Университети в Германия и други държави с немски език 11

  • 63 643
  • 774
# 180
Благодаря ти за отговора, ние ще търсим под наем в airbnb, така че няма значение града. А после за подготовката ще ходи ли на присъствен курс? Смятам да отидем на 3-дневен курс. Тя е в момента 11 клас и може да си го позволим като време.
Виж целия пост
# 181
Благодаря ти за отговора, ние ще търсим под наем в airbnb, така че няма значение града. А после за подготовката ще ходи ли на присъствен курс? Смятам да отидем на 3-дневен курс. Тя е в момента 11 клас и може да си го позволим като време.
Oтговорът тук е твърдо НЕ. И не само защото е 12 клас, а и защото е влязла в контакт с държали изпита хора, които са на мнение, че на курса повтарят същите тактики, които са описани в книгите. В резултат на което отчитат дадените немалко средства за излишен разход. Става дума за германци обаче. Всеки си знае  Wink
Виж целия пост
# 182
Благодаря ти за напътствията. Ще помислим още тогава.
Виж целия пост
# 183
G.D,  вероятно има значение подредбата, да. Но при положение, че две деца кандидатстваха с еднакъв набор от общежития (момчето на по-късен етап просто копира  подредбата от момичето), даже неудобни като локация спрямо унито, но с най-малко Wartezeit,  при полжение и че са приети в една специалност и в едно уни, как така пусналият късно заявление изпревари девойката, която го свтена какво, как и къде да пише... Същата получи общежитие 8 месеца по-късно. Късметът си е водещ, игра на тото.. Многократно съм казвала, че дъщеря ми в първата възможна минута си пусна заявлението, но не получи оферта. Даже на мейл с прикачено писмо за прием и с  молба да й кажат  на коя позиция е в листата, отговориха, че не дават такава информация. Няколко месеца по-късно получи мейл, че още не си е  пратила удостоверението, че е записана (тя, разбира се,  нямаше такова, към онзи момент вече живееше в съвсем друг град), а те МОЖЕ би (изречение с  условно наклонение й бяха пратили) имали да й предложат стая...

Много кофти ситуация, Русалка. Жалко за началото на момиченцето. Мислех си, че има някаква последователност, ред,   а то... чисто тото....  Какво ли ни чака и нас...
Виж целия пост
# 184
Здравейте! Следя темата от известно време! Всичко написано тук е много полезно! Майка съм на момиче 12 клас в Немска езикова гимназия Бургас. Тя иска да кандидатства в Германия, първото й желание е в ЛМУ Мюнхен, специалност “Медийна информатика”. Чела съм в сайта и съм превеждала с google преводач, но се притеснявам да не пропуснем някоя подробност, тъй като ще кандидатстваме без фирма. Дъщеря ми също чете и пише имейли до университета за нясните неща. Ще съм благодарна, ако има майки, на които децата им са приети през тази година да изучават “Медийна информатика” в ЛМУ и споделят опита си стъпка по стъпка относно кандидатстването. 
Виж целия пост
# 185
Аз съм много разочарована от дискриминацията при даване на общежития - не зная дали се дължи на това, че пише, като пътво и второ желание най-близките до уни-то опбщежития и чак на трето място - всички останали, но немци, кандидатствали за общежитие през ю;и-август са получили общежития, а н ние кандидаъствахвахме в първия възможен ден - април и още нищо.
Виж целия пост
# 186
Голд, за Мюнхен ли става дума? За къдто и да става дума всъщност - да ходи младежът регулярно до Щудентенверк да пита. Да им "досажда", дето се вика, да напомня за себе си, обикновено номерът сработва. Ако е за Мюнхен обаче - надали.
Виж целия пост
# 187
От време на време и в Мюнхен раздават общежития. Wink
Виж целия пост
# 188
От време на време и в Мюнхен раздават общежития. Wink
То оставашеи да не раздават, Али Simple Smile Ама са мааааалко по-"стиснати" от другаде. Макар че правило няма, преди 3 години, споделяла съм даже, намерих на едно познато дете частно общежитие в Регенсбург. Не му беше много удобно, тъй като не беше съвсем близо да унито, кухнята беше обща за целия етаж, тоалетните/баните също, заради което той регулярно се отбиваше при дамите в Щудентенверк с голяма доза надежда... Но не биде. На всичкото отгоре  за следвашата академична година подаде дори по тяхно настояване и ново заявление, такава била практиката, старата листа не важала... Убягва ми логиката, но .. Огря го чак средата/даже дали не беше към края  на третия семестър, дотогава си караше в частното.
Виж целия пост
# 189
gold__ говори за Карлсруе.
Като знам колко е трудно намирането и на квартира и на общежитие там, май ще се окаже, че Мюнхен съвсем не е мястото, където е най-трудно решаването на жилищния проблем.
Виж целия пост
# 190
Момичета, как решавате въпроса с финансирането на студентите. С банкови преводи от тук към банка там, на ръка, ипей или??? Започвам да се ослушвам и оглеждам и понеже трябва да организирам едни заделени пари питам, дали превода е добра алтернатива. Гледам в ДСК например е 8евро таксата през ДСК директ, ако се прави превод.
Виж целия пост
# 191
elan,  с най-добри чувства те съветвам да прочетеш първия пост в темата в частта "Банкови преводи".
Ако след това имаш някакви по-конкретни въпроси, на разположение сме.
Виж целия пост
# 192
Семестърът така си върви, че изцяло ми е излязло от ума да поглеждам форума Simple Smile

Русалка, тъкмо исках да ти отговоря за размианването в цифрите по квотите и видях, че по-късно си стигнала до възможното обяснение. Наистина е така - има малък процент за чужденци извън ЕС, за кандидати с Härtefallantrag и кави ли още не. Дори не знам от къде си изкарала точните проценти, впечатлена съм от мотивацията и ангажимента ти. Simple Smile

Цитат
Ясмина беше споменавала за някакъв ранг при абибесте, аз все си мислех, че на чиста лотария се разпределят на абибесте максималните оценки. Но ако има такъв ранг, как се формира той в точки, при положение че тук професионални обучения и ТМС не играят роля?

Мисля, че става дума за т.нар "предкласиране". Когато се кандидатства по квотата с абибесте, там играе роля само оценката от дипломата. Дори кандидатът да е издържал ТМС с добър резултат, това няма никакво влияние, защото изобщо не се изисква по квотата.
Ако кандидатът Х има 1.0 диплома и е кандидатствал, да речем, по първо желание за Тюбинген, то преди изобщо да се бори с другите кандидати за Тюбинген, участва в класиране за един определен Бундесланд (може би си мернала терминът Landesquote из таблиците на Hochschulstart) . При немците това е лендерът, в който са писали абитур (матури). За чужденците от ЕС като нас разпределението на лендер става на тото - приемаме, че нашият кандиадт Х попада на случаен принцип в Саксония. Тук идва тънкият момент - за всеки Бундесланд има различен брой места, от всички възможни в Германия, които могат да бъдат раздадени по абибесте. Съотношението зависи от големината на Лендера - голям Бундесланд, повече места, малък Бундесланд, по-малко места. В Саксония например могат да вземат само 65 души, а броят на кандидатите с 1.0 е сравнително по-голям. Ако нашият кандидат е с ранг 67, той не може да пребори Landesquote-то и дори не достига до избирателната фуния за първото му желание Тюбинген. Това и пише после в документа с отказа. Ако е с ранг 60 е вътре и после се бори с кандидатите за Тюбинген по първа квота. Там реално шансовете са по-добри, затова и като цяло всеки, който е преборил лендера, е вътре..  Пишейки това в момента, честно казано ми е неясно каква е целта на Landesquote и не мога да  дам обяснение за логиката зад това решение.

Цитат
Но една от дамите споделила, че май гледали освен дипломата и биография. И ако е така, кое нещо в CV-то би донесло бонуси за този ранг и как се оценява - доброволчество, класирания на олимпиади, практики, участия в проекти..

Това са небивалици. Разминали са се в превода или дамата е била не много компетентна. За абибесте трябва само диплома. За AdH e различно - някои университети изискват допълнителни документи. Но смея да кажа, че не съм мервала да искат глупости като CV. За Олимпиади е относително - Хайделберг даваха по AdH бонус от около 0,5-1 точки за национално ниво на олимпиада, но става въпрос за немски олимпиади и е спорно дали биха взели предвид нашите български. Там също имаше и бонус за професионални спортисти. Но тези 1-2 допълнителни точки, без ТМС не дават шанс за прием по AdH.

Русалка, бяхме дискутирали преди време относно доброволческите дейности, не знам вече дали е в тази тема или в старата. Тук не става дума за разните НПОта, към които масово бг ученици са "доброволци" през свободното си време. Германците дават бонус за FSJ - Freiwilliges Soziales Jahr. Това се прави след като завършиш училище, по специална програма или в Германия, или в чужбина и работиш 12 месеца доброволно на пълен работен ден към дадена институция. Българският абитуриент няма как да докаже такава дейност.

Цитат
Разбрах, че е хубаво да имат стаж. Да ама как да я пратя в отделението например по травматология в болницата, без значание частна или държавна. Нещо не ми е ясно. Държи се и на доброволчеството, ама и тук широко понятие

Прочети горния ми абзац. Не е широко понятие, по-скоро това, което те имат предвид, няма аналог при нас и е трудно за разбиране. Дават бонус за FSJ (Freiwilliges Soziales Jahr) и за Zivildienst (най-вероятно греша, но това е нещо като да ходиш в казарма?).

А стажът, който си споменала -тук става дума за Krankenpflegepraktikum. Това е студентският стаж, който трябва да се направи между 1 и 4 семестър. Той може да се направи и преди да са те приели в университета, НО задължително трябва да имаш диплома за средно образование. В най-добрият случай тя би могла да изкара 1-2 месеца стаж лятото между взимането на дипломата и започването на университета, така поне ще е махнала 2/3 от задължителния стаж през семестрите и ще има повече ваканции. Но няма да може да го позлва за кандидатстването, защото е несъвместимо със сроковете. Подчертах условието за диплпма, защото лесно бихте си казали, че този стаж може да се направи и в България - това е така, дори може да се признае, но трябва да е взела вече диплома.

Цитат
Единственото смислено което открих е, че след като я приемат местни организации и фондации въз основа на по-горните факти отпускали допълнителни стипендии.
Това е така. Доброволнтие дейности, които в България могат да се правят по време на училищния период, не служат като бонус за кандидатсване по медицина в Германия. Но те показват социален ангажимент и на тях се гледа с добро око при кандидатстване за стипендия, където неща като СV, чужди езици, практики, олимпиади хвърлят една по-ярка светлина върху кандидата.

И като за финал...вече не намирам цитата, но някой беше написал по-горе, че в Германия гледали ранкинга на българските училища и че 91НЕГ били на първо място, затова само тях приемали по абибесте. Моля ви, не бъдете наивни. Disappointed Relieved
Германците изобщо нямат представа кой къде е учил, те нямат поглед върху собствените си кандидати, какво остава върху външните. Централата за кандидатстване Hochschulstart прави класирането по име, оценка в дипломата и документи като ТМС/или HamNat/първо висше образование/професионално образование/соц. неустойки/FSJ/Zivildienst....
Виж целия пост
# 193
Това не е така, че нямат поглед над кандидатите си. Даже първо гледат в коя гимназия си бил. Този който навремето ми обработваше документите много добре познаваше гимназията ми.
Виж целия пост
# 194
Това не е така, че нямат поглед над кандидатите си. Даже първо гледат в коя гимназия си бил. Този който навремето ми обработваше документите много добре познаваше гимназията ми.

Не знам дали говорим за една и съща специалност и за един и същ начин на кандидатстване, при положение, че си имал/а контакт с човека, който е обработвал документите ти. За настоящия зимен семестър са кандидатствали 43 651 души за медицина, със сигурност гимназията не е първото, което са гледали, нито последното, защото името на институция в диплоната не е фактор при избора на кандидати.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия