Счетоводни въпроси - 2

  • 46 293
  • 638
# 60
Зависи за вас и за фирмата отделно
Освен това Украйна е извън ЕС и вече зависи какви са спогодбите с нея
Можеш да питаш в НАП, издават удостоверение за местно лице http://www.nap.bg/page?id=425  http://www.nap.bg/page?id=424 и т.н. разгледай информацията на сайта на НАП. Тук има много стара спогодба с Украйна, не знам действаща ли http://www.nap.bg/page?id=427&textMode=0&sId271cP=9
Прочети си и си прецени. Защо не се консултираш с адвокат.

Благодаря ти.
Доколкото разбрахме, няма особено разлика дали временното отсъствие е в или извън ЕС. Но, ще прочета линковете подробно.

А за адвоката - търсим знаещ. Оказа се, че сме "странен случай" Astonished А питам тук, точно заради инфото което ни даваш ти и Изабела. Мъчим се да натрупаме и ние малко знания, за да задаваме правилните въпроси.
Виж целия пост
# 61
Cecela86, аз лично не мисля, че съм срещала някъде из законите легално определение за "център на жизнени интереси". Ако мислите,че можете достатъчно аргументирано да докажете, че той се намира тук, тогава не попадате в споменатото ограничение.

Ето тук можеш да прочетеш някои размишления по въпроса:

http://gramada.org/%D0%BF%D0%BE-%D0%BD%D1%8F%D0%BA%D0%BE%D0%B8-% … 1%8F%D0%BD%D0%B5/

Благодаря ти, Изабела.
Да, това ни безпокои кой кое как тълкува след като не е точно указано. Дори банковите ни сметки са български, та като добавим и всичко лично и имотно... не знам какво повече може да е център. Ама знае ли се....
Виж целия пост
# 62
Не е толкова странен, но по-скоро индивидуален и зависи от много неща първо от вас като физичекси лица, и второ от фирмата, която искате да отворите. Освен това осигуряването не е точно въпрос на даване на едни пари и готово. Потърсете си адвокатска кантора и си обмислете какво точно искате, още преди да говорите с тях. Защо не искате да се осигурявате в Украйна, след като пребивавате там и просто искате да се осигурявате? НОИ ще ви зачете стажа там и ще ви плаща пенсии без проблем. Има много неща, които да се обсъдят с адвоката, и чак след това със счетоводителя.
Виж целия пост
# 63
Не е толкова странен, но по-скоро индивидуален и зависи от много неща първо от вас като физичекси лица, и второ от фирмата, която искате да отворите. Освен това осигуряването не е точно въпрос на даване на едни пари и готово. Потърсете си адвокатска кантора и си обмислете какво точно искате, още преди да говорите с тях. Защо не искате да се осигурявате в Украйна, след като пребивавате там и просто искате да се осигурявате? НОИ ще ви зачете стажа там и ще ви плаща пенсии без проблем. Има много неща, които да се обсъдят с адвоката, и чак след това със счетоводителя.

Да, разбирам какво имаш впредвид. И, само да вметна, че целта не е да търсим евтин съвет, а по-скоро да се ориентираме и ние. Relieved
Да, не искаме да се огигуряваме в Украйна, понеже тукашната валута вече върви на килограм Disappointed И не е ясно след година или две кой какво ще признае. А и отваряне фирма на едното място, после на другото - много промени за клиенти, документи и т.н.

Изабела,
Прочетох линка. Мерси отново.
Доколкото разбрах излиза, че по-скоро държавата в която сме, а не БГ би проявила интерес за "жизнени интереси". Понеже де-факто, поне от прочетеното излиза, че щом в БГ имаме доход и плащаме всичко, то БГ е доволна (образно казано) от нашите данъци и не се интересува. А за Украйна излиза, че работейки там, един вид сме местни и там може да поискат двойно-данъчно облагане (в зависимост вече каква спогодба има, разбира се).
Виж целия пост
# 64
Здравейте!
Бих искала да изложа въпрос по моя казус и ще се радвам, ако някой може да ми отговори.
Наскоро ми изтече трудовия договор и тъй като съм бременна не пожелаха да го продължат, а ме изпратиха на борсата с право на обезщетение. Не успях да намеря др.фирма, където да започна и трябваше да се регистрирам като самоосигуряващо се лице (свободна професия) в последния момент. Преди болничния имам 2 работни дни в осигуряване на високия процент (с право на болничен). Подадох Декларация 1. И сега чакам да се отрази в системата на НАП, за да си платя за м.Декември и да си пусна болничния в НОИ. Въпроса е: Ще имам ли право на обезщетение от НОИ (за майчинство-90% от осиг.доход за посл.24м) при условие, че имам 8 години трудов стаж на ТД? Биха ли ми направили проблем, че работните дни са само два? Ще се радвам, ако някой може да ми отговори.
Виж целия пост
# 65
На каква база се изчислява Коледна премия ?
Виж целия пост
# 66
МОЛ задължителен реквизит ли е във фактурата, когато присъстват името на фирмата, булстат, адрес, както и  подпис, печат, име на фирмата, адрес, МОЛ, булстат на  фирмата, издаваща фактурата?
Виж целия пост
# 67
Мисля, че МОЛ не е задължителен реквизит във фактурата.
Виж целия пост
# 68
Според ЗСч:

Чл. 7. (1) (Изм. - ДВ, бр. 96 от 2004 г., в сила от 01.01.2005 г.) Първичният счетоводен документ, адресиран до други предприятия или физически лица, съдържа най-малко следната информация:
1. наименование и номер, съдържащ само арабски цифри;
2. дата на издаване;
3. (изм. - ДВ, бр. 63 от 2006 г., в сила от 04.08.2006 г., доп. - ДВ, бр. 105 от 2006 г., в сила от 01.01.2007 г.) наименование, адрес и номер за идентификация по чл. 84 от Данъчно-осигурителния процесуален кодекс на издателя и получателя;
4. предмет и стойностно изражение на стопанската операция;

Чл. 114 от ЗДДС

Скрит текст:
Изисквания към фактурите
Чл. 114. (1) Фактурата задължително съдържа:
1. наименование на документа;
2. пореден десетразряден номер, съдържащ само арабски цифри, базиран на една или повече серии в зависимост от отчетните нужди на данъчно задълженото лице, който идентифицира фактурата уникално;
3. дата на издаване;
4. име и адрес на доставчика;
5. идентификационен номер по чл. 94, ал. 2 на доставчика, съответно номера по чл. 84 от Данъчно-осигурителния процесуален кодекс - когато доставчикът е нерегистрирано по този закон лице;
6. (изм. - ДВ, бр. 106 от 2008 г., в сила от 01.01.2009 г., отм. - ДВ, бр. 95 от 2009 г., в сила от 01.01.2010 г.)
7. име и адрес на получателя по доставката;
8. идентификационен номер по чл. 94, ал. 2 на получателя, съответно номера по чл. 84 от Данъчно-осигурителния процесуален кодекс - когато получателят е нерегистрирано по този закон лице, идентификационен номер за целите на ДДС - когато получателят е регистриран в друга държава членка, друг номер за идентификация на лицето, когато такъв се изисква съгласно законодателството на държавата, където е установен получателят;
9. количеството и вида на стоката, вида на услугата;
10. датата, на която е възникнало данъчното събитие на доставката, или датата, на която е получено плащането;
11. единичната цена без данъка и данъчната основа на доставката, както и предоставените търговски отстъпки и намаления, ако те не са включени в единичната цена;
12. ставката на данъка, а когато ставката е нулева - основанието за прилагането и, както и основанието за неначисляване на данък;
13. размера на данъка;
14. сумата за плащане, ако тя се различава от сумата на данъчната основа и на данъка;
15. обстоятелствата, които определят стоката като ново превозно средство - при вътреобщностна доставка на нови превозни средства.
(2) (Отм. - ДВ, бр. 95 от 2015 г., в сила от 01.01.2016 г.)
(3) (Изм. - ДВ, бр. 94 от 2010 г., в сила от 01.01.2011 г.) Когато регистрирано лице - посредник в тристранна операция, документира извършена доставка на стоки до придобиващия в тристранната операция, като основание за неначисляване на данък във фактурата се посочва "чл. 141 2006/112/ ЕО".
(4) (Изм. - ДВ, бр. 94 от 2012 г., в сила от 01.01.2013 г.) Когато данъкът е изискуем от получателя, във фактурата не се посочват размерът на данъка и данъчната ставка. В този случай във фактурата се вписва "обратно начисляване", както и основанието за това.
(5) Сумите по фактурата могат да бъдат посочени в която и да е валута, при условие че данъчната основа и размерът на данъка се посочат в български лева при спазване изискванията на чл. 26, ал. 6.
(6) (Изм. - ДВ, бр. 106 от 2008 г., в сила от 01.01.2009 г., изм. - ДВ, бр. 94 от 2012 г., в сила от 01.01.2013 г.) Всяко данъчно задължено лице по избран от него начин осигурява от момента на издаването им до края на периода на съхранението им автентичността на произхода, целостта на съдържанието и четливостта на фактурите и известията към фактурите, издадени от него или от негово име, както и на получените от него фактури и известия към фактури, независимо от това дали са на хартиен носител, или в електронна форма.
(7) (Нова - ДВ, бр. 94 от 2012 г., в сила от 01.01.2013 г.) Фактурата може да не съдържа реквизитите по ал. 1, т. 12, 14 и 15, когато сумата на данъчната основа и данъкът не превишават 100 евро или тяхната равностойност в левове, с изключение на документиране на доставките с място на изпълнение на територията на друга държава членка, на вътреобщностни доставки и на дистанционни продажби на стоки.
(Sunglasses (Нова - ДВ, бр. 94 от 2012 г., в сила от 01.01.2013 г.) В случаите по чл. 111а, ал. 3 издадената от данъчно задълженото лице - доставчик, фактура може да не съдържа реквизитите по ал. 1, т. 12 и 13.
(9) (Нова - ДВ, бр. 94 от 2012 г., в сила от 01.01.2013 г.) Документирането на доставките с електронни фактури и електронни известия към фактури се извършва, при условие че това документиране се приема от получателя с писмено или мълчаливо съгласие.
(10) (Нова - ДВ, бр. 94 от 2012 г., в сила от 01.01.2013 г.) Гарантирането на автентичността на произхода, целостта на съдържанието и четливостта на фактурата или известието към фактурата се осигурява от данъчно задълженото лице чрез всякакъв контрол на стопанската дейност, който създава надеждна одитна следа между фактурата или известието към фактурата и доставката на стоки или услуги.
(11) (Нова - ДВ, бр. 94 от 2012 г., в сила от 01.01.2013 г.) Освен чрез контрола на стопанската дейност по ал. 10 автентичността на произхода, целостта на съдържанието и четливостта на електронна фактура и електронно известие към фактура се осигуряват чрез следните примерни технологии:
1. (изм. - ДВ, бр. 85 от 2017 г.) квалифициран електронен подпис по смисъла на Регламент (ЕС) № 910/2014 на Европейския парламент и на Съвета от 23 юли 2014 г. относно електронната идентификация и удостоверителните услуги при електронни трансакции на вътрешния пазар и за отмяна на Директива 1999/93/ЕО (OB, L 257/73 от 28 август 2014 г.) и Закона за електронния документ и електронните удостоверителни услуги, или
2. електронен обмен на данни.

Името на представляващ / МОЛ не е задължителен реквизит.
Виж целия пост
# 69
Много благодаря!
Виж целия пост
# 70
Здравейте, да питам ,когато се приключи касов апарат за деня, после възможно ли е да има продажба ,да се пусне касов бон и след това отново да се приключи или не е разрешено, Благодаря
Виж целия пост
# 71
Според мен няма проблем да се направи така.
Виж целия пост
# 72
Здравейте, да питам ,когато се приключи касов апарат за деня, после възможно ли е да има продажба ,да се пусне касов бон и след това отново да се приключи или не е разрешено, Благодаря

така се прави
Виж целия пост
# 73
Благодаря ви Flowers Hibiscus
Виж целия пост
# 74
пак съм аз, изникна ми друг въпрос, при новата тол система с електронните винетки, с какъв документ да ги осчетоводя
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия