Kонсултации с адвокат

  • 207 883
  • 1 235
# 900
Защо просто не я внесете, като упоменете предходната тъжба с входящ номер, дата и др. реквизити, и не оставите прокурора да прецени правната квалификация?
Виж целия пост
# 901
Защо просто не я внесете, като упоменете предходната тъжба с входящ номер, дата и др. реквизити, и не оставите прокурора да прецени правната квалификация?

Благодаря Трънче Simple Smile
Имах притеснения защото използвах старата тъжба и си я написах сама този път .   Бях чула, че при входиране на тъжбата връщали "ако не е написана от адвокат" .

Виж целия пост
# 902
Е, по-добре да я напише адвокат,но не е задължително.
Виж целия пост
# 903
30 дневния срок от подаването на исковата молба по дело за издръжка и режим на свиждане изтече. Но нямам все още никаква кореспондеция. До какъв срок съдът ще ми изпрати  отговора на ответника и дата за дело ?

Виж целия пост
# 904
Срокът тече от деня, следващ деня, в който ответникът е получил книжата. Не от подаването на молбата.
Виж целия пост
# 905
Здравейте,
Баща съм на две прекрасни момичета на 11 и 8 години. Преди 4 години се разделихме с майка им (нямахме брак), заведох дело за присъждане на родителските права и поради ред причини съда присъди родителските права на мен. От 2014 година се грижа и отглеждам децата си сам без каквато и да била помощ дори и от майка им издръжка естествено не е плащала никога. от юни 2015 год. ( около 2год. и половина) тя спря да ползва правото си на лични отношения с децата и не ги е търсила или пожелала да ги види дори за рождени дни не се обажда все едно не съществуваме за нея.
С  децата  се справяме доста добре, но срещаме някои правни трудности. В училище са на много високо ниво. Голямата ми дъщеря има изявен интерес към точните науки. И тук вече идват проблемите. Беше се класирала за едно състезание по математика, но 3 -ти кръг беше в Румъния естествено без писменото съгласие на майката не може да напусне страната и го пропусна. Както споменах вече не знаем къде е какво прави и нямаме никакъв контакт с нея години наред. Ходят и на народни танци и от там пропуснаха няколко участия в чужбина вече.
И сега въпросите ми са :
 1. Ако искам заместващо решение за напускане на страната от съда - за всяко излизане ли трябва да се иска или ще е със някакъв срок примерно за година и ще можем да го ползваме за колкото излизания ни се налага?
 2. Има още редица от решения отнасящи се за децата за които се иска разрешението и на двамата родители  - и за тях ли трябва заместващо решение на съда?
 3. Имаше някакво положение мисля,  че беше лишаване от родителски права и тогава ще мога без изричното съгласие на майката да взимам ако щете и жизнено важни решения за децата си, ако може да ми разясните този казус малко!
 4. И последно за подобни дела към кой съд трябва да се отнеса - по настоящ адрес или по лична карта - в момента са различни - сега сме в София?
       ПП забравих да кажа че майката е осъдена на пробация и не се е явила на нито една среща с пробатора си. и от няколко години е обявена за национално издирване от полицията относно това и нарушение.
       Благодаря ви предварително.
Виж целия пост
# 906
Заместващото съгласие от съда обикновено се дава до навършване на пълнолетие. Ограничението е, че детето може да бъде в чужбина определен брой дни от всяка календарна година- обичайно 20-30 дни.
За другите въпроси- по принцип съдът може да даде съгласие вместо майката, но напишете по-конкретно какво Ви притеснява.
Не можете да лишите майката от родит. права заради това, че не вижда децата.
Можете да подадете иска по настоящ адрес.
Виж целия пост
# 907
аз водих дело за заместващо съгласие  и  решението   не е за конкретно пътуване,   а общо - да се изважда паспорт и да пътува детето в чужбина, вече 6 години го ползвам без проблеми - два пъти вадихме паспорт и многократно сме пътували
Виж целия пост
# 908
Благодаря за отговора.
За сега проблема ми е пътуването и получих отговора на който се надявах. Някъде прочетох че и за медицински операции се иска съгласието и на двамата родители - не че имаме нужда и да чукнем на глава,дърво, камък или на каквото се сетим още да не ни се налага, но мислейки в тази насока предполагам че ако са живото спасяващи ще се направят, а ако са планирани ще имам време за заместващо съгласие от съда. И още един въпрос :
до колкото съм информиран издръжките или по точно не изплатените се дължат без срок на давност т.е. могат ли децата ми да осъдят майка си за парите за издръжки след като навършат 18 год. и за колко - за последните години или за всичко което тя им дължи. За сега нейните пари не ми трябват, но те са си на децата и им се полагат- въпроса е принципен - тяхно  е, не е мое нито на някой друг, ако се случи утре нещо с мен или изпаднат в кофи ситуация, ще са им от помощ.
 И ако не е много нахално бихте ли ми казали някакви координати на някой адвокат, който би се наел с моето дело което искам да заведа. Става въпрос за София.
Благодаря ви отново също и на bur02 – в прав текст от поста  видях светлина в тунела.
Виж целия пост
# 909
За издръжките, които не са заплатени, се образува изпълнително дело и се събират принудително.
Вие можете да го образувате, могат и децата след време.
Виж целия пост
# 910
Благодаря, за точните и бързи отговори.
Виж целия пост
# 911
Здравейте, в отговор на исковата ми молба по въпроса за дължима издръжка за минал период, бащата е представил документи за правени преводи по моя сметка. Преводите не обхващат искания от мен период, в тях не е упоменато издръжка, а само превод по сметка. Имат ли тези преводи някаква тежест , предвид това че те не обхващат искания от мен период ?
Виж целия пост
# 912
Не може да се отговори еднозначно.
Има значение дали преводите са преди периода или след, какви са сумите- дали кореспондират с размера на дължимата издръжка и т.н.
На Вашият въпрос ще Ви отговори адвокат, когато прегледа всички документи по делото и така представените бележки. Едва тогава може да се направи някакво предположение дали съдът ще приеме тези бележки като доказателство за платена издръжка.
Виж целия пост
# 913
Здравейте,
пиша от името на бащата относно следния казус.

Става въпрос за подялбата на правата за дете на 6 год. Майката и бащата(живеещи на семейни начала) се разделят.
Майката взима детето и не разрешава на бащата да го вижда или разрешава бащата да вижда детето според нейните разбирания. Все още няма съдебно споразумение, заведен иска или каквото и да е. Бащата иска и има възможност да се грижи за детето. Има работа и собствено жилище. Какви са възможностите за подялба на правата. Майката не е съгласна на споразумение, на споделено родителсто и изобщо на каквото и да е. От друга страна бащата иска, той да се грижи за детето. Какви действия е необходимо да се предприемат от страна на бащата? Има ли изобщо вариант, съдът да присъди родителските права на бащата или поне на някакъв разширен режим на свиждане, в случаи че ги присъди на майката?
Виж целия пост
# 914
Без съдебно решение, майката може да не позволява контакти, и бащата е без никаква възможност за действие.
Бащата трябва да заведе дело, в което може да претендира родителските права.
Майката вероятно къщо ще иска родит права.
Съдът ще прецени родителският капацитет на всеки от двамата, ще прецени битовите и социални условия, при които детето ще живее при всеки от родителите /в двата отделни дома/, и ще реши къде да отиде да живее детето.
Относно разширения режим на родителски права- не съм виждала решение, в което детето да е всеки уикенд при бащата, а през седмицата - при майката /или обратното/. Обичайният режим е всеки втори уикенд- при родителя, който не упражнява родителски права. Има възможност за вариране пре часовете на взимане и връщане на детето, но това не е разширен режим.
За да се направи изключение, случаят трябва да е изключителен по някакъв начин.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия