Ако искам раздяла, а нямам брак, кой получава права върху детето?

  • 64 447
  • 52
# 45
Женени или не детето от раждането му се води на адреса на майката. Без значение дали има развод или не.
По време на брака ни не си смених адреса. Останах и по постоянен и по настоящ при майка ми, а живях при БНД. Когато детето се роди, то беше записано на адреса на майка ми.  Peace Т.е. пред всеки държавен орган, аз и сина ми никога не сме живяли в семейното жилище.
Реално това няма никакво значение.
трябва да влезнем в малка дискусия , но ...
цитирам :  "Постоянният и настоящият адрес на новороденото дете съвпадат със съответните адреси на родителите му.  Когато родителите имат различни постоянни адреси, те избират един от тях за детето си.  Когато родителите имат различни настоящи адреси, настоящият адрес на майката е настоящ адрес и за детето. "
какво следва оттук ? - според написаното от теб ти си живяла с мъжо на адрес , различен от този ,който е бил преди брака ви. с една дума  ти си живяла незаконно на този адрес. предполагам ,че си живяла на него повече от 30 дни (това мисля че е периода ,в който трябва да си смениш адресната регистрация). понеже на държ.служители не им се занимава да следят кое е законно или не за това при раждането на детето ти те го регистрират на твоя адрес , който в случая не би трябвало да бъде валиден защото ти реално живееш повече от 30 дни на друг адрес.  оттам ти оставаш с впечатлението , че новороденото дете (а според теб и всяко дете) приема адресната регистрация на майката.
отиваме на второто условие "Родителите имат различни постоянни адреси" - при това положение родителите (а не майката) избират постоянен адрес на детето - този на майката или на бащата.
тук пак има пропуск според мен ,че в заявлението на адр.регистрация не се е подписал бащата. той има право да го оспорва , но след като не е направено при теб  държ.служител си затваря очите и регистрира детето на пост.адрес на майката. в този случай ако бащата подаде жалба ще му бъде уважена.
и отиваме на третото условие "различни настоящи адреси на родителите" - това е адрес на който се живее в момента. счита се че новороденото дете трябва да е хванато за цицките на майката и за това то е неразривно свързано с нея. сиреч приема нейният адрес защото то трябва да се храни - зависимо е от нея. единствено тогава не се иска съгласието на другия родител за адр.регистрация. на този етап изниква въпроса до кога едно дете се води новородено ? разбира се ,че дете на 3-4 год  не може да е новородено. то вече е малолетно. щом е малолетно трябва да има съгласие от двамата родители за адр.регистрация.
лично аз на няколко места съм питал  на различни места до кога едно дете се води новородено. законово никъде не е упоменато. всичко е по презумция, но почти навсякъде ми отговаряха ,че детето е новородено докато бозае. оттук започват и комичните ситуации - майки , които не кърмят децата си да се изкарват ,че го правят до 2 - 2,5 год. възраст на детето.  Joy
кво да правиш - женска му работа  Laughing
това знам аз. ако искаш може да ме коригираш. вероятно ще е от полза на някой.
Виж целия пост
# 46
Бонго, какво е това заявление за адресна регистрация? Никога не сме подавали подобно нещо.
Хлапето се роди, взехме си акта за раждане и толкова. Едва когато ходих да си сменям адреса и този на хлапето, разбрах, че се води при майка ми. Което при мен няма значение. Аз съм с родителски права и реално изобщо не ме касае.

В определение №187/25.03.2013г. по ч.гр.д.№1956/13г. по описа на ВКС, ІV гр.о., постановено по реда на чл.274, ал.3 от ГПК, вр. чл.280, ал.1, т.3 от ГПК, и следователно формиращо задължителна практика е прието, че по см. на СК настоящият адрес на детето е този, на който е фактическото му пребиваване, неговата обичайна среда на живот и е без значение формалният акт на регистрация.

Т.е. където живее хлапето там му е адреса. Като това решение обезсмисля всякакви декларации и т.н. и тяхното жалене. И дори и да го нямаше /решението/, при различни адреси настоящ е този на майката. От там и делата по подсъдност ще се гледат по адреса на майката/детето.

Няма нужда да изпадаме в излишна фактология.
Виж целия пост
# 47
ти говориш за смяна на адреса след като вече си получила род.права. в този случай си права ,че детето се води на адреса на майката. само да го допълня ,че детето се води на адреса на родителя , който е получил правата. т.е. не е задължително да е на майката.
мисля ,че писах по-горо ,че ти си живяла един вид незаконно при съпруга ти , след като не си сменила регистрацията си. оттам и детето са го записали на твоя адрес , което според мен също е грешка защото трябва да се запише на адреса на родителите. оттам нещата са ясни.
когато няма развод или определение кой родител получава правата над детето (всъщност това е въпроса в темата) тогава родителите са с равни права над детето. както ти може да го вземеш да живее при теб , така и аз мога да го взема. никой не може да ме спре  и няма да нося отговорност.
преди години бях писал по този повод , че много вероятно е да спечели род.права този родител , който успее да открадне детето , да го регистрира на неговия адрес и тогава лесно се доказва в съда ,че детето живее на този адрес.
та аз за това говоря - за адресната регистрация преди влязло в сила съд.решение- докато родителите са с равни права.
Виж целия пост
# 48
Бонго, много ми се иска да си прав. С най - добри чувства го казвам. Но БГ съда не е готов да прецени трезво дело за родителски права, което е много жалко понякога.
Виж целия пост
# 49
само си помисли какво можеш да направиш ако аз взема детето, регистрирам го и до излизане на привремените мерки детето живее с мен на този адрес ? същото каквото и аз мога да направя ако ти вземеш детето. за себе си знам , че първо ще върна стария адрес на детето, напълно законно и за кратко време.
Виж целия пост
# 50
Но БГ съда не е готов да прецени трезво дело за родителски права, което е много жалко понякога.
е , тук си напълно права. докато съдиите не си сменят софтуера и не робуват на старата практика така ще бъде.  Laughing
Виж целия пост
# 51
Привет и от мен... имам детенце почти ма 3 Г с бащата живеем на семейни начала...без брак детето е припознато от него... причината е че имаме сходства в характерите и нестава просто... детето се води по постоянен адрес при мене но живеем в др град и там имам временен такъв който пък адрес е постоянен по лк на мъжа...тоест моя временен и неговия постоянен са едни и същи... А реално сме на квартира на друго място в същия град без да имаме регистрация за пребивание ...другото което е  аз съм с ТЕЛК...това помага ли в този случай... работя 2месец вече взимам 500лв имам ли шанс детето да остане при мен... при условие че познавам бащата и е готов на всичко да ми го вземе благодаря
Виж целия пост
# 52
Попаднах на много интересен пост от една софийска адвокатка по темата - https://www.facebook.com/AKDelcheva/photos/a.173930679887829.107 … ype=3&theater
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия