Медицина или Право

  • 2 936
  • 11
Здравейте!Искам да Ви попитам кое бихте ми препоръчали - медицина или право.Искам да видя плосовете и минусите на професиите , къде се търсят повече квалифицирани кадри и какво е заплащането на двете професии. Също така моля Ви и за мнения за университети.За медицински университет се чудя между Медицински университет София и Медицински университет "Проф.д-р Параскев Стоянов" -  Варна , а за университет в който да уча право между - Софийски университет "Св.Климент Охридски" и Югозападен университет "Неофит Рилски" - Благоевград. В мнението за университетите търся - ниво на образованието , квалификация на преподавателите , качество на преподаване , материална база , възможност за развитие и т.н.

Благодаря Ви за отделеното време!Всяко мнение е важно!
Виж целия пост
# 1
Искаш сравнение между две толкова различни области, че единственото което ми идва на ум е да те попитам ти нямаш ли някакви интереси, за да се ориентираш според тях.
Виж целия пост
# 2
Медицина. Правото , освен ако не си потомствен адвокат с осигурена кантора и  клиенти, си е загуба на време.
Медицината е трудна и ако имаш желание си заслужава да учиш и платено, като чуждестранен студент и след това да заминеш в чужбина. С правото може да намериш работа, но нито ще е толкова високо платена колкото хората си мислят, нито можеш да направиш чак кариера. С медицината имаш много повече шансове, както в България, така и в чужбина. За посочените от теб университети нямам мнение: стига да те харесат,няма особено значение къде си завършил.
Виж целия пост
# 3
Поставяш каруцата пред коня. За да почнеш да работиш и изкарваш добри пари, първо трябва да завършиш. Помисли добре какво се очаква от теб за целта и дали ще се справиш.
Виж целия пост
# 4
Хех, егати въпроса. Играеш си с мисълта как си велика лекарка и бориш рака или блестяща юристка и крещиш "Взразявам!".

Вземи стани космонавт/космонавтка! Там се плаща, много добре  Joy
Сега по сериозно. Професия не се избира така - заплатата не е това, което ще те кара да учиш и ходиш на работа с кеф. Подходи не толкова меркантилно.

Искаш да кльоцнеш въпросчета в една тема и лелите да ти смелят всички отговори. Тц не става така.

И не на последно място - от наивността на зададените въпроси, от нежеланието да се напънеш да проучиш въпросите и да опознаеш себе си съдя, че ни право, ни медицина са за теб. Ще е чудо да те приемат и да завършиш тези не леки специалности
Виж целия пост
# 5
Подкрепям оснаналите + не разбирам, как може да се сравнява МУ София с този във Варна и СУ София сЮЗУ Благоевград ???? Ако при първото може и да се говори за някакво минимално сравнение , то при второто е пълен абсурд ! И защо си мислите , че записването на някоя от двете специалности автоматично означава бляскава кариера , предролагам без труд и мнооого пари в касичката?
Виж целия пост
# 6
Аз по-скоро не разбирам какво сравнение се очаква между двете специалности? Все едно някой да ме попита да сравня рисуване с музика. Или въпросът се свежда до "С коя специалност се изкарват повече пари?"
Виж целия пост
# 7
Естествено, че въпросът е до пари. Никой не инвестира десет и повече години от живота си, за да се прави на велик, всеки иска да има достатъчно пари, за да си гледа децата и живота, без да зависи от този и онзи.
 Правото се завършва лесно, стига да го искаш. Медицина не съм учила, не знам как е, но сега ако трябваше да уча щях да завърша медицина, ако има кой да ме издържа де, щото мен нямаше, на времето.
Лекарите работят половин ден /повечето/.ЗА великите лекари, нямам мнение, аз не съм по-великите неща. Аз съм за работа на половин ден и възможност да прекарваш повече време с децата си.
Пак ти казвам правото го препоръчвам, само ако това е твое съкровено желание, ако не е, а просто се чудиш какво да учиш - медицина. Може да станеш кожна лекарка, очна лекарка, може да намериш административна работа в Здравната каса, може да продаваш и лекарства на практикуващи лекари, никой не е казал, че трябва да правиш животозастрашаващи операции и вечно да си на педал. Може да си и джи пи. Работа за лекари им бол, за юристи - 100 юриста се борят за едно място и правистите са във всички вицове от вида: взимаш метлата и само направо.
Виж целия пост
# 8
Естествено, че въпросът е до пари.
Някой е твърдял нещо различно? Само казвам, че пари не се правят с подхода "я кажете къде се правят най-много пари, за да се включа и аз". Дет' се казва, не става само с ядене, трябва и акъл. В случая, малко четене и мислене от страна на бъдещия лекар или юрист.
Виж целия пост
# 9
Еми ето аз и казвам, правото не е търсена специалност и няма много пари. Медицината е търсена, както в България, така и по целия свят,следователно има и пари. Заплатите се определят от търсенето на съответните специалисти, а не толкова от блестящи качества. Като почнеш да си работиш една работа, освен ако съвсем не си провал,като човек, почват едни обучения, има колеги, говорите си, разменяте опит и човек се научава, дори става добър, не велик. Вие в бг мама все някакви велики неща гоните, но велики са единици, другите сме само болчета в матрицата.
Виж целия пост
# 10
Кои са тия "вие" с великите неща? Не съм ги срещала.

Медицината е тръсена специалност, да. Но там приемат хора, които знаят какво искат и имат мозък и яко дупе, за да го постигнат. Подготовката на тези хора не започва с въпрос в мамата "Я кажете от какво се изкарват повече пари".
Виж целия пост
# 11
Пълно е със студенти, които избират какво да учат точно по този начин. И после кой им е крив, че едвам завършват и не могат да си намерят работа. А работа има, но няма кадърни люде да я вършат. Това ми напомни за един младеж на изпит. Не може да пресметне елементарна задача ( по-сложни са задачите в училище), но тръгнал инженер да става. Питам го защо се е наврял в такава специалност, като точните науки очевидно не са неговите. Не че не ми е ясно, че е влязъл с матура където е могъл, но ми беше интересно какво ще каже. Бил гледал специалностите с коя може да има най-добра реализация, не бил знаел, че ще има толкова сметки. Това за съжаление е масовият случай. Всяка професия си иска специфични качества и ако нямаш наклонност към нея или способности за усвояване на конкретните знания, си е пълна загуба на 4 години.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия