Сега пък рахит!!!

  • 9 537
  • 10
Писна ми вече от проблеми и от болести. Бебчо тъкмо се излекува от едно и идва друго. Ето за какво става въпрос. Преди три дни бебо повърна на фонтан 2 пъти - сутринта и вечерта, като изповръща всичкото мляко. На следващия ден - един път, вечерта. Вчера пак един път и пак вечерта. Обадихме се на педито и тя каза, че му бил "капризен" стомаха и затова повръща. Но ние решихме да го заведем при една докторка, на която й се носи славата, че е много добра. Лично ми я препоръча шефа на родилното, а и от много други хора съм чувала добри неща за нея. Та отидохме ние със оплакването, че повръща. След обстоен преглед обаче (учудващо, но прегледа на бебо продължи цели 20 минути) тя каза че детето има рахит. Може би не бих повярвала, но самата тя изброи симптомите на рахита и попита дали ги имаме. А ние ги имахме. Ама кой да предположи, че потенето, неспокойния сън и стряскането са от рахит. Изписани калций и да увеличим Вигантола от 2 капки дневно на 2х3 капки. Което според мен е страшно много. Естествено и разходките да бъдат почти по цял ден. От друга страна педиатърката при която ходим на всяка консултация казва че фонтанелата е много добре. Вече и аз не знам какво да мисля и при кого да го заведем. Ама това провръщане дето толкова ме притеснява дали е от рахита? В момента сме спрели всякакви пюрета и сокове, но повръщането продължава. Много съм притеснена.
Виж целия пост
# 1
Не се притеснявай - до 5 капки дневно Вигантол е превантивна доза / знам го от нашата педиатърка/. Щом са ви препоръчали 6 - значи положението не е много тежко, бързо ще се оправите.
Обикновено при бързо растящите бебета се появява този проблем. Как наддавате? При нас по същото време ни изписаха въпросните 5 капки дневно, на следващия месец - по 4, после - по 3, и накрая - обичайната доза от 2.
Нашата педиатърка въобще не ме е питала за някакви признаци, а опипва всеки месец главичката на бебка някъде зад ушичките колко е твърда.
За повръщането - не знам дали е от рахита. Може пък да е по-лакомо бебчето, да поема много въздух с млякото и да е от това.
Виж целия пост
# 2
Пишеш, че сте спрели пюретата и соковете. Значи ли, че на 3м яде пюрета? Ако е така, да не е алергия?
Виж целия пост
# 3
ядем пюрета, но никога не е повръщал след хранене с пюре или след сок. Честно казано и аз не знам защо трябваше да ги спрем. Но мисля че не е алергия - две седмици вече му ги давам и не е имало проблеми.
Виж целия пост
# 4
Дано да не е, но може да е алергия. Не е задължитгелно да се появи веднага или след първият прием.
Зарежи пюретата поне за месец, пък и соковете - няма да загуби нищо ценно от  липсата и на двете в тази си възраст, и после като сте готови ги въведи много внимателно - един плод и чакаш две седмици за реакция, ако няма въвеждаш друг, но само по един. Е, ще отнеме много време, но поне ще си сигурна дали е алергия и към какво е, защото ако го захраниш като сега за 2 седмици .....
Виж целия пост
# 5
Да не е от млякото? Какво му даваш? Ние бяхме на фризолак в началото и много повръщаше. Минахме на фризовом и положението се подобри. Макар че и сега повръща, но по малко и лекарката каза че до края на 6 месец ще се оправи.
Виж целия пост
# 6
Потърси трето мнение. Намери по възможност детски гастроентеролог. Дъщеря ми повръщаше почти след всяко ядене до 7-8 месец. Наистина не на фонтан, но си драйфаше редовно. Количеството, което повръщат може да бъде измамно много. Разлей малко мляко от шишето и ще видиш как някакви си десетина грама изглеждат като голяма локва.
А... и спри пюретата. Какво е това скоростно захранване!?!?! Остави детенце поне още един месец само на кърма/формула.
Виж целия пост
# 7
За захранването те съветвам сама да прецениш защото нашата лекарка каза че като започне да хапва пюрета ще повръща по-малко понеже са гъсти и се оказа права.
Виж целия пост
# 8
При рахит се препоръчва по-ранно захранване!!!!Защо като не разбирате се месите така на момичето???Явно,че тя е почнала да захранва преди проблема с рахита,ама е трябвало да го продължи.Поне така пише в учебника по педиатрия,в който по принцип пише,че до 4 месец не е хубаво да се захранва,ама когато става въпос за рахит е друго!
И спокойно,Вигантол 6 капки не е много!
Виж целия пост
# 9
Потенето, неспокойният сън и стряскането не са единствено и непременно признаци за рахит. Доста категорично се е изказала тази лекарка.
Рахитът се установява със сигурност чрез кръвно изследване и рентгенова снимка на дясна китка.

И моето мнение е, че малко рано сте започнали с пюретата. Нека поне до 4ти месец бебето да е само на мляко. Самата Световна Здравна Организация и УНИЦЕФ препоръчват детето да приема единствено млечна храна до 4-6 месец. Без сокове дори, само кърма/адаптирано.

За повръщането - посетете детски гастроентеролог и/или алерголог.
Виж целия пост
# 10
Ето малко инфо за рахита, съжалявам, че не съм си отбелязала източниците:

Симптомите на рахита включват:
- Деформации на скелета: криви крака; птичи гръден кош (гръдната кост е издадена напред); рахитична броеница (издутина в областта на ребрата); асиметричен или с чудата форма скалп (например образуване на "ръбове" по главата) незатваряне на фонтанелите; деформации на гръбначния стълб, деформации на таза;
- Нарушения на зъбите: забавено формиране и никнене на зъбите; дефекти в структурата на зъбите; повишена честота на кариесите
- Мускулни крампи, намален мускулен тонус; слабост;
- Нарушен растеж, нисък краен ръст;
- Повишена склонност към фрактури;
- Болка по костите (ръцете, краката, гръбначни стълб и таза).

Диагнозата се поставя след преглед от педиатър при установяване на горепосочените симптоми, а също така и на базата на някои допълнителни изследвания (при необходимост) - ниско ниво на калция в кръвта (когато е под нормата се появяват мускулни спазми - тетания), ниско ниво на неорганичния фосфор в кръвта, повишена алкална фосфатаза в кръвта, метаболитна ацидоза, рентгенологични данни за нарушена осификация и за декалцификация или за нарушена костна структура. При децата основен за поставяне на диагнозата е клиничния преглед от педиатър.

Профилактиката включва допълнителен прием на вит. Д под формата на капки, а също така и минерали (калций и фосфор) като добавка към храната или в комбинираните препарати, съдържащи витамини и минерали, предназначени за съответната възраст. Необходимо е и излагане на слънчева светлина на детето.

Лечението също включва приложение на витамин Д, калций и фосфор, понякога се налага прилагането и на допълнителни терапевтични методи.

КАК ДА ПРЕДПАЗИМ БЕБЕТО ОТ РАХИТ

Ако не се забележи и лекува навреме, детето може да осакатее

Ако не се забележи и лекува навреме, рахитът може да доведе до осакатяване на детето. Болестта се развива най-често при деца на възраст 6-18 месеца и се дължи на липсата на витамин D и недостиг на слънчеви лъчи. При рахит костите стават меки, лесно се огъват и изкривяват. В зависимост от възрастта на бебето рахитът може да засегне най-често развитието на костите на черепа, на гръдния кош или на краката. Ако родителите не потърсят лекарска помощ, деформациите на костите на бебето могат да останат за цял живот - асиметричен череп, изпъкнали гърди или криви крака.
Един от първите симптоми на рахита е прекаленото потене и прекалена нервност. Това се държи на недостига на витамин D. Без него детският организъм не може да усвоява калция, който му е необходим за растежа и правилното развитие на костната система. По принцип калций детето получава в достатъчно количество, тъй като той се съдържа в майчиното и кравето мляко, в изкуствените млечни смески. В тях обаче почти няма витамин D. Той се изработва в кожата под влиянието на слънчевите лъчи. Затова в южните страни, където има много слънце и децата не са навлечени с дрехи, случаи на рахит се срещат крайно рядко.
А колкото по на север е дадена страна, толкова по-често децата боледуват от рахит. Най-зле стоят нещата с бебетата, родени през есента и зимата - те боледуват по-често и по-тежко. Освен това атмосферата в големите градове не пропуска до земята значителна част от слънчевите лъчи, които съдействат за изработването на витамин D. Особено предразположени към рахит са недоносените бебета.
Профилактиката на рахита е най-доброто лечение и трябва да започне още преди раждането на бебето. Бременната трябва да прави дълги разходки и да се храни правилно. Тя трябва всеки ден да изяжда достатъчно количество млечни продукти и риба, за да се оформи правилно костната система на бебето. Вече родено, то трябва редовно да получава витамин D, който се препоръчва в профилактични дози от 2-3-седмична възраст. Ако не се появят признаци на рахит, дозата не се променя в течение на цялата първа година от живота на детето. Ако обаче се забележат признаци на рахит, лекарят определя колко витамин D и по каква схема трябва да се взема.
Лечението на рахита включва комплекс от мерки, сред които масаж и гимнастика, тъй като физическата активност укрепва отслабените от рахита мускули, подобрява кръвообращението и помага за доставянето на витамина в костната тъкан. Детето трябва да се извежда на разходки по всяко време и колкото повече са те, толкова по-добре. Важно е и правилното хранене - богато на витамини, белтъчини и минерални вещества.
Плодови сокове и пюрета трябва да се дават от 4-ия месец, зеленчукови пюрета - от 5-ия месец. От 6-ия месец в менюто се включват извара и жълтък от кокоше яйце. На 7-ия месец детето трябва да похапва пюре от месо, кюфтенца и т. н. Веднъж-дваж седмично месото се сменя от риба.


ето ти няколко линка с информация:
http://www.infotel.bg/rubrics/medicin/80702010.htm
http://www.segabg.com/11102002/p0060002.asp
http://www.med.primasoft.bg/medinterest/for_child/tips/meal_food.htm
http://www.medicalbg.com/zdrave/yourhealth/kids/medicalconditions/rahit.php


Рахит

Рахитът е болест, която се развива у децата при недоимък на витамин-Д. У възрастни лица този недоимък причинява осте омалация /размекване на костната тъкан/.

Витамин-Д се образува в кожата при облъчване с ултравиолетови лъчи или се приема с храната. Той увеличава всмукването на калция и фосфора в червата и намалява елиминирането им от организма. Основната причина за недоимък на витамин-Д е недостатъчно излагане на децата на ултравиолетово облъчване и недостатъчен прием на витамина с храната.

Витамин-Д се съдържа най-много в рибеното масло, по-малко - в рибата, черния дроб, яйцата, млечните продукти. При хронични чревни заболявания той не може да се всмуква достатъчно добре.

Недоимъкът на витамин-Д предизвиква намаляване на съдържанието на калций и фосфор в организма, поради намаленото им всмукване и повишеното им елиминиране. Този недоимък нарушава функциите на различните органи и системи, най-вече на костите, които се деминерализират, стават меки и лесно се деформират.

Болестта най-вече започва в кърмаческа възраст, като недоносените деца боледуват по-често, по-тежко и по-продължително. Децата са неспокойни с нарушен сън. Появяват се чести изпотявания. Най-ранните костни изменения се откриват по черепа. Ръбовете на черепните кости в областта на фонтанелите омекват, а затварянето на фонтанелите се забавя. Челните и теменните части на черепа изпъкват силно. Долната челюст изостава с развитието си и захапката става дълбока.

Характерен ранен признак на рахита е и задебеляването на ребрените хрущяли в областта на залавянето им за гръдната кост /стернума/. Те изпъкват под кожата и образуват н.н. рахитична броеница. Поради намалената минерализация ребрата са меки и огъваеми. Гръдният кош се сплесква страничко, в долната част се разширява, а в горната се стеснява. В по-тежки случаи гръдната кост силно изпъква напред. Гръбначният стълб в поясната си част изпъква напред и образува рахитична гърбица, а понякога настъпва и странично изкривяване т.н. рахитична сколиоза. По-късно се установяват деформации на крайниците. Китките и глезените надебеляват. Краката се изкривяват О-образно, по-рядко Х-образно.

Постоянен признак на рахита е отслабването на мускулния тонус и свързващия апарат на ставите. Болните деца са в състояние да извършват движения в голям обем /например, лежейки по гръб те могат да докоснат главата си с крака си и дори да го преметнат зад врата/. Поникването на зъбите закъснява, те често са деформирани и лесно се развалят. Съществува склонност към запек, диспепсия/ пневмония.

Лечението на рахита и остеомалацията се извършва с високи дози витамин-Д, калциеви препарати и ултравиолетово облъчване. Назначава се подходяща диета с достатъчно съдържание на калций, фосфор, витамини /продукти от млечен произход, яйца, моркови, плодови и зеленчукови пюрета/. Витамин-Д се прилага в инжекционна форма или в желатинови капсули, както и в течна капелна форма, приемана през устата.

Профилактиката на рахита започва още преди раждането. Бременните трябва да приемат витамин Д през последните месеци на бременността, да включват в храната си пресни плодове и зеленчуци. Новороденото още на третата - четвъртата седмица трябва да се извежда навън, на свеж въздух. Важно е достатъчното кърмене, защото кърмата съдържа в правилно съотношение калции и фосфор. В края на първия или втория месец след раждането се дава витамин Д самостоятелно или във вид на обогатено мляко. Едновременно се провежда облъчване с ултравиолетови лъчи.

По показание профилактично се назначава допълнително витамин Д.
Прогнозата на рахита и остеомалацията е добра и благоприятна.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия