или такъв, проверен / потвърден от Външно Министерство, т.е. легализиран? Това тя трябва да знае, ти няма как да разбереш какви са изискванията на институцията, в която ще го носи.

И още нещо - ако е документ за университет, на мен са ми приемали и преводи, направени от мен, не от преводач. Също и здравната ми каса ми е приемала мой личен превод и то когато има да ми връща пари. Данъчни също са приемали мои преводи...

Та ако не ви се дават пари и можете - попитайте дали не можете да си го преведете и сами. Освен ако не искат легализиран превод, тогава трябва агенция или легализиран преводач - т.е. не можете вие.

В Германия поне са единици местата, които изискват легализиран превод, вижте на вас австрийците какво ви искат, иначе предполагам, че превод с легализация на 2 страници ще идете на 20-30 лв (нз точните цени, само предполагам).
Виж целия пост
# 83
За Австрия не се изисква легализация на документите.
Колди, може да пробваш,  заради роднинската връзка и без пълномощно да вземеш дву/триезичния акт за раждане. Става за 10 мин, в общината, в която е родено детето.
Виж целия пост
# 84
Моята дъщеря също работи към университета и получава 450Е + стипендия , до сега не ми се е оплакала да има проблем с ЕЗОК. Не ми е и споделяла , че трябва да взима документ от здравна каса . Ще питам като се чуем.
При нас със стипендията директно тръгна и здравна осигуровка към немска здравна каса. EЗОК не е била нужна и слава Богу!
До 450 Евро също не покрива здравна осигуровка.
Виж целия пост
# 85
Моята дъщеря също работи към университета и получава 450Е + стипендия , до сега не ми се е оплакала да има проблем с ЕЗОК. Не ми е и споделяла , че трябва да взима документ от здравна каса . Ще питам като се чуем.
При нас със стипендията директно тръгна и здравна осигуровка към немска здравна каса. EЗОК не е била нужна и слава Богу!
До 450 Евро също не покрива здравна осигуровка.
Как дирекно ? Самата стипендия осигурява здравно осигуряване или? Дъщеря ми получава стипендия за отличен успех .Днес ще питам как точно се казва, защото до колкото знам от нея има и друга стипендия за отличен успех.
Виж целия пост
# 86
big_67, вероятно това се има предвид, тъй като има такива стипендии, които покриват и немска здравна осигуровка (т.е. застраховка се нарича тук), към немска частна здравна каса - примерно тази на ДААД.
Виж целия пост
# 87
Моята се наложи да я отпишем от нашата здравна каса, защото заплатата и е над 400 евро и се осигурява в Германия.
Mama Tim , има ли някъде информация за това, как мога да проверя? Има ли задължение студентът да се осигурява в Германия, ако получава над определена сума? Питали сме многократно, но отговорът е, че тя си решава къде да се осигурява. Искам обаче да съм сигурна, да не я накарат да доплаща после. Засега НЗОК картата й се признава и я ползва.
Скрит текст:
Дъщеря ми работи като Studentenaushilfe с договор за 20 часа седмично, 10 евро на час и определено изкарва над 400 евро, особено ако работи на пълен капацитет - докарва си към 700 евро месечно. (тя успява да се самоиздържа, за което сме безкрайно благодарни на детето). Нейният работодател й каза, че тя трябва да си се осигурява по досегашния начин - като студент. Миналото лято навърши 26 години и АОК й казаха да си избере къде да се осигурява, същото казаха и в НАП и ние избрахме, естествено, България.
Виж целия пост
# 88
Нашата девойка е със заплата около 1200 евро, пак за 20 часа седмично и от работата и изискаха да си избере немска каса, защото били длъжни да и плащат и удържат здравни осигуровки. А в АОК и казаха че за да се запише при тях трябва да се отпише от БГ защото не може да се осигурява в две каси в рамките на европейския съюз. И тя се опита да и признаят БГ осигуровката, но не стана, така че я отписаха. Сега обаче е много доволна от здравната помощ която получава и изобщо  с ЕЗОК имаш право на помощ само при спешни случаи, а така и аз съм по-спокойна че винаги може да иде на лекар ако се наложи.
Виж целия пост
# 89
Благодаря, Mama Tin, вероятно осигуряването е свързано с минималната заплата. Засега ще останем на този вариант, и без това ни остават 2-3 месеца най-много докато започне на постоянен договор.
Скрит текст:
Притесненията ми са, че нейна приятелка остана с непризнати осигуровки за няколко месеца и й ги търсят да ги плати по немските ставки, пък тя се осигуряваше в България, но ситуацията е друга - тя не учеше, а само работеше миниджоб в онзи период.
Мами, стискайте ни палци, дъщеря ми онзи ден си предаде магистърската теза (това пък какъв зор е, трябва отделен пост да опиша, изискванията и сроковете са много сериозни). Насрочиха й защита още следващата седмица, резултатите обаче ще излязат след 2 месеца (немци!!!). Така че, ако всичко мине добре, след 3 месеца ще имаме диплома и вече ще мине на постоянен трудов договор и осигуровките ще ги поеме работодателят.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия