България - демографска пустиня

  • 15 474
  • 274
# 210
Aз по-скоро го възприемам като втора работа това, допълнителен доход, а не че ги е страх да зарежат "сигурната" заплата.
Баба ми и дядо ми бяха счетоводител и учителка. Копаеха си градината и гледаха животни. Ако имаш своя градина, трябва да избираш, дали да сложиш домати примерно, или да сееш, поливаш и косиш райграс.  Защото третият вариант (ако не се работи) е бурени и змии. И гледането на животни беше тежка, мръсна и миризлива работа, ама месото беше толкова вкусно, не като френско охладено свинско за 4.70 лв /кг. Wink
Тъй беше ,всичко вкусно си отглеждахме, но младите поеха другаде, а ние остаряхме и вече не искаме да произвеждаме.
Виж целия пост
# 211
Е то навсякъде е така. Сега нашите млади ходят на бригади за същата работа, щото и британци, испанци и т.н. не я щат  Wink 
Виж целия пост
# 212
==Тъй беше ,всичко вкусно си отглеждахме, но младите поеха другаде, а ние остаряхме и вече не искаме да произвеждаме. ==

Не че не искаме а вече не можем. Младите забиха по света и няма кой да помогне във физическата работа .

И храненето е част от демографската криза. Ако се храниш с некачествена храна , какви ще са децата ти. Ние помагахме на родителите си. А сега няма кой да помогне. И даже и днес храната в България е много по качествена отколкото в другите страни. Вижте з а 10-тина години тия които работят като гледачки на хора се връщат с 20 килограма отгоре.
Днес не е модерно поне да  отидеш на село и да си направиш компот от дядовата круша , а е модерно да идеш в Гърция. Не зная с какво второто пречи на първото. Когато детето ти се разболее , чак тогава се сещаш. Но каруцата вече се е обърнала.
Виж целия пост
# 213
Толкова глупости не бях чела скоро.
Всичките ми приятели и познати с дворове като се приберат, помагат с каквото могат. Кой както е научен.
Виж целия пост
# 214
rorik, не знам какво разбираш под качествена храна. Качествени, местни, естествено подбрани, а не генно модифицирани храни има навсякъде по света, все още. От доста десетилетия не живея в България и не мисля, че храната в западна Европа е некачествена, напротив. Във Франция контролът над сирената е голям и на етикета задължително пише от сурово или пастьоризирано мляко е сиренето и точно какво съдържа. Тук сирената не съдържат хидрогенирани масло. Има и пресни плодове и зеленчуци целогодишно. Рибата на пазара е с описан произход и се знае дива ли е или отгледана в рибарник. В България много отдавна месото и зеленчуците са индустриални, каквито са и тук, повечето.

Моето семейство няма земи, нито в България, нито в Гърция, така че няма къде да ида да копая и бера плодове. По времето на прадедите ми компоти не е имало, така че не виждам защо да си правя такъв. Компотите са нова мода. В миналото плодовете са ги слушали на слънце или сянка.

В момента съм на килограмите, на които бях като напуснах България преди почти 3 десетилетия. Отслабвала съм, дебеляла съм, но е било заради личния ми избор а не от липса на качествена храна.

Свекърите целогодишно берат плодове и ни пращат даже. Нито ги торят, нито поливат. Не им помагаме. Като се пенсиониране и идем на къща на село ще берем плодове и ние.

И аз се освиних като отидох сама в чужбина. Харесваше ми да ям торти, кексове, които няма на Балканите, Корн флейкс, индийска, китайска кухня. Като взех да си пазарувам английска риба, броколи, зеле, гъби и други зеленчуци толкова отслабнах, че съседите мислеха, че съм се разболяла от СПИН, хаха.
Виж целия пост
# 215
Oтносно помощта - вече не е чак толкова нужна и важна, колкото преди - има малки достъпни машини и е много по-лесно. Един моторен култиватор от 1000 лв е достатъчен за няколко декара. Косачки, тримери, резачки, поливни системи - има вече всякакви на пазара и не са скъпи. Има вода, не е като едно време, има ток. Плюс има и хора с големи машини, които обработват чужди земи срещу заплащане.
Проблемът с обезлюдяването на селата е, че хората си мислят, че е по-добре да се тъпчат в малките жилища под наем в мръсните градове, от колкото да са нашироко и на спокойно и на чисто на село. Да си мъчат децата в гъчканите детски градини и ясли, да ги влачат по градския транспорт с километри само и само да са гражданчета. И този период ще мине, вече чувам по-често, че хора купуват къщи близо до градове и се местят там. Като стане още по-скъпо, трудно, мръсно и неприятно да си гражданин, хората ще почнат да се връщат по селата.
Виж целия пост
# 216
Понеже съм работила и земеделска работа, и животни имахме, при това доста, бих казала, че категорично не вярвам, че от тях се печелят маса пари. Да не говорим какви инвестиции изисква. Може би има някои изключения на хора, които имат по-скоро мениджърски познания и които знаят къде и как да потърсят финансиране, но те са единици. Има сигурно известно количество хора, които имат повечко ниви или пасища с хубава почва и които, макар и трудно, се справят, но поработвайки  допълнително и друго, за да имат сигурни доходи.
В моя край има много хора, които се съсипваха дълги години от работа по нивите, за да оцелеят. Сега работят в чужбина отново по нивите, работата отново не е добре платена, но явно си струва една идея повече.
Виж целия пост
# 217
Проблемът с обезлюдяването на селата е, че хората си мислят, че е по-добре да се тъпчат в малките жилища под наем в мръсните градове, от колкото да са нашироко и на спокойно и на чисто на село. Да си мъчат децата в гъчканите детски градини и ясли, да ги влачат по градския транспорт с километри само и само да са гражданчета. И този период ще мине, вече чувам по-често, че хора купуват къщи близо до градове и се местят там. Като стане още по-скъпо, трудно, мръсно и неприятно да си гражданин, хората ще почнат да се връщат по селата.
Защо си мислиш, че хората се тъпчат в градовете само за да са граждани.. Joy

На село няма работа, нито детска градина и училище.. само крадливи цигани.
Виж целия пост
# 218
Защото някои (в София) са потънали в собствения си комфорт и въобще не си дават сметка какво се случва в страната.
Нещо подобно с пастите и хляба.

Във връзка с горното -новото изследване на Тренд: 85  % от българите не усещат ръста на икономиката.
https://rctrend.bg/project/%D0%BD%D0%B0%D0%B3%D0%BB%D0%B0%D1%81% … %82%D0%B0-%D0%B7/
Виж целия пост
# 219
Под маса пари разбирам например майка ми- с минимална пенсия, от две кози, кокошки, свиня майка и градина само от последното лято е спестила 2000 лв. Дали са "маса" или не, е субективно. За някои супер възвишени явно са малко пари.
Относно мен и комфорта ми -сарказмът е излишен. На вилата на 50км от града имаме градина и т.н. Това с пастите беше повърхностно обобщение.
Виж целия пост
# 220
Здравейте отново, аз мисля, че план Ран ът се изпълнява точка по точка откакто го има. Това никак не ми харесва и тъй като наближавам 30-те години искам максимум дотогава да съм решила дали оставам тук или ще ходя другаде.
Лично мен ме плаши най-много това, че трябва да се нагърбя с ипотечен кредит. Страх ме е от това, че не знам дали ще се подобряват условията за живот, дали ще има по-висока раждаемост, ще се възстанови ли здравеопазването някога и въобще какви управленски решения ще вземат нашите политици.
Има прекалено много абсурди, които те решават и всеки изминал ден ме удивляват. Никога не съм искала да емигрирам и дори не знам в коя държава бих искала да живея, а като човек, който някой ден ще има дете аз трябва да реша всички тези въпроси.
Иначе да - нямам идея какви мерки се вземат по отношение на раждаемостта и смъртността. Здравната каса е в окаяно състояние, нищо не може да се прави електронно, наливат се някакви бюджети всяка година, а като отида за направление все не ми дават. Отделно от това как държавата стимулира българските семейства - не им дава данъчни облекчения, не им изплаща по-големи суми за 2/3/4-то дете, няма система за оценка на платежоспособността на домакинство и на база на нея да се дава отстъпка по лихвени проценти и въобще единствените подпомогнати са циганите.
За най-слабите социално и за възрастните трябва голяма грижа, също както и за децата. По това се познава просперитета на един народ. За спортни занимания няма да подхващам темата, а за пенсионирането какво да кажа не знам. Само искам да намеря компания, която да не е българска и в нея да внасям осигуровките си, а не в Доверие/Съгласие.


Споделям и един доклад, който е подходящ за темата. В него са очертани леко стряскащи тенденции, въпросът е кой иска да ги промени и какво можем да направим.
http://library.fes.de/pdf-files/bueros/sofia/14730.pdf
Виж целия пост
# 221
bethe1st, защо мислиш, че здравеопазването е по-добро другаде? Живяла съм на доста места по света и точно българското здравеопазване не ми се вижда никак лошо. Даже ходя на частно при ендокринолог в БГ, въпреки, че тук имам доста яка застраховка. Правих си един зъб в БГ. Тук искаха да го вадят и казаха, че нямало как да се сложи корона, а 2-3 месеца по-късно в БГ ми сложиха корона. Е, платих от джоба си. Аз не бих раждала в България, но за зъболечение е върха на сладоледа.

Ако искаш да емигрираш, емигрирай млад/а! После е сложно. Времето си минава и докато емигрираш, докато се устроиш ще стане време за пенсия. Може и да не ти хареса живота в държава, в която ти се е струвало хубаво като турист.

Почни обезателно да учиш езика! На 5-10г може и без език да идеш, но на 30 език се учи по-трудно.

В чужбина също ще се нагърбиш с ипотечен кредит ако искаш собствено жилище.

Раждаемостта не се увеличава с парични помощи и мерки, напротив. Ако чакаш да се увеличи ще има да си чакал доста време. Всъщност може и скоро да се увеличи ако надойдат мигранти от Нигерия, Мали, Афганистан. Искаш ли ги?
Виж целия пост
# 222
Той и 86-годишният ми баща спестява, но преди всичко защото живее повече от скромно. И да, става, ако си пенсионер, и имаш вече пенсия, макар и ниска. Ако обаче имаш малки деца и нямаш друг доход, е съвършено различно. Аз супервъзвишена не съм, и както съм казвала много пъти, съм аскет, не държа на парите, работя предимно за каузи и про боно, имам нужда от много малко. Затова и аз самата спестявам от невисоките си доходи. Но малко хора са като мене, и не е нужно да са.
Много пенсионери се върнаха на село, защото там по-лесно се живее с малко пари. Но това бяха хора, пенсионирали се на 55 и съответно на 60, все още доста работоспособни, със сигурен доход като пенсията. След като навършиха 80 вече се върнаха в града, защото на село няма аптеки, няма лекари, когато падне сняг, няма даже хляб.
Невена, зъболечението в България е само платено. На много места има добри зъболекари, но за българите не е никак евтино, евтино е за чужденците. В моя край много хора ходят на зъболекар в Македония, по-ниски са цените там. И да, системата на здравеопазването ни има много слабости. Не казвам, че чуждите са все по-прекрасни, но при нас сериозно куца организацията.
Виж целия пост
# 223
Част от зъболечението не е ли по здравна каса? Моята зъболекарка не винаги ми взима пари, записва там нещо и казва това е ''по касата''. Каквото и да означава това.

Аз съм доволна от здравеопазването тук. Повечето ми съученици и приятели, които живеят в Англия и САЩ, мрънкат много. За себе си мога да кажа, че не е имало нито един случай, в който да се е наложило нещо за мен или за детето, и някой да не е отреагирал адекватно. Миналия месец дъщеря ми падна от много високо - моментално я заведохме в Пирогов, където почти без чакане мина през трима специалисти, и тримата страшно мили, изследвания, рентген, ехограф и т.н. Всичко протече гладко и аз съм наистина благодарна на лекарите, защото и без това с мъжа ми бяхме в прединфарктно състояние. Два дни подред след това ходихме в същите кабинети, за да я следят, другите екипи бяха също толкова внимателни. Не сме плащали нищо. И това (за жалост) не е единствения случай, за 8 години сме били в Пирогов няколко пъти, нямам оплаквания. Отделно педиатърът й е прекрасен човек и професионалист, както и моята лична лекарка.
Виж целия пост
# 224
По ЗК имаме право на преглед - т.е. определяне на зъбен статус един път годишно и на една пломба и едно вадене на зъб. Повечето зъболекари искат доплащане и за пломбите. При децата има повече, което е добре.
За здравната система мога да напиша роман. Здравната помощ за деца в повечето случаи е добра - аз лично съм доволна от това, което съм получила, даже имахме възможност за лечение в чужбина чрез Фонда (ето една работеща институция, която беше унищожена успешнов последните две години). Но при възрастните не бих казала, че е същото. С толкова бездушие съм се сблъсквала, с толкова административни пречки, че ми е идвало да вия от безсилие...Лошото е, че много неща биха могли сравнително лесно да се подобрят, но не виждам подобно желание.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия