Прекратяване на трудов договор

  • 1 246
  • 7
Здравейте, нещо се замотах по темите и не можах да намеря актуален отговор. Работя на трудов договор по 68 и 70 чл. От КТ. Но имам желание да го прекратя. По- запознатите, моля да ми помогнат с часта свързана с предизвестието. По 71 чл ли да е или напиша по 325. Отидох до човешки ресурси отказаха да ми приемат предизвестието. Как да се разведа с този работодател?
Благодаря ви умни глави!
Виж целия пост
# 1
Предизвестие по чл.325 няма. Чл. 325 е прекратяване по взаимно съгласие.
Предизвестието е или по чл.326 или ,след като изпитателният срок не е изтекъл, може и по чл. 71.
При срочни трудово договори предизвестието е три месеца.
Предизвестие не се "приема", така че няма какво да ти отказват. Но тъй като предизвестието влиза в сила спрямо датата на връчване, Човешки ресурси може и да нямат право да получават такива документи. Трябва да го връчиш на началника си.
Виж целия пост
# 2
Т. Е. Мога да напиша заявление за освобождаване по чл. 71. Нямам в договора че тряабва да карам 3 месеца предизвестие или други точки
Виж целия пост
# 3
Заявление за освобождаване можете да напишете само, ако изпитателният срок е във ваша полза. Какво пише в договора ви? В чия полза е изпитателният срок?
Ако не пише нищо, тогава също не дължите предизвестие.
Ако обаче пише, че изпитателният срок е в полза на работодателя, тогава си дължите предизвестие. А при срочен трудов договор, предизвестието е 3 месеца.
Виж целия пост
# 4
А,при  договор сключен  за неопределен срок  може ли без предизвестие.В договора пише  60 дни предизвестие.
Виж целия пост
# 5
Моля да не обърквате казусите.
Ако договорът е за неопределен срок, тогава предизвестието е толкова, колкото е уговорено в договора. Може да е един, може да е и три месеца.
При срочни трудови договори, какъвто е договора на авторката на темата, предизвестието е само тримесечно (но не по-дълго от срока на самия договор).

А дали може или не може да напуснете без предизвестие зависи от много неща.

1. Дали сте в изпитателен срок или не. Ако сте в изпитателен срок, важно е в чия полза е уговорен този изпитателен срок. Можете да напуснете без предизвестие само, ако изпитателният срок е уговорен във полза на служителя или в полза и на двете страни. (Допълнително условие е, че ако в договорът не пише нищо за страна, в чиято полза е уговорен изпитателния срок, той се счита уговорен в полза и на двете страни.)

2. Ако не сте в изпитателен срок, можете да напуснете без предизвестие само, ако постигнете взаимно съгласие с работодателя, договорът ви да се прекрати без предизвестие. Също така, можете да напуснете без предизвестие, ако сте в някоя от ситуациите по чл.327 от КТ (забавена заплата и т.н.). Във всеки друг случай дължите предизвестие.
Виж целия пост
# 6
Здравейте, виждам, че темата не е много развита, но ще опитам да напиша запитването си тук и ще помоля, ако не е на място и знаете тема свързана с работа, права на служители и трудови договори да споделите.
Работя в медия, имах 6 месеца изпитателен срок, като той изтича следващия месец и май няма да продължа . Все си мислех, че работодателят трябва да осъществи разговор, в който да даде обратна връзка, да обсъдим бъдещите условия, като заплащането би трябвало да се повиши, но такъв разговор не се е състоял и не мисля, че ще се състои.
Първо искам да попитам, когато изтича изпитателен срок , не трябва ли работодателят да говори със служителя и да му обясни как стоят нещата и как биха се променили? Вероятно е според мен някои да се правят на разсеяни, като знаят, че заплащането трябва да се повиши.
Ако както изглежда не се стигне до такъв разговор, да изчакам ли след като е минал срока или направо да отида да говоря? Тоест аз мисля да говоря с него, тъй като нямам яснота какво се случва и за какви пари работя.
Освен това след като се случва такова пренебрежение и игнориране, което според мен е умишлено, както и редица други неща, се замислям за предизвестие.
В договора ми пише, че по време на изпитателния срок, то е 1 месец в полза на работодателя. А след като изтече изпитателният срок, договорът автоматично става безсрочен (това значи ли, че като не сме говорили и преподписали нови условия, продължавам да работя по описаните в настоящия договор).  Предизвестието след изпитателния срок е равен за двете страни и е един месец.  Това според мен означава, че дори като договорът е станал безсрочен и без значение  дали сме говорили или не, ако реша да напусна, трябва да уведомя 1 месец по-рано.
И последно трябва ли предизвестието да е написано черно на бяло или се приема и просто уведомяване, според мен чрез документ е по-добре, тъй като има доказателство.
Извинете за дългият пост, знам, че малко хаотично съм описала ситуацията. Ще съм ви благодарна, ако помогнете.


Виж целия пост
# 7
По принцип няма задължение, нито правило, че след изпитателния срок заплащането трябва да бъде увеличено. Освен ако няма поет писмен ангажимент за това, изтичането на изпитателния срок е просто един момент във времето.
Ако до изтичането на този срок работодателят не те освободи, договорът се счита за окончателно сключен на основанието, на което е подписан (срочен или безсрочен договор).
И да, ако не ти дадат допълнително споразумение за промяна на заплатата, значи условията остават непроменени.
Освен в случаите на прекратяване, няма друг формален повод за разговор. Някои работодатели използват повода да обсъдят представянето до момента и взаимните си впечатления със служителя. Но това отново не е задължително.
И на последния ти въпрос - предизвестие се подава винаги писмено. Започва да тече от деня следващ деня на получаването му от работодателя, като самото получаване се удостоверява с дата и подпис.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия