Въвеждане на краве масло и жълтък

  • 10 820
  • 4
Здравейте! Реших да се обърна и към вас, тъй като колкото повече чета и се интересувам, толкова по-противоречаща си информация получавам. Дъщеря ми е на 5 месеца и половина, досега е била само на кърма. Току що започваме захранване със зеленчукови пюрета, домашно приготвени, по съвет на педиатъра-с картоф. Също така ни посъветва още в самото начало да започна да прибавям към пюрето краве масло, а след десетина дни и четвърт жълтък. Информацията в интернет е както за ранно въвеждане, така и за въвеждане след 9 месец.
Моля да споделите какво е вашето мнение за въвеждането на тези продукти, предварително ви благодаря!

П.С. Не знам дали е от значение за въпроса ми - първо предлагам пюрето, а след това кърменето.
Виж целия пост
# 1
Здравей ariell,
Предполагам, че педиатърът е споменал защо препоръчва по - бързото въвеждане на тези продукти.
Кравето масло, като продукт на кравето мляко може би е добре да се отложи за малко по - късен етап на захранването. Трябва да се вземе предвид и дали имате някаква фамилна  към алергии в семейството и ако има, да се подхожда още по внимателно.
Можеш да опиташ да въведеш повечето зеленчуци, плодове или каша (безглутенова в началото, ориз, елда, царевица) преди да въведеш споменатите продукти.
Несъмнено кравето масло прави пюрето по - вкусно, но бебетата често оценяват дори и само сварения зеленчук или плод, неговия уникален вкус и консистенция. Можеш да добавяш по малко зехтин, може и изцедена кърма за по - различен и богат вкус на първите храни. От кравешките продукти,  маслото, сиренето, изварата и после киселото мляко (в този ред) се смятат за предпочитани за въвеждане постепенно и по малко около 9 месец на детето. Прясното краве мляко е добре да се отложи за последно, за след навършване на годинка, като най - голям дразнител от групата на млечните. 

Жълтъкът от яйце също е храна, която е добре да се въведе в малко по – късен етап на захранването. Ако причината за бързото въвеждане е нисък хемоглобин или опасения за такъв, можеш да опиташ първо да въведеш растителни храни богати на желязо (кафяв ориз, просо, елда, карфиол, спанак, броколи, коприва), а преди яйцето може да се предложи месо (пуйка, пиле, телешко). За усвояването на желязото се смята, че е важно да се приемат храни богати на желязо както от растителен, така и от животински произход. Балансът между двете е важен. Но бебето все още успешно си набавя желязо от кърмата, там то е в малки количества, но пък е с много висок процент на усвояване. Жълтъкът е важна храна, но може да се предложи бавно и по малко към 7 - 8 месец. Белтъкът на яйцето е добре да се избягва на този етап, защото се смята за силен алерген.

За това кога да се предлага твърдата храна, преди или след кърмене, по скоро е въпрос на индивидуален подход и усещане. Препоръчва се до 1 година на детето да не се замества кърмене с твърда храна. Поради тази причина много майки предпочитат първо да накърмят детето, то да приеме основната за момента храна – кърмата и след това да предложат твърдата храна. При много деца и обратния вариант не е проблем, дори и когато няма стремеж към заместване на кърмене, защото в началото твърдата храна е в малки количества, по скоро за опитване и децата си досукват след това. Много зависи и от апетита и темперамента на детето. За много майки, най - удачния вариант е да накърмят бебетата си и след приблизително половин час да дадат новата храна. Така, ако детето е изнервено от глад и не иска да приеме новата храна преди познатата кърма, въвеждането става по – лесно и успешно.

При всички положения, най – правилния подход е да се водиш от детето си. То само си показва с какви темпове е удачно да се движи в захранването, какво предпочита и по какъв начин е най – склонно да го приеме. Ако имаш опасения за алергични реакции, можеш да си водиш нещо като импровизиран дневник и да отбелязваш как приема новата храна.

Желая ви лесно и безпроблемно захранване и добър апетит  Peace
Виж целия пост
# 2
Много благодаря за ясния и изчерпателния отговор. Всъщност педиатъра не ми обясни защо препоръчва сега да въведа тези продукти, но и аз не се сетих да попитам. Бебето е с нормални килограми - на около 5 месеца тежеше 7 кг, а изследвания още не сме правили за да проверим нивата на хемоглобина.
Още веднъж благодаря, смятам да се вслушам във вашите препоръки. А има ли някъде публикувани в интернет вашите съвети за захранването с всички храни?
Виж целия пост
# 3
Всяко дете е различно, индивидуално и подходът при захранването му би трябвало да е такъв. А майката най - добре може да усети каква е правилната посока за нейното дете. В Библиотеката на кърмаческия форум има много статии с различни схеми на захранване, но реално може да се вземе само основата на някоя схема, която ти допада и нататък да се импровизира според детето, навиците на семейството и храните, които са характерни за сезона.

Също така от няколко месеца насам в много градове се провеждат лекции за здравословното хранене на бременната, кърмачката и захранване на бебето. Можеш да проверяваш ТУК кога ще има лекция в твоя град.

А ако имаш съмнения или нови въпроси, винаги можеш да попиташ  Peace
Виж целия пост
# 4
Много благодаря! Желая леко раждане и прекрасно детенце!
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия