Център за психологическо консултиране "Янус" - психолог Атанаска Катранджиева

  • 2 096
  • 1
Какво е когнитивно-поведенческа терапия и как да станем терапевт на самия себе си?

Когнитивно-поведенческата терапия е сравнително краткосрочна и проблемно ориентирана.
Тя е високоефективен метод за помощ при широк спектър от психологически проблеми, включително такива като депресия, тревожност, гняв, брачни конфликти, стресови разстройства и др.
Фокусът в когнитивната теория е върху Вашия начин на мислене (това са Вашите когниции), на комуникация и на поведение ТУК И СЕГА, а не толкова какво се е случило в ранното Ви детство.

Взаимоотношенията консултант – клиент се основават на централната идея за равнопоставеност и сътрудничество. А глобалната цел на терапията е обучение в умения и стратегии за самопомощ – как клиентът да стане терапевт за самия себе си. Постигането на тази цел е предшествана от усилието клиентът да реши измъчващия го проблем, но освен това да разбира и да осъзнава процеса на лечение, да разбира стъпките на терапията и така да успее да се научи на един по-ефективен начин на мислене и поведение.

Множество съвременни проучвания сочат, че когнитивно-поведенческата терапия е също толкова ефективна, колкото лечението с медикаменти при хора, страдащи от депресия, тревожно разстройство, обсесии и други страхове. И нещо още по-важно – в този вид терапия клиентът се обучава как той сам да си помага и това дава траен резултат в процеса на неговото подобрение и след приключване на терапията.

Атанаска Катранджиева
    ● Магистър – Клинична и консултативна психология – Софийски университет "Св. Климент Охридски"
● Бакалавър – Психология – Софийски университет "Св. Климент Охридски"

Атанаска Катранджиева оказва психологична помощ, консултиране и оценка при различни проблеми:
Разстройства в настроението: депресивни разстройства – потиснато настроение, отчаяние, сексуални проблеми, ниско самочувствие, идеи за вина и безполезност, изявен песимизъм, изолация, чувство за безизходица, безсъние, проблеми с теглото и др.; дистимия; биполярно афективно разстройство;
Невротични състояния: фобийни, паническо разстройство, генерализирана тревожност, обсесивно - компулсивно разстройство;
Състояния вследствие на преживени травматични събития, тежки загуби, раздяла, силен стрес, разстройства в адаптацията, телесни оплаквания от психическо напрежение, хипохондрично разстройство;
Житейски кризи, междуличностни проблеми, професионални затруднения и др.

Открийте отговорите на често задавани въпроси преди започването на терапия, в следващия пост.



Център за психологическо консултиране "Янус"
София, кв. "Хладилника", ул. "Русалийски проход" 18, партер
 +359 882 043 313
center.janus@gmail.com
https://www.janus-center.com/
# 1
Какво да очаквам от първата среща с моя консултант?
Атанаска Катранджиева: Нашата първа среща е опознавателна. Тя има информативен характер и за двете страни – да Ви се представя, да ми разкажете за себе си, да обсъдим общия модел и принципите на терапия, а Вие да прецените дали искате да се включите в този процес. Ако се ангажираме да започнем терапия, уточняваме колко често и кога ще се срещаме.

Как се структурира терапевтичният процес?
Атанаска Катранджиева: Всеки човек има индивидуално темпо на развитие в терапията. Първите ни сесии търсят да дефинират и предефинират проблема. Поставят се цели на терапията. Правим хипотези за същността на проблема и ги проверяваме в сесиите и извън тях. С помощта на различни техники и интервенции в сесиите, както и на т. нар. "домашни" задачи между сесиите, терапията е в своята същинска част. Прекратяването на терапията става постепенно, с темпото, което Вие налагате. Насрочват се и проследяващи сесии през определени интервали от време. Продължителността на терапията е свързана с Вашите нужди и е специфична за отделните личности.



Какво представляват терапевтичните сесии?
Атанаска Катранджиева: Някои други форми на терапия са неструктурирани и терапевтът е главно слушател на Вашите актуални проблеми. В когнитивно-поведенческата терапия ние заедно ще уточняваме план за всяка следваща сесия, ще водим дискусии, ще изказваме мнения и ще ги обсъждаме, т.е. ще работим активно заедно.

Проблемите ми дължат ли се на моето детство?
Атанаска Катранджиева: Част от Вашите проблеми биха могли да са в резултат на това как родителите, близките, приятелите са се държали с Вас, но решението на тези проблеми се отнася до това как Вие ги възприемате днес и как реагирате на тях сега. Понякога е важно да достигнем до източника на тези проблеми и да анализираме миналото, но решението идва от гледната точка на настоящето.

Моите проблеми не са ли в резултат на биохимични процеси?
Атанаска Катранджиева: Част от Вашите проблеми може да се дължат на биохимия, но много други фактори – такива като начинът Ви на мислене, на поведение и на отношение, също както и настоящи или минали житейски събития – са много важни. Когнитивно-поведенческата терапия не изключва медикаментозно лечение. При повечето психиатрични диагнози съществуват солидни доказателства, че когнитивно-поведенческата терапия е толкова ефективна, колкото медикаментозната. Но при много сериозни нива на депресия или тревожност може да се комбинират двата типа терапия. Предимството на когнитивно-поведенческата терапия е, че при нея Вие се научавате да се справяте с проблемите сами и за в бъдеще.

Как ще преценя дали състоянието ми се подобрява?
Атанаска Катранджиева: Вие и аз ще идентифицираме специфични цели в началото на терапията – и Вие можете да променяте тези цели в процеса на терапия. Така, спрямо постигнатото, можем да оценяваме дали проблемите намаляват и отшумяват, или нещо трябва да се промени. Важно е да се чувствате напълно свободни да ми давате обратна връзка за прогреса си. Тази обратна връзка е ценна и полезна, за да преценим заедно какво Ви помага и какво не.



Център за психологическо консултиране "Янус"
София, кв. "Хладилника", ул. "Русалийски проход" 18, партер
 +359 882 043 313
center.janus@gmail.com
https://www.janus-center.com/

Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия