Използваме "бисквитки" (cookies), за да персонализираме съдържанието и да анализираме трафика си. Повече подробности можете да прочететеТУК

Програма "Отново на работа"-1

  • 54 010
  • 208


Агенцията по заетостта

http://www.az.government.bg/internal.asp?CatID=28&WA=Efunds/ … 105/Menu_1105.htm

Контакти:
Адрес:   София 1000, бул. Дондуков №3
Телефон:   980 87 19
Факс:   986 78 02
Е-mail:   az@az.government.bg

За кого е предназначена тази програма: Целта на настоящата процедура е безработни лица, регистрирани в ДБТ да се квалифицират и насочат към гледане на деца от 0 до 3–годишна възраст, на които и двамата родители са наети по трудово или служебно правоотношение, или са самонаети. По този начин ще се създаде заетост за лица, за които временно е затруднена реализацията на пазара на труда и се дава възможност за предоставяне на качествена грижа за децата. Така ще се помогне на младите родители да продължат своето професионално развитие

На какви условия трябва да отговарят кандидатите: И двамата родители са наети по служебно или трудово правоотношение и/или са самонаети към датата на подаване на заявлението, с изключение на лица, наети на трудово или служебно правоотношение в структурите на Агенция по заетостта.(ДВАМАТА РОДИТЕЛИ ТРЯБВА ДА РАБОТЯТ, изискват се служебни бележки от работодателите)
- единият от родителите ползва отпуск по майчинство в рамките на периода на
отпуска съгласно чл.163 или 164, ал.1 от Кодекса на труда и до навършването на 3-
годишната възраст на детето.
- не са включени в Националната програма „В подкрепа на майчинството”;
- децата не са записани в детска ясла
Безработни лица, регистрирани в ДБТ (т.е.НЕ ТРЯБВА ДА Е ПЕНСИОНЕР), които са изявили желание за отглеждане на малки деца от 0 до 3-годишна възраст, при условие, че са:
- са физически и психически здрави
- не са осъждани за престъпления от общ характер

Продължителност на програмата: Продължителността на заетостта на детегледачите се удължава до 30.09.2013г., като ако детето навърши 3 години преди крайния срок на програмата, договора на детегледача за отглеждане на съответното дете се прекратява. В този случай детегледача може да намери ново семейство, чиито дете отговаря на условията и да продължи работа по програмата.

Възнаграждение на детегледачката: Средствата, не могат да надхвърлят размера на минималната работна заплата и допълнителните възнаграждения по минимални размери по КТ (т.е. БРУТО 1 минимална работна заплата 310 лв., но е 370 лв.- за близнаци). Върху възнагражденията се начисляват осигурителни вноски за всички осигурителни рискове, което означава, че тече трудов стаж.

Други: Детегледачката има право на платен годишен отпуск 20 работни дни.
Всеки месец в БТ се представя присъствена форма за детегледачката и декларация приложение 6.2, за това,че през следващия месец родителите продължават да работят, не ползват отпуск по чл.163,164 или 167 от КТ и детето ще се отглежда от детегледачката.
След като бъде одобрена от родителите, трябва да мине курс към БТ за детегледачи.
При изготвяне на трудовия договор трябва да представи свидетелство за съдимост, здравна книжка, бележка от психодиспансера, автобиография, сертификат за преминатия курс.

След като се върне на работа, майката трябва да подаде в НОИ (чрез работодателя) декларация приложение 12 за промяна на обстоятелствата в срок от 3 работни дни.Ако детето няма 2 години и още не е сключен трудов договор с детегледача получава 50% майчинство.


Приложение № 12 - Декларация за обстоятелствата за изплащане на паричните обезщетения и/или помощи от държавното обществено осигуряване;
http://www.nssi.bg/forusers/forms/239-maternity

Няма право на обезщетение от 240 лв. за гледане на дете до 2 години от датата на постъпване на работа на детегледача, според:
КСО Чл. 53. (4) (Предишна ал. 3, изм. - ДВ, бр. 69 от 2004 г., в сила от 01.07.2004 г., изм. - ДВ, бр. 68 от 2006 г., изм. - ДВ, бр. 89 от 2008 г., изм. - ДВ, бр. 49 от 2010 г., в сила от 01.07.2010 г., изм. - ДВ, бр. 100 от 2010 г., в сила от 01.01.2011 г.) Паричното обезщетение по ал. 1, 2 и 3 не се изплаща при смърт на детето, даване за осиновяване или при настаняване на детето в детски заведения, включително и детски ясли, както и при отглеждането му от лице, включено в програми за подкрепа на майчинството.

и на 120 лв. според:
Чл. 54. (3) (Доп. - ДВ, бр. 68 от 2006 г., изм. - ДВ, бр. 89 от 2008 г., изм. - ДВ, бр. 49 от 2010 г., в сила от 01.07.2010 г.) Обезщетението по ал. 1 и 2 не се изплаща, ако детето е настанено в детско заведение на пълна държавна издръжка, както и при отглеждането му от лице, включено в програми за подкрепа на майчинството.

Подава се приложение 12  чрез работодателя с копие от трудовия договор на детегледачката.

Полезни връзки:
http://www.otnovonarabota.com/
https://www.facebook.com/OtnovoNaRabota
http://www.detegledachki.com/
https://www.facebook.com/detegledachkicom

Стара тема:
Програма Отново на работа
Виж целия пост
# 1
Здравейте,и ние сме одобрени ,детегледачката/свекърва ми/ вече започна курса чакаме от септември .Така,че мисля ,че е по- добре по-рано да се подадат документи/за мамите на който им предстои/
Успех на всички
Виж целия пост
# 2
ние подадохме документи октомври и подписахме януари
Виж целия пост
# 3
Хайде и аз тук.  Hug
Благодаря за новата тема!

За пореден път се разочаровах от служителите в нашето БТ - вярно, много мили и отзивчиви, но имат толкова пропуски в работата, че нямам думи. Освен това, че жената беше забравила да напише забележка на документите, че искам договора да е подписан след като детето навърши 2 год, ме убеди, че ако детегледачката излезе в НО за тези дни няма да се налага да прекратявам майчинството. Да, но не. Доверих се и на втория ден разбрах, че изобщо не е така. А срока да подам декларация за прекратяването е 3 дни. Tired
Виж целия пост
# 4
Грозното Пате, съжалявам че така се е получило.Можеше да попиташ и тук.Макар, че изрично съм цитирала чл.53 и 54 от КСО.
petia_vj, детегледачката се одобрява от родителите.Ако не си намерите, процедурата ще се забави.
Мами, ако някой иска да допълня информацията от първия пост да ми пише на лични, докато все още мога да направя корекции.
 
Виж целия пост
# 5
Записвам се с идеята да проуча тази възможност. Много ми допада.  Peace
Виж целия пост
# 6
Записвам се да следя,защото и аз мисля да се възползвам от тази програма. Дали мога да подам документи сега в БТ след като детето няма 1 година още?
Виж целия пост
# 7
Хайде и аз тук.  Hug
Благодаря за новата тема!

За пореден път се разочаровах от служителите в нашето БТ - вярно, много мили и отзивчиви, но имат толкова пропуски в работата, че нямам думи. Освен това, че жената беше забравила да напише забележка на документите, че искам договора да е подписан след като детето навърши 2 год, ме убеди, че ако детегледачката излезе в НО за тези дни няма да се налага да прекратявам майчинството. Да, но не. Доверих се и на втория ден разбрах, че изобщо не е така. А срока да подам декларация за прекратяването е 3 дни. Tired


Здравейте, искам да ви попитам откъде сте, защото аз съм подала документи в Добрич и чакам вече 4 м. да подпишем договор и не знам защо ме бавят, като всички документи са ми изрядни. Явно има дирекции които работят бързо.
Виж целия пост
# 8
Здравейте !
Колко време продължава курса на обучение и всеки ден ли е ?
Виж целия пост
# 9
Здравей ,курсът е 5 дни от 8 до 14 часа .
Нашата детегледачка изкара курса ,сега пак чакаме,още не сме подписали договор.
Виж целия пост
# 10
Здравей ,курсът е 5 дни от 8 до 14 часа .
Нашата детегледачка изкара курса ,сега пак чакаме,още не сме подписали договор.

Благодаря ти, ние сега ще започваме процедурата, майка ми в понеделник ще подава документите, но не знам аз трябва ли да съм с нея. Дано до м.май ни одобрят и да подпишем .  Praynig
Виж целия пост
# 11
Здравейте, детето ми е родено в 6-я месец и предвид всички трудности през които минахме, не искам да го давам на ясла. Интересувам се от програмата и искам да ви попитам според това условие
- единият от родителите ползва отпуск по майчинство в рамките на периода на
отпуска съгласно чл.163 или 164, ал.1 от Кодекса на труда и до навършването на 3-
годишната възраст на детето.
Програма Отново на работа
, значи ли че трябва да подам документи докато все още се водя в отпуск по майчинство (той изтича на 7 март)?

Продължителност на програмата: Продължителността на заетостта на детегледачите се удължава до 30.09.2013г., ............
Програма Отново на работа

И предвид продължителността на програмата означава ли, че ако бъдем одобрени, то можем да ползваме детегледачката само до 30.09.2013?
Благодаря!
Виж целия пост
# 12
Здравей, fever , мисля, че дори и да си вече в неплатения отпуск, също можеш да подадеш документи, но виж за продължителността е така, само до 30.09.2013г. можем да се възползваме от тази програма, ако евентуално не решат да удължат срока.  Praynig
Виж целия пост
# 13
Има ли и други мами от Пловдив, които кандидатстват по програмата?
Питам, защото ще се чака да се събере групичка за обучението на детегледачките.
Виж целия пост
# 14
И аз подадох документи днес. Оффф в тия институции никога не може да са ти наред документите. Избраната детегледачка е минала курс, да видим дали ще имаме шанс...
Да споделя опита от днешната одисея:

За документите Заявление от родителите,    Заявление от безработното лице,    Декларация от безработното лице  - трябва да пише от 0 до 3 години, в старите пише от 1-3 години, и на новите декларациите има по малко неща (с да/не). (До колкото разбрах вече е отпаднала програмата в Помощ на майчинството и е останала само тази)
Теглят се от
http://www.az.government.bg/ophr/voucher.asp    -> раздел за Граждани и работодатели -> програма отново на работа.

Или от сайта http://www.az.government.bg долу, в дясно има линк ОП РЧР (в правоъгълник), който води до това място.

Казаха ми, че мога да си ползвам годишния отпуск, без да ми прекъсват програмата през това време, и че мога да ползвам болнични за детето без да освобождават детегледачката в това време.
 
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия