Счетоводител в нужда се познава 14

  • 53 292
  • 763
# 645

Даже и да ги закръглите (което го няма в наредбата) при тази постановка ще ме загубите  като служител. Hug

Ех, жалко... От друга страна, обаче, Вие вероятно ще искате и да Ви зачетем 1 година трудов стаж, щом претендирате право на 20 дена отпуск  Rolling Eyes

Впрочем има публикувано становище на МТСП по подобен казус:
Скрит текст:
2017-05-17 09:32:02 - Белчева
В рамките на осем часов работен ден, при един и същ работодател, един работник има оформени два трудови договора за две различни длъжности за неопределено време във връзка с чл.138 (1) от КТ. Единият трудов договор е за 6 часов работен ден, а втория е за 2-часов работен ден. Въпроса е когато работникът излезе в платен отпуск по договора за 6-часов работен ден, който се счита за основен, би трябвало със същия размер от дни да се води в отпуска и по втория трудов договор, който е за 2-часов работен ден. Т.е. след като за календарна година работника има право на 20 раб.дни платен отпуск, те би трябвало да се ползват едновременно и по двата трудови договора. Правилно ли е с една молба и с една заповед да се оформят и отразяват ползването на платения отпуск по двата трудови договора? 17,05,2017
2017-06-05 10:48:28 - Дирекция "Трудово право, обществено осигуряване и условия на труд"
Съгласно чл. 355, ал. 1 от Кодекса на труда (КТ) трудовият стаж се изчислява в дни, месеци и години. В чл. 355, ал. 2 КТ е предвидено, че за 1 ден трудов стаж се признава времето, през което работникът или служителят е работил най-малко половината от законоустановеното за него работно време за деня по едно или няколко трудови правоотношения, т. е. по него работникът има право на пълния размер на платения годишен отпуск. За да бъде зачетен един ден трудов стаж при работа на непълно работно време по трудов договор с продължителност на работното време по-малка от половината от законоустановената продължителност, броят на работните дни, които се зачитат за трудов стаж, се изчислява пропорционално спрямо законоустановената продължителност на работното време по чл. 136, ал. 3 КТ. В този случай чл. 355, ал. 2 от КТ не се прилага, тъй като работникът или служителят работи по-малко от половината законоустановеното работно време. С оглед на гореизложеното, ако работното време е 2 часа на ден, при законоустановена 8-часова продължителност на работното време, пропорционално се признава 1 ден трудов стаж при отработени 4 работни дни, т. е. по него работникът има право на 20/4 дни платен годишен отпуск. Трудовият договор по основното трудово правоотношение и допълнителният трудов договор са самостоятелни трудови договори, поради което платеният годишен отпуск се ползва по всеки трудов договор, а не в общ размер, както сочите в запитването. За да може платеният годишен отпуск да изпълни своето предназначение за възстановяване на изразходваната работна сила, за недостигащите до 20 работни дни отпуск по допълнителния трудов договор работникът може да поиска да му бъде разрешен неплатен отпуск. В противен случай, той е длъжен след изтичането на определения пропорционална платен годишен отпуск по допълнителния договор, работникът следва да се върне да изпълнява трудовите си задължения по него.

Няма начин за един час работа да искам една година. Пропорционално на отработеното. Да и аз съм чела въпросните становища на МТСП. И на практика всички работещи по допълнително договори - над 8 часа са ощетени от МТСП, защото ако следва да ползват отпуск за реална почивка и по доп.договор ще следва да са в неплатен отпуск до 20 дни. Или по основния почиват, а следва да работят по допълнителния. Факт Blush
Виж целия пост
# 646
Благодаря на всички за отговорите
Виж целия пост
# 647
Здравейте,
влизам, за да попитам нещо за болничните -  изплащането става до 10 работни дни? Моят е подаден в Нои на 4.01, кога да очаквам превод от Нои?
минимум 15 дни...но ако имаш дни в 2 месеца,преводите ще са 2.
Виж целия пост
# 648
Благодаря,  имам и от декември няколко дни, ще чакам! 🙂
Виж целия пост
# 649
Здравейте,
какви са стъпките при загубена трудова книжка?
Първо в НАП за справка в персоналния регистър и после в Инспекцията по труда или ИТ разполагат с тази информация за да я нанесат в дубликата. Трябва ли да се носят всички УП-та или някакви други допълнителни документи?
Виж целия пост
# 650
Здравейте, на какво може да се дължи разликата в обявеното от работодателя брутно увеличение на заплатата и фигуриращото записано такова в Допълнителното споразумение? Пояснявам - работодателят казва, че ми увеличава брутото с 90 лв от началото на тази година. Когато сравних документа за брутото от миналата година, увеличението е 71 лв, не 90 лв.
При друга колежка, със същото обявено увеличение от 90 лв., увеличението по документ е 83 лв.
При трета колежка няма разлика с обявеното от работодателя и фигуриращото в документа.

Откъде идват разликите?
След като работодателят казва "Увеличавам брутото с 90 лв", и миналата година брутото ми е примерно 1500 лв, не трябва ли в Допълнителното споразумение за брутно възнаграждение да фигурира сумата 1590 лв, а не 1571 лв?
Виж целия пост
# 651
Здравейте,
какви са стъпките при загубена трудова книжка?
Първо в НАП за справка в персоналния регистър и после в Инспекцията по труда или ИТ разполагат с тази информация за да я нанесат в дубликата. Трябва ли да се носят всички УП-та или някакви други допълнителни документи?

Когато трудовата книжка бъде изгубена от работника или служителя, Инспекцията по труда му издава нова трудова книжка въз основа на представени от работника или служителя достоверни данни.

Имат телефон, звънни и попитай какво точно да представиш
http://www.gli.government.bg/page.php?c=53&d=99



Free Soul, ще трябва работодателя да каже какво е имал предвид с тези 90лв. и как точно ги е прибавил към миналогодишния брутен доход.
Виж целия пост
# 652
Тоест, ако са ми казали сума, с която увеличават брутото, цялата сума трябва да си присъства в договора?
Няма някакъв счетоводен принцип, че се удържа нещо и остатъкът се добавя към предишното бруто?

Ще говоря с работодателя и счетоводителката, но предварително да знам има ли някакви правила по въпроса.
Виж целия пост
# 653
Аз поне не знам за такъв счетоводен принцип, Ако е имал предвид с до 90лв...и на всеки различно...просто гадая. Говори със счетоводството най-добре и/или с работодателя.
Виж целия пост
# 654
Моята колежка в ХР смята за основна заплата вписаното в договора,а за брутно- основна заплата по договор плюс клас прослужено време. Което... предната не смяташе така,според мен също това е малко спорен момент и създава предпоставки за проблеми
Попитай работодателя си какво точно е обещал,имал предвид и добавил
Виж целия пост
# 655


IsaBella*, не споря, но да запитам така: Работя по основен договор (постоянен, 8 часа.). Наемате ме при Вас да идвам ежедневно за 1 час, за което сключваме допълнителен договор. Искам да ползвам отпуск  - колко дни ще ме пуснете (съответно платите, осигурите)-  2,5 дни ли? 
Ами цялата писанка е заради нечетенето на въпросите - питате различни неща -
ще ви пуснат в отпуск за 20 дни по 1 час (за година), но ще получите обезщетение, (ако трябва да ви изплаща такова) и ще имате осигурителен и тр стаж пропорционално т.е 1/8.
Виж целия пост
# 656
Моята колежка в ХР смята за основна заплата вписаното в договора,а за брутно- основна заплата по договор плюс клас прослужено време. Което... предната не смяташе така,според мен също това е малко спорен момент и създава предпоставки за проблеми
Попитай работодателя си какво точно е обещал,имал предвид и добавил

Аз сега пак погледнах документа и вероятно нещо такова ще е, пропуснала съм да го спомена в първия си пост, но не му обърнах внимание. Та пише така:

т. 1.Считано от 01-01-19 за основно месечно възнаграждение...примерно 1571 лв...(предишно основно бруто  в т.1 - 1500лв)
т. 2. Допълнително трудово възнаграждение за придобит трудов стаж и професионален опит за ...години по 0,6-9,6% върху основната работна заплата.

Вероятно в т.2 са "лисващите" пари до 90 лв. бруто отгоре? Смятах, че цялата добавка от 90 лв. трябва да фигурира в т. 1.
Виж целия пост
# 657
т.2 се смята върху тези 1571, това е т.нар. добавка за прослужено време. Но това 0,6-9,6...леко ме обърква.
Виж целия пост
# 658
Винаги е имало процент в досегашните споразумения, как и колко го смятат обаче, не знам...Тоест, не в процентите да търся остатъка до 90 лв. бруто?
Виж целия пост
# 659
Е за 16 години по 0,6 е 9.6 процента
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия