Пречи ли на забременяването малко полипче ?

  • 8 224
  • 10
Чакайки да си изясня др.объркани ситуации при изследвания в момента много често си задавам въпроса би ли попречило полип с размери / 20.40 мм и 8.77 мм /.Защото при първоначалния преглед един от лекуващите гинеколози изрази мнение,че такъв полип действа точно като спирала.
Объркана съм от факта,че  др.лекар от клиника по стерилитет  /също видя полипа/ , не каза ,че тя е причината а назначи нормалните първоначални изследвания.
Самоанализирайки ситуацията се питам дали да не предприема махането на полипа и да дам шанс на себе си от 5-6 месеца за забременяване по естествен път и ако не се получи едва тогава да продължа с инвтро програмите?И аз незнам в такива моменти всяка една от нас е страшно объркана и почва да търси всевъзможни решения надявам се да успея да стигна поне до някакво изесняване на фактите без кардинални поражения.По точно ще се моля за това.Молбата ми е ако някой има мнение за полип от този размер нека го сподели ,наясно съм,че всичко е твърде индивидуано и много комплексно,но все пак мненията са за това да дадат една минимална представа за различните случаи.Благодаря ви предварително !
Виж целия пост
# 1
Самоанализирайки ситуацията се питам дали да не предприема махането на полипа и да дам шанс на себе си от 5-6 месеца за забременяване по естествен път и ако не се получи едва тогава да продължа с инвтро програмите?
консултирай се доколко въпросният полип може да се отстрани, в смисъл локация, последствия и т.н. и ако няма проблем, естествено, че е по-добре по обикновения начин да забременееш; УСПЕХ
Виж целия пост
# 2
Благодаря Anbeta,точно там е проблема,че единият казва да пречи а др.твърди че в малки размери полип не пречи единствено може да е предпоставка за незадържане .никога не съм предполагала,че човек може да бъде объркан толкова много ,но ето се уверявам,че е възможно.Не искам трета консултация с друг,за да не се усложни още повече чувайки съвсем др.нещо ще се опитам да направя консултация с лекуващия лекар и ще преценя.Чела съм,че след премахване те пак рецидивират и стават повече от един ,но знам ли....
Виж целия пост
# 3
Според мен дори и да не пречи сега, никой не може да ти гарантира, че при една бременност няма да нарасне още и да създаде проблем.
За да си спокойна - по-добре го махни.
Виж целия пост
# 4
Аз преди да забременея имах малко полипче в тялото на матката.До колкото си спомням докторът не ми препоръча да го махам.Четях из интеренет,че в зависимост от локализацията може евентуално да пречи на имплантацията на оплодената яйцеклетка.Аз все пак забременях,но имах спонтанен аборт-мисед и с кюретажа замина и полипа.После си забременях и родих.Не е рецидивирал-ходя всяка година на профилактичен.
Идеята на доктора ми беше,че ако реша да махна полипа преди евентуална бременност и тя не настъпва(пак евентуално) да не взема да почна да обвинявам,че кюретажа е виновен-нещо такова.Или това между другото ми го вметна.Явно според него не пречи на забременяване и т.н
Виж целия пост
# 5
Благодаря ви момичета.Знам,че само компетентно мнение може да разреши  проблема,но много често и те са противоречиви.А доколкото знам вече се прилага и щадяща хистеректомия мисля,че се казваше  Embarassed Ще направя една консултация и за полипа и да видим там какво ще изникне.
  bouquet
Виж целия пост
# 6
Благодаря ви момичета.Знам,че само компетентно мнение може да разреши  проблема,но много често и те са противоречиви.А доколкото знам вече се прилага и щадяща хистеректомия мисля,че се казваше  Embarassed Ще направя една консултация и за полипа и да видим там какво ще изникне.
  bouquet
Да нямаш предвид полипектомия?
Защото хистеректомията е премахване на матка
Виж целия пост
# 7
Съжалявам Embarassedобъркала съм наименованията ,но ето какво намерих като полезна информация.
"Безкръвните гинекологични операции
Хистероскопия и хистерорезекция с най-модерна апаратура - това вече е възможно и в България

Максимално точната диагноза и адекватно и точно оперативно лечение (когато се налага) е стремежът на съвременния гинеколог. Това се постига чрез хистероскопията и хистерорезекцията. При тях се използват последните новости в оптиката, видеотехниката и електротехниката, за да се огледа (т.е. да се постави диагноза), след което и да се оперира кухината на матката. Така се избягва класическата коремна операция, която изисква повече време за възстановяване. Освен това се изрязва само патологичният участък и жената запазва матката си - т.е. възможността да ражда, ако е млада и да провежда качествена хормоно заместваща терапия в климакса.

В страните с развита медицина 70 % от жените с гинекологични проблеми си правят хистероскопия.

Какво представлява това изследване?

През шийката на матката с малко разширение (което при раждали жени не се налага) се вкарва оптическа система, с чиято помощ се оглеждат каналът, кухината, лигавицата на матката, отворите на маточните тръби. Със съответен инструмент може да се вземе парченце тъкан за изследване (т.н. биопсия), да се отстрани чуждо тяло от кухината на матката (напр. спиралаq която не може да бъде извадена по стандартния начин). Изследването се извършва с местна или краткотрайна пълна венозна упойка - по преценка на гинеколога и съобразно желанието на жената. В зависимост от упойката престоят на пациентката в медицинския център е от половин до два часа.

Какви са преимуществата на методиката в сравнение с другите подобни - напр. ехография или рентген?

При хистероскопията всичко се вижда на екрана на монитор в естествен цвят, може да бъде наблюдавано от повече лекари, може да се направи видеозапис, който да се консултира от други специалисти. При споменатите по-горе други методики се виждат отразени черно-бели образи. При хистероскопията няма вредности като при рентгеновото изследване. Може да се вземе материал за изследване. Съвременните апарати са така направени, че е възможно към тях да се включи специфична помпа, която вкарва специален разтвор в кухината на матката, раздува я и по този начин подобрява видимоста, включително при кървене .

При какви случаи е подходящо това изследване:

- миомни възли, разположени към кухината на матката
- полипи на лигавицата на матката
- при съмнения за прегради в кухината на матката и неправилни форми на кухината
- при съмнения за развитие на раково заболяване на лигавицата на матката
- преди хормонозаместващо лечение в климактериума
- при неясни случаи на безплодие
- при недоизносване на бременност (т.н. инфертилитет)
- при кръвотечения след поставяне на спирала
- при невъзможност спиралата да се извади по стандартния начин или за намиране и изваждане на счупени части от такава
- при всички видове кръвотечения от матката с неясна причина
- при хормонално лечение след операция на рак на млечните жлези

След като с помощта на хистескопията се постави максимално точна диагноза и ако се стигне до мнение че е необходимо оперативно лечение, в немалко от описаните случаи може да се използва методът хистерорезекция.

Какво представлява този начин на "безкръвна" операция?

С помощта на апарат, подобен на описания по-горе, но снабден с инструмент, действуващ на принципа на електроножа, се изрязва под пряк контрол на очите на оператора само най-необходимото - т.е. само патологичният участък. След това, ако е необходимо, с друг инструмент се електрокоагулира оперираният участък - това намалява кървенето до възможния минимум, без да се използвуват никакви конци или други класически приоми.

При кои гинекологични заболявания е възможно приложението на тази техника?

1. Миомни възли, разположени към кухината на матката. Изрично подчертавам, че само при такова разположение миомата може да се оперира с хистерорезектор.
2. Полипи на лигавицата на матката - т.н. ендометриални полипи. Тези полипи не могат да бъдат премахнати чрез обикновен кюретаж, но за сметка на това предизвикват доста сериозни кръвоизливи, водещи до анемия.
3. Сраствания в кухината на матката, които обикновено са усложнение след лошо извършен аборт или резултат на тежко възпаление на лигавицата на матката (ендометрит).
4. Кръвоизливи при жени в периода около настъпване на критическа възраст - в тези случаи с помощта на хистерорезектора се изрязва на необходимата дълбочина (недостъпна за други инструменти, още повече за кюрета). Това е т.н. аблация на ендометриума. Тази манипулация спасява жената от операция, т.е. отстраняване на матката, което пък е твърда тенденция в съвременната гинекология.
5. Тънки прегради на кухината на матката, които могат да бъдат причини за стерилитет и инфертилитет.
6. Ендометриоза, развита в мускулатурата на матката, т.н. аденомиоза - заболяване, при което при всеки менструален цикъл жената има неистови болки.
7. Предпазване от нежелана бременност чрез запушване на отворите на маточните тръби - това се постига като с хистерорезектора се обработват вътрешните отвори на маточните тръби, така че в тях да не могат да преминават сперматозоиди и да се осъществи оплождането. Трябва да се подчертае, че в случая става дума за трайно и най-важното - необратимо запушване на тръбите, което е допустимо при жени, които твърдо са решили, че са приключили с бременности и раждания.

Това са накратко представените възможности на тази суперсъвременна методика. В развитите страни благодарение на нея намаляват с 15% класическите операции.

Къде в България може да се изполва тази техника?

В страната има не повече от 5-6 апарата за хистероскопия, които за съжаление не се ползват активно. Само 2-3 са от съвременния тип - т.н. гъвкави.

Хистерорезекторите са още по-малко - 2-3 апарата. Това се дължи главно на недостига на финанси в нашата медицина - такава техника изисква здравното заведение да инвестира поне 50-60000 ДМ. Но, както е известно, пазарът вакуум не търпи и частни медицински центрове вече внасят подобна апаратура."

Д-р Динчо М. Георгиев

Виж целия пост
# 8
Jakini, полипът ти не е малък, голям е. Моят беше 10 мм и беше причина за две незадържани бременности. Загубих ги в 5 и 6-та седмица, може би изобщо нямаше и да разбера, че съм бременна, ако не правех тестове още на първия ден от закъснението. Махнах полипа и без никакви проблеми си износих следващата бременност.
Да, махнаха ми полипа с хистероскопия.
Виж целия пост
# 9
Къде си направихте операцията и след колко време опит за бебе можеше
Виж целия пост
# 10
Здравейте, живея в UK. На 39 години съм и правим опити за бебе от близо 2 години. Ще влезна малко в подробности. Лятото - август месец си бях в България и ходих на гинеколог. Десен яйчник перфектен с доволно яйцеклетки. Откри ми киста на левият яйчник, която за сега не е проблем, просто има по-малко яйцеклетки, видя и полип на матката и заяви, че полипът пречи за закрепването на яйцеклетката. И съвсем малки миомни възли. Посъветваме да си отида при джипито в UK и той да ми назначи премахване на полипа. Това което направих е да отида в частна клиника в Кардиф (мислех, че ще стане по-бързо, тъй като тук мн бавно всичко се случва в държавните болници, ако нямаш болки и оплаквания) Та започнах голямото приключение. С 300 зора си записах час в желаното от мен време (отне ми 1 месец). Първо бях на консултация, разказах и показах всичко което имах от скрининга в България. Но заради годините ми, лекърят започна да ми хвърля разсъждения, че при всички положения ще трябва да правя инвитро (въпреки, че в България ми казаха, че имам голям шанс след премахването на полипа да забременея естествено) Каза да си направя тест за яйчниковият резерв, който бил един от най-важните тестове и че трябва да ме прегледа отново. След седмица мина прегледа, затвърдиха се показанията от скрининга в БГ, теста за яйчниковият резерв ми е като на 20 годишна. Искаше и моят мъж да си направи спермограма, тъй като не можа да разчете много добре българската, но аз му отказах. Защото на този етап няма нужда, а и направената спермограма лятото не е проблемна. За цялото това удоволствие платих 800 паунда, като само първоначалната консултация беше 225 паунда. За сравнение в България платихме 90 лв за прегледа+ 130лв за спермограмата. За премахването на полипа  така наречената операция (хистероскопия) струва 2000 паунда. Бих ги дала, но някак си не ми се виждаше разумно. Лекърят ми предложи съдействие да изпрати всички резултати и заключения към джипито ми и операцията да мине на държавно без да се налага да плащам. Така и стана, след още един месец, разговори по телефона и препращане на документация, операцията ми се състоя вчера. Преди това четох и се запознавах с метода на хистероскопията за да се подготвя. Всичко мина за 15мин.Един час преди манипулацията трябваше да пия  болкоуспокояващо (пих два аналгина, имам си го от България) Дадоха ми спринцовка с гел, който инжектирах във влагалището, действа като местна анестезия, антибактериално и противовъзпалително). Обясниха ми какво ще се случва и че ако има полип ще го премахнат на момента. По време на премахването се чуства тъпа болка, аз го чуствах все едно с вакуум ми събират органите, не знам защо така, не е от най-приятните усещания. За радост мина бързо. Станах, облякох се, бях си в пълна кондиция. Сложих си превръзка, защото има леко кървене, което ще продължи няколко дни. Казаха да пия болкоуспокояващо като се прибера, да не се натоварвам и да си почивам първите два дни. Да не правя секс и да не използвам тампони в рамките на 7 дни. Тъй като ми се пада след два дни да съм на работа, казаха, че няма проблем да си отида на работа и да си върша задачите нормално. Не са ми изписвали антибиотици или други лекарства за след операцията. Сега ще чакам писмо с резултата от пробата на полипа, до 2-3 седмици трябва да дойде. Остават ми 5 дни до менструацията, не знам дали ще има промяна, ще закъснее ли или не.
П.П. Преди това не съм имала никакви оплаквания или нередовен мензис, всеки месец като по часовник ми идваше, болки и ниско кръвно в 1-2 дни, течеше ми по-силно пак в първите един-два дни. Тестовете за овулация малко по-трудно ги правих защото ходих на работа, но попадах на чертички. Всичко си ми беше наред, за това се надявам този полип да е бил проблема ми със зачеването. Ще пиша пак
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия