Университети в Германия и други държави с немски език 11

  • 63 517
  • 774
# 360
В сайта им, има секция за кандидатстуденти и iзисквания, и там е дадено като едно от изисканията тази практика от 8 седмици, за която казват, че е добре да бъде направена преди започване на образованието, а ако все пак, по някакви уважитеlни причини, които трябва да бъдат одобрени и от унито не успее  да си направи стажа, ти дават срок до началото на трети семестър. Виж това:
https://www.iff.uni-stuttgart.de/lehre/praktikantenamt/dokumente … elorlinien_V4.pdf

Аз ли бъркам някъде - същото изискване имат  ТУ Кьолн,  ТУ Мюнхен.При тях обаче ,доколкото разбирам, доказателството за минал стаж е само сертификат, а не  20 страници труд с пространни обяснение какво е вършил стажанта всяка седмица - това е изискване на Щутгарт. Ако в темата пишат майки на студенти из тези унита, много моля за разяснение.
Виж целия пост
# 361
G.D, доколкото прочетох от док., който пусна, искат Апликация, сертификат и доклад за практиката,може да е в различни компании, но  поне 2 седмици в една и съща. По изключение може да се представи до третия семестър, което значи, че дават едно лято за наваксване. И са обяснили защо го искат преди започване на обучението. И май искат да е в голяма фирма, ама казват, че и малките са елиджибъл
Понеже синът сам си движеше документите, не знам подробности, но помня, че взе документ на фирмена бланка, с дата и подпис от ген.мениджър, за стаж 1 месец, от-до, с опис вътре на това по какви проекти е работил и какво точно е правил, как го е правил и нещо като оценка. Той беше карал този стаж в 11 клас, защото искаше да се запознае с работата и да си изкара малко пари (дори не беше сигурен, че ще вземе ДаФ), а те тогава имаха нужда от шерпи, бяха затрупани с работа. Обаче е в друг бранш и за друг университет, да кажа, и свърши работа. За вашия случай - ако имате възможност да вземете подобно писмо за 1 месец, макар и без действителен стаж, вземете, а през лятото ще навакса със стажа. Не мисля, че е проблем да опише какво е работил и кога, ако има кой да се подпише под това, а после да си ги изработи. И да поискате отлагане на втория месец за след първата година - като причина може да пишете нещо за доброволчество и че е нямал два месеца на разположение свободни, или нещо такова.
Разбирам притеснението ти, но според мен колкото по-близко сте до изискванията им, толкова повече са шансовете за прием. Затова правите, каквото трябва, пък да става, каквото ще.
Добре ще е да се включат и други мами и да кажат опита си.
Виж целия пост
# 362
Здравейте,
един бърз въпрос Simple Smile Ние започваме подготовка на документи за кандидастване. Спомням си, че някъде бях прочела за нотариално заверено копие на дипломата за средно образование да не бъде двустранно.
Така ли е наистина или греша?
Виж целия пост
# 363
понеже всички заверки, легализации и прочее печати са слагат по това копие, ако е двустранно е по-трудно за обработване/ За това след като се вземе дипломата я копирайте на отделни листи.

До тогава време бол..дано да имате късмет и да няма дата за раздаване на дипломите както м.г
Виж целия пост
# 364

До тогава време бол..дано да имате късмет и да няма дата за раздаване на дипломите както м.г

Какво ще рече, Голд, да имаме късмет и да няма дата за раздаване на дипломите като м.г? Винаги има фиксирана такава, нали е официално връчването им. Съществува ли някъде опцията човек индивидуално да ходи да си я вземе? На випуска на голямата ми девойка раздадоха дипломите много късно и въпреки това времето стигна и документите бяха навреме в Германия. А и май след това  имаше вече някаква разпоредба за цялата страна най-късно до кога трябва да бъдат връчени  дипломите и тази крайна дата с много предхождаше датата, на която  голямата ми дъщеря си получи дипломата..Така че диплома ще вземат, остава да видим каква, особено тези, за които тя е от особена важност като среден успех за кандидатстването Simple Smile А после ще има време да окомплектоват и изпратят документацията.
GD, на сайта на Уни Щутгарт  си има файл с примерен доклад за практиката, в който са обяснени изискванията за шрифт и големина, отстояние между редовете, оформление, съдържание и т.н.
https://www.iff.uni-stuttgart.de/lehre/praktikantenamt/formulare/
Vorlage Bachelor избирате. Simple Smile Пише, че това са насоки и не е задължително докладът да изглежда точно така, но все пак  ще е според мен доста добър ориентир.
Виж целия пост
# 365
Русалка Hands ClapHands ClapHands ClapHands ClapHands ClapHands ClapHands ClapHands ClapHands ClapHands ClapHands ClapHands ClapHands ClapHands Clap - много полезна информация, аз уж все се ровя в сайта им , а това не съм го видяла.
В писмото което синът ми получи казват, че стажът може да се направи там на място, както и че може да е в автомобилен сервиз. Макар че в сайта им е указано, че автомобилен сервиз не се допуска, независимо от мащаба му.
Един въпрос - Униасист по подразбиране с всички унита ли работят? Мисълта ми е, че точно този ТУ Щутгарт не са посочили униасист като институция с която работят по линия на международните си студенти. Значи ли това, че е възможно сами да си проверяват документите, и да не изискват допулнителното им изпращане в Берлин?
Виж целия пост
# 366
GD, сега съм на тел и ми е по-трудно да се ровя, но един бърз поглед показва, че специалността е през DoSV за местни квоти, а това предполага регистрация в Hochschulstart.
Виж целия пост
# 367
Така е, ще подаваме първо в hochschulstart . Така описват процеса - първо там ,после в сайта на унито. Но никъде не пише за униасист. Затова се чудех дали и там да подаваме. Защото в ТУ Кьолн изрично пише - и през трите портала. За ТУ Мюнхен също е през трите портала, това говорим за специалности с местни квоти.  Ако е без ограничение - само портала  на унито и униасист. Но в ТУ Щутгарт, ТУ Аахен - и дума не пишат за униасист. Значи ли това, че   примерно,  в Аахен за специалност без ограничения имаме подаване само и единствено през портала на унито?
Виж целия пост
# 368
пенсионирана русалка, как се справя девойката ти с TMS подготовката? Чувства ли се уверена?
Виж целия пост
# 369
Тани,
Скрит текст:
Тя едва сега стартира с подготовката.. Преди това бяха на дневен ред ДСД, класни, шоф.курс, после дойдоха празниците и бяхме заедно извън БГ, сега вече е на вълна ДЗИ и ТМS (+ все още шоф. курс, последният се оказа много провлачен във времето, понеже инструкторът е много зает и карат само по веднъж на десетина дни ).  Твоята девойка  как се чувства, какво споделя за отделните елементи? От няколко места моята чувала случайно (или не толкова) подхвърлени реплики,че не си заслужава трудът, понеже  малко хора се справяли и те били все от лайстунг, като дори и много сред тях не успявали да се вместят в проценти, носещи бонус.. Парите били дадени на вятъра (средствата за помагала,  за преснимане, за такса участие и пътуване после), отделно щяла  сериозно да пострада подготовката й за ДЗИ. Ами  дори и да е трудно, какво, ученето там няма да е лесно, нека се пробва, пък каквото стане. И последната й мисъл да е колко пари  са отишли на вятъра.. В нашия случай поне дори не са толкова много, понеже  ще си хване евтиния самолет до кака си, ще спи при нея... Едните учебници и таксата:)
Може да не са много, но има справили се  бг деца, които не са били в лайстунг. Затова й казах да си кара по начина, който си е наумила и това е. Дори и да не стане, това си е тренинг на памет, научени нови понятия от областта на медицината, свикване с едновременно натоварване за 3 изпита - все ще й е от полза.. Пък все пак има унита и без ТMS. Когато излязат резултатите и от изпита, и от матурите, ще мисли как да ги реди унитата.
Виж целия пост
# 370
За тези с бакалавър по психология и добри познания по немски, тук има инфо на български за една интердисциплинарна магистратура към ТУ Берлин наречена "Човешки фактори" от момиче, което я следва.
Виж целия пост
# 371
пенсионирана русалка ,
Скрит текст:
Моята госпожица беше започнала да решава ТМС и все още го прави, но проблемът при нея е, че немският и не е на толкова добро ниво. Тя е в МГ, в немска паралелка, но все пак не може да се сравни с езикова гимназия. Ходи отделно на уроци, но реши, че ще се средоточи към момента по-скоро на немския си, защото в текстовете има прекалено много непознати думи, което и пречи адекватно да се занимава с ТМС. Мисли си май месец да държи Даф, за да може да се ориентира реално какво е нивото и. Има повече от година, така или иначе до ТМС-а, но времето минава бързо... За другите видове задачи, освен текстовите, смята, че се справя ок, каквото и да означава това. Ще съм много благодарна ако споделиш как е минал самият изпит, като му дойде времето. Стискам ви палци!
Виж целия пост
# 372
Разбира се, че ще споделя Simple Smile А за успокоение на децата, колкото и думи да научат, тези неща от някои от текстовете трябва да си ги извадят като непознати, за да имат донякъде поне  равен старт с германците, за които това е майчин език.  От любопитство се загледах преди дни в задачите за помнене на факти, амии.. никой не може да ме убеди, че което и да е дете българско на прима виста, без справка с речник знае болести като стеноза на пилора, едра шарка, херпес зостер,  катаракта, дискова херния, хипрефункция на щитовидната жлеза, фрактура на китката и сие... Всичко това трябва да се извади като думи от всеки един...
Виж целия пост
# 373
М/у другото, голяма част от болестите ползват думи, общи с други езици. За щастие, нямам пряко общо с тези болести, но все пак знам немските думи, освен първата, която и на бг не знам. По същия начин си знаех разни математически и физични термини на немски още в първи курс, т.е. от училище. Според мен си е въпрос на интерес, не бива да се подценяват децата/ завършващите училище, ако имат интерес, ще си научат думите и предварително даже, езикът няма да ги спре за изпита 😃.
Виж целия пост
# 374
OK, Chrissy, нямам представа обаче как едно дете ще знае наименованието фрактура на дистален радиус, понеже това е преводът на счупената китка на немски, distale Radiusfraktur. Но щом си го знаела, браво Wink. А иначе нали точно това казвам - да си научат думите, че да не се окажат те спънка на изпита.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия