Документи за покупка на жилище

  • 1 792
  • 8
Здравейте на всички,
 Искам да питам по запознатите за съвет. Харесали сме един апартамент и искаме да го купим, но малко се притеснявам, защото жилището е ипотекирано /в банка/, а и продавача нещо не ми вдъхва доверие. Разбира се не можахме да избегнем брокера, но в нашия случай е един /които продава апартамента/. Тези дни ще се срещаме да обсъдим финално нещата, та въпроса ми е
 Какви документи да се искат? Каква проверка да искам да направи брокера /все пак ще вземе комисионна и от мен/? Да дам ли допълнително пари и на адвокат, които да направи още една проверка? Абе въобще интересува ме всичко което трябва да се направи, защото има много "изгорели" а парите са ужасно много и не ми се иска да рискувам.
 Благодаря Ви предварително
 
Виж целия пост
# 1
Със сигурност адвокат! И то такъв, на който имате доверие! По-добре да похарчите малко пари за хонорара му, от колкото после да се чудите какво се е случило с вашите хиляди евро. Успех!
Виж целия пост
# 2
Задължително се поинтересувайте дали апартамента ще бъде освободен от данъчна обремененост след като го купите и платите.
Това е много важно Naughty
Виж целия пост
# 3
А каква е тази данъчна обремененост? Мене най ме притеснява, че всъщност се оказва че един имот може да бъде ипотекиран в 2 банки.
Виж целия пост
# 4
Чак сега забелязах каква глупост съм написала Embarassed
Бляла съм някъде Whistling
Имах предвид че трябва да проверите дали този имот /щом е обременен с тежести (възбрани, ипотеки, искови молби, съдебни спорове, заеми, финансови задължения/, ще бъде освободен така да се каже от тях, след като се сключи самата сделка и се плати на продавача.
Тоест, парите, които купувача плаща дали ще отидат за погасяване на това финансово задължение, към което е ,,вързан,, този имот. Тогава отпада и съответната ипотека, запор или каквото и да е там обременение на имота.
Също имате право да изискате и актуална данъчна оценка на имота, която се издава в писмен вид от данъчната служба по местонахождение на имота. 


Виж целия пост
# 5
Ето, виж, тук е обяснено по-добре от мен Laughing

МОЖЕ ЛИ ДА СЕ КУПИ ИПОТЕКИРАН ИМОТ

Собственикът-Продавач на ипотекиран имот не трябва да укрива този факт от Купувача. Независимо дали това се знае или не, Купувачът, неговият адвокат, или брокерът от Агенцията - посредник, следва преди изповядване на сделката да направи нотариална проверка на вписванията, отнасящи се до сделки с имоти на съответния собственик. Нотариатът издава писмен документ, от който е видно дали имотът, предмет на сделката, има тежести (в частност ипотека) или не.

Законодателно е възможна сделка с недвижим имот (продажба, замяна, дарение), който е ипотекиран. Но нищо не трябва да се укрива от Купувача. Той трябва да е наясно с условията на ипотечния договор и сам да реши как ще процедира.

При ипотекиран имот може да се постъпи по един от двата начина:

* Кредитът се погасява преди изповядване на сделката. Продавачът, подпомогнат финансово от договореното и получено капаро при сключване на Предварителния договор, погасява кредита в съответната инстанция и заличава ипотеката. Това се отразява веднага в нотариалните книги, след което сделката се изповядва пред Нотариуса и Продавачът получава останалата договорена сума.
* Купувачът поема изплащането на кредита за определения в договора срок. В този случай се сключва договор между него и кредитора.
Купувачът сам решава кой от двата варианта е по-изгоден за него Peace.

и още полезно инфо - http://www.1001line.com/kniga_222/%D0%BF%D0%BE%D0%BA%D1%83%D0%BF … %D1%82%D0%B8.html

Ние ползвахме услугите на адвокат.
Вярно е, че хонорара му не беше малък, но не сме се притеснявали за нищо относно сделката.
Адвоката си направи всичките необходими проверки, събра всички необходими документи и цялото досие по сделката беше перфектно оформено.
Ние си направихме труда единствено за 2-3 документа, които лично трябваше да си извадим.
Виж целия пост
# 6
Горещо ти препоръчвам да се консултирате с адвокат или поне с нотариус при покупката.
Иначе, това, което може да направите на първо време, е да поискате:
1. Копия от всички нот. актове, за да се види собствеността.
2. Удостоверение за тежести, брокерката да извади такова.
3. Данъчна оценка, за да видите дали и как е вписан имота.
4. Документи от кадастъра - скица или удостоверение, че кварталът все още не е вписан в кадастъра.
5. Писмо от банката при какво условие ще вдигнат ипотеката. Вътре се описва при получаване на каква сума банката се задължава да вдигне ипотеката. Разбира се, банката посочва сумата към някакъв бъдещ момент, когато евентуално ще е плащането.
6. За да се застраховате срещу този риск, може да поискате да се плаща през т.нар. сметка под условие, чиято идея е това - тристранна сметка, вие нареждате парите по нея, банката вдига ипотеката, когато види парите и продавачът може да си погаси задължението. Грубо описах схемата, иначе в договора за сметка под условие се вписват всички особености, представяне на удостоверения за тежести и т.н.
7. Друга алтернатива - ако сделката ще е с пари (без кредит), може да се разберете с банката да има готово заверено съгласие за заличаване. В определен клон на банката вие нареждате парите и в момента на нареждането, те ви дават съгласието за заличаване, което след това да впишете в АВ. Това е дейстащо, ако ипотеката е една или ако са повече, да са вписани в полза на същата банка. 

На първо време с документите от първите 4 точки можете да отидете и да се консултирате с някой добър нотариус, ако не ви се дават пари за адвокат.
Виж целия пост
# 7
Благодаря Ви за отговорите. Това за тристранна сметка и аз го знам, че е възможно. Аз ще си направя консултация с нотариус. Даже се чудя дали няма да е по добре да тегла кредит от банка /ипотечен/ с което да си гарантирам че и банката ще направи всички проверки още веднъж  newsm78.
 От брокера ще изисквам всички документи, но ми се иска и още една проверка да има за по сигурно. Честно да си кажа, не съм се занимавала до сега с адвокати и не знам добър адвокат в тази сфера.
Виж целия пост
# 8
Като че ли имаше такава тема във форума за добри адвокати, но въобще не се сещам в кой подфорума би могла да е.
А и винаги може да се пусне отделна такава. Тук има доста юристи и вярвам, че веднага ще се отзоват с препоръки.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия