Парфюмни размисли и страсти - 144

  • 46 918
  • 730

ШШШШШШОКОЛАД!


Едно от предположенията е, че наименованието "шоколад" произлиза от думата "chocolatl" на ацтекския език Нахуатъл ("xococ" - горчив и "atl" - вода или напитка).

Ацтеките свързват шоколада с Шочикетсал, богинята на фертилността у жената. Маите също го свързват с плодородието. Мексикански лингвисти предполагат, че испанците са изобретили думата, съчетавайки термина chocol и заменяйки думата haa (на езика на маите вода) с тази на езика на ацтеките atl. Все пак изглежда по-вероятно ацтеките сами да са измислили тази дума. От друга страна думата xocoatl не се среща в ранния испански език. На езика на маите глаголът chokola'j, който означава да пием шоколад заедно също е предлаган като вероятност за произхода на думата шоколад. В спорно изследване други лингвисти отбелязват, че оригиналното изписване е по-скоро chicolatl отколкото chocolatl, означаващо разбита напитка.

Процесът за създаването на един шоколад започва със събирането на узрелите шушулки от какаовото дърво. Те се отрязват от дървото с мачете или се свалят с пръчка, отварят се и от тях се изстъргват какаовите зърна, които се оставят на купове за няколко дни да ферментират и след това се разстилат на открито в продължение на 5-7 дни (в зависимост от времето), за да изсъхнат. Трябва да се внимава да се събират само узрелите плодове, защото ако не са достатъчно узели, не съдържат достатъчно количество масло, а също така не могат да ферментират, а именно тяхното ферментиране създава специфичния вкус на шоколада. Изсушените какаови зърна се почистват и изпичат, за да се отпуснат обвивките им и след това се „издухват” от тях, след което ядката на зърното се разчупва на малки парченца и се смила в каменна мелница, маслото от тях се отделя и масата се превръща в „шоколадов ликьор” (наименованието е подвеждащо, тъй като тази субстанция не съдържа алкохол). След като се втвърди, се превръща в горчивия натурален шоколад, който се използва за готвене, след което се пренася в шоколадените фабрики, в които се създават различни видове шоколад. Това става като към шоколадения ликьор се добавят захар и други съставки в зависимост от вида на шоколада, който ще се прави.

    * Млечен шоколад се прави от какаово масло и шоколадов ликьор в различни пропорции, захар и пълномаслено мляко
    * Черен шоколад се прави от същите съставки, но не съдържа мляко
    * Белият шоколад се прави от какаово масло, мляко и захар и не съдържа шоколадов ликьор

Смесването на съставките може да продължи до няколко часа, след което сместа се изсушава на отделни парчета, които се разбиват с какаово масло, когато шоколада се рафинира.

Какаовото масло се извлича от мазнините, които се отделят при пресоването на смлените парченца от какаови ядки. То е страничен продукт от процеса на производство на какао. Използва се не само в производството на сладък шоколад, но също и в козметиката, ароматерапията и медицината. След като се извлече какаовото масло, остатъкът от субстанцията се смила много фино и се превръща в какао.

При рафинирането сместа многократно преминава през рафиниращи валяци, които стриват малките парченца и добива плътно течно състояние. Колкото повече се рафинира шоколада, толкова по мек и гладък става. Рафинираният шоколад се разбива в специални машини, в които се отстраняват влагата и киселинността му. Нежеланите аромати се неутрализират, а желаните се подсилват. Тази техника е създадена от Родолф Линд през 1897 година в Швейцария и се нарича „кончинг”.

За да стане гладък и блестящ, шоколадът се темперира. Ако не се направи това, в него ще се образуват кристали, повърхността му ще е на зрънца, а какаовото масло ще образува сиво-бял цвят на повърхността и ще се отдели от останалата маса (както каймакът се отделя от млякото). Темперирането е процес на затопляне и охлаждане, той стабилизира продукта и допринася за приятното топене в устата, гладката му, бляскава повърхност и го прави по-траен. След темперирането шоколадовата смес се оформя като шоколадов бонбон, шоколадово блокче или друг шоколадов десерт.

Шоколадът е много чувствителен към температура и влажност. Идеалната температура за съхранение е между 15 и 17 °C с влажност под 50%. Трябва да се държи далече от други храни, защото обикновено поема други миризми. Най-често шоколадът се държи и на тъмно, което може да се осъществи със завиването му в хартия. Не бива да се слага в хладилник, защото това води до обезцветяването му вследстие влажността, резултат от излизането на повърхността на кристали на мазнините и захарта.

Последните проучвания показват, че шоколадът не е толкова вреден. Черния шоколад съдържа антиоксиданти, което в умерени количества го прави полезен за сърцето. Шоколадът съдържа 500 килокалории на 100 г.


Шоколадът присъства като аромат в много от нашите любими аромати във вид на синтетична молекула. Адмирирате ли присъствието му в парфюма ви? Разпалва ли гурме-страстите или предизвиква нежелани асоциации с храна? Как го предпочитате - млечен, горчив, придружен с други вкусности като ядки, портокалови корички, ликьор? Има ли място шоколадът в персоналното ви обаяние и парфюмен шлейф или го приемате само в десертната си чиния? Или дори и там не е желан за вас? А може би харесвате вкуса му, но се въздържате от него поради небезизвестния парадоксален факт, че консумацията на 100 гр шоколад водят до напълняване с 2 кг  Crazy Включва ли парфюмната ви диета шоколад?

Моля, споделете  Hug


Предишната тема.

Аромастилна инициатива на Натали Никол - преди да изхвърлите празен флакон или да наченете нов, претеглете го и изпратете данните на Натали  Peace
Виж целия пост
# 1
Атти, прекрасно оформена тема   bouquet
Моята диета изключва шоколада обаче - не обичам да ям, не обичам и да мириша на шоколад Mr. Green
Добре, че не усещам  тази съставка, ако е добре замаскирана с други в гурметата.
Виж целия пост
# 2
Не обичам отявлен аромат на шоколад в парфюм. Единственият шоколад, който съм харесала някога, е онзи Fruits de Noel Orange & Chocolat Yves Rocher. Нямам повече впечатления по темата. Не си представям и аромат на какао в парфюм.

Атти,   bouquet
Виж целия пост
# 3
Обожавам шоколад, но да го ям  Laughing
Атти   bouquet
Виж целия пост
# 4
Атти прекрасна тема. Hug  bouquet
Обожавам да ям шоколад, обичам и да мирише, но не и силно натрапчиво, в парфюми. Шоколадовите парфюми на Том Форд са класика и страшно ми харесват. Heart Eyes Обичам и какао в аромати, като например това в Неонатурата, въпреки че е прилепчиво.
Виж целия пост
# 5
Aтти   bouquet Hug
Много обичам шоколад,но да го хапвам под всякаква форма. Laughing
Не ми допадат отявлени аромати на шоколад и добре,че не го надушвам в повечето мои парфюми,които го имат в състава си. Единствено за сега ми допада в Missoni edp,където обаче е примесен с още един рояк други неща и в Kenzo Amour Le parfum,където е натурален,но и с доста тамян за моя нос.
Виж целия пост
# 6
Атти, как можа  hahaha

обожавам шоколад - вкуса, аромата, текстурата, мммм, спрете ме  Laughing
предпочитам го млечен (даже сметанов), компромисно бял.. натурален, само ако не се намира друг и ако са добавни ядки, портоколови корички, ментов ликьор и разни други вкусотии, които да неутрализират "черното" на шоколада..

не съм сигурна обаче дали бих искала аз да мириша така  Rolling Eyes
не се сещам за парфюм, който да нося с удоволствие и в който да има ясно изпъкваща нотк ана шоколад или какао.. обожавам Орхидеята, но не я намирам ни най-малко шоколадова  Rolling Eyes

за сметка на това пък под формата на ароматизатор за стая върви и още как  Whistling
Виж целия пост
# 7
Много обичам шоколадов аромат.                        
Fantasy има бял шоколад и настина се усеща. Друг любимец ми е Chocolovers на Aquolina
В ANGEL никога не съм усещала шоколад, но ми е един от най-любимите парфюми.



Освен, че обичам да ям шоколад обичам и да нося такива аромати (шоколадчета, тортички...всякакви сладкишчета Flutter)
Виж целия пост
# 8
Всякак и всякакъв шоколад обожавам, дори и със сол, както в Мисони едп.
Ако е моно шоколад обаче, не ми харесва, прекалено ми е сладкарско. Имаше някакви нишки (не помня точно името на парфюма, Маринска ми е пращала от него), където беше много силно изявен. Харесваше ми да го мириша, да напръскам въздуха в стаята, но не и върху мене.
Шоколадите в Том Фордовите парфюми - даааа, даааааааа, даааааааааа  Heart Eyes
Виж целия пост
# 9
И аз обичам шоколад, и в парфюм и в натура. Том Форд го заобичах трудно, но пък сега го обожавам. Heart Eyes
Виж целия пост
# 10
Обичам да ям шоколад, но не и да мириша така. Харесвам аромата на марципан в парфюм, но той е по-скоро бадемов, отколкото шоколадов.
Виж целия пост
# 11
Том Форд продава ли се в BZ или Douglas? Никога не съм обръщала внимание, а ми стана интересен... Rolling Eyes Черната орхидея съм я пробвала преди около 2 години и тогава много не ме впечатли...но сега може да се окаже друго
Виж целия пост
# 12
Том Форд продава ли се в BZ или Douglas? Никога не съм обръщала внимание, а ми стана интересен... Rolling Eyes Черната орхидея съм я пробвала преди около 2 години и тогава много не ме впечатли...но сега може да се окаже друго
Предлага се в магазина на Estee Lauder. Grinning
Виж целия пост
# 13
Атти    bouquet право в десятката,една от съставките които ужасно много ме вълнуват напоследък Crazy,другата е алкохолна.........коняк,ром и все такива ароматни  Mr. Green

Обичам да ям шоколад,обичам и в парфюм,но да не е гурме,да е фин и със стил,както в Черната орхидея и в Мисониедп,макар че този е една идея фриволен/ и макар да обичам и двата парфюма,искам някак да ми е по-осезаем,по-шоколадово.Чакам с нетърпение да разнося Лютите чушки на Артисан,за да видя ще мирясам ли най-накрая,достатъчен ли ще ми е,защото когато е за ядене,особено домашен...течен никога не ми стига,плашещо е количеството,което мога да погълна  Joy

пп.Днес съм с Bois d'Iris на Ван Клийф и одеве,като се прибрах,се заех с домашните задачки,в един момент излизайки на терасата да простирам,надуших шоколадова нота,а още дори не бях видяла новата ни тема,обожавам го този парфюм Heart Eyes
Виж целия пост
# 14
Мога да ям шоколад и мога да нося парфюм с шоколадови нотки. Горе-долу до "моженето" спирам. Сигурно ацтеките са прави и има закономерност между шоколада и фертилността (като ценители на женската пищност надали са се ограничавали до 100 гр шоколад дневно). Изключение правя само за пралините - много ги обичам, но след третата съм преяла.

Пристигна ми Red Pearl (в пирамидата му има и пралини, но аз не ги намерих). Какво да кажа? Силно ретро начало, след което се развива като един по-плътен, по-интензивен и по-сладък Poison Dior. Утихва след доста време, но не толкова цветно като Отровата. По скоро мускусно. Ако има любители на Poison, да драснат адрес на лични - ще им изпратя пробичка. В заключение, ако харесвате единия, ще харесате и другия.

Атти, благодаря за положения труд.   bouquet Всеки път ме впечатлява енциклопедичната информация, която съпровожда всяка тема  Hug И винаги научавам по нещо любопитно или полезно.

Споделям, че уикенда ще съм в Сф и много, много ще се радвам да си организираме среща - Събота след обяд, Неделя - до късния следобед. Какво да нося?
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия