Диетата ориз и кисели краставички / диета на японските монаси

  • 4 141
  • 17
Намерих тази диета, представена като диета на японските монаси и съм впечатлена.
Смятам, че е детоксицираща.
10 кг за 10 дена ми се струва нереалистично, но някакви килограми определено ще се смъкнат.
Източник:
http://delo.bg/show/dietata-na-yaponskite-monasi-garantira-tche- … -10-kg-za-10-dni/

Намерих и източник на английски език: http://www.cuisineandhealth.com/the-diet-of-japanese-monks-10-kg … ions-and-pickles/ - същото е:
за 10 дни 5 кг ориз (по 500 г на ден), 10 краставички (по 1 на ден), пресен лук. Ограничава се солта.
Дъвче се продължително - всяка лъжичка ориз по около 20 пъти.
Всеки ден салата от пресни сезонни зеленчуци с малко зехтин и лимон или ябълков оцет.

Ето самата диета, както е на български:
Сваряват се 1/2 кг ориз. Добавят се 3-4 кисели краставички.
По възможност оризът не се соли, или се соли съвсем малко с кафява или хималайска сол.
Тази храна се разпределя и изяжда в течение на деня.
Извън нея, се изпиват 2 литра вода.
Сутрин на гладно се пие чаша топла вода с лимонов сок.
Пие се зелен чай.
Добавя се зелена салата със съвсем малко зехтин - пише "няколко пъти за 10-дневния период" - не е ясно.
Всякакви други храни са напълно изключени за тези 10 дни.

Моят коментар е, че след "последните" съобщения за арсен в ориза - слагам в кавички, защото за това се е знаело отдавна, само аз го научих тази година - бих заменила частично ориза с булгур или чия. Другият вариант е да се направя, че още не знам за арсена. Simple Smile

Ето за чията: http://www.lekar.bg/2015/08/08/%D1%87%D0%B8%D1%8F-%D1%87%D0%B8%D0%B0/
фибри, магнезий, цинк, желязо, калций, антиоксиданти - все хубави неща. Но може би не 500 г, а доста по-малко за ден. Няма глутен. Сурова чия: 486 ккал за 100 г, при 350 ккал за суровия ориз и 342 ккал за суровия булгур.
Имат противопоказания и странични действия: разреждат кръвта (може да доведат до кръвоизливи), причиняват подуване и газове. Тоест, може би не стават за единствена храна, а по-скоро за добавка.

Ето за булгура: https://www.bb-team.org/hrani/id/525119_bulgur-gotven Това е изделие от пшеница, тоест има глутен. Съдържа в пъти  повече фибри от ориза.Това от една страна е добре, но от друга, може да раздразни стомашно-чревния тракт.  Магнезий, калций, желязо, калий, бетаин, протеини.
http://www.zdraviste.com/%D0%B1%D1%83%D0%BB%D0%B3%D1%83%D1%80-%D … %82%D0%BE-%D0%BD/

Смятам след седмица да направя тази диета и ще пиша какво се случва. Може би ще редувам елда, овес и т.н.

Виж целия пост
# 1
Първо, 500гр суров ориз е количество, което надали човек може да изяде за седмица, а още повече за ден. Все пак той утроява, че и повече обема си.
Второ - 100гр. чиа също не може човек да изяде, а и това количество е вредно за организма.
Има нещо сбъркано в тази 'диета на монаси' явно.
Виж целия пост
# 2
За количеството не знам, може да е нереалистично високо. По опитен път ще се види. Да, чията я дават до 40-50 г на ден в цитирания източник - 100 г са дадени за сурова чия, колко са калориите, а не като дневен прием.
Идеята е с някакви зърна да се направи детокс. На мен ми се струва разумно.
Виж целия пост
# 3
+1 Зизу Peace

Точно така, ориза е отводняващ, затова и пише да няма сол в свареният ориз. Количеството е огромно, незнам кой може да изяде килограм и половина ориз(ако приемем, че ще утрои обема си). Но съм хапвала сварен ориз с магданоз и сурова краставица("отводняваща" рецепта)-няма по-гадно нещо на света, но да - за ден бях два кг надолу. И все пак нека сме реалисти, дори не се заблуждавам че съм свалила два реални кг, нали знаеш че няма как тялото ти да свали два кг мазнини за ден, или пък 10кг за десет дни. Не е реална диетата, просто според мен се изхвърля водата Peace
Пробвай щом си решила, лично ако ям ориз след това имам проблеми с 00, а какво остава десет дни на ориз Rolling Eyes
Виж целия пост
# 4
В случая важно е и киселите краставици да са естествено ферментирали заради пробиотика в тях. В другите такъв няма (може и да има някакво минимално количество де, не знам).
И да, ще се разтоварят червата, но после е важно как ще се захрани човек.
Виж целия пост
# 5
https://www.az-jenata.bg/a/5-zdrave-i-krasota/30990-s/
Виж целия пост
# 6
Скрит текст:
За количеството не знам, може да е нереалистично високо. По опитен път ще се види. Да, чията я дават до 40-50 г на ден в цитирания източник - 100 г са дадени за сурова чия, колко са калориите, а не като дневен прием.
Идеята е с някакви зърна да се направи детокс.
Скрит текст:
На мен ми се струва разумно.
Е, какъв детокс със зърно, като зърното предизвиква възпаления в тялото и води до проблеми?

Виж целия пост
# 7
Направо не ми се мисли какъв запек ще последва от подобно хранене?! Не детоксикираща, ами направо циментираща.

Ако си и от многото хора с проблеми с инсулина и въглехидратите, съвсем кофти ще е за организма ти.  Peace
Виж целия пост
# 8
Simple Smile Ще се разбере. Днес започвам. Ако ми влияе зле, ще се откажа.
Аз съм спазвала няколко пъти житната диета на Дънов: от нея имах проблеми. Първо на първо, тя е много ниско калорийна и много ми се маеше главата. А и житото, като груба храна, ми се отрази зле на стомаха. Максимум съм издържала 3 дена.
А когато се занимавах усилено с йога, доста години, правех поне един оризов ден седмично. Добре ми се отразяваше.

И аз съм чела някакви неща, как зърнените култури предизвикват възпаления. Честно, не мисля, че е оправдано. Може да има алергични хора, обаче ограниченията на някого с алергия едва ли засягат останалите, както моята алергия от някакво лекарство не засяга другите, на които им влияе добре.
Ето цитат от разработка на Световната здравна организация, какво означава здравозловно хранене за възрастни:

http://www.who.int/mediacentre/factsheets/fs394/en/
Fruits, vegetables, legumes (e.g. lentils, beans), nuts and whole grains (e.g. unprocessed maize, millet, oats, wheat, brown rice). и т.н.
Плодове, зеленчуци, бобови (като леща, боб), ядки и цели зърна (като необработени царевица, просо, овес, пшеница, кафяв ориз).
Нататък казват пет порции на ден да включват плодове и зеленчуци, и това не се отнася за нешестени храни като картофи, които не се смятат за зеленчуци.
И така нататък.
Виж целия пост
# 9

pvacheva, да, точно тази е. Добре е, че споменават захранването, че може човек да се натрови, ако не помисли и за това.
Виж целия пост
# 10
СЗО препоръчва и храната на възрастния да е предимно въглехидратна....200-250 гр въглухидрати на ден, после протеини, накрая мазнини.
Само дето подобно въглехидратно хранене не е полезно за нито един жител на планетата.
Та, толкова по СЗО и препоръките им.
Виж целия пост
# 11
В линка не се уточнява за кои точно японски монаси става дума. Да не би да са ултрамаратонците? Защото и такива има.
И такива които ходят по 30км на ден:
http://superfitdads.com/are-japans-marathon-monks-the-toughest-men-on-earth/

С толкова въглехидрат не знам какво ще се случи с инсулина. Не е за всеки, ми се струва. Кльощав монах без проблем с инсулина и голям енергоразход е друг тип метаболизъм.

Интересно е все пак. Може и да работи. Ще следя. Успех. Peace
Виж целия пост
# 12
И така три дена по-късно: -0,8 кг. Което не е показател за това, как ще се развиват нещата по-нататък. Чувствам се добре във всяко отношение.
Аз нямам инсулинова резистентност, но имам висок холестерол. Всяка година април си правя профилактично изследванията на кръвта, които и без това ми се полагат по здравната каса. Този път ще изчакам два месеца, т.к. най-малко два месеца трябват, за да се повлияе холестерола от която и да е диета.

До сега от наблюденията ми следва, че диетата, която лекарите препоръчват против холестерол, при мен сама по себе си не води до нищо. Веднъж я спазвах 2 години, без грам резултат. Казаха ми, че явно трябва да приемам медикаменти, аз си ги купих и като прочетох страничните ефекти, главата ми се замая. Тогава аз си определих драстична диета, с която смъкнах килограми. Много ясно - холестеролът се намали до приемливи стойности.

Намислила съм след тия десет дена на зърнено хранене, да започна някаква диета на основа на СЗО, като запазя два дена само на зърнени храни. И така два месеца. Да видим.

Според мен, това демонизиране на въглехидратите, което се шири напоследък, е пресилено, с оглед на това, че целият велик китайски народ векове се е хранил с ориз и много болести при тях ги няма, същото е и за японците. Японците наблягат и на морски дарове, много ясно. Сега вече с навлизане на "цивилизацията" започват и при тях да се изкилиферчват нещата. Всеки йога ше ви каже с какво се храни, и то е основно ориз, плодове и зеленчуци - жива храна с прана плюс зърна. Месото просто го няма при тях - това е раджастична, мъртва, отровна храна, според техните критерии. Веднъж бях за известно време на едно място, където готвеше тайванец от ашрам и просто съм изпитала със стомаха си как се живее като йога - човек наистина започва да се чувства различно. Това се практикува от милиони хора с хилядолетия, и тези хора издигат здравето и душевния мир в култ.
Виж целия пост
# 13
Не виждам никакъв смисъл да се сравняваме с индийци, китайци и т.н. Става дума за стотици поколения, които са живели в различни от нашите условия, и са съответно генетично приспособени. Твоите деди не са живели само на ориз. Освен това китаецът яде по малко и после цял ден бачка на полето, а не седи във офиса. С обездвижването му започват и проблемите. Колкото до индийците, от хора, които където ги напне свалят гащи и си вършат работата на улицата, акъл не взимам.

Щом ти понасят въглехидратите - хапвай. На който не му понасят, лесно разбира това - постоянен глад, рязко вълче огладняване час-два след хранене, невъзможност да се почувстваш сит, ленивост, мозъчна мъгла, стомашни проблеми - подувания, газове, нередовно изхождане или чести разстройства, кожни обриви... някак вълшебно изчезват като спреш захарта и зърното. Най-важно е човек да слуша тялото си, а не да търси авторитети във великите... китайци, индийци или нещо си.
Виж целия пост
# 14
Наистина, ние не сме на еднаква стартова позиция с китайците. Освен това, в миналото те не са яли, и в голямата си част и сега не употребяват сладкиши (от това което са ми споделяли хора живяли в Китай, и приятелки азиатки). Голям плюс в тяхна полза, че не са си прецакали матаболизма със захар и генетично модифицирана пшеница.

Практикувам йога от 95та година. За себе си знам, че във вегетарианските си периоди качвах, и ми писна да съм трътлесто йоги. Вече не съм, но много време измина в лутане и самообвинения. Накрая от мен стана месоядно йоги (пиле и риба), и пет пари не давам когато ме гледат изпод вежди.

Не демонизирам въглехидратите, виждам какво се случва, ако не си следя приема много внимателно. Peace

Нищо нямам против ориза, мен ме разяжда.
Uncommon, успех ти желая, наистина. Не искам да звуча негативно, или да предизвикам спор. Скептик съм, но ти стискам палци. Grinning Peace

Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия