Аутистичен спектър. Аутизъм - тема 30

  • 90 685
  • 876
# 150
Попъчала съм по погрешка и разполагам с Метил Фолат 5-MTHF - течен на Яско; неотварян 345 дози/ 15 мл.
Годен до март 19. Ако някой го ползва и желае са го купи - пишете на лични. Ако го сметнете за спам, моля модераторите да изтрият
Виж целия пост
# 151
Чека, например ми е интересно билингвизма при вас според теб как се отрази, натоварващо или това е просто мит?

Анте, пробвай и в темите за бременни.....там най-вероятно пият на 100%,

Виж целия пост
# 152
ЧеКа, аз съм на същото мнение. Официалната диагноза дава право на използването на асистент, безплатни терапии + финансова помощ от държавата. Но тогава най- вероятно ще ни пратят в специализирана детска градина, а аз си мисля, че би било по- добре да е при обикновените деца. Все пак трябва да се социализира. Миналата година го записахме на градина(тук трябва да имат 3г. навършени), но в последствие я отказах, защото въобще не беше готов. Освен, че меко казано отбягваше връстниците си, не можеш да се храни сам и имахме проблеми с гърнето- изобщо не го ползваше, нито казваше, че му се ходи. В момента ходи сам на гърне(но не казва), храни се сам(ако е нещо, което по принцип яде) и иска да играе с другите деца, постоянно търси контакт с тях по площадките, но не винаги му се отдава, понеже речта му доста зле и силно ограничена. Сега пак съм го записал в обикновена детска градина- ще видим как ще му понесе. От 3 месеца го водим два пъти седмично в частна градина, за да видим как ще го приеме. Ходи с желание, понякога не иска да си тръгва. Имаме още проблем с езиците. Основният му език е руски(жена ми е рускиня) и частната градина, в която го водим също. Засега чешки чува само на площадката. Незнам как ще е в новата градина.
Виж целия пост
# 153
Ние живеем в различни светове... И хората и държавата и отношението към специалните деца вБг е различно. Ако бяхме го диагностирали официално с всичко съпътстващи неща, то детето ми щеше в момента да е с етикет - Мишо/Гошо/Тошо аутиста. Дори излязъл от диагнозата в момента мнението на хората нямаше да бъде променено. Освен ако не се преместим някъде в друг град, друга държава.
Виж целия пост
# 154
_re_ge, незнам дали само в България е така. Вярно е, че миналата година, като си бяхме там през лятото, родителите по площадките ни гледаха доста особено, дори понякога с укор. Поведението му беше просто кошмарно. Предполагам си мислеха, че е абсолютно невъзпитан и много разглезен. Но и сега тук не е много по- различно, въпреки че с много труд сме вкарали поведението в някакви граници(в сравнение с преди година е направо цвете), родителите пак ни гледат на една страна. Случва се деца да го дразнят нарочно, но пък той не схваща смисъла и им се радва. Понякога жената се прибира с него и плаче. Казва: -Не мога повече да слушам как другите майки си шушукат зад гърба ми, че Дани бил такъв и онакъв.
Виж целия пост
# 155
K-mam, на мен когато ми е тежко все си повтарям че това което не може да променим, трябва да приемем!
Така , че на половинката да не ѝ пука от хорското мнение.Който не е влязъл в твоите обувки няма как да разбере болката ти.
Виж целия пост
# 156
Основната причина да се преместим да живеем в Германия е тази.Няма ги тези погледи и коментари като в България.Много често в България са ме разплаквали , няма никаква толерантност, дори напротив.Но това аз трябва да се науча да не обръщам внимание и да не приемам нещата лично .Всеки е отговорен за нещата които прави  и говори, както и аз за начина по който ги приемам.
Виж целия пост
# 157
Тук никой ама никога не го е гледал странно или шушукал, но и ние с него излъчваме щастие и непукизъм, имаме си комуникация и силна връзка и това променя според мен нещата. Ако по4неш да се въртиш кой те гледа, да се смущаваш, да си в напрежение какво ще направи или каже някое мамче и то привличаш внимание неминуемо. Виждам такива родители, шугавят се, че Пешо подскача и пери ръце, аз веднага знам, че Пешо е в спектъра, но пешовци много какво толкова се е присвил този родител?…..докато аз спокойно мога да кажа на някой ми той е леко в джаза и да се изхиля, защото честно казано не приемам тежко нещата, не ми тежат и го казвам напълно отговорно. Това прави ежедневието и връзката ми с детето далеч по-приятна.....а и когато се отвориш за детето и живееш по неговия на4ин мисля, 4е то ти се отплаща пове4е. Децата в спектъра могат да усетят напрежението ти, да го помиришат като хрътка.....оттам и поведението им дава на заден. Не си го слагайте на сърце.....приемете, че това е нормалното за вашето семейство и околните ще почнат да ви приемат така, когато вие го приемате нормално.
Виж целия пост
# 158
Така е ,съгласна съм .Аз също имам много силна връзка със сина ми  и го разбирам идеално .Точно това понякога ми става криво ,че масата не разбира тези дечица ,които са прекрасни .Имам приятели с деца от спектъра , всички са прекрасни с много чисти души , не децата са сбъркани ,а масата от хора.Но съм по -емоционална и когато усетя несправедливост я изживявам.
Виж целия пост
# 159
За двуезичието, в случай с К-mam триезичието, ситуацията нито е проста нито еднозначна. Има деца/хора за които това не е проблем, явно въпрос на работа на мозъка. При което е възможно да бъде проблем дори за деца без проблеми в проговарянето. За тези с проблеми пък може да се окаже препъникамък.Аз съм билингва. Израснала съм в среда на дву и триезични деца/родители. За някои усвояването на два езика  се оказа мисия невъзможна, при други довежда до заекване, за трети обаче няма проблеми.
Аз самата съм заеквала до сълзи на три. Писала съм и преди да не се повтарям. Оставя се един език, езикът на мястото където живеете. В къщи се спират всички други езици. Родителите ми са ме водили при специалисти да се консултират. При мен рецептата е с работила. Оставили са  ме само на бг. Но някак след 5 възстановяването на втория език стана много бързо. Дори в момента ми е трудно да кажа кой ми е водещ, защото ми се налага да поддържам и двата. Моя приятелка обаче продължи да подлага синът си на двуезиие и той така и продължи да заека. В момента е на 23 все още заекващ. Ако детето е с проблем който и да е специалист ще ви каже това - един език. Втория след време, ако състоянието на детето го позволи.
Виж целия пост
# 160
Последно четох, че учени в Сащ правили някакво изследване на деца с няколко езика и деца само с един.....едни и същи тестове и тези с няколкото езика дали по-добри резултати, говорим за деца в спектъра, но дали тези 600 деца могат да са извадка представителна нямам идея. Принципно винаги се е говорило, че това затруднява, как е обаче за мен тепърва ще се разбере в личен план. Факт.....моето дете си говори почти изцяло на български, ползва само 7-8 глагола на английски и много съществителни, които реално са му по-лесни за произнасяне на английски, но като разбиране и ползване българският е много напред. С което се гордея разбира се.....повечето ни познати дечица, дори тези в норма си карат само на английски отсега. Той има таблет който задава въпроси и на двата езика и винаги го настройва на български да му зададе и той да отговори на таблета на въпроса....тоест явно засега му е водещ, но ние имаме основно бг приятели тук, у дома гледаме бг телевизия, градината му беше само 3 4аса тази година на ден. За мен е разбираемо....тази сигурно ще почне с повече английски като е целодневно.

Да ви се похваля днес....ми вика ''дай ми пауички'' хахах….за пръв път сякаш почва да схваща значението на парите искаше да се пусне на една машина. Simple Smile
Виж целия пост
# 161
Аз по принцип не обръщам внимание на реакциите и погледите на другите родители, но жените(както и моята) са някак си по- податливи и приемат по- навътре отношението на другите. Обръщам внимание и наблюдавам отношението, реакциите и взаимодействието на другите деца с нашето, защото това влияе пряко и на неговото поведение. Дани в момента е едно много позитивно и усмихнато хлапе и рядко имаме проблем с други деца. Като незнае как да завърже контакт, бута леко другото дете и тръгва да бяга, като се обръща да види, дали другото е разбрало намека и е тръгнало да го гони. Grinning
_re_ge, първият логопед, който посещавахме препоръча да наблегнем на един език- този на майката. Вкъщи говорим руски(жената не говори български, но разбира- най-лошата комбинация:smile:), телевизията е руска и т.н. Логопедът казваше, че чешки ще научи като тръгне на градина и да не го учим ние на чешки, защото "всички чужденци говорите чешки неправилно и учите децата си грешно". Друг логопед ни посъветва да му вкарваме лека- полека и чешки, поне основни неща. Научил е известно количество думи, но не разбира смисъла и значението им. Ще видим другия месец, като тръгнем на градина. Чехчетата на площадката ги поздравява на чешки. Но като цяло речта му е лоша- много рядко използва повече от две думи подред, максимума е 4. Ходим на АБА терапия и там му бяха правили тест с техен логопед(имат чешки, руски и английски) и казаха, че речника му се състои от около 300 думи. Незнам как я определиха тази цифра, като аз чувам  може би 30 думи. Айде да не съм толкова стиснат- нека са 50.
Виж целия пост
# 162
Катрал, не мога да преценя как се е отразил билингвизма, защото няма как да знам какво би било ако живеехме в едноезична среда. Но първото, което ме притесни в сина ми беше, че изоставяше с проговарянето. Тогава доста хора ме успокояваха, че е заради билингвизма. И всичко ще си дойде на мястото. Да ама не си дойде. На логопед ходеше като малък.  Ние учихме български у дома. В ДГ - исландски. Другият ми син, който е невротипочен, проговори навреме.
Виж целия пост
# 163
Цитат на: K-mam link=topic=1044140.msg37237942#msg372

_re_ge, първият логопед, който посещавахме препоръча да наблегнем на един език- този на майката. Вкъщи говорим руски(жената не говори български, но разбира- най-лошата комбинация:smile:), телевизията е руска и т.н. Логопедът казваше, че чешки ще научи като тръгне на градина и да не го учим ние на чешки, защото "всички чужденци говорите чешки неправилно и учите децата си грешно". Друг логопед ни посъветва да му вкарваме лека- полека и чешки, поне основни неща. Научил е известно количество думи, но не разбира смисъла и значението им. Ще видим другия месец, като тръгнем на градина. Чехчетата на площадката ги поздравява на чешки. Но като цяло речта му е лоша- много рядко използва повече от две думи подред, максимума е 4.

Вие не сте ги информирали за особеностите на детето, те са ви казали какво се прави по принцип. На педиатър не е необходимо да се обеснявате но в случая това е определено грешка от ваш страна. Нямайки информация за реалната ситуация те са ви дали схема за дете растящо в двуезична среда - набляга се на майчиния, езикът на средата ще не ще - ще го научи. Но нали ние тук говорим за друго. Говорим че тази схема не сработва и двуезичието създава допълнителен проблем. От там и се получава че тази схема не само че не сработва ами и пречи. Ако те бяха наясно нямаше да ви дадат конкретно този съвет. Просто картината трябва да се обхване цялостно.

Руският е един от най-сложните синтетични езици. Българския е единствения славянски аналитичен. Трудно е за обеснение но вие ги слагате в по-сложна за него среда. Междудругото детето ви може никога да няма социални проблеми и пак да е в спектъра. За синът ми езикът е много изкуствено средство за комуникация, говори като чужденец. Но няма проблеми със социума. Т. Е. Детето може да бъде специално само в езиково отношение - импресивно и експресивно. А проблемите с езика да му докарват странното поведение, сходно до такова от спектъра.

Исках да пиша и за речника но стана прекалено дълго.
Виж целия пост
# 164
_re_ge, когато отидохме за първи път на логопед, нямахме представа, че имаме проблем. Отдавахме забавянето на многото езици, които детето чува. Вторият логопед, които ни посъветва да го научим поне на основни неща от чешкия, също така ни обърна внимание, че в нашият случай забавянето се дължи на друг проблем. Един път ми каза: - Препоръчвам ви да го изследвате за аутизъм. Това ме удари, като гръм. Ядосах се. Казвам: -Какъв аутизъм бе човек, детето ми си е съвсем нормално. До този момент бях гледал един филм за аутистични деца, но беше отдавна и не помня нищо, освен че там обясняваха как  децата с аутизъм не са изостанали, а са специални. Отне ни известно време да се съгласим на изследвания. Започна едно ходене по психолози, невролози, психиатри... Сега с него се занимава логопед-дефектолог(така е на руски, незнам дали има такъв термин на български), много помага за правилното изговаряне на думите. Успява да му поправи дума за едно занятие. Прави му масажи на езика. Такива неща. Тя(логопедът) каза, че като тръгне на градина, занятията ще протичат на чешки, също така АБА-та ще е на чешки. Българският съм го изключил за сега- само баба му и дядо му по скайпа му говорят на български.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия