някой да знае какво представлява епизотомията

  • 910
  • 12
Здравейте, момичета, някоя от вас случайно да знае какво представлява епизотомията? Четох тук-там по нещо но не ми е много ясно
Виж целия пост
# 1
Виж тук: http://www.worldnn.com/serv/Document?Action=show&DocID=1542417684
Виж целия пост
# 2
Разрез на перинеума-между влагалището и ануса-с цел улесняване процеса на раждане и по-лесното изгонване на плода.
Не е болезнена манипулация и е за предпочитане пред разкъсванията,които понякога се получават от напъване.
Фукла ти е дала хубава статийка Peace
Виж целия пост
# 3
Малък разрез за разширяване входа на влагалището

Кога се прилага епизиотомията?
Често, особено ако жената ражда за първи път, се налага да се разшири входът на влагалището. Епизиотомия се извършва в следните случаи:

1. Налице е опасност от разкъсване на перинеума и влагалището при висок и неподатлив перинеум.
2. Очаква се раждане на едър плод.
3. Има забавяне на втората фаза на раждането, т. нар. изгонване.
4. При наличие на необходмост от бързо завършване на раждането.
5. След успешно оперирана комплетна руптура на перинеума.
6. Като спомагателно средство при раждане в седалищно предлежание, налагане на форцепс, вакуум-екстракция.
7. При раждане на недоносено дете.

Какви са предимствата на епизиотомията пред спонтанното разкъсване при нормално раждане?
При нормално раждане без епизиотомия често настъпват разкъсвания на мекия родилен канал с неправилни ръбове и зашиването е по-трудно, с не толкова добър козметичен ефект. За разлика от спонтанното разкъсване, ръбовете на епизиотомията са гладки, посоката е правилна, възстановяването е лесно и с добър козметичен ефект.

Какви условия са необходими, за да се извърши епизиотомия?
Епизиотомията се прилага, ако е налице увереност, че раждането ще завърши по вагинален път.
Епизиотомията се прилага, когато предлежащата част на бебето се "вреже" в изхода на таза. За врязване се говори, когато през втория период на раждането предлежащата част на бебето започва да се вижда през отвора на влагалището, като в паузата между напъните не се връща обратно.

Прилага ли се обезболяване?
Обезболяването за извършване на епизиотомията се осъществява с местна анестезия, т.нар. пудендален блок, приложена в периода на изгонване на плода. Анестетикът се прилага по вагинален или перинеален път и дава обезболяване на долната трета на влагалището.

В какво се състои епизиотомията?
След съответна дезинфекция перинеумът се прерязва с права ножица. Разрезът се прави на върха на една контракция и е дълъг около 4 см. Възстановяването (зашиването) се извършва веднага след раждането на плацентата. Поставят се два вида конци: резорбиращи се и нерезорбиращи се (свалят се на 5-ия ден след раждането). Понякога при идеални ръбове и малка епизиотомия се прави естетичен шев, без да се налага сваляне на конците.

Видове епизиотомии
Основно се прилагат два вида епизиотимии, които се различават по посоката на разреза: медиална (перинеотомия) и медиолатерална епизиотомия.
При медиалната епизиотомия (перинеотомия) перинеумът се прерязва по средната линия до външния сфинктер, но без той да се засяга. Извършва се при малък плод. Лесна е за възстановяване и зараства добре, без козметични дефекти.
Медиолатералната епизиотомия е най-често прилаганата. Извършва се едностранно. След завършване на раждането целостта на тъканите се възстановява послойно на 2 етажа. При нея опасността от засягане на аналния пръстен е незначителна, а козметичният ефект след зарастването е добър.


Виж целия пост
# 4
Хе това че не е болезнено би ме развеселило, ако не беше един от най-кошмарните ми спомени. Всъщност при мен самото раждане беше безпроблемно (родих с 3 напъна), но възстановяването от епизотомия продължи с дни, като първите 24 часа бях жив труп. Иде реч за естествено раждане без упойка, но по-болезнено беше шиенето и часовете след това.

За съжаление попаднах на докторка изповядваща верюуто „по-добре гарантирана малка болка от колкото евентуално силна”. Та язък дето ходих на йога за бременни, родих 3кг бебе 4 седмици преди термин и учех техники на дишане. Още със сядането на магарето ми направиха профилактично кръцкане – таз докторка го правела на всички първескини Sick Cry.
Та сега за предстоящото раждане ще съм с избор на лекар и добре ще проуча практиката му за профилактично рязане.
Виж целия пост
# 5
Е аз бях с епидурална, но епизиото ми зарастна за 5 дена и проблеми не ми е създавало. Разрезът е мъничък, 3 шева, но спестява големи раскъсвания, които може да причини бебето. Възстановяването след това е строго индивидуално
Виж целия пост
# 6
Самата манипулация наитина не е болезнена(нали има местна упойка),но шиенето(в моят случай)
и възстановяването #Crazy
Това за профилактичното кръцкане #2gunfire
Slavi теб не те ли е страх,че от напъните нещо може да стане със шевовете.Може и да звучи
абсурдно,но мен още отсега ме е страх,че при следващото раждане,ще се разцепя по дължина. Joy
Виж целия пост
# 7
Разрез на перинеума-между влагалището и ануса-с цел улесняване процеса на раждане и по-лесното изгонване на плода.
Не е болезнена манипулация и е за предпочитане пред разкъсванията,които понякога се получават от напъване.

Подкрепям!  Peace
Усетих го като леко парване за част от секундата. Доволна съм, нямам лоши спомени, проблеми, напротив - радвам се, че я има, предвид мои познати, разкъсани чак до бедрата от лиспата й. Не, че трябва да се прилага винаги и на всяка цена, но за един добър доктор е ясно кога е за предпочитане да резне.
Виж целия пост
# 8
аз като разбрах, че искат да ме режат, така напънах, че бебето изхвърча с космическа скорост Mr. Green
знам, обаче, че много лекари прилагат тази практика , за да се презастраховат от евентуални усложнения #Cussing out
Виж целия пост
# 9
Самата манипулация наитина не е болезнена(нали има местна упойка),но шиенето(в моят случай)
и възстановяването #Crazy
Това за профилактичното кръцкане #2gunfire
Slavi теб не те ли е страх,че от напъните нещо може да стане със шевовете.Може и да звучи
абсурдно,но мен още отсега ме е страх,че при следващото раждане,ще се разцепя по дължина. Joy
Няма такава опасност...при мен  поне нямаше проблем да родя второто бебе/по-едро/ без епизеотомия и без да се разцепя Laughing..Вярно,е че често се презастраховат лекарите,но ако си кажеш,че предпочиташ в краен случай да те резнат-мисля,че биха се съобразили........
Виж целия пост
# 10
Доколкото знам, в другите държави поддържат тезата, че е по-добре да не се прави, ако се стигне до цепване по естествен начин, зараствало по-бързо  newsm78 Не знам как е от опит, родих секцио, но ходих на лекция в "Света София", където казаха, че я правят ПРЕВАНТИВНО при всички първескини  Crazy не успяха да обяснят причината, естествено, не съм и очаквала  Wink
Виж целия пост
# 11
Доколкото знам, в другите държави поддържат тезата, че е по-добре да не се прави, ако се стигне до цепване по естествен начин, зараствало по-бързо

Да, ама поне в Белгия не чакат да се сцепиш. Или поне в моята болница беше така. Опитаха всичко - изчакване, масаж ми правиха с етерични масла, бебето си беше на линия, но аз - тясна и неразтгелива. Резнаха ме и Криско изхвърча като тапа - целия и изведнъж, едвам го хвана акушерката. Така че пак казвам - зависи от преценката на доктора. Хубаво е да не се прави без нужда, но и да се направи, не е болка за умиране, зараства и заминава  Hug
Виж целия пост
# 12
... Опитаха всичко - изчакване, масаж ми правиха с етерични масла, бебето си беше на линия, но аз - тясна и неразтгелива ...

Да де, затова говоря, не чакали, режат превантивно ...
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия