Използваме "бисквитки" (cookies), за да персонализираме съдържанието и да анализираме трафика си. Повече подробности можете да прочететеТУК

Болничен при предизвестие

  • 1 076
  • 8
Здравейте,

Може ли някой специалист в областта да сподели какво се случва със срокът на предизвестие при болничен по време на самото предизвестие. Чета разнопосочни мнение и наистина не разбирам. Предизвестието е пуснато по взаимно съгласие и, ако работодателят не го уважи да се счита за предизвестие. Търся информация дали болничен удължава срока на предизвестието.

Благодаря предварително на отзовалите се.
Виж целия пост
# 1
И къде ги прочетохте тези разнопосочни мнения, че ми стана интересно?....
Няма разнопосочни мнения по въпроса.
Нищо не се случва с предизвестието. Тече си.
Виж целия пост
# 2
Може да си в болничен, може и в отпуск, по време на предизвестието. Стига да ти разрешат отпуск. Болничен не могат да не ти уважат.
Виж целия пост
# 3
Здравейте, чета в различни членове от кодекса. И във форуми относно отношения служител работодател. Не намирам текст в КТ, който ясно да ооисва при пуснато предизвестие по взаимно съгласие какво се случва, ако се наложи болничен. Затова реших да попитам тук.
Виж целия пост
# 4
Предизвестие и взаимно съгласие са две различни неща.
Напускането с предизвестие е по чл.326, а по взаимно съгласие по чл.325.
Виж целия пост
# 5
Здравейте, чета в различни членове от кодекса. И във форуми относно отношения служител работодател. Не намирам текст в КТ, който ясно да ооисва при пуснато предизвестие по взаимно съгласие какво се случва, ако се наложи болничен. Затова реших да попитам тук.

Вижте, няма лошо, че ви е по-лесно да питате, вместо да четете. Просто е обидно, когато някой хем иска консултация, хем ни взима за калинки.
Само в този форум, в стотици теми, хиляди пъти е отговаряно на този въпрос. Но.....щом казвате че четенето Ви е объркало, ние любезно ще се направим на мармоти и ще завием по един шоколад в станиол.

Не може да има "предизвестие по взаимно съгласие". Или е предизвестие, или е по взаимно съгласие. Това първо.
И второ, където и да четете, и в google да напишете "болничен по време на предизвестие", ще ви излезе едно и също мнение - че отсъствията не спират предизвестието.

Както и да е.
Отговорихме Ви. За Вас остава все пак да си изясните в крайна сметка как напускате - с предизвестие или по взаимно съгласие. И следващият път просто напишете: "нямам време да чета, а ми трябва информация." Пак ще получите отговор.
Виж целия пост
# 6
Здравейте,

Трябва да направите разлика между видовете прекратяване на трудовите отношения. Ако прекратяването е по взаимно съгласие, не е обвързано със срок, а би трябвало да сте се споразумяли за точна дата.

При 30-дневното предизвестие (както е по закон), независимо по Ваша инициатива или такава на работодателя, можете да ползвате болничен. Самият болничен няма как да Ви бъде отказан и не удължава срока.

П.С На една от местоработите ми, не желаеха да ме освободят по взаимно съгласие. Пуснах предизвестие и си взех болничен (2 пъти по 7 дни). Връчих го изненадващо, за да не направят нещо негативно спрямо мен.

Успех!
Виж целия пост
# 7
Има ли значение дали напускането е по взаимно съгласие или с предизвестие по отношение на получаването на обезщетение от бюрото по труда? Нали и в двата случая имаме право на минималната сума в срок от четири месеца?

Виж целия пост
# 8
Няма разлика. Минималното е, да.
Виж целия пост
Коледа 2018

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия