Използваме "бисквитки" (cookies), за да персонализираме съдържанието и да анализираме трафика си. Повече подробности можете да прочететеТУК

Изплащат ли се със задна дата детски добавки на дете с ТЕЛК ?

  • 130 198
  • 344
Здравейте, извинявам се ако темата не е за тук, но спешно ми трябва отговор.Става въпрос за дете с ТЕЛК 90 % с чужда помощ .Молбата е подадена в петък на 30 март в срок /две седмици след излизане на телковото решение/ и днес я връщат с мотива, че не могат да  ги изплатят от датата на инвалидизация, която е октомври 2011 г. Дори не желаят да ги изплатят и от 1 март , а молбата е пусната в същия месец. Според тях трябва да се пусне нова молба от април месец. Четох закона , но там не пише нищо такова. Пише си , че се плащат на деца инвалиди със задна дата, но социалния работник връща молбата като неоснователна. Не мога да разбера и защо я връща след като веднъж вече е подадена за миналия месец. Моля помогнете със съвет. Или ако имате информация за телефон, на който да се обадя да попитам. Аман от бюрокращина!!!
Виж целия пост
# 1
Как така са ви върнали молбата и на мен ми се е случвало да подавам молба последния ден от месеца.Дори и през месец април да я подадете пак са длъжни да ви изплатят със задна дата парите тоест от датата на инвалидизация.Става въпрос за двойните детски и за сумата от 189.00лв/70% от минималната заплата/. Но първо е трябвало да приемат молбата ви след което се прави социална оценка на детето и се решава на какво още има право .На транспортни, на суми за лекарства ако детето приема и т.н.Търсете си правото за съжаление с телефон не мога да ви помогна но за другото съм напълно убедена че нямат право в социалните. Не съм много сигурна но с тези проценти и щом е с чужда помощ може и за личен асистент да се кандидатства.
Виж целия пост
# 2
Макар и никъде, в никой закон да не е упоменато, че молбата по чл. 8д се подава в месеца, следващ месеца на издаване на ЕР на ТЕЛК, социалните процедират точно по този начин.
Това е проблемът при вас - че ЕР на детето е издадено през месец март, а тяхната практика е да приемат молби в следващия месец.
Подай си молбата в април, както са ти казали и няма да имаш никакви проблеми с изплащането на добавките със задна дата.
Но не забравяй да уредиш и социалната оценка на детето, въз основа на която ще ти плащат и други добавки.
Виж целия пост
# 3
На нас ни изплатиха процента от минималната със задна дата /на гишето в социалните ми казаха изрично че трябва да се напише отдолу на декларацията, че искаш да ти ги изплатят със задна дата/, но детски със задна дата не изплащат.
Виж целия пост
# 4
При нас бяха изплатени и детските със задна дата не само процента от минималната.Разбира се останалите суми за транспортните и за лекарствата ни казаха че тях не ги изплащат със задна дата но за другите две ни ги изплатиха.Явно законът се чете и разбира май кой както си иска от социалните.
При нас сумите бяха върнати три години назад.
Виж целия пост
# 5
На нас ни изплатиха процента от минималната със задна дата /на гишето в социалните ми казаха изрично че трябва да се напише отдолу на декларацията, че искаш да ти ги изплатят със задна дата/, но детски със задна дата не изплащат.
Напротив, изплащат се.И вас са ви излъгали.Току що говорих с жена от социалното министерство. Плащат се по закон със задна дата и ето го закона                                                                      чл.24а, ал.6 (Изм. - ДВ, бр. 41 от 2010 г., бр. 7 от 2011 г. , в сила от 21.01.2011 г.) от Правилника за прилагане на Закона за семейните помощи за деца се казва, че: Месечната добавка за дете с трайно увреждане се отпуска от 1-во число на месеца, през който е определена датата на инвалидността в експертното решение на ДЕЛК/ТЕЛК/НЕЛК, но не повече от 3 години назад, ако молба-декларацията е подадена в 3-месечен срок от датата на решението. Когато молба-декларацията е подадена след този срок, месечната добавка се отпуска от началото на месеца, през който е подадена
Виж целия пост
# 6
Социалният работник е човекът, който трябва да подкрепи родителите , а то става обратното. Защо всеки път родителите трябва да ходят със закона в ръка и да си търсят правата?
Виж целия пост
# 7
И с право се ядосваш.Винаги съм го казвала че ако не са мамите от този форум за много неща не съм щяла да разбера.Последното нещо за което пак от майка бях разбрала бе за храните от БЧК никой не благоволи да му ми каже че имам право .А както по горе писах имаш право да кандидатстваш и за личен асистент и за безплатни винетки също.
Виж целия пост
# 8
Така както е зададен въпроса - отговорът е ДА - до 3г назад (от датата на инвалидизация).
Само, че след това не става ясно коя от молбите на авторката са върнати с отказ по чл.7 - помощта за дете с увреждане т.е.(двойни детски) или по 8д - добавката за дете с увреждане т.е.(70% от МРЗ). Едното е помощ, а другото добавка.
Помощта по чл.7се отпуска от месеца следващ месеца на ЕР на ТЕЛК(в случай април)при подадена молба -декларация и давностният срок е три месеца.(Справка в ЗСПД чл.7  и чл.12 ал.2и ППЗСПД чл.19)
Право на месечна добавката по чл.8д възниква  от ДИ определена в ЕР на ТЕЛК, а давностният срок е три години.(Справка ЗСПД чл.8д и чл.12 ал.10)
Дори и през месец април да я подадете пак са длъжни да ви изплатят със задна дата парите тоест от датата на инвалидизация.Става въпрос за двойните детски и за сумата от 189.00лв/70% от минималната заплата/.
non4eto0, би ли споделила на какво основание са ти изплатили двойните детски и за какъв период назад? Да не е било между два ТЕЛК-а?  newsm78
Helen-mama, подай си отново молбите както те е посъветвала и JC, че не си струва разправиите да обжалваш отказите на настоящите. Нищо не губиш в случая.
Виж целия пост
# 9
Така както е зададен въпроса - отговорът е ДА - до 3г назад (от датата на инвалидизация).
Само, че след това не става ясно коя от молбите на авторката са върнати с отказ по чл.7 - помощта за дете с увреждане т.е.(двойни детски) или по 8д - добавката за дете с увреждане т.е.(70% от МРЗ). Едното е помощ, а другото добавка.
Помощта по чл.7се отпуска от месеца следващ месеца на ЕР на ТЕЛК(в случай април)при подадена молба -декларация и давностният срок е три месеца.(Справка в ЗСПД чл.7  и чл.12 ал.2и ППЗСПД чл.19)
Право на месечна добавката по чл.8д възниква  от ДИ определена в ЕР на ТЕЛК, а давностният срок е три години.(Справка ЗСПД чл.8д и чл.12 ал.10)
Дори и през месец април да я подадете пак са длъжни да ви изплатят със задна дата парите тоест от датата на инвалидизация.Става въпрос за двойните детски и за сумата от 189.00лв/70% от минималната заплата/.
non4eto0, би ли споделила на какво основание са ти изплатили двойните детски и за какъв период назад? Да не е било между два ТЕЛК-а?  newsm78

Сега вече тотално се обърках. Говорих следобед с жена от министерството, която твърдеше, че трябва да изплатят двойно детските, със задна дата заради изменението на закона от януари 2011. А сега вие пишете друго. Пак ще влизам да чета закона. Нещо много неща ми се връзват.
Виж целия пост
# 10
Когато за първи път се явихме на ТЕЛК и с решението отидох в социалните .Подадох молба вече не си спомням дали същият месец или на следващия след подаването на молбата но парите за двойните детски и процента от минималната заплата ми бяха преведени три години назад.В нашият случай горе долу това бе и годината от инвалидизацията на детето.За това си мисля че парите трябва да бъдат изплатени от датата на инвалидизацията.-октомри 2011.Мисля че това бе датата.
Виж целия пост
# 11
Използвам темата за да задам няколко въпроса...Моля ви,обяснете ми  в детайли, какви са необходимите документи за кандидатстване за помощи, на колко вида помощи имаме право, какъв е редът на кандидатстване, защото до сега не сме ползвали никакви обезщетения. Детето ни е с проблем от както се е родило, сега е на 7г, посещава Дневен център за деца с увреждания в Ст.Загора. Няма поставена диагноза, само епикризи. До сега не сме минавали ТЕЛК, само ЛКК. Само в Сф ли се минава на ТЕЛК? Много станаха въпросите ми, но така или иначе съм твърдо решена да си взема от държавата и малкото което ми се полага, като майка на различно дете.
Виж целия пост
# 12
А защо няма поставена диагноза казваш.. че детенцето е със здравословни проблеми.А иначе поне аз мисля че първо трябва да минете на ТЕЛК не е задължително да е в София  и след това да кандидатствате в социални служби за нещата които със сигурност се полагат на детето.  А с този документ ЛКК  не си ли питала в социалните на какво има право детенцето.?LВ този документ има ли процент на освидетелстване  на детето защото и той има значение ако е под 50% ЗА СЪЖАЛЕНИЕ нямате право на нищо.
Виж целия пост
# 13
Нямаме диагноза, защото се изисква обстойно изследване на детето в клиниката "св.Никола" , това отнема няколко дни, а моето дете няма как да издържи толкова дълго на чуждо място. Ако се налага ще минем и от там, въпреки че хич не ми се иска да му го причинявам. В никой от документите, които имаме, няма процент на освидетелстване. Ще трябва да минем ТЕЛК, то се е видяло. А бихте ли ми казали как точно протича този ТЕЛК? Колко време изследват детето и каква е базата, на която дават тези "проценти на освидетелстване"?
Виж целия пост
# 14
За съжаление не мога да ти кажа къде в Стара Загора трябва да отидеш да подадеш молба за явяване на телк комисия.Предполагам джипито може да ви помогне.Там се ходи с копия от епикризата  акта за раждане на детето и личната карта на родителя.След като се подаде молбата след месец месец и нещо ще дойде писмо какви документи трябва да представите и дата и час.Всичко е формално поне при нас винаги е било така-питат детето разглеждат документите .Повече от половин час едва ли ще протече срещата.За .базата по която преценяват процентите и аз незнам -май по усмотрение.Поне аз оставам с такова впечатление.Но щом сте ходили в тази клиника би трябвало да са ви издали епикриза.Ние при всяко ходене на контролен преглед ни се издава етапна епикриза .Не знам без епикриза дали ще ви допуснат.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия