Захранване на 4 м КАК И ПО КОЛКО?

  • 7 974
  • 46
Здравейте мами,запо4ваме със зеленчуковите пюрета на 4 месеца сме,педито каза парво с тях но не ми обясни точно с кое да започна по колко лъжички и кога да добавям новото зеленчуче,само каза 3 4 и добавям всеки ден по една две лъжички аз взех от вси4ки които имаше в аптеката,на хипп за сега а по нататък искам аз да си ги приготвям по принцип,но като за начало с готови да не объркам нещо,ако някой може да даде съвет или да добави нещо ще съм много благодарна
Виж целия пост
# 1
Бебето Ви е още много малко, ранното захранване отдавна не се препоръчва. Най-удачният вариант е да изчакате до навършване на 6 м. или поне до 5-5,5 м.
Виж целия пост
# 2
Уви, много педиатри /имам предвид джипита, а не истински детски лекари/ продължават да я карат така, постарому.
Виж целия пост
# 3
Чисто приятелски съвет - изчакайте още няколко месеца. След 6-тия месец и по възможност домашно приготвено, а не купешко пюре. Дава се определен вид зеленчук няколко дни, после друг и т.н. Желателно е в началото да не се смесват и да се дават само по няколко лъжички, за да свикне детето с вкуса и да се провери дали няма алергична реакция. Най-добре е да се започне от картоф и тиква/тиквичка, после морков и т.н.
Виж целия пост
# 4
Захранване на толкова ранен етап не е необходимо, дори е вредно. Прочети препоръките на СЗО по въпроса. Бебетата до 6 месеца имат нужда само от мляко - кърма или АМ. Както са нарисали, най-ранния период за захранване е 5,5 месеца, и то, според мен, ако бебето е проявило интерес към храненето на възрастните и показва готовност за захранване. Иначе, не виждам смисъл да се захранва преди 6 месеца. Така или иначе, повечето бебета показват готовност за захранване около 6тия месец(гледат как възрастните ядат, облизват се, стоят седнали и т.н.).
Виж целия пост
# 5
http://m.bg-mamma.com/?topic=1059677
Виж целия пост
# 6
И двете ми деца са захранени на 4 месеца.Нищо им няма,нямат алергии,нито проблеми с храносмилателната система.Ядат всичко,развиват се добре.Обичат всякакво готвено ядене,почти всички плодове и зеленчуци.Големият беше единствен в групата в детската,който искаше броколите цели,а не на пюре.
Аз започнах с картофено пюре.Тъю като моите проядоха домашно приготвени храни след 6 месец ги купувах.Една чаена лъжичка от пюрето го разреждах с млякото на средно гъста каша.След това млякото.На следващият ден две лъжички и така.Давай го на обяд.
Виж целия пост
# 7
Има препоръки за захранването, които са признати от цял свят, а именно, че то е добре да се случи след 6 тия месец на бебето. Това, че някой е захранил по-рано и на детето му няма нищо, не е причина друг да не спазва препоръките на Световната здравна организация. Проблеми свързани с ранното захранване могат да се отключат през целия живот на човека.

Картофа не е съвсем подходящ за първи зеленчук, най-малкото е безвкусен. Много по-уместно е да се започне с морков или пащърнак. Аз лично захраних с оризова каша.
Виж целия пост
# 8
Според препоръките на СЗО,захранването е най-добре да стане между 4-6 месец.Има ги в интернет.Публикува ни са тези от 2008-2010,а новите още не са излезли.
Проблемите с храносмилателната система,като гастрит и колит,могат да се избегнат на 100% при отсъствие на стомах и черва,което е невъзможно.Алергиите не се предизвикват от плодовете и зеленчуците,а от препаратите,с които са обработени-торове,хербициди,пестициди.Според проучване на учени в университета в Дъблин от 2016 година,късното захранване не предпазва от алергии.
Препоръчва се да се захрани с картоф,а не морков тъй като в моркова има витамини от група В и А,които могат да предизвикат запек или диария.
Виж целия пост
# 9
СЗО си подновяват сайта постоянно, има от февруари тази година статия по въпроса. Категорично препоръчват захранване след 6 месец. Захранването на тази възраст не е късно захранване, това е оптималната възраст за съзряване на чревната флора, която е важна за усвояване на новата храна.
Цитат от сайта на СЗО от тази година:

WHO and UNICEF recommend:

early initiation of breastfeeding within 1 hour of birth;
exclusive breastfeeding for the first 6 months of life; and
introduction of nutritionally-adequate and safe complementary (solid) foods at 6 months together with continued breastfeeding up to 2 years of age or beyond.


На същия постоянно обновяващ се сайт има достатъчно информация за ползите от захранване на 6 месеца. Който иска да знае и чете - може да го направи.
Виж целия пост
# 10
Бг-мама трябва да се преименува на СЗО! Не издържам на тия коментари вече. Жената пита как да захрани, от кое по колко да дава. Аман от просветлители.
Виж целия пост
# 11
 Има захранили и на 3+ ,че и ние навремето сме захранени така - нямам алергия към нищо.
Аз също захраних на 4 месеца по препоръка на педиатъра ,а на въпроса колко и как аз сама си правя пюрето в началото давах еднокомпетентни  около 1 супена лъжичка първи я ден после 2-3 сл (разбира се на детето даваш с малка лъжичка аз със супената мерех пюрето). С времето увеличаваш пюрето и едновременно дохранваш с АМ или кърмиш, а когато стигне детето примерно 200 мл ( моята толкова яде ) спираш с млякото и обядът е заместен с пюре. Горе долу ние за месец и нещо изместихме обяда и се научи да яде с лъжичка. Търпение и постоянство в началото са много упорити търсят си млякото.
Виж целия пост
# 12
Бг-мама трябва да се преименува на СЗО! Не издържам на тия коментари вече. Жената пита как да захрани, от кое по колко да дава. Аман от просветлители.

Като не издържаш - не чети. Като се пишат лъжи, ще репликирам. Като се пита нещо - отговарям. Искам да си кажа мнението - правя го.

Хора, които са учили за това са дали акъл. Обаче не, Пена от 20 кладенеца ще извади вода и пак ще си прави нейното. Пена е по-умна и тя знае всичко. СЗО акъл ще ѝ дава, айде бе!
Виж целия пост
# 13
Според мен всяка майка си решава за своето дете как, какво и кога да прави. И агресивните съвети подкрепени от различни статии и проучвания и асоциации са излишни.
Та на темата... Аз захраних дъщеря си на 4 месеца. Започнах с домашно приготвена картофено пюре (пасирам сварен картоф в малко АМ или кърма). Започнахме с две бебешки лъжички и дохранване с мляко, втория ден яде към 6 лъжички и така до 5-ти ден ядеше по 125 гр. (Малко бурканче) без дохранване. След 7 дни въведох и следващ зеленчук- тиква, пак първите дни с по 2-3 лъжички, другото картоф. И така с всеки следващ зеленчук и каша. След няколко зеленчука въведох и безглутеновите млечни каши. Сега дъщеря ми е на 10 месеца и яде всичко, пие мляко само вечер, здрава е. Отново казвам всеки сам преценява. Успех и дано бързо се адаптира към новата храна Wink
Виж целия пост
# 14
По принцип сте прави, всяка майка си решава. Но целта на всяка майка не е ли да направи най-доброто за детето си? Или по-важното е да се врътне обидено и да направи каквото си е наумила, щото видиш ли, никой няма право да и нарежда? Хората съвсем добронамерено съветват. Замислете се малко, не реагирайте толкова първосигнално. Не е ОК това ранно захранване... Да, може сега нищо да му няма на детето. Обаче след години да почнат гастрити, колити и подобни и да се чудите откъде са дошли. Ами от неправилното хранене, което оказва влияние от първия ден. СЗО не пуска препоръки ей така да се намира на работа, че да реагирате типично по ганьовски "абе вие ли ще ми кажете на мене?". Ми не, никой няма да ви нареди. Ваша отговорност си е добруването на вашите деца. А добруването не се изразява в това да му бутнеш картофа максимално рано.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия