Има ли връзка между синовния дълг и наследството?

  • 4 203
  • 38
# 30
Много често наследството получава не този, коЙто полага грижите. Несправедливо е, но животът си е несправедлив по принцип.
Виж целия пост
# 31
темата ми е породена от нещо, което се случи с една моя позната.
тя се грижи за възрастна своя приятелка, дори плати погребението й.
известно време след това тя получи наследство от жената, което е многомилионно. ( пари, имоти).
самите синове и дъщери на бабата остават на нула. има съдебни дела и тн, но в полза на познатата ми, която е обгрижвала жената в последните й години.
така погледнато получаването на наследство е в пряка връзка с това кой те 'гледа'.
много добре знаем, че възрастните хора са чувствителни и в крайна сметка за тях има значние кой ги гледа и съответно наследството отива на една или друга страна.
  Първо - между ПРАВОТО  и МОРАЛА /етиката/  няма връзка.В съда НЕ се разглеждат етични проблеми.В конкретния случай ,който те е провокирал да пуснеш темата, просто адвокатите на синовете и дъщерите са слаби.По нашите закони /до колкото ми е известно/ НЕ можеш да лишиш децата си напълно от наследство.Отнася се и за парите и за имотите.При имотите прехвърляне без да се оспори може да стане САМО чрез покупко-продажба на имота ,както ти е писала Бабче.Дарение срещу гледане се оспорва и то доста лесно.Твоята позната по какъв начин е получила наследството??? САМО за това ,че я е гледала нито един съд не би и дал наследството.Ако бабата го е прехвърлила докато е жива с дарение,наследниците и ще го оспорят и за това казах,че адвокатите са им слаби. Mr. Green Ако е с покупко-продажба става по-трудно и невъзможно САМО за имотите,но за парите - дело се печели.
                Не се шокирай от разсъжденията ми по-горе.Това е по законите в страната ни.Когато някой почине и отидеш в общината ти дават удостоверение за наследници и в него НЕ  пише кой кого е гледал,а кои са наследниците на лицето ПО ЗАКОН.
                Лично моето мнение е: Дори аз да гледам родителите си  сама /както става в момента/ и те да ми прехвърлят имотите си ПАК БИХ ГИ РАЗДЕЛИЛА със сестра ми.Тя ми е една.Това са моите МОРАЛНИ разбирания , а дали отговарят на законите хич не ми пука.И винаги ми е било чудно КАК можеш да разделиш децата си.? newsm78 newsm78 newsm78 Едното те гледа,другото - не.Ами ако живее в друг град? Пък и това дето те гледа и основна грижа е прехвърлянето на  имотите ,дали пък не те гледа "през дупката на ключалката,дали още шаваш"  Mr. Green Mr. Green Mr. Green
                 В правото се знае КОИ  са законните наследници, а по законите на морала ВСЕКИ решава сам за себе си. Laughing Peace  bouquet
Виж целия пост
# 32
е какво като живее в друг град,майка ми си напусна работата и вече пета година "психясва"на забутаното село при баба ми,отделно дето баща ми постоянно й мрънка че са като разведени и едва се оправят финансово,но това не е заради двора и съборетината,а защото й е майка.има и друга сестра с която можеше да се редуват например,но не би.е в крайна сметка,според мен заслужава компенсация в наследството,въпреки че пак казвам-това не е целта й.
Виж целия пост
# 33
Аз бих искала да оставя по нещо на всяко от децата си, планирам голямо семейство  Laughing  ... в крайна сметка, някое от тях може да живее далеч и да няма възможност да ме вижда често ... все си мисля, че ако родителите обичат и се отнасят с търпение и уважение към децата си, би трябвало и децата да отвърнат със същото  ...макар да не е сигурно .... но поне биха се отнасяли добре със собствените си деца.... при всички случаи биха станали добри човеци ... пък как се държат в конкретен момент не трябва да е важно  Crazy
Виж целия пост
# 34
Не виждам връзка между "синовния дълг" и наследството. Онаследяването е въпрос на волеизявление. Ако няма изрично такова, следва се законовото общо положение.

Аз съм се грижила за близките си не за да онаследя имотите им. И да ги наследя, и да не ги наследя, това не е определящо за това какви грижи ще положа или няма да положа. Сега се грижа за майка си. Тя има жилище, което е дала на брат ми. Е, нямам претенции и никога не бих имала. Жилището е нейно, тя и баща ми са решили как да разпределят имуществото си. Нито аз, нито брат ми, нито който и да е друг има право на претенции. Ако не беше прехвърлен имота, тогава ще се дели така, както предвижда закона в тези случаи. Тази общоприета аксиома "аз ще го гледам, ако ми хариже имота" е гнусна направо. Поне за мен.

П.С. Продажбата срещу гледане е толкова лесно оборима сделка в съда, че който лежи на тази кълка ще остане жестоко разочарован. Дълговете се онаследяват, ако се приеме наследството. Ако не се приеме останалото наследство, не се "приемат" и дълговете.
Виж целия пост
# 35
При завещание действително освен всички имуществени права, наследниците наследяват и всички задълженията на починалия. Не може иначе.
Но ако е налице завет (т.нар. частно завещание) тогава задължения не се наследяват, тъй като заветът по същността си представлява едно обособено имуществено право, невключващо дългове (например някаква много скъпа вещ).
Виж целия пост
# 36
Човек не дава живот, за да има кой да го гледа...смятам че децата са си деца и всеки заслужава да му оставиш нещо.Има много субективни фактори,които няма как да се обхванат, но просто казано "Ще ти дам ,ако ме гледаш"...за мен е много дразнещо....това предполага лицемерие  във взаимоотношенията...
Ако родителя е морален човек трябва да не си дели децата, ако децата са морални и обичат безкористно родителите си те тогава неизменно ще са до него и ще му помагат....дори и само с присъствието и компанията си.
Виж целия пост
# 37
Според мен няма връзка между синовния дълг и наследството.
Двете понятия направо се изключват. В единия случай става дума за любов към родителя и за морални ценности, а в другия - за материална изгода.

Според моите разбирания наследството трябва да се дели по равно между децата на починалите родители. Така няма да има ощетени.

Много е трудно да се прецени кой колко е помагал и гледал. Понякога тия дето не гледат просто нямат възможността за това.

А и честно казано от гледна точка на родителите, не разбирам как могат да ощетят едното си дете за сметка на другото. Те са тия които трябва да обичат всичките си деца поравно, нали? При това БЕЗУСЛОВНО, което само родителите могат. Независимо кой ги е гледал или не.
Виж целия пост
# 38

Дълговете се онаследяват, ако се приеме наследството. Ако не се приеме останалото наследство, не се "приемат" и дълговете.

Добре, а ако починалия няма имущество, просто няма наследство, а има само дългове, тогава знае ли някоЙ как се процедира с наследяването?  newsm78
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия