Колко са разходите по изповядване на сделка за апартамент

  • 11 858
  • 38
# 30
Банката не беше съгласна за сделка на данъчна оценка.  
Скоро всички банки няма да са съгласни. Така и трябва да бъде. Wink
Виж целия пост
# 31
Запис да следя темата  Peace
Виж целия пост
# 32
Здравейте, при мен развитието е, че малко изчакване със сделката заради внезапни лични причини на продавача, заради което и малко ще се забави с ходенето за документи. Но исках да благодаря за всички отговори, м засега още нямам съвсем ясен ориентир за таксите. В банката единият ми вика към 5500 ще дойде нотариуса, другият му колега ме шокира с "около 7000". Не знам ако не ни стигнат парите дали няма да се наложи да вземем някакъв потребителски заем от 2-3 хиляди лева, но дали това би било проблем в течение на процедурата? Ние при кандидатстването за ипотечен кредит не сме декларирали, че имаме такъв и изведнъж се появява?
Виж целия пост
# 33
Здравей. Не разбрах дали в момента обслужвате потребителски кредит или питаш дали може да вземеш допълнително. Аз взех потребителски кредит от 3000 по време на последвалия ремонт. По-късно една позната ме повика и ми предложи да увеличи потребителския кредит и да ликвидира овърдрафта и кредитната карта. Естествено се съгласих и сега плащам ипотека + потребителски. Ако ще искате ипотечен кредит защо не вземеш 5000 отгоре и да сте спокойни?
Върху цената на сделката голямо влияние оказва дали продавачите са един или двама, дали купувачите са двама или един, дали сделката е на реална цена, на договорна ипотека или на данълна оценка. При цена на жилището, което купих от 41000 евро (в левова равностойност 78000лв приблизително) разликата в таксите за нотариус при двама продавачи и един купувач и на реална цена беше с около 2000 повече от това, което бих платила на данъчна оценка при един продавач и един купувач. Аз платих 3500 лв сама си сметни при вашата цена приблизително колко ще ви излезе.
Виж целия пост
# 34
В понеделник(5.02) изповядах сделка-покупка на апартамент с ипотечен кредит.Таксите,които платих при нотариуса са следните:
1.Местен данък за придобиване на имот-3%(в/у прод.цена-най голямото перо)
2.Материален интерес(нот.такса)(до 100.000лв-730+0.2% за сумата над 100.000,+ 20% ДДС(също не малко перо)
3.Такса вписване-0.1% от продажната цена
За ипотеката:
1.Нотариална такса(мат. интерес,на същият принцип,както по горе)
2.Такса вписване на законна ипотека(в полза на банката)-1% върху сумата,която ти отпуска банката.
3.Удостоверение за тежести
За Нотариуса,една много малка сума(на фона на по горе платените),(за изготвяне на продажбата,писане .на нот.акт, и т.н)
С една дума,не малко пари,а не ми се мисли,ако беше договорна ипотека Simple Smile
Виж целия пост
# 35
Договорна ипотека, е, когато ипотекираш свой собствен имот ли?
А в случая, като купуваш и още не си придобил имота - законова ипотека? Това ли е разликата?
Виж целия пост
# 36
Най-общо и не твърдя, че е изчерпателно, законната е около два пъти по-евтина, но може да се направи само ако цялата сума на кредита е само за придобиване на имота. Ако има част за ремонт, довършителни работи и т.н., не става, трябва договорна.
Ето и случаен линк:
http://kaloianova.com/въпроси/разлика-между-договорна-законна-ипот/
Виж целия пост
# 37
Договорна ипотека, е, когато ипотекираш свой собствен имот ли?
А в случая, като купуваш и още не си придобил имота - законова ипотека? Това ли е разликата?
Най-общо казано, дoгoвopнa ипoтeĸa се yчpeдявa, ĸoгaтo сте длъжник по кредит примерно за закупуване на недвижим имот като в този случай залагате за oбeзпeчeниe на банката (кредитора) друг свой недвижим имoт, paзличeн oт зaĸyпyвaния. Зaĸoннa ипoтeĸa се yчpeдявa тогава, ĸoгaтo се залага имoта, ĸoйтo ĸyпyвaте.
Виж целия пост
# 38
Здравейте. Не искам да отварям нова тема, затова ще питам направо тук.
Предстои ми закупуване на УПИ на стойност 40 000 лева и данъчна оценка 3800 лева. Решили сме с мъжа, че ще пишем стойност на сделката 20 000 лева, за да платим с около 800 лева по-малка такса за нотариус. Купуваме имота от роднини, така че сме сигурни, че няма някакви проблеми.
Все още сме в чуденка дали да не напишем в НА реалната стойност на имота. Ако пък запишем данъчната оценка, то тогава какви негативи може да последват, освен ако евентуално някои оспори сделката и изгорим с над 35 000 лева?
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия