За колко време може да се получи Акт 15?

  • 15 140
  • 37
# 30
Та въпросът ми беше, след Акт 15 може ли да се обитава жилището или не?
Не не може.Трябва да има Разрешение за ползване, което се издава след Акт 16.
Виж целия пост
# 31
Ние живяхме под наем в кооперация,която нямаше акт 16.Всички апартаменти бяха вече населени и хората си чакаха акт 16.
Виж целия пост
# 32
Ние живяхме под наем в кооперация,която нямаше акт 16.Всички апартаменти бяха вече населени и хората си чакаха акт 16.
Всъщност всичко може,мисълта ми беше,че не е законно. Нали приемателната комисия извършва проверката на годността за  експлоатация и след това издава Акт 16..Пък то може да има и хора,които да се нанесат и преди Акт 15. Постоянно ел.захранване се пуска след Акт 16, както и партидите във ВиК също се откриват след Акт 16.
Виж целия пост
# 33
Включили сме се в строителство на кооперация от миналата година. Сега се извършват довършителни работи и до месец два строителят обеща да завърши сградата. Та се питам, колко време може да продължи издаването на Акт 15 и дали е възможно да се нанесем да живеем в жилището преди това? Все пак идва зима и трябва да знаем предварително какво ни очаква!

Ако можете да си го позволите, оставете първата зима сградата да "съхне" и "слегне" и напролет започнете с довършването и пренасянето.
Виж целия пост
# 34
Ние сме без акт 16 и вече 2 години и половина си живеем тук.
Вярно,има неудобства,но се живее.
Виж целия пост
# 35
Ток и вода само след акт 16 или разрешението за ползване!! А някъде някои се нанасят от много зор и след акт15 , но ползват строителен ток и вода/ ако им даде строителя/!! Всичко зависи от договорката със строителя????? Иначе в Б-я  всичко може, само "гащите през главата не можеш да си обуеш"!!!! Naughty
Виж целия пост
# 36
Това, което касае клиента :
За да се задейства процедурата по Акт 15, трябва всички собственици на апартаменти да подпишат...Най общо казано процедурата по Акт 15 представлява предаване на апартамента на собственика във вида, в който трябва да бъде според вече сключения договор...След като всички собственици подпишат, фирмата строител е длъжна да задейства процедурата нататък...Ако някой не е съгласен с вида в който му е предаден апартамента пише възражение, фирмата строител е длъжна да отстрани нередностите и отново да предяви протокола за подписване...
За собствениците процедурата по Акт 15 е от голямо значение, за да могат да влязат в апартамента за довършителни работи...Процедурният срок за Акт 16, който е след Акт 15 е около 50 дни...Фирмите строители обаче не винаги са виновни, че съответните райони действат много бавно...Повечето хора мислят, че едва ли не строителите са виновни - не винаги обаче е така....
Много често процедурата по Акт 15 се спъва и от самите собственици, ако са в чужбина и няма как да им се предяви за подпис...Също така ако се смени титуляра на собствеността дори само на 1 апартамента се започва наново с Акт 15
От друга страна процедурата по Акт 15 е многостранна и някои части от нея остават встрани от фокуса на клиента...Например цитирам :
"АКТ ОБРАЗЕЦ 15

Констативният АКТ образец 15 е създаден съгласно Приложение №1 от Наредба №6 за държавно приемане и разрешаване ползването на строежите в България. Това е документ между строителя и инвеститора, ако обектът е изграден чрез възлагане на стопанска организация или само от инвеститора, ако обекта се изпълнява по стопански начин.

Комисия с представители на Инвеститорския контрол и на техническите ръководители по всички части АС, ВиК, ЕЛ, ОВ и МТ установява съответствието на обекта с одобрените проекти и сметни документации, техническите изисквания и другите условия на договора. Ако има машини и съоръжения в акта се констатира и успешното провеждане на единичните и комплексни проби и изпитания.

Отразява се и приемането на обекта от инвеститора за извършване на всичко необходимо с цел въвеждането му в действие. Инвеститорът може да откаже да подпише АКТ 15, когато има неизвършени или лошо изпълнени строително-монтажни работи, които увреждат здравината, сигурността, дълготрайността и естетиката на обекта, възпрепятстват правилната му експлоатация и замърсяват околната среда.

ВАЖНО!

След подписването на АКТ 15 инвеститорът носи цялата отговорност за опазването и поддържането в изправност на обекта до подписването на Протокол по образец 16, който е документ на приемателната комисия на обекта.

ПРОТОКОЛ ПО ОБРАЗЕЦ 16

Протокол по образец 16 е документ, с който се приключва дейността между инвеститора, проектанта и строителя. Той е създаден по чл. 9 от Наредба 6 за държавно приемане и разрешаване ползването на строежите в

България. Тази наредба урежда реда за приемане, т.е. за въвеждането в експлоатация на обекти, подобекти или отделни мощности. Тя определя задачите и дейността на приемателните комисии за установяване на недостатъците, появили се в гаранционния срок.

Протокол по образец 16 се подписва между строителната организация, изградила обекта, инвеститора и приемателната комплексна комисия при определена степен на завършеност на строителството, регламентирана чрез законовата уредба. Завършените обекти с жилищно предназначение се приемат след изпълнение на всички строително-монтажни работи, включително и благоустрояването на околния терен.

Допуска се възможността да се приемат на жилищни сгради с някои незавършени елементи, но е задължитено напълно да бъдат изпълнени следните стротелно-

монтажни работи:

Изграждането на електроснабдяването, водопровода, канализацията и топлоснабдяването (ако съществува в проектите);

Цялостното завършване на общите части от сградата, включително измазване на калкани, хидро и топлоизолация, настилки и первази на терасите, зареждане с осветителни тела на стълбища, тераси, коридори и изби;

Изградените подходи с трайни настилки около сградата;

Завършването на мазилки, подови замазки, монтаж и остъкляване на дограмата;

Цялостното завършване на електроинсталациите с

монтирани ключове, контакти, прозвънени и заредени слаботокови инсталации (звънчева, телефонна, радиоозвучителна, домофонна, телевизионна и други според проекта);

Изпробването на водопроводните инсталации и зареждането най-малко с една канелка и отводнена мивка, и една тоалетна чиния с промивно казанче.

След подписването на Протокола собствениците получават разрешение за ползване и ключове за своите жилища."

Относно живеенето в сграда на Акт 15 - на теория и практика нещата се различават! Много хора започват да живеят в жилищата си още докато блока е на етап Акт 15....Няма проблем за това.
Виж целия пост
# 37
Благодаря ти Саморасличе. Много изчерпателно си обяснила. Намерих отговор и на моя въпрос   bouquet
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия