Работа в сферата на образованието за не(още)квалифициран персонал

  • 1 749
  • 1
Здравейте,

До година ми предстои да изкарам следдипломна квалификация за преподавател към ТУ-Сливен. Практически съм на самоиздръжка в момента, но разбрах че училища и центрове свързани с образованието могат да наемат неквалифициран персонал, особено след като в областта квалифицираният и без това е малко (основно в близките села).

От това което ми казаха, разбрах че заплатата  е процентно по-ниска от пълната за дадена позиция и че по закон работодателят трябва да ме наеме само ако няма кого другиго.

Темата ми не е свързана само с училищата - отнася се и в по-общ смисъл за звената в сферата на образованието.

Молбата ми към вас е да споделите дали това е вярно и ако е така как мога да науча повече по темата. Всякакъв опит на хора минали по този или подобен път ще бъде полезен.

Благодаря за отделеното време
Виж целия пост
# 1
Да, вярно е що се отнася до учителско място. За учител и възпитател се изисква педагогическа квалификация (правоспособност) и съответното образование - например за начален учител - начална педагогика, за учител по език - съответната филология, за учител по икономика (различни дисциплини в тази област) - висше икономическо образование (бакалавър/ магистър) + педагогическа правоспособност и т.н. За нередовен учител заплатата е 80% от предвидената по щат. Щатът е свързан със стажа и годишния норматив часове, който е различен за отделните предмети според степента им на трудност. Нередовен учител се назначава само когато няма кандидат, отговарящ на изискванията за заемане на съответната длъжност. Някъде назначават и кандидати, които обаче вече са записали за педагогическа правоспособност и в момента учат. На село, най-вероятно няма да имате пълен норматив, което означава, че или ще допълвате с други предмети (най-често музика, рисуване, физическо) или заплатата Ви ще е намалена / непълна пропорционално недостига на часове. Във Вашата ситуация най-добре е да се оринтирате първо да запишете за педагогическа правоспособност, а след това да потърсите възпитателско/ учителско място в ПИГ (така наречената занималня). Възможно е и да вземате часове по Вашата специалност, които се заплащат в такъв случай отделно като лекторски. Или друг вариант - ако сте с информатика или нещо свързано с компютри е възможно да бъдете назначен като обслужващ компютърен кабинет и да вземате часовете по информатика. Зависи от конкретното училище. Всички места задължително се обявяват в РУО (Регионалното управление на образованието в съответната област). В началото на всяка учебна година се защитава образец (от директора). Това е разрешение учебната година да започне в съответното училище. В този образец се подават и заеманите учителски длъжности и съответната квалификация на учителите, както и какви часове ще вземат през учебната година. В сферата на държавното образование това се контралира от държавата посредством РУО. За частното и разните школи нямам информация. Но те също би трябвало да подлежат на лицензиране и съответно да спазват определени рамки и правила.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия