Строеж - къде, как, колко? Тема за взаимопомощ 31

  • 93 886
  • 823
# 75
Започнах да чета от тема 1 и леко се наплаших колко бавно се случват нещата. Все пак за 10 години надявам се има напредък. 

Като виждам, че си от Варна да кажа, че в Общината никога, ама никога не си спазват сроковете. В общи линии  06.2016г подадохме първия документ / за допускане ПУП/ и началото на 12.2017г започнахме да строим. Много бавна процедура за всичко и бавното идва от голяма Община, не от кметството.
А иначе за гаража на нас ни казаха, че може да се включи в проекта, да се построи само къщата, да се вземе протокола за въвеждане в експлоатация /акт 16/ за къщата и после да си строим гаража / но май беше да започнем в срока на разрешителното за строеж/ и после пак акт 16. Това го споменавам, защото един вид ще ви спести време за разрешително за строеж на гаража.
Виж целия пост
# 76
Здравейте!Имам земя в регулация от близо 1 декар.Хрумнало ми е от известно време, че иска къща да строя.Моля ви, посъветвайте ме към каква да се насочим, тухла или сглобяема с метална конструкция?Пари нямаме, ще теглим от банката, но не знам колко ще отпуснат.Дори да съберем пари за проект и каквото трябва първоначално ще ни трябват няколко хиляди сигурно.Искам всекидневна, три спални(моя мъж казва, че две ни стигат), с две деца сме, искам две тоалетни и една баня, може и две бани в комбина с тоалетните, мокро помещение, килер и дрешник в коридора.Това нещо прави поне 120 квадрата.Как е по-изгодно: едноетажна или двуетажна къща?четох, че по-изгодно идвала двуетажната, защото покрива и основата ставали с по-малък обем.Гледах идейни проекти на някои сглобяеми къщи, но предлагат много високи цени, много....Помагайте!!! Само да кажа, че мястото, което имам е неравен терен и ще бъде със септична яма.
Виж целия пост
# 77
Зависи от терена. Ако ти трябват монолитни основи с укрепване е по-евтино двуетажна. Ако е равно и ще минете с ивични основе е по-евтино едноетажна. Смятайте, че губите едно 25м2 само в стълбище при двуетажната къща, т.е. все едно една стая Wink
Виж целия пост
# 78
Принципно се счита, че двуетажна къща е по-евтина от едноетажна заради основите и покрива - най-скъпото в грубия строеж. Но това пак опира до терен, както е отбелязала и chiana2003.
Мазето оскъпява, но понякога терена е такъв, че то е неизбежно / както беше при нас/.
Моя съвет е разглеждай готови проекти за къщи в нета, от тях ще ти стане ясно горе-долу какво е най-удачното разпределение за вашето семейство. Не се скъпи със спалните, при две деца според мен четири спални и три бани са си задължителни.
Също не пестете от складови помещения, много си трябват.
По нашите проучвания сухото строителство не излиза по-евтино от монолита, но е по-бързо и можеш да се нанесеш веднага, няма съхнене като при монолита три години.
120 кв е малко за къща, къщата си иска 250 кв - но това си е мое мнение.
Но гледайте разпределения на готови проекти, някой може да се окаже точно вашият.
Виж целия пост
# 79
За тухлена двуетажна къща  120 кв. колко ориентировачно ще идат за груб строеж? Мазе няма да има към къщата.Абсурдно е да строим 250 кв. къща.На банката ще трябва да изплащат и децата Simple Smile) .
Виж целия пост
# 80
За тухлена двуетажна къща  120 кв. колко ориентировачно ще идат за груб строеж? Мазе няма да има към къщата.Абсурдно е да строим 250 кв. къща.На банката ще трябва да изплащат и децата Simple Smile) .
До шпакловка и замазка при ивични дундаменти и без плоча на втория етаж, а направо покрив около 40К евро +- 10К  евро. Това е без ОВИ-то - там може да инвестирате и 30к лева и 3к лева за отоплението Wink
Виж целия пост
# 81
Какво е ОВИ?
Виж целия пост
# 82
Изобщо не знаете с какво се захващате. Прочетете поне още няколко месеца и тогава се хвърляйте на къща. И форумът не е мястото - тук можем да си пишем пълни измислици.
ОВИ - отоплението главно, както и вентилация, отдушници, комини и т.н. в зависимост какво отопление и охлеждане решите за вашата къща
Виж целия пост
# 83
Проучвали сме сглобяемите, не си заслужават, според нас. От една страна не спестявате много, от друга визията и разпределението на къщата са ограничени, ако дървесината не е добре обработена плъзват гадни и е ужасно, много се чуват шумове, влагата, повишена пожароопасност, топлоизлоацията има особености...

Иначе по груби сметки за РЗП (разгъната застроена площ, това не е реалната жилищна, да не се объркаш, тя е по-малка!) за 300 кв.м. - 55 000 лв. груб строеж и 20 000 лв. за покрив. (аз тук обаче не съм смятала шпакловката, дограми...). Шпакловката съм я отнесла към вътрешните, дограмата отделно. Важно уточнение: няма да имаме мазе, което оскъпява много и парцелът ни е равен. Защото трасирането на неравен терен и изграждане на подпорни стени и пр. оскъпява, според мен чувствително.
Проучете възможностите за ток, вода, за канализация, каза че няма, но на септична няма да сте, а на изгребна, сега и те имат някакви пречиствателни станции, не са без пари. Ако се връзваш към канализация - за твоя сметка си е копането, после се дарява. За тока - прави се проучване, ние сме заобиколени от ток какъвто искаш като напрежение и зор видяхме с ЧЕЗ, не смея да си помисля за отдалечен имот какъв е филма. Това го вижте също. Подпочвените води са важни за хидроизолацията, е тогава ако има и тръгнете с мазе е тегаво. Имотът ви е голям, поне няма да мислите за разположение на къщата.
Отоплението го помислете, ние в последния момент решихме да е друго, хем много дълго бяхме проучвали какво и защо.
Разрешението за строеж и съгласуването на проектите не са без пари, зависи от общината, при нас не е висока таксата но са си по 2 лв. на квадрат за разрешение и по 2 лв. на квадрат за съгласуване на проектите май, още не сме ги плащали, че се мотаем яко с разрешението по ред административни неуредици.

Съвет - смятай на реални цени, не на "това може и по-евтино", почти винаги накрая става по-скъпо, за съжаление.
Проект - много зависи какво искате, може и 2-5 хил. да излезе напълно готов, но ако тръгнете да местите разпределение вдигат цената. Проектът е много важен, от досегашен опит говоря, а още не сме започнали да строим. Пълни безумици има в проектите, много неизпипани, много лоши разпределения, просто да се продадат едни чертежи, ама после е голям филм.
Строилите вече могат да дадат техните реални цени на изпълнение, това е след наше проучване.

Като цяло трябва да се запознаеш доста добре с какво се захващате, за да не се разочаровате. Но ви поздравявам, че сте се решили, ще почетете, ще питате, ще се ориентирате, но нека ви улегне всичко в главата, защото има много въпроси за проучване. Успех!
Виж целия пост
# 84
Нашата къща е на 2 етажа, грубо по 100 кв. м. на етаж. Отделно имаме мазе и таван. Смятахме ги до 100 000 лв, оттам нататък само трупам фактурите, някой ден ще ги сметна. Това при положение, че за майстори пари не сме давалу, ММ я строи с помощ от близки и приятели. Мазето оскъпява много, бяха ни го казали, решихме поне една стая да има, за дървата, нямахме идея с какво се захващаме. Ако е на два етажа, и двата етажа са с бетонна плоча, също се оскъпява заради бетон, арматура и т.н. При гредоред е по-евтино, но ако не се направи качествено, може да протече. Банките отпускат много трудно кредити за къща, имат големи изисквания. Ние сме правили всичко с потребителски кредити. Само за проекта ще ви трябват няколко хиляди лева. Ние строихме 10 години, плюс още две за всички документи, че при нас имаше и странични обстоятелства, които забавиха старта. От почти седем години живеем в къщата и още не изглежда като по филмите. Успех!
Виж целия пост
# 85
Благодаря ви за коментарите и съветите! Simple Smile
Виж целия пост
# 86
.... Засега искам само да питам възможно ли е в началото да си построя само къщата и по-нататък да "залепя" до нея гараж, покривът на който да се ползва като тераса. Предварително ще си има врата за терасата.

Може. Аз точно това правя. Но го направих по следния начин - 1 проект в който гаража фигурира и обособих 2 отделни етапа, които могат да влязат в експлоатация поотделно. Първата част/етап, ми е жилищната част и  приключих грубия строеж преди 2 год и взех акт 14. Сега строя граража с терасата (втори етап) и едновременно правя довършителните работи на жилищната част. По този начин минаваш с един проект и едно заверяване в общината. Мисля че излиза малко по-евтино така. Спестяваш по-малко от всяка една част по проекта. Другото предимство е че ЕЛ и ВиК инсталациите са съгласъвани и при строежа на първия етап се залагат необходимите отвори, кабели и тръби необходими за втория етап. Също количествените сметки за необходимите материали по всеки етап ще ги имаш предварително - ще можеш по-добре да си планираш разходите.
Виж целия пост
# 87
Дали ще е удобно да кача тук проектът, който съм измислила? Засега всичко е само идея. 2 етажа по около 55 квадрата и евентуално гараж, който ще е залепен за източната стена на къщата.  Чудя се дали 30 000 евро биха стигнали за строежа завършен по БДС.
 И другара ми чуденка е за стълбището. До колкото разбрах височината на стъпалото трябва да е до 17 см, а дълбочината - поне 25? Обаче мястото, което съм предвидила за стълбището лееко не достига и май ще се получат стъпала високи 20 см? и дълбочина на стъпката - 25. Конструктивно не мисля, че ще е проблем, четох, че се допускат и по-наклонени стълбища, но все пак си има някакъв стандарт и ако леко го наруша се притеснявам да не стане някакво хипер неудобно.
Виж целия пост
# 88
За височината и ширината на стъпалата ще питам ММ довечера, той е наясно. Съседът не ги спази тези изисквания и сега стълбищата му са доста стръмни. Ако аз сега започвах да строя, щях задължително да искам килер и дрешник. Но нашият проект е правен през далечната 2001 г и с много неща не бях наясно тогава. Успех!
Виж целия пост
# 89
Дали ще е удобно да кача тук проектът, който съм измислила? Засега всичко е само идея. 2 етажа по около 55 квадрата и евентуално гараж, който ще е залепен за източната стена на къщата.  Чудя се дали 30 000 евро биха стигнали за строежа завършен по БДС.
 И другара ми чуденка е за стълбището. До колкото разбрах височината на стъпалото трябва да е до 17 см, а дълбочината - поне 25? Обаче мястото, което съм предвидила за стълбището лееко не достига и май ще се получат стъпала високи 20 см? и дълбочина на стъпката - 25. Конструктивно не мисля, че ще е проблем, четох, че се допускат и по-наклонени стълбища, но все пак си има някакъв стандарт и ако леко го наруша се притеснявам да не стане някакво хипер неудобно.


http://www.ka6tata.com/interior/stalbi-parapeti/article/301
Ето тук намерих на прима виста нещо за стандарта....  20 см е леко стръмно, но става (в къщи сме на 19.5, и не ни тежи, поне засега, с годините ще му мислим...)
Имай и друго впредвид - настилката на всеки от етажите. Важно е, защото много зависи от какво ниво ще тръгнеш да изравняваш - ако си поставиш за цел да няма сифони в баните (в БГ по турски тертип майсторята пляскат сифон винаги в банята (и не знам защо обикновено в средата, че най-лесно за оттиането...), който е обикновено почти неизползваем, а ако имаш изгребна яма той е предпоставка за ухания, независимо от водните затвори) тези сифони са причина за задигане на нивата покрай вратите на баните (за да не стане това следва да се предвиди вкопаване, дори по-ниско ниво на кофража на плочата, но това рядко се предвижда, и в резултат обикновено баняджията си прави неговия под, плочкажията - антрето, паркетаджията хола и навсякъде слагат преходни лайсни за изравняване на нивата), та, ако човек предвиди тези неща и се постарае да съобрази точно колко ще му излезе нивото преди първото стъпало на стълбата, но ниво готова настилка както и след последното, вече цялата височина се дели на броя стъпала и кавото излезе - винаги ще е +- поне половин сантиметър. Много е важно стъпалата да са еднакви , иначе гарантирано се спъваш.
Така че, настилката (горната, финиша) на стълбата оставете за последно, за да я сметнете точно и компенсирате където трябва.
Иначе грубото - пързалката със засечките на кофража на стъпалата е ясно, че няма как да ги нивелират до милиметър майсторята...
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия