Да отпадне ли смяната на времето?

  • 51 947
  • 803
# 315
Ами не, Poni69, аз съм от тези, на които тази смяна не им се отразява никак. Само че това не ми пречи да гледам обективно и да виждам дискомфорта, който тя причинява на доста други хора и е напълно излишна и неефективна и на енергийно, и на икономическо ниво.
Виж целия пост
# 316
От коментарите до тук оставам с впечатлението, че подкрепящите смяната на времето лежат на тезата:
 "Искам го, щото ми е по-добре, не защото без него ще ми е ЗЛЕ (или не до там зле колкото на другия лагер), просто ще ми е по-добре...,  и при това не ми пука че на другите от тая смяна им е ЗЛЕ! ". ... Някои даже се чудят как така има хора на които им е зле!

На аналогична връзка е и това: "икономията на ток е по-важна от рисковете за здравето/живота на някои хора (без значение малко или много са тези хора)" . Няма значение голяма или малка е тая икономия - по-важна е и толкоз! ... Ще рече, че икономията може да компенсира здравето на тези хора, че и остатък да има...
Виж целия пост
# 317
Ми аз не смогвам да събера сили, за да оправя целият свят и да направя така, че на всички да е добре, затова си изхождам от моята гледна точка. Не се чувствам толкова всеобхватна, че да се поставя на мястото на всички
Виж целия пост
# 318
На фона на цялата лудница, в която живеем, ако часът ви е проблема, вие никакви проблеми нямате. Но не пречи да продължавате да ги търсите........проблемите. Как точно един час ви причинява това, което всичката съвкупност от стрес не успява да ви причини? Всичко е въпрос на психологическа нагласа. Към едното се нагласяш някак, но другото категорично не го приемаш. Едното го приемате за непреодолима и задължителна даденост, а другото за непреодолимо неудобство.
Виж целия пост
# 319
Темата се поизчерпа, но пак искам да призова защитниците на единственото часово време , все пак, да се опитат да си представят какво ще е без смяна. Повечето пишещи тук са изживели по-голямата част от живота си със смяна на времето. Не мислите ли, че преминаването към постоянно часово  време няма да ви се отрази по-зле и за доста по-дълги периоди?
Виж целия пост
# 320
Темата се поизчерпа, но пак искам да призова защитниците на единственото часово време , все пак, да се опитат да си представят какво ще е без смяна. Повечето пишещи тук са изживели по-голямата част от живота си със смяна на времето. Не мислите ли, че преминаването към постоянно часово  време няма да ви се отрази по-зле и за доста по-дълги периоди?

Като как ще стане това, пряко природния синхрон човек да спи около 1/3 от денонощието по времето на нощта по едно и също време?

Аз помня, когато нямаше никакви зимни и летни времена. Помня и когато учехме в събота, а в този ден родителите ми работеха до обяд.

Лишаването от 1 час сън на пролет не се компенсира  - на организма му се налага да поеме последствията от това лишение и го прави кой като успее - един за седмица, друг за две, трети за повече. Защото спонтанния сън и спокоен такъв не е въпрос на воля! Затваряш очи и заспиваш пълноценно щото ти така искаш?!?.... Във всеки случай, връщането на отнетото чак есента е с изтекла давност за организма... Това са фактите по оношение на био-часовника.
Виж целия пост
# 321

И аз искам да остане лятното време.
защо няма така дефинирана опция в анкетата? Като гледам доста има като мен...
Виж целия пост
# 322
Повечето въртите и сучете на едно и също място - как никой не се оплаква като сменя часовите зони при пътуване и как никой не се оплаква като си ляга късно след дискотека, секс, филм и т.н. Обаче този тип промяна на режима няма нищо общо с другия. И след дълга, безсънна нощ има хора, които се възстановяват по-бавно и след пътуване. Но това е въпрос на личен избор и всеки си носи сам последствията за това.
Смяната на времето пролет/есен е свързано изцяло с представата за рано-късно, тъмно-светло и няма нищо общо с избора дали да си легнеш в 22:00 или в 23:00, когато и без това е тъмно. Вътрешното усещане, че светлината те е разбудила преди да се чувстваш отпочинал или че би трябвало да си лягаш, но не усещаш умора объркват по-чувствителните хора. За тези с добър биологичен часовник се получава така, че се събуждат когато си знаят, но се оказва че или имат един час за губене или са се успали. Или иначе казано, тялото ти казва, че си уморен и трябва да си легнеш нещо, че часовника показва 21 вместо 22 и 8 часа по-късно ти казва да станеш, нищо че часовника показва 5 вместо 6. И става така, че 1 час се мотаеш в нищото или се станал в 7, а се оказва, че е 6 и си ужасно закъснял. Респективно навиването на аларми и пренастройването е СТРЕСИРАЩО
Виж целия пост
# 323
Това пък възрастен човек толкова да няма някакви интереси, че да не може да измисли какво да прави с един свободен час, е смешно.
Виж целия пост
# 324
Това пък възрастен човек толкова да няма някакви интереси, че да не може да измисли какво да прави с един свободен час, е смешно.


Не става въпрос дали има интереси или не. Става въпрос за това, че "насила" трябва да прави нещо друго, само защото часовника казва така. На Вас може и да Ви се струва смешно, но за много хора е ужасно сериозно и не би следвало техните нужди да си приемат насмешливо
Виж целия пост
# 325

Има много хора с ... да го наречем объркан биологичен часовник.
Има такива, които в 20 окапват, а се будят по естествен път в 4.30 (да, да ги наречем дневни птици). Познавам такива.
Има и такива, за които естествения час за заспиване е 2-3 през нощта, а естествения час за събуждане - 11 - 12. И аз съм сред тях (да ги наречем "нощни птици").
Но да искаме цялото човечество да се съобразява с тях е... ами, абсурдно.
 идеята за съобразяване с шепата хора със съвсем особено разтройство на нервната система, изключващо дори минимална промяна в дневния режим просто не заслужава обсъждане.
За болшинството хора (малки и големи) лягането по време, когато слънцето вън препича (в 21 лятото) е тотално неприемлива. Ако и да има няколко, които го приемат за нормално, едва ли има смисъл изобщо да ги коментираме. Доста хора по това време тепърва напускат плажа...  Mr. Green
Виж целия пост
# 326
Те само пенсионерите са си легнали в 21.
Виж целия пост
# 327
Абстрахираме се от времето за лягане. Нека говорим само за времето за ставане...

Двете са изключително свързани. Времето на лягане играе най-важна роля за времето на ставане (и всичко произлизащо от това). Едното не може без другото. Природен закон.
Виж целия пост
# 328
Земя80, пазете си нервите за лятото, когато ще Ви трябват в големи количества заради лятното време.
Виж целия пост
# 329
Така е, но няма общо с часовото време.
Има, защото повечето хора, които живеят в населени места са с работно време до 18-19 ч., учениците 2 смяна също. Реално свободното им време започва след 19:30-20 ч., а тогава ще залязва слънцето, ако не се премести стрелката на лятно.
За другите, които водят по-горски живот часовникът не е от значение. Показаха в репортажа хората от манастира, много им пука на тях колко часа е. Но колко имат този шанс?
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия