Консултативна тема за асистирана репродукция на Acibadem City Clinic

  • 35 722
  • 67


Д-р Мефтуне Шефкетова, началник на Центъра за асистирана репродукция:
Нашето основно предимство е нашият екип - висококвалифицирани специалисти с дългогодишен опит в борбата с инфертилитета; лекари и ембриолози, отлично запознати с последните нововъведения при асистираните технологии. Доказали се във всекидневната си практика, ние не спираме да се развиваме и самоусъвършенстваме, за да сме в помощ на повече двойки с репродуктивни проблеми.
Всеки, прекрачил прага на Центъра за асистирана репродукция в Аджибадем Сити Клиник Болница Токуда, ще бъде посрещнат с усмивка и внимание.

Създадохме за Вас уютна атмосфера, далеч от шума на деня и останалите болнични звена, за да получите грижа, топлина и разбиране. Готови сме да разгледаме и обсъдим подробно Вашия конкретен проблем. Ще подходим строго индивидуално спрямо Вас, Вашите желания, възможности и очаквания. Ще Ви препоръчаме подходящите за Вашия случай изследвания за изясняване на причините за трудностите при зачеване, след това - и адекватни възможности, с които бихме могли да Ви помогнем да сбъднете мечтата си.


За своите пациенти ние създадохме:
•   Персонализиран подход за решаване на всеки проблем, засягащ мъжа или жената в двойката;
•   модерни лаборатории, оборудвани с иновативна и надеждна апаратура;
•   екип от опитни и висококвалифицирани специалисти;
•   непрекъснат мониторинг на параметрите, необходими за нормалното развитие на ембрионите;
•   иновативни методи за селекция на сперматозоидите.


Предимства на Център за асиситирана репродукция към Аджибадем Сити Клиник Болница Токуда

Индивидуален  подход
Основен фактор за достигане на позитивен резултат е индивидуалният подход към всяка двойка и прецизното внимание върху всеки проблем. Нашият подход включва създаване на алгоритъм от препоръчителни изследвания и за двамата партньори, който е индивидуален за дадената двойка.

Прецизност
Съвременните репродуктивни протоколи предлагат богат набор от възможности за лечение. Нашият център интегрира тези от тях, които са с най-високо ниво на прецизност. Една от иновативните практики, заимствани от опита на Центъра по репродуктивна медицина на Аджибадем в Истанбул, е микрофлуидна система (микрочип) за изолиране на сперматозоиди – система, чрез която се изолират здрави, бързо подвижни сперматозоиди с нормална морфология и ниски нива на ДНК фрагментация за кратко време.

Модерни технологии
Аджибадем Сити Клиник Токуда разполага с последно поколение моторизиран инвертен микроскоп Leica DMi8, с възможно най-подходящата оптика за IMSI-технология при подбор на сперматозоидите, както и сертифициран ембриолог, който оптимално да използва възможностите на високотехнологичното оборудване. Всичко това обезпечава подробен морфологичен оглед на всеки сперматозоид и избор на най-добрия подвижен сперматозоид преди инжектирането му в яйцеклетката. Данните от международни проучвания сочат, че IMSI-технологията увеличава шанса за зачеване, и същевременно намалява риска от загуба на бременността или вродени малформации.

Сигурност
Като част от Аджибадем Сити Клиник Болница Токуда, Центърът за асистирана репродукция има подкрепата на мултидисцилинарно лечебно заведение с международен сертификат за качество JCI. Отделението по Урология и клиниката по Акушерство и гинекология, богатото портфолио на клиничната, микробиологичната и имунологичната лаборатория, дават възможност да осигурим под един покрив всички медицински дейности, от които една двойка се нуждае в процеса на зачеване, износване, раждане и отглеждане на своето дете. Екипът ни е в непрекъснато сътрудничество и с по-големите структури в семейството на Аджибадем – Аджибадем Лабмед и Аджибадем ин витро център – Истанбул.

На Вашите въпроси, свързани с асистираната репродукция, ще отговарят специалистите:

Д-р Мефтуне Шефкетова
   Акушер-гинеколог, специалист по Асистирана репродукция

Д-р Мефтуне Шефкетова защитава специалност „Акушерство и гинекология и репродуктивна медицина“ през 2009 г. в София. Още по време на специализацията репродуктивната медицина и асистираните технологии се превръщат във фокус на професионалните ѝ интереси. В работата си през годините успешно прилага методи на лечение на репродуктивните проблеми като индукция на овулацията, интраутеринна инсеминация, стимулация за ин витро и ICSI оплождане. Членува в ESHRE (Европейската организация по човешка репродукция и ембриология), като участва активно в ежегодните му срещи; симпозиуми на Internationals IVI congresses; симпозиуми по репродуктивна хирургия; семинари на „Ovarian club”. Притежава сертификат за Диагностични лапароскопии; Медицинска педагогика; Интерактивен GCP за опитни изследвания.

Светла Джунева
   Клиничен ембриолог

Светла Джунева е магистър по „Биология“, с диплома от Биологически факултет към СУ „Св. Климент Охридски“ от 2009 г. Още като студентка се интересува от криобиология и през 2007 г. започва работа в първата частна банка за стволови клетки. Завършила е “ICSI-IMSI Training” курс в CMCO Schiltigheim към Страсбургския университет, както и обучение под ръководството на специалиста, въвел IMSI-метода в практиката - д-р Ги Касуто в Laboratoire de Biologie Medicale Drouot, Париж, Франция. Успешно е преминала практически курсове в UCL, Великобритания, в Център по ембрионална медицина в Мадрид, Испания и в Лабораторията по репродуктивна биология, Heidelberg University Hospital. От 2012 г. е сертифициран от ESHRE (Европейската организация по човешка репродукция и ембриология) клиничен ембриолог.

Владимир Стайков
   Ембриолог

Владимир Стайков завършва специалност „Молекулярна биология“ в Пловдивски университет „Паисий Хилендарски“ през 2008 г. Също там завършва магистърска програма към катедра „Биохимия и микробиология“ с дипломна работа на тема „Сравняване на два метода за оценка на ДНК-фрагментацията в човешки сперматозоиди и връзка с класическите показатели на спермограмата. Методи за селекция“. През 2017 г. придобива образователна и научна степен „доктор“ към Катедра „Биология на развитието“ с дисертационен труд на тема „Използване на митохондриални маркери за оценка на човешки сперматозоиди“. Участвал е в редица европейски конгреси и научни събития в областта на репродуктивната медицина в Рим, Стокхолм, Истанбул, Лисабон, Копенхаген, Барселона, Анталия, Валенсия, Берлин, Дрезден. Присъствал е на курсове по обучение за подобряване на квалификацията си в София, Барселона, Бергиш Гладбах, Флоренция. Членува в ESHRE (Европейската организация по човешка репродукция и ембриология).



Правила на темата

Тази тема е от типа “Виртуален кабинет”. Не е предназначена за създаване на дискусии, а е консултативна тема от вида "Въпрос от потребител – Отговор от специалист".
За да бъде максимално полезна и добре организирана и да бъде улеснен специалистът, който ще отговаря на Вашите въпроси, както и с оглед получаване на по-бърз и точен отговор, молим да спазвате следните правила:

- въпросите следва да бъдат зададени максимално ясно и с възможно най-подробно описание на проблема

- въпросите следва да съответстват на областта на компетентност на специалистите в темата

- не отговаряйте на въпроси, зададени от други потребители – темата не е дискусионна



Информацията, предоставяна в тази тема, не може да замени посещението при лекар, поставянето на конкретна професионална диагноза и провеждането на нужното лечение.

Отговор на Вашите въпроси може да очаквате всеки вторник и четвъртък. Темата ще бъде активна до 5 септември 2018 г.
Темата не е предназначена за диагностициране и реакция на спешни състояния.
В случай че имате притеснения относно спешно здравословно състояние, моля, потърсете съдействие от личния лекар или на телефон 112.

Съвременни методи за асистирана репродукция
Съвременни методи за подбор на сперматозоидите
Ендометриоза и репродукция
# 1
Здравейте!
Интересува ме дали на този етап в клиниката се извършват процедури с донорски яйцеклетки?
Виж целия пост
# 2
Здравейте, моят въпрос е свързан с приема на фолиева киселина преди забременяване и по време на бременност. В България фолиевата киселина е регистрирана като хранителна добавка и се продава в дози от 0,400 мг. Съответно масово се изписва по една таблетка от 0,400 мг на ден. Срещнах мнения на лекари, според които правилната доза е 4 гр на ден и в други държави (Турция, Македония и т.н.) така се произвежда и продава. Моят въпрос е дали е правилно или не да пием по 10 таблетки от 0,400 мг или 1 е достатъчна?
Виж целия пост
# 3
Здравейте.Аз съм стара пациентка на д-р Шефкетова и скоро ще бъда отново след като разбрах вече къде е😉Искам да и кажа огромно БЛАГОДАРЯ (не че не съм го направила няколко пъти вече), за прекрасната ми дъщеричка, която родих благодарение на нейна помощ!И понеже мислим за братче или сестриче искам да попитам някои неща.Интересува ме дали извършвате лапароскопски операции по здравната каса и дали работите с фонда?В смисъл ако евентуално се окаже, че тръбите ми са запушени (за едната имам вече правени процедури и знам, че е запушена) и мога да се възползвам от и витро през фонда дали ще мога да направя и процедурата при д-р Шефкетова?Благодаря и успешен ден!
Виж целия пост
# 4
Здравейте!
Интересува ме дали на този етап в клиниката се извършват процедури с донорски яйцеклетки?
Здравейте! Ще работим донорски програми с донорски яйцеклетки, но като сравнително нов център в момента сме в процес на разработването им!

Здравейте, моят въпрос е свързан с приема на фолиева киселина преди забременяване и по време на бременност. В България фолиевата киселина е регистрирана като хранителна добавка и се продава в дози от 0,400 мг. Съответно масово се изписва по една таблетка от 0,400 мг на ден. Срещнах мнения на лекари, според които правилната доза е 4 гр на ден и в други държави (Турция, Македония и т.н.) така се произвежда и продава. Моят въпрос е дали е правилно или не да пием по 10 таблетки от 0,400 мг или 1 е достатъчна?
Здравейте! По препоръка на СЗО дневният прием на фолиевата киселина е поне 0,4 мг преди забременяване и между 0,6 и 0,8 мг по време на бременност.Тези дози са достатъчни.

Здравейте.Аз съм стара пациентка на д-р Шефкетова и скоро ще бъда отново след като разбрах вече къде е😉Искам да и кажа огромно БЛАГОДАРЯ (не че не съм го направила няколко пъти вече), за прекрасната ми дъщеричка, която родих благодарение на нейна помощ!И понеже мислим за братче или сестриче искам да попитам някои неща.Интересува ме дали извършвате лапароскопски операции по здравната каса и дали работите с фонда?В смисъл ако евентуално се окаже, че тръбите ми са запушени (за едната имам вече правени процедури и знам, че е запушена) и мога да се възползвам от и витро през фонда дали ще мога да направя и процедурата при д-р Шефкетова?Благодаря и успешен ден!
Здравейте! Много се радваме за вашата дъщеря! Да е жива и здрава!
Лапароскопия по здравна каса - да, може да се направи при нас.
В близко бъдеще ние ще работим съвместно с фонд асистирана репродукция. Ако от направените изследвания се окаже, че при вас се налага ин витро процедура и отговаряте на индикациите на ЦАР,  вие може да се възползвате от тяхното финансиране.
Виж целия пост
# 5
Здравейте, клиниката само с асистирана репродукция ли се занимава или с репродуктивни проблеми и тяхното диагностициране като цяло?
Подходящо ли е да я посетим като начало на търсене на причините за мисед и незабременяване след него?
Виж целия пост
# 6
Здравейте,моят въпрос е свързан с качеството на яйцеклетките.Възможно ли е те да влошават качеството си поради високи дози стимулиращи медикаменти или напротив със стимулация се подобрява качеството им?
Виж целия пост
# 7
Здравейте, клиниката само с асистирана репродукция ли се занимава или с репродуктивни проблеми и тяхното диагностициране като цяло?
Подходящо ли е да я посетим като начало на търсене на причините за мисед и незабременяване след него?
Здравейте,
В Ин витро центърът се извършват както процедури по асистирана репродукция, така и прегледи, свързани с диагностицирането и разрешаването на репродуктивни проблеми при двойката, ако съществуват такива.
Можете да ни посетите всеки делничен ден между 8.30 и 16.30 ч., като е необходимо предварително да запишете час консултация или преглед. Заповядайте.

Поздрави,
Владимир Стайков
Виж целия пост
# 8
Здравейте, моят въпрос е свързан с качеството на яйцеклетките.Възможно ли е те да влошават качеството си поради високи дози стимулиращи медикаменти или напротив със стимулация се подобрява качеството им?
Здравейте! Качеството на яйцеклетките зависи от показанията на АMH, докато техния брой се определя от FSH. Според показанията на Вашите хормони и след ултразвуков преглед на яйчниците лекарят би могъл на подбере най-подходящия протокол за стимулация. Най-жизнена и витална, тоест с най-добро качество е яйцеклетката, получена при спонтанен цикъл, тъй като нейното образуване е вследствие на напълно естествени процеси. При стимулация обикновенно се получават повече от една яйцеклетка. За да са качествени яйцеклетките оптималният им брой не трябва да е повече от 10-12. Известно е, че ако се извадят повече яйцеклетките (над 15), то винаги е за сметка на по-лошо качество. Напълно възможно е високи дози стимулиращи медикаменти да доведат до влошаване на качеството на яйцеклетките, особено ако не са съобразени  с индивидуалния случай и не се прилагат правилно.
Светла Джунева, клиничен ембриолог
Виж целия пост
# 9
Съвременни методи за асистирана репродукция



Естествените системи, които природата е изградила, са идеален пример за разрешаването на някои от предизвикателните биологични проблеми при асистираната репродукция. Основните методи на оплождане, които се използват в асистираната репродукция, се разясняват от много години от специалистите в тази сфера: това са класическото инвитро оплождане (IVF) и инжектирането на единичен сперматозоид в яйцеклетката (ICSI). При класическото инвитро оплождане в Ембриологичната лаборатория се създават специални условия, при които предварително селектираните сперматозоиди сами преодоляват кумулусните клетки около яйцеклетката, достигат обвивката ѝ, а един от тях осъществява оплождането спонтанно – този метод е максимално близо до естественото оплождане, но не е ефективен за всяка двойка. Развитието на науката дава възможност от 1992 г. успешно да се прилага ICSI методът с инжектиране на сперматозоида в яйцеклетката, подходящ за двойки с влошено качество на сперматозоидите (намалена концентрация и подвижност). Това дава шанс на хиляди семейства по света да се сдобият със свое поколение.



Години по-късно известните „слабости” на ICSI мотивират изследователи и учени да обърнат поглед към усъвършенстване на техниката. През 2002 г. Bartoov и сътрудниците му разработват нов способ за оценка на човешки сперматозоиди, наречен „Изследване морфологията на подвижни сперматозоиди” (Motile sperm organelle morphology examination – MSOME). Този механизъм позволява наблюдение на сперматозоидите с голямо увеличение (над 6300 пъти), използвайки инвертен светлинен микроскоп. Прилагането на този метод за подбор на сперматозоидите и последващо ICSI довеждат до развитието на техниката за вътрецитоплазмено инжектиране на морфологично избран сперматозоид, или (Intracytoplasmic morphologically selected sperm injection) IMSI.

Прилагането на този метод изисква оборудване с увеличение от 6 600 пъти до над 16 000 пъти със специализиран контрастен метод. При наличието на необходимата апаратура и квалифициран ембриолог може да се избере морфологично най-добрият, подвижен сперматозоид преди инжектирането му в яйцеклетката.
В съвременните практики IMSI се прилага рутинно от компетентни ембриолози във водещи клиники по света и в няколко клиники в София (сред които и Аджибадем Сити Клиник Болница Токуда) и успешните резултати убедително извеждат метода като по-ефективен при борбата с мъжкия стерилитет. За метода IMSI са необходими както специализирана микроскопска техника (Номарски контраст и имерсионен обектив 100х), така и достатъчна квалификация и опит на ембриолога.



IMSI се основава на простата концепция, че сперматозоиди с по-малко видими дефекти е по-вероятно да носят нормален хромозомен набор и следователно са по-подходящи за инжектиране, а оплодените по този начин ембриони са с по-добри шансове за успешно имплантиране, по-малка вероятност за спонтанен аборт и по-нисък риск от вродени малформации при бебето. Благодарение на този метод се подбира жизнеспособен и качествен сперматозоид. Приложението на IMSI е препоръчително при неуспешна бременност без видими причини, неуспешно оплождане след ICSI, при пациенти с висок процент на сперматозоиди с лоша морфология или ДНК фрагментация.

В съвременната ембриологична лаборатория напоследък навлиза друг иновативен метод за оплождане – PICSI (Physiological Intra-cytoplasmic Sperm Injection) – инжектиране на физиологично зрял сперматозоид. Тази селекция на молекулно ниво остава невидима дори за опитния ембриолог и високоспециализирания микроскоп. PICSI се основава на поведението на сперматозоидите в естествени условия – само зрелите могат да достигнат яйцеклетката и да извършат оплождането.

Зрелите, жизнеспособни и перспективни сперматозоиди се свързват с хиалуронан, основен компонент в обвивката на яйцеклетката, и един от тях впоследствие осъществява оплождането. ДНК-то на тези сперматозоиди се характеризира с по-голяма цялост, по-добър интегритет, по-малка вероятност за хромозомни аномалии. При този метод се използва петри, покрито с хиалуронан. Физиологично зрелите сперматозоиди се свързват с него, това позволява на ембриолога да разграничи най-ефективните сперматозоиди и да ги използва при последващата процедура. Редица изследвания сочат, че при приложение на PICSI се увеличава броят на оплодените яйцеклетки, получават се ембриони с по-нисък процент на фрагментация, увеличава се броят на клиничните бременности и се намалява честотата на спонтанните аборти.

PICSI се препоръчва в случаи с неуспешно оплождане след ICSI, лошо качество на ембриона в предишни цикли, предишни спонтанни аборти, висока степен на фрагментация на ДНК на сперматозоидите, напреднала възраст на майката (над 35 години), лоши показатели от спермограмата.

Светла Джунева,
Клиничен ембриолог на „Аджибадем Сити Клиник Токуда“

Виж целия пост
# 10
На 10. 07. 2018 г. (вторник), в Аджибадем Сити Клиник Болница Токуда официално ще отвори врати
Аджибадем Сити Клиник Център за асистирана репродукция.


Всяка година средно 4000 български двойки се обръщат за помощ към държавата и медицината, за да постигнат мечтата си – да прегърнат своята рожба. Липсва статистика за точния брой на семействата, които търсят помощ от общински фондове, дарители или финансират лечението на репродуктивните си проблеми със собствени средства у нас и в чужбина.

Екипът на Аджибадем Сити Клиник Център за асистирана репродукция, начело с  д-р Мефтуне Шефкетова, създаде с любов и грижа за тези двойки среда, в която те могат да получат най-доброто от медицината – модерни технологии, иновативни процеси и възможности - и най-ценното от медиците – професионална компетентност, човешка съпричастност и индивидуални решения.

Поради ангажираност на екипа, свързана с откриването на новия Център за асистирана репродукция на 10 юли 2018 год. (вторник), отговори на всички зададени въпроси в темата ще бъдат публикувани в четвъртък - 12 юли 2018 г.



Виж целия пост
# 11
Здравейте!
При положение че съм на 45 години , с АМХ 0,800 , FSH -9 има  ли смисъл да опитам инвитро на естествен цикъл? Бихте ли се заели с нашия случай, като при съпруга ми има отклонение от сермограмата и % фрагментация, с която правя биохимични бременности. Може би ПИКСИ е решение на нашия проблем?
Виж целия пост
# 12
Здравейте.  С кой фондации ще си партниране?
Виж целия пост
# 13
Здравейте имам две неуспешни процедури в Аджъбадем в Турция .Последните ми изследвания са ЛХ-7.7 ФСХ - 12 Пролактин 82,като приемам по полови таблетка седмично, Естрадиол -236.2,АМХ-0.04.Знам чр стойностите са много зле ,но в такъв случай мога ли да почна стимулация.Имам ли шансове да забременея с мои яйцеклетки.
Виж целия пост
# 14
Здравейте!
При положение че съм на 45 години , с АМХ 0,800 , FSH -9 има  ли смисъл да опитам инвитро на естествен цикъл? Бихте ли се заели с нашия случай, като при съпруга ми има отклонение от сермограмата и % фрагментация, с която правя биохимични бременности. Може би ПИКСИ е решение на нашия проблем?


Здравейте,

С така цитираните показатели шансовете Ви на естествен цикъл са много,много ниски.Аз лично не бих Ви съветвала да работите в тази насока.
За спермограмата-да,бихме се заели с да работим със спермограма с посочените отклонения.

                                                                                                                   Д-р  Шефкетова
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия