Моля препоръчайте ми рецепта за лютеница

  • 5 062
  • 23
Моля препоръчайте ми рецепта за лютеница.

Възнамерявам да си купя хлебопекарна почти специално с идеята да си правя сам лютеницата (и хляба за филийките разбира се) Simple Smile

Най-много ми допада вкуса на лютениците на Олинеса - така че моля ако някой има рецепта, която да се приближава до тях да сподели.
Виж целия пост
# 1
Ще чакам и аз рецепта. Баба правеше прекрасна, но за съжаление вече не може. Имаше вкус точно на олинезената едросмляна / или Дерони едросмляна. Знам само, че май нямаше домат (не харесваме с много домат) и че се слагаше в даден момент захар...
Виж целия пост
# 2
Ние правим всякакви лютеници, но в момента у дома хитът е т.нар. мързелива печена лютеница, която има купешки вкус направо и зарязахме всички стари рецепти. Даже бурканите стоят  Wink
Ето една от рецептите в нета /аз не слагам вино, а балсамов оцет/, става страхотна http://lubopitko-bg.com/marzelivalutenica.html
Освен това бланширам доматите и ги обелвам.
В една голяма и дълбока тава се събира една доза.
Виж целия пост
# 3
Във форума имаше пусната рецепта за лютеница в машина за хляб. Пробвала съм я, става.

Скрит текст:
Лютеница

5 големи печени пиперки
1 голям морков - настърган и сварен в микровълновата
1 патладжан - обелен, нарязан на шайби по дължина, посолен, отцеден от горчилката и изпечен във фурната по 10 мин. от всяка страна ( става още по-вкусно с печен патладжан като за кьопоолу, но аз нямах такъв).
1 глава лук и 2-3 скилидки чесън , ситно нарязани
200-250 г доматено пюре
100-120 мл олио
сол, захар, чер пипер, кимион на вкус. Програма- мармалад

Рискуваш да си развалиш машината обаче. По-добре я ползвай по предназначение – за хляб и тестени изделия, а лютеница можеш да си направиш във фурната, по ето тази рецепта:

http://bg-mam.ma/p/792710/29072957
Виж целия пост
# 4
Моля препоръчайте ми рецепта за лютеница.

Възнамерявам да си купя хлебопекарна почти специално с идеята да си правя сам лютеницата (и хляба за филийките разбира се) Simple Smile

Най-много ми допада вкуса на лютениците на Олинеса - така че моля ако някой има рецепта, която да се приближава до тях да сподели.

Няма да ти свърши работа хлебопекарната.Ще излезе съвсем малко,не си струва труда и усилията.Отделно,че повечето са тефлонени и изяждаш отровите.  ПО-добре във фурна,мързеливата лютеница е наистина много добра. Аз си купих голяма дълбока тава,събира доза и половина,почти две.
Виж целия пост
# 5
   И аз ще чакам подходяща рецепта за лютеница, която се доближава наистина до тази на магазина. Обичах да купувам лютеницата "Тодорка". Много вкусна беше. Вече не купувам, след като прочетох в един вестник, че в една от марките лютеници беше открита миши косми. Оттогава се отказах да купувам лютеница. Майка ми прави лютеница, но не се доближава никак до купешката. Нейната рецепта съдържа: домати и червени чушки, смлени на ръчна машина за месо и сол.
Виж целия пост
# 6
Ние правим по тази рецепта:
На около 10 кг изпечени, почистени и обелени червени чушки слагаме един компотен буркан сгъстено доматено пюре /или 6-7 компотени буркана цели белени домати пасираме и изваряваме докато се сгъстят/. Ако се ползва доматен сок или пасирани домати, а не е пюре, първо се изваряват доматите и тогава се добавят останалите съставки. Ако работим с пюре, то се добавя след като поизварим чушките. Добавяме и колкото печен белен патладжан имаме - 1-2 кг е ОК. Сместа от 3те зеленчука ври на бавен огън, докато водичката се поизпари и се сгъсти. След това добавяме на порции слънчогледово олио - на 5-6 пъти по около 150-200 мл. до достигане на максимум литър. Целта е зеленчуците да усвоят добре мазнината и лютеницата да не плувне в олио. Заедно с олиото слагаме сол на вкус -  първоначално 5-6 супени лъжици, 2-3 супени лъжици захар, 1-2 пакета кимион и смлян черен пипер, както и черен пипер на зърна. В процеса на изпичане на лютеницата вадим в порцеланова чиния по мъничко и опитваме след като изстине добре. На гъстота е готова, когато спре да се отделя водичка в чинията. На подправки - добавяме олио, сол, захар и аромати, докато ни допадне на вкус. Вкусовете са различни - едни я обичат сладникава, други да налютява, трети без кимион или пипер, с повече/по-малко сол. Така че опитвайте, докато ви хареса. Ние я харесваме съвсем лекичко, едва забележимо, да сладни.
Никога не правим лютеница по точна рецепта, а винаги продуктите нагласяме според наличните чушки. Но горе-долу пропорцията е тази. А откакто слагаме повечко патладжан, става по-блага и се топи в устата. Картофи, моркови, лук, чесън, ябълки, тиква - никога не сме слагали.
Само да уточня - лютеницата се вари в голяма тава на слаб огън /огнище на дърва/ при непрекъснато бъркане /много е важно, иначе залепва за дъното/.
И още нещо ще допълня - вкуса от магазина няма да го постигнете никога. Не за друго, а защото не вярвам да си мелите доматите наред, без да отбирате. С чушките е същото - върви всичко, както е от камиона. Няма кой да сортира и да отбира домат по домат и чушка по чушка- намачкани, скапани, всичко върви в кюпа.
Виж целия пост
# 7
Ето и моята рецепта
1 буркан (1 кг) доматено пюре; 7 кг червени чушки, печени, обелени, смлени. Омесват се с пюрето.
Препържва се олио - около 1 кафена чашка, изстива. След това се слагат 5-6 лъжици мед, сол на вкус. Олиото се слага по малко и се бърка. Сипва се в бурканчета и се стерилизира.
Аз лично олиото не го слагам. Много ми е вкусна тази лютеница, обожавам я.
Виж целия пост
# 8
Аз ще ви дам възможно най-мързеливата и бърза рецепта, но много вкусна.
Купувам замразени печени и белени чушки разфасовка 2.5 кг. Изпичам 1 кг. патладжани. Смилам на машинка за месо размразените чушки, обеления патладжан и сушени домати около 300 гр. Доматите ги суша аз, но ги оставям по-сочни и ги държа във фризер. Ако се купят насипни, те са доста сухи и трябва малко да се накиснат във вода. Може да се ползват и сушени мариновани в буркан.
Добавям зехтин, сол, черен пипер, малко захар и балсамов оцет, бахар. Нищо не се пържи и вари, то е доста гъсто, дори ако е много гъсто се добавя изтекъл от чушките сок при размразяването им. Бурканчетата ги стерилизирам за 15-20 минути, колкото да се запечата капачката, без да заври лютеницата заради зехтина.
Може да се прави по всяко време от годината. Сушените домати придават страхотен вкус.
Виж целия пост
# 9
Ние пък изобщо не искаме лютеницата да е като от магазина,
искаме си домашна, като от едно време. Купувах Староселска на Дерони, ММ не я харесва, сега купувам домашната на Наша марка, като преди това сме опитали почти всички други. Последните десетина години не правя лютеница, че си е играчка, но тази година съм решила пак да направя. През годините изпробвах различни рецепти - с мед, с моркови, с бланширан пипер, вместо печен, но най ни харесва лютеницата по следната рецепта: 12кг пипер, 6 кг домати, 3 кг патладжан. Доматите се избелват и смилат с машинка, и се слагат на огъня, докато им изври водата. После се добавят предварително и печените, избелени и смлени пипер и патладжан. Варят се докато при бъркане в сместта започне да се появява черта, през която се вижда дъното на тавата. Добавя се постепенно олиото - около 700-800 мл и се вари още малко. Свалям от огъня и добавям сол и захар на вкус. Затварям в бурканчета като изстине сместа и варя 5 мин. за капачката. От тази доза излизат средно около 25 бурканчета. Много искам да си купя електрическо казанче за варене на буркани, но не нсмирам, виждам само тави по магазините. Че не ми се пържи на огъня с дърва.
Виж целия пост
# 10
По пазарите, където продават промишлени стоки, има и казани.  Не са електрически, но можеш да си купиш голям бързовар и да вариш с него. Става бързо и не се пушиш.
А лютеницата как я вариш, на ток ли? Ние имаме двор и правим там, не замиришем ли на пушек, все едно не сме правили лютеница Simple Smile
Виж целия пост
# 11
Що се отнася до хлебопекарната, идеята ми беше да си спестя бъркането при варенето, но тия дни поразгледах малко ръководства и доколкото разбирам програмата за мармалад не включва мотора докато е фазата на изпичане. Явно ще се бърка на ръка.

Както и да е.

Благодаря за рецептите, но пак да помоля - интересува ме вкус, който се доближава до този на Олинеза дори по-скоро този на "Олинеза традиционна". Дерони чак сега пуснаха някаква нова марка "Горнотракийска" или нещо подобно, която се доближава по вскусови качества.

Така че - някой ако знае и сподели ...
Виж целия пост
# 12
Е, тези, които си правим домашна лютеница, не купуваме от магазина. Откъде да знаем какъв е вкусът на изброените от теб?  Laughing
Виж целия пост
# 13
По пазарите, където продават промишлени стоки, има и казани.  Не са електрически, но можеш да си купиш голям бързовар и да вариш с него. Става бързо и не се пушиш.
А лютеницата как я вариш, на ток ли? Ние имаме двор и правим там, не замиришем ли на пушек, все едно не сме правили лютеница Simple Smile
И ние имаме двор, обаче лятото при 35-6 градуса хич не ми се пържи на огъня. Да, лютеницата на огъня я бъркам, също и чушките и патладжана пека на огъня, обаче не знам защо, много ме е яд на варенето на бурканите. Обикновено ММ се занимава с огъня, че аз сигурно ще изпукам бурканите, но съм ползвала електрическото казанче на съседката, много е удобно. Освен това, всяко лято правя домати в буркани - обелени и нарязани, понякога и сладко, та такова казанче би ми свършило перфектна работа. Идеята за бързовар не ми харесва особено, защото ме е удрял ток.
Виж целия пост
# 14
За лютеница и въобще, зимнина в големи количества, няма нужда до загуба на съзнание да се бъркат и сгъстяват доматите. В нета е описана технологията с маркуч. Откак я открихме, се родихме, а преди затвяртяхме в буркани вода с домати - сега - гъст доматен сок.
а за огъня - купили сме си голям газов котлон, на който се събира тенджера /чувен, както му казваме тук/ от 20 литра, че и по-голяма. Няма пушек, няма нищо.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия