Детето ми не иска да говори,не иска да повтаря

  • 14 335
  • 46
Здравейте,
блъскам си главата от няколко седмици какво да предприема с моето момче за да проговори по-бързо. Вече сериозно се притеснявам. Накратко за ситуацията: имам син на 2г. и 2 месеца, много активен, до сега винаги се е развивал много добре, даже по-рано за месеците си, махнахме памперса отдавна. Не ме притеснява психическото и физическото му развитие, разбира всичко и обяснява всичко по свой си начин, доста е твърдоглаво  и инато .Може да казва доста думи, но рядко ги използва. Най-често аз го карам да повтаря насила за да видя дали може да каже някоя дума, знам, че може ,но казва "Не" .Другия проблем е, че е маниак на тема телефони. Ограничих гледането на клипчета по телефона до минимум, но този път почна да гледа детски по телевизията. Аз ходя на работа и той по цял ден е с баба си и телевизора по цял ден е пуснат, рядко се среща с други деца понеже няма, но по принцип иска да си играе с други деца.
Моля, които са били в такава ситуация да ми дадат съвет дали ще е по-добре да го дам на ясла, дали при децата им е имало положителна промяна от към говорене. Защото бях го записала на детска градина, но виждам, че нещата не са много добре и се замислям за ясла.
Благодаря на всички!
Виж целия пост
# 1
Спрете телевизори, таблети, телефони на 100%. Детето да общува с други деца, а не с устройства.
Виж целия пост
# 2
Колкото повече електроника гледа едно дете, толкова по-късно проговаря и толкова по-беден е речникът му (професионално мнение, не мое). Дете на 2 год няма работа на телефона. Бабата да спре телевизора и да си говори с него и да го занимава. А най-добре го пуснете на ясла, ако имате възможност. Сред деца най-бързо ще проговори.
Виж целия пост
# 3
Да разглеждат книжки, вместо да гледа телевизия. Малък е, за да седне мирно и да слуша приказка, но картинките ще го заинтригуват. Да му даде един лист и молив, като му покаже как да държи молива и да драска. Има малки моливи с ергономична форма като за него. Има дървени пъзели (формички) с нещо като дръжки, да работят с такива. Изобщо в момента може да акцентирате върху фината моторика, за да стимулирате говора.
Виж целия пост
# 4
Да, тези неща ги правим, но аз като се прибера от работа и през уикенда  само с него се занимавам. През лятото по цял ден е навън, но през зимата излиза за малко, почти цял ден е вътре,играе си  с играчките, но дори и да не гледа телевизия трябва да е пуснат, а и баба му нищо не може да му откаже и аз само се изнервям и всеки ден се заканвам, че ще го дам на ясла. И свекървата ми вика, че нямало да го гледат там, нямало да яде, макар, че се опитва да яде сам вкъщи.
Виж целия пост
# 5
Моите синове също ги гледаше баба им ро цял ден с телевизора през зимата, лятото по цял ден навън, но това не им попречи на говора. Аз по принцип съм против даването на ясла, заради постоянните боледувания. Според мен детето е малко, за да очаквате сложни изречения.
Виж целия пост
# 6
На 2 години бабата нищо не може да му откаже! Като влезе в пубертета, какво ще правите?
Дайте го на ясла до обяд. Ако започне много да боледува, не пречи да го спрете.
Толкова малко дете не е хубаво да бъде постоянно пред телевизор или телефон дори да няма проблеми с проговарянето.
Виж целия пост
# 7
Защо пък да не го гледат, другите деца, които са на ясла да не би да мрат. Ще си вземеш кабела на телевизора с теб, тогава вече ще го гледа бабата. Има такъв виц - в дневника на мъжа: "Днес нямаше интернет. Говорих с жена ми. Оказа се приятна личност."
Колкото до говоренето, моят до последно отказваше да повтаря с мен, проговори след 2г6м откъдето каквото захванал, много неправилно, трябваше да оправяме с логопед и дори тогава пак се инатеше и не искаше да повтаря правилно думите - но от мен да повтаря, пред други хора не се инатеше толкова, тъй че карай бабата да го учи, може би от нея ще възприеме повече.
Виж целия пост
# 8
Чак пък да не ги гледат в яслите. И двете ми деца посещаваха ясла. Сина ми боледуваше много и го спирах. Дъщеря ми беше с АБКМ и там не се хранеше та я водех само до обяд, за да общува с деца. Безценно е общуването с деца на тази възраст. Освен това в яслите учат песнички, стихчета, зависи и от персонала, но на места рисуват и лепят разни неща. Не мисля,че бабата ще му осигури тези занимания щом седят цял ден на пуснат ТВ.
Всъщност и вкъщи е пуснат ТВ, но погледат 10-15 мин и после си намират друга занимавка. И не го карайте насила да ви говори, може пък затова да се инати.Говорете му вие. Обяснете,че това е начина да общувате по-лесно и много ще се радвате, ако опита да го прави с вас.  Телефон и таблет аз и на почти 7г ми син не давам.
Виж целия пост
# 9
На 2 години бабата нищо не може да му откаже! Като влезе в пубертета, какво ще правите?
Дайте го на ясла до обяд. Ако започне много да боледува, не пречи да го спрете.
Толкова малко дете не е хубаво да бъде постоянно пред телевизор или телефон дори да няма проблеми с проговарянето.

Мен това с разглезването най-много ме плаши, защото тя така ги е отгледала нейните, че сега на мъжа ми нищо не могат да му кажат. Нещата не се получават така както аз искам и не мога да кажа нищо, че после ще се има цупене...
Виж целия пост
# 10
Това може в бъдеще да ви създаде много проблеми. Децата трябва да имат ясни граници и правила, за да знаят до къде могат да се разпрострат. И веднъж поставени границите и правилата трябва да се спазват от всички, защото става страшно просто.
Дъщеря ми е записана в държавна Монтесори градина. Преди си мислех, че това са глупости, но като виждам промяната в нея(положителна) взе да ми харесва метода. Вече не крещим вкъщи толкова, колкото преди, едно моля с по-настоятелен тон е достатъчно в повечето случаи. Те имат правила в групата и за, да ги научат са им направили табло с животинки-това животинче казва примерно не тичай в стаята, другото казва не викай и т.н. За 2 седмици децата научиха правилата и ги спазват, а ако някое го наруши, останалите му напомнят. Вярно тя е на 3, но има и такива които тръгнаха на градина на 2г8м. Освен това ги оставят да се справят сами-хранят се сами, обличат се сами, в началото с малко помощ, но сега всички наваксаха и се справят. Оставят ги да правят избора, с кое занимание да се занимават за деня, но свободата им е до там- хранене, спане е по график. Заниманията им са свързани до голяма степен с ежедневните неща- редят пъзели, пресипват с лъжица от купичка в купичка, от каничка в чашка, сгъват салфетки и т.н-все неща, които бабата може да прави, ако иска и вкъщи с детето без да са зяпнали в ТВ. Особено пък в някои индийски сериал, ако бабата им е фенка.
Виж целия пост
# 11
Моето дете е на 3г и все още не иска да говори. Около две годишна възраст мрънкаше почти постоянно, тръшкането беше невероятно. И сега има кризи, но доста по-малко. Всичко разбира  в най-малки подробности. Говори може би от преди две с много малко думи и много малък напредък ( около 10 думи). Обаче като го карам да повтаря не иска. Ходи на логопед и психолог. Ходи на градина с ужасно желание, много му харесва. Ходеше и на ясла също с желание. Но е страшен инат. Най-вече вкъщи за всичко се инати. Според горе споменатите специалисти от рано трябва да има правила вкъщи, които да се спазват от всички. Като иска нещо да ми се даде поне да се опита, иначе да не се дава. В градината му харесва именно, защото всичко е организирано и има правила. Няма респект от мен и от баща му, а от учителките има, защото вкъщи само за да не мрънка му се угажда. Не всеки път разбира се. Но трябва постоянство и трябва всички около него са не му угаждат. Като се каже нещо да стане. Например като кажеш тръгваме и се тръгва без не искам, няма. Когато поиска нещо, никой да не му го дава без опит за дума, но това да е всеки път и при всеки. Детско давам понякога, но телефоните гледам да не давам почти никога. Има брат и с него понякога гледате искат да гледат едно определено филмче. Други детски не харесват така или иначе. Те са от децата, които не стоят на едно място, шумни са.
Виж целия пост
# 12
В момента навън не е толкова студено, така че спокойно може да го извежда. Не е необходимо да се виси постоянно вътре на включен телевизор. Да не говорим, че проблемът с телевизията се решава лесно - дърпа се кабела/слага се парола и готово.
Виж целия пост
# 13
Моето дете е на 3г и все още не иска да говори. Около две годишна възраст мрънкаше почти постоянно, тръшкането беше невероятно. И сега има кризи, но доста по-малко. Всичко разбира  в най-малки подробности. Говори може би от преди две с много малко думи и много малък напредък ( около 10 думи). Обаче като го карам да повтаря не иска. Ходи на логопед и психолог. Ходи на градина с ужасно желание, много му харесва. Ходеше и на ясла също с желание. Но е страшен инат. Най-вече вкъщи за всичко се инати. Според горе споменатите специалисти от рано трябва да има правила вкъщи, които да се спазват от всички. Като иска нещо да ми се даде поне да се опита, иначе да не се дава. В градината му харесва именно, защото всичко е организирано и има правила. Няма респект от мен и от баща му, а от учителките има, защото вкъщи само за да не мрънка му се угажда. Не всеки път разбира се. Но трябва постоянство и трябва всички около него са не му угаждат. Като се каже нещо да стане. Например като кажеш тръгваме и се тръгва без не искам, няма. Когато поиска нещо, никой да не му го дава без опит за дума, но това да е всеки път и при всеки. Детско давам понякога, но телефоните гледам да не давам почти никога. Има брат и с него понякога гледате искат да гледат едно определено филмче. Други детски не харесват така или иначе. Те са от децата, които не стоят на едно място, шумни.
Все едно описвате моето дете, същото е при нас. Проблема е там, че живеем в една къща със свекъра и свекървата и наистина много го глезят. Веднъж нямаше ток и той се тръшкал за телевизор и дядо му станал и пуснал агрегата за да може да гледа. Ако бяхме сами може би нещата щяха да бъдат по друг начин, заради това и писах за да поискам мнения дали ще има положителен ефект яслата върху говора, та и за възпитанието изобщо.
Виж целия пост
# 14
Ами дайте го на ясла, особено щом е махнал памперса. Ще поболедува в началото малко докато изгради имунен отговор, но щом има баба, която да го гледа, няма драма - те са основно вирусни заболявания, минават за няколко дни до седмица без усложнения и без нужда от лечение обикновено (само почистване на носа и сваляне на температура, ако вдигне много висока, над 38.5).

След като се адаптира към средата, ще има контакт с други деца, ще си общува и ще си играе. Щом е активен - ще му хареса повече отколкото с бабата пред телевизора и на телефона/таблета.

"Може да казва доста думи, но рядко ги използва" не ми звучи като проблем с езиковото развитие. Звучи ми като проблем с липса на контакт, прекомерно излагане на телевизия и телефон (допустимото време за тази възраст е макс 1 час дневно), неумело отглеждане от страна на баба, която няма физическите и психическите сили да наложи граници на детето, каквито на тази възраст трябва да бъдат наложени от авторитет. В ясла/детска градина детето свиква с правила, става по-самостоятелно и да, почва да дрънка много повече, особено в детската, защото в яслата на 2г. не всички деца говорят толкова много. Но пак ще е много по-добре отколкото да гледа телевизия по цял ден. Плюс рано или късно ще трябва да тръгне, 2г. си е добра възраст да почнете да избирате - ако е на частно, имат преходни нулеви групи обикновено и си продължава направо в детска, ако е в държавна детска с яслени групи, ще можете отсега да видите дали като място Ви устройва и да кандидатствате, ако сте в по-голям град, където е велика привилегия/късмет да бъде прието детето в държавна яслена група.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия