Голямата тема за малките масла - 20

  • 98 223
  • 744






Въпрос вместо запис:

1. Кои са маслата, които използвате най-често? За какво и как ви се отразяват?
2. Кое масло не сте пробвали още, но имате намерение да купите скоро и защо?






Ямайско черно рициново масло
Как го използваме ние
Скрит текст:
Freya
Използвам ячрм по 1с.л. в смес от масла, най-често - кокосово, бадемово, зехтин, обикновено рициново, ЕМ от розмарин, мента, лавандула, лимонова трева. Понякога добавям и арганово масло, пшеничен зародиш. Правя фрикции на скалпа веднъж седмично, като стоя най-много 2 часа под найлонова торбичка и кърпи, които допълнително затоплят, понякога (когато не ме мързи затоплям със сешоар). Правя маската на суха мръсна коса, преди миене.

Дивиана
Ползвам ЯЧРМ и в комбинация с други масла, и самостоятелно /в корените/. Освен за косата го ползвам и за лицето. Добавям го и в боята за коса.
Маски си правя около 2-3 пъти месечно. Нанасяла съм ги както на суха, така и на влажна коса. Ако слагам кокосово масло седя повече време - понякога от сутринта до вечерта, но никога не спя с маска. Обичайно престоявам с маската между 40 минути и 3 часа.
Най-добър резултат постигам с парна баня, иначе завивам косата с шапка за баня и отгоре с гореща хавлиена кърпа. Преди измиване с шампоан, когато имам време и не ме мързи, минавам косата и с терапевтична преса. След като си измия и подсуша леко косата разнасям капка-две ЯЧРМ по дължините.

Lady Brinne
Правя си смес от него и няколко други масла - последно прасковено и кокосово. Мажа корените и дължините на косата обилно и слагам найлонова шапка / торбичка на суха, мръсна коса. Стоя поне 1 час, а понякога 2-3 часа. Мажа и лицето с тази смес и както писах скоро - чудесно се отразява на кожата на лицето - заглажда, свива порите и изчиства черните точки. Даже виждам избеляване на едно пигментно петно на бузата. Слагам 1 супена лъжица от сместа и в боята за коса при боядисване.
Не съм го пробвала като финиш след миене, но ще пробвам при следващото миене. Косата ми е изсветлена, доста чуплива и сравнително суха.

Мис Облаче
Аз ползвам ЯЧРМ в комбинация с други масла : кокосово, стимулант на икаров, бадемово, гроздови семки, масло от карите, маслиново масло, масло от жожба, малко ракия, понякога добавям мед, жълтък, кисело мляко, лимонов сок.
- кисело мляко - за еластичност на косъма
- мед – за всеки тип коса, прави косата мека и подхранена
- жълтък -  подхранва. Тъй като съм с тънка коса, правя маската веднъж на 2 седмици, по рядко на 3. Нанасям на мръсна коса, по която няма стилизанти, навивам на кок, слагам шапка за баня, отгоре хавлиена кърпа и така седя. Последните пъти затоплих маслата на водна баня в порцеланова купичка и така нанесох и определено резултата е по добър  Peace  Седя 2-3 часа

Aradiq
За ЯЧРМ:
 Ползвам го веднъж в седмицата. Затоплям ЯЧРМ, зехтин, бадемово и макадамия и добавям няколко капки чаено дърво. Сега си купих и кокосово и смятам да пробвам и с него. Масажирам за няколко минути скалпа и след това, понякога, добавям жълтък, мед или намачкано авокадо и нанасям по дължините. Слагам шапка за баня и затоплям известно време със сешоара, след което увивам с кърпа или зимна шапка. Стремя се да седя около 2 часа.
 В началото го нанасях на измита коса. Сега го ползвам на суха. Смятам,че първият вариант е по-добър за косата ми, но с втория ми е по-комфортно да върша други неща вкъщи, докато седя.
 Слагам ЯЧРМ  и на миглите веднъж в седмицата. за лице не го ползвам.

Мagnollia
За ЯЧРМ

Ползвам го по много начини:
1. За коса: Смесвам го с арган, японска камелия, какаово и авокадо /това най-често, но слагам и много други масла/. Пропорцията е 1/3 ЯЧРМ на 2/3 дреги масла, защото е много гъсто. Понякога е 1/2 ЯЧРМ към 1/2 от маслата, които реша да ползвам. Нагрявам сместа от масла на водна баня /или го оставам върху радиатора за 20 мин и то се стопля/ и го нанасям топло от корените до краищата. Когато го правя в къщи и имам повече време нагрявам малко със сешоар, слагам найлонова шапка и завивам с нагорещена хавлиена кърпа. Когато нямам време просто стоя с маслата и шапка за баня. Измивам с различен вид шампоан.
Когато съм някъде, където има парна баня не завивам с нищо косата, а влизам в парната баня. Горещата пара овлажнява косата, отваря кутикулата и маската действа по-интензивно. Но този вид процедура изважда доста от боята и си го позволявам, ако скоро ми предстои боядисване. Ако скоро съм се боядисвала предпочитам сауната, защото пак пада боята, но много малко. Там влизам по гола коса  35 постоявам 3-4 минути, докато усещам, че косата се е понагряла и веднага увивам с кърпа. В сауната е много горещо и косъма прекомерно се нагрява и без кърпа на глава се вреди много на косата - независимо дали със или без масла.
2. За тяло:
2.1 Скраб/маска - Смесвам различни съставки, но една от любимите ми е следната: ЯЧРМ се смесва с масло от арган и масло от боабаб, слага се една чаена лъжичка прах от алое, супена лъжица мед, смлени на ситно хималайска сол и пчелен прашец по една супена лъжица и от двете. /Ако се прави за лице се стрива по-ситно солта, ако се прави за тяло па-едро. В банята под душа, след като се сгорещило тялото се обтрива много добре с масажни движения и се остава да постои малко. /Аз излизам от банята омазана до уши  hahaha и сядам на края на леглото върху една кърпа. Стоя около 20 мин, докато гледам ТВ или чета някое списание. И да не се направи не е проблем/ След това се изплаква само с по-топла вода - доколкото ви е приятно да усещате, без да се слага душ гел. Той е преди скраба.
2.2 Балсам за тяло - В една голяма стъклена чаша с капак /използвам на Нутела  Laughing/ смесвам малко ЯЧРМ, арганово, какаово, кокосово, боабаб, масло от японска камелия, като цялото количество масла да не е повече от 50 мл. допълвам около 100 мл. от някой добър хидратиращ лосион за тяло и разбърквам енергично докато стане пухкава смес. Не правя големи количества, за да мога да го изразходвам, и после да си направя пак. Ползвам то вечер, когато си лягам, защото мазнее леко, независимо от наличието на хидратиращия лосион.
3. За лице - освен скраб като този за тяло, но с по-ситно смляна хималайска сол го използвам за маска за лице, като го смесвам обикновено с масло от таману, боабаб, папая и японска камелия. Втривам само маслена маска или добавям малко гел от алое и 1/2 ч.л. заквасена сметана. Последната съставка по-рядко. На очите слагам само маслена смес.

*dreamer*
Относно ЯЧРМ Smile

Ползвам го често  Smile, два пъти седмично, преди всяко миене на косата. До скоро го смесвах със зехтин, а от няколко седмици с арганово масло и като ефект ми допада повече. Съотношение на око, но приблизително 50:50, на моята коса, отива доста количество. Преди измивах косата със протеинов шампоан, а от скоро само намокрям косата с цел по лесно разнасяне, стилизиращи продукти не ползвам, мажа от корена до върховете, като за няколко мин. правя масаж на скалпа. Преди затоплях, от скоро - не го правя и ефекта при мен е същият. Стоя около 2 часа, в зависимост с колко време разполагам. Измивам само веднъж със шампоан, рядко повтарям. Без никакъв проблем се отмиват маслата при мен. Най, най, най...любимата ми комбинация е масла и след това серията с Кератин на Наши. Ефекта е разкошна коса - подредена, мека, мога спокойно да прокарам пръсти от корена по дължинана, лесно се разресва и съответно, почти накъсването е сведено до мин. Също така без никакъв проблем ги отмивам с червената серия на Тиджи и Олео релакс на Керастаз. Косата ми има обем и не се омазнява бързо в корена (може би е от бременните ми хормони  Smile ) Не знам дали заради маслата, но най-накрая бих казала, че виждам разлика в дължината, което много ме радва и мотивира да продължавам.
Защо „евтиното е скъпо” при избора на масла
И още
Как да използваме кокосовото масло за косата за оптимален ефект




Синтезирана информация, извадена от темите:

*Съдържание на маслата на олеинова/линолова киселина (от Дивиана)
Скрит текст:
С високо съдържание на олеинова к-на:
Масло от авокадо -олеинова-63% линолова-9.8%
Масло от кайсиеви ядки - олеинова -58-74% линолова - 20-34%
Масло от лешници - олеинова - 79.2 линолова - 12%
Масло от карите- олеинова - 73.15 линолова - 13.71
Масло от макадамия - олеинова - 53.8% линолова -1,8%
Масло от морски зърнастец  - олеинова - 28.4% линолова - 6,8%
Зехтин - олеинова - 55,28% линолова - 17,84%
Масло от сладък бадем (Organic) - олеинова - 66.6% линолова - 24.8%
Палмово масло - олеинова - 41% линолова - 9,5%
Ленено масло – олеинова - 21% линолова - 16%
Таману – олеинова - 41,4% линолова - 29.7%
Арганово —олеинова – 42-48% линолова - 30-38%
Кокосово масло (нерафинирано) –олеинова - 5-10% линолова-1-2.5%
Кокосово масло (рафинирано) - олеинова-4.39% линолова-0,95 %
Масло от японска камелия - олеинова 80-88% линолова -  7-10%
Какаово масло -олеинова 34-36% линолова -3%
Масла с високо съдържание на линолова к-на:
шафранково  – олеинова  - 8.30% линолова - 68-85%
от семена на черен кимион – олеинова - 22.6% линолова - 55.6%
от семена на коноп – олеинова - 10,71% линолова - 56,48%
от вечерна иглика  - олеинова - 8,4% линолова - 72.6%
от тиквени семки – олеинова - 23,3% линолова - 57.2%
от шипка – олеинова - 13.9% линолова - 44.1%
от гроздови семки – олеинова - 16,2% линолова - 70.6%
от пшенични зародиши – олеинова - 12,1% линолова - 58.4%
от пореч -  олеинова киселина - 17,9% линолова киселина - 38,8%
Балансирани:
Рициново масло– олеинова -3.93 линолова-4.32%
Масло от нар – олеинова - 6.2 линолова-7.1
Сусамово олио – олеинова - 39,21% линолова-45,69%
Жожоба  - олеинова - 5-15% линолова - 5%
Олио от семена на Чиа
Масла, които съдържат значителни количества от двете:
Масло от тиквени семки (23,3%; 57,2%):
Бадемово масло (57,5%; 22,8%):
Масло от асай бери (55%; 45%)
Масло от кайсиеви ядки
Таману 
Арганово  масло
Масло от семена на черен кимион
Масло от пореч

*"Правила" за нанасяне на масла върху суха/мокра коса (от Дивиана):
Скрит текст:
По принцип "правилото" е: проникващите в косъма масла (кокосово) на суха коса, а маслата, които не проникват - на мокра или влажна, за да направят филм и да запечатат влагата в косата.
Проникващите масла навлизат в косъма по-лесно, когато той е сух, тъй като водата "отблъсква" маслото.
Има и условности: ако човек е решил да сложи кокосово масло на влажна коса, ще сгреши, в случай, че косата му е порьозна, защото водата ще раздуе косъма и резултатът няма да се хареса.
Масла с високо проникваща способност:
кокосово, слънчогледово, палмово, каприлови/капринови киселини, масло от бабасу
Масла с частична проникваща способност:
авокадо, зехтин, арганово, кайсиеви ядки, карите, сусамово, конопено, розово, шафраново, какаово, рициново
Масла с минимална или никаква проникваща способност:
масло от оризови трици, масло от жожоба

*Маслено измиване (от Миоки):
Скрит текст:
Малко масло (около една пипета) се слага на лицето и шията, и се масажира в продължение на една или няколко минути, колкото ти е кеф. След това с мека кърпа, намокрена хубаво в гореща вода и изцедена, се слага на лицето, като се притиска леко, така че топлината да се предаде на кожата. Държи се докато поизстине и след това с нея се избърсва маслото. Ако смяташ, че има останало излишно масло, може да повториш. Може след маслото да минеш с памуче с мицеларна вода.
Хубаво е кърпата да е мека или поне не прекалено твърда, особено ако го правиш сутрин и вечер и да не триеш прекалено грубо. Аз в момента това измиване го прилагам всяка вечер и понякога сутрин.
Масло може да ползваш каквото искаш. Нещо което не е комедоногенно. В момента съм с шипково.  Откакто се мия по този начин тампончетата ми не са жълти след обтриване което освен резултата, говори красноречиво колко ми е почистена кожата.
Маслото разтваря съдържанието на порите и извлича мръсотията, и натрупалия се себум, и така допринася за прибирането им. Само по себе си не ги свива, а свиването се получава от почистването в дълбочина.
Черните ми точки изчезнаха на 90%, остана да се боря с разширените пори.
След това почистване си действаш както обикновено - кремове серуми и т.н.



Комедогенен индекс на маслата:
http://www.holistichealthherbalist.com/complete-list-of-comedogenic-oils/
https://www.beneficialbotanicals.com/facts-figures/comedogenic-rating.html
https://thebestorganicskincare.com/a-list-of-non-comedogenic-facial-oils



Предишни теми:
Скрит текст:
1 , 2 , 3 , 4, 5 , 6 , 7 , 8 , 9 , 10 , 11 , 12, 13, 14, 15,16, 17, 18, 19






Виж целия пост
# 1
Маслата са дар небесен и е направо грехота да не ги ползвам.Имам доста,но се чудя за лице кои са най-подходящи.Всяка вечер ползвам шипково масло.За маслено почистване имам смес от рициново и гроздови семена,което скоро ще свърши.Доволна съм много.
И тая тема е страхотна,ще следя с интерес.
Виж целия пост
# 2
Здравейте 😊 Къде съхранявате смесите от базови масла  - в моя случай смес от рициново и жожоба ? Сега се вдигат температурите и явно отвън вече няма да може.
Виж целия пост
# 3
Аз се оглеждам за малък хладилник от тези преносимите  Laughing не че имам къде да го сложа, но някой ден ще си взема, но за сега ги държа по шкафовете.
Виж целия пост
# 4
Благодаря ти 😊 Значи може и отвън.
Аз от скоро използвам масленото измиване и съм супер доволна. Засега не мога да се престраша да използвам масла вместо крем, защото преди години се обринах от една жожоба, която мазах. Беше на Икаров - явно е било некачествено. А сега използвам жожобата за измиване никакви проблеми
Виж целия пост
# 5
Благодаря за темичката  Flowers Cherry Blossom

1. Ползвам масло от гроздови семена , но от 2 седмици не съм защото последните пъти ми причини гаден дискомфорт  и в момента мажа с хидратираща маска . Иначе мисля, че става.Но аз така мисля и за жожобата, и за бадемовото... Мой фаворит все още маслото от карите.

2. Значи.... решила съм като пробвам масла да е по едно и в период за поне 3 месеца. Искам много но се въздържам. Следващото ще е шипково (дали, обаче, да не го оставя за зимата?)Другото, което ми е интересно е масло от оризови трици - мисля, против подпухване под очите го дават...

За мен маслата са си масла, крема си е крем. Понякога усещам, че маслото ми е напълно достатъчно и не слагам крем. Друг път мацвам и малко кремче. След зимата май ми се пресуши леко лицето и минах само на кремче до възстановяването й. Общо взето работя по усет  Yum

Виж целия пост
# 6
Благодаря за новата тема, сигурна съм, че дискусиите и обмяната на опит ще бъде много полезни.

Напоследък съм позарязала масленото измиване, че все съм смъртно уморена вечер, но ще трябва да се стегна.

Използвам за маслено измиване шипково масло или масло от чия. Имам още други - жожоба, рициново, ЯЧРМ, от гроздови семки, от пшеничен зародиш, арганово - ще трябва и тях да използвам. Накупила ги бях най-вече за маски за коса, но установих, че от маслените маски косата ми пада много, и ги спрях. но ще ги оползотворя за лице.

Да споделя, че засега съм доволна от маслото от тамян. Сложих си в крем за лице, самият крем е лек, но маслото не го и утежнява допълнително и не омазнява лицето. За бръчки не знам дали действа, че аз нямам изразени такива. Факт е, че ще си го изразходвам.

Виж целия пост
# 7
Включвам се и аз.
Масла използвам много Grinning - лице, коса и тяло.
Тъй като съм бременна в момента използвам една комбинация от карите, авокадо, шипка, черен кимион,  пореч, арган и мандарина. Към тази комбинация съм добавила глицерин и лайкова вода,
 и комбинацията успя да ме спаси от стриите. Имам само 2 местенца където изглежда съм пренебрегвала мазането (вътрешността на бедрата) където са почнали образуването си стрии, но са още в етап розови чертички - та ги мажа обилно сега, да видим дали ще се заличат.
За лицето използвам лек хидратиращ лосион направен от масла през деня, а вечер нанасям малко шипково масло. Кожата ми е млада и нямам нужда от анти-ейдж ефекти, но шипковото масло ми понася добре и затова съм се спряла на него. Пък и аз вярвям, че предварителната превенция е по-ефективна от третиране на появили се вече бръчки. Grinning
За косата използвам арганово, рициново, бадем и розмарин - с цел стимулиране на растежа. Правя маска на косата, с която оставам максимално дълго. Сега обаче покрай бременността скалпа ми доста се омазни и не съм правила маска от близо 3 месеца.

Gifty - моята майка използва етерично масло от тамян в комбинация с шипково и се кълне в техните анти-ейдж действия. Аз също съм чела доста по тази тема и има много проучвания, които подкрепят твърдението.
Виж целия пост
# 8
Благодаря за новата тема bouquet
Ползвам предимно розово масло около очите, липидно, арганово и кактусова смокиня - на лицето. Розово слагам всяка вечер на околоочния контур, на лицето - през вечер - две, редувам с кремовете, които имам. Най-добър ефект върху лицето си виждам от липидното масло - омекотява линиите, избистря тена. Аз съм на 41 год. и търся вече по-сериозен анти ейдж ефект, съжалявам само, че късно открих ефекта на маслата..
Имам сериозни количества от изброените масла и скоро не обмислям да купувам ново, тъй като ми свиди да не се развалят наличните Blush
Виж целия пост
# 9
Благодаря за новата тема bouquet
Ползвам предимно розово масло около очите, липидно, арганово и кактусова смокиня - на лицето. Розово слагам всяка вечер на околоочния контур, на лицето - през вечер - две, редувам с кремовете, които имам. Най-добър ефект върху лицето си виждам от липидното масло - омекотява линиите, избистря тена. Аз съм на 41 год. и търся вече по-сериозен анти ейдж ефект, съжалявам само, че късно открих ефекта на маслата..
Имам сериозни количества от изброените масла и скоро не обмислям да купувам ново, тъй като ми свиди да не се развалят наличните Blush

Biskvitka, как използваш розовото масло?
Виж целия пост
# 10
Nellie B, ето този серум ползвам , по 1-2 капки около очите, много момичета се оплакаха от щипене и подпухване, но при мен действа идеално -
Виж целия пост
# 11
Biskvitka, благодаря. Аз също го тествах този серум, но и на мен не ми понесе добре. :/
Виж целия пост
# 12
Благодаря за темата.
Аз пробвах маслено измиване с три различни масла и ефектът беше един и същ, малки бели пъптчици. Минах си на измиване с други средства. За косата обаче си ползвам всяка седмица масло, отделно слагам и към боята за коса. Сипала съм няколко капки масло от черен кимион в шампоана си.
Виж целия пост
# 13
Да се включа и аз, че май вече втора година чета темата, а дали съм писала и три пъти. . . Simple Smile
Имам изключително проблемна кожа и маслата имат особен статут при мен...
В кремове за лице и душ-гелове ги избягвам на всяка цена, защото откровено си пъпчасвам,
но иначе ги обичам, особено за косата и ноктите.
В момента май имам богат набор: от костилки на сини сливи, от кактусова смокиня,
рициново, роза в жожоба, от чилийски шипки, памуково масло, овесено/липидно масло,
шафранково/сафлорово масло,
кокос, какао, моной де таити. . . Всичките са био, повечето са ми от Франция.
От толкова много масла най, най-любими и на сърце са ми три - сафлоровото масло, таитянското и жожоба. . .
Най-добре ми се отразяват.
Сафлоровото и розата в жожоба за масленото измиване,
но винаги си мия с мек пенител след това, въпреки, че уж не запушват порите.
Моной за косата, за разресване от средата към краищата,
не си мажа корените в никакъв случай.
За псориатичните петна какаовото масло има добър омекотяващ ефект,
ако някой има такъв проблем, може да пробва.
Не лекува, но намаля дискомфорта на безумно сухата кожа.
Кокосовото си го хапвам. . .
Купувала съм само веднъж карите, но ми е адски тежко в чист вид.
Предпочитам го в лосиони за тяло.
Арганово масло си бях взела миналото лято, уж че помагало за акне и реших да се мажа лицето,
обаче ми наизлязоха милиуми под очите.
Така окончателно приключих с мазането на масла, които да остават върху кожата.
За ноктите обаче е много добро. . . Имаше добър, видим ефект от редовна употреба.




Виж целия пост
# 14
Благодаря за темата.
Аз пробвах маслено измиване с три различни масла и ефектът беше един и същ, малки бели пъптчици. Минах си на измиване с други средства.
Често се получава така, ако не премахваш старателно маслото от кожата.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия