Всичко е взето под внимание. От основните храни до закуските. Сутрешното гадене за повечето жени спира да се появява през втория триместър. Но помнете, че Вие и бебето Ви се нуждаете от здравословна храна.

Основите храни.
Ето един основен наръчник за храненето по принцип. Научете се какво да търсите в основните хранителни групи:

За любителите на сладкото: една сладка или купичка диетичен сладолед ще накарат тялото Ви и бебето Ви да се усмихват – и ще покрие дневните Ви нужди от групата на мазнините, маслата и сладките.

Млякото, сиренето и киселото мляко са особено важни, защото калцият е необходим за здравите зъбки и кости за Вас и Вашето бебе. Пийте чаша обезмаслено, с масленост 1%, или подсилено соево мляко и се насладете на обезмаслено кисело мляко по-честичко. За да си доставите допълнително калций, хапвайте мюсли с мляко.

Групата на месото и боба (още позната като протеиновата група) е пълна с лакомства за растящото Ви бебе. Протеините помагат за изграждането на важните мускули и тъкани. Опитайте се да добавите филе, пиле без кожата (да не е пържено), леблебия, бадеми и фъстъчено масло към менюто си. И имайте предвид, че пълното избягване на риба и яйца е излишно; всъщност хапването по малко и от двете е полезно. Варете яйцата продължително и пробвайте жълтопера риба тон – има ниско съдържание на живак и е богата на omega-3 липиди, които помагат за развитието на нервната система и предотвратяват преждевременно раждане.

Групата на плодовете и зеленчуците никога не е била толкова важна, така че бъдете сигурни, че приемате голямо разнообразие от тези храни поне четири пъти дневно. Въпреки че всички плодове и зеленчуци са чудесни, то аспержите, морковите, сладките картофи, спанакът, доматите, ябълките, бананите и мангото имат добра репутация за снабдяването на майката с така нужните протеини, фибри, желязо и Витамини С и А, които се борят с инфекциите и помагат за развитието на очите на бебето.

Стойте настрана от подсладени плодови сокове и от време на време яжте авокадо, защото, наред с хранителните си качества, съдържа и Витамин B2, който помага за формирането на червените кръвни телца на майката и детето. Нужни са около 40 различни вида хранителни съставки за нормалното умствено и физическо развитие на бебето Ви. Фолиевата киселина, желязото и калцият са особено важни на този етап. Така че освен приемането на подходящи добавки, важно е храната Ви да е пълна с витамини и минерали.

Оризът, макароните и подсилените зърнени закуски са само някои от продуктите, които съставят групата на хлебните продукти. Пълнозърнестите храни са важни, тъй като осигуряват на Вашето бебе въглехидрати и Витамин B, а те дават енергия за функционирането и изграждането на силния малък човек вътре във Вас. Със сигурност изберете пълнозърнестия пред белия хляб, пълнозърнести кифли и кафяв ориз.

Допълнителен бонус? Всичките тези допълнителни фибри ще Ви помогнат да се справите по-лесно с хемороидите и запека.

Закуските? Направете здравословния избор.
Когато тялото Ви иска да ядете, трябва да напълните стомаха! Но правилният избор на закуски ще Ви осигури ценни хранителни съставки вместо празни калории.

Замразено кисело мляко
Вместо да задълбавате в любимия сладолед, изпробвайте замразеното кисело мляко – един по-здравословен избор. С наполовина по-малко мазнини, по-малко калории и много по-малко холестерол, това е едно вкусно, богато на калций студено лакомство.

Печен чипс
Пакет пържен чипс може да бъде много изкусителен, което е ясно на всички, но вместо да се обръщате към мазното, пресегнете се за печен чипс, за да задоволите апетита си за солено. Освен че ще избегнете почти двойни количества калории и огромните 13 грама мазнини, печеният чипс, за разлика от пържения, не съдържа наситени или транс-мазнини.

Шоколадово мляко
С оглед на високите Ви нужди от калций докато сте бремненна, трябва да се възползвате от всеки шанс, който Ви се открие, да включите мляко в менюто си. Следващия път, когато Ви се прияде шоколад, направете си чаша шоколадово мляко, вместо да нападате вафлите. Но ако въобще не можете да устоите на истинско парче шоколад, нека бъде черен – пълен е с антиоксиданти – и се ограничете до малко парче.

Кесадила
Въпреки че доставките на пици са супер удобни, струва си да се откажете от любимата си услуга за сметка на здравословна кесадила. Ако не сте я чували: това е мексиканско ястие – брашнена (пълнозърнеста) тортиля. Ако не можете да я намерите в супермаркетите, опитайте в местния магазин за деликатеси. Напълнена със соево моцарела сирене и добавки по Ваш избор – пиле на грил, спанак, лук, чушчици – все полезни съставки. Просто сгънете тортилята на две, сложете я във фурната, докато стане мекичка, и се насладете на засищаща закуска със сирене, за която няма да съжалявате на следващия ден.

Гранулирана вафла от овесено брашно и стафиди
Въпреки че порция бисквити има същия брой калории като гранулираната вафла, втората има значително по-малко количество мазнини, дава Ви значително повече енергия и ще Ви държи сити по-дълго от бисквитите. Повечето гранулирани вафли са добър източник на фибри и трици, докато бисквитите, които основно се правят от рафинирано брашно, губят и по двете точки.

*Мисията: открийте фолиевата киселина.
Досега може би сте чули за това стотици пъти: бременните жени се нуждаят от фолиева киселина. Но защо? Това е вид Витамин В, важен за метаболизма и необходим за развитието на червените кръвни телца в тялото Ви. Липсата на фолиева киселина се асоциира с дефекти на невралната тръба (например spina bifida) при зародиша.*

Зърнените храни са основен източник на фолиева киселина, защото доставят от 100 до 400 микрограма от Витамин В само в една порция. За да сте сигурни, че получавате максимума, проверете на етикета. Докато сте на тази вълна, проверете и съдържанието на захар. Дори в предполагаемо здравословни закуски се промъкват от сладките съставки, наблъскани до 16 грама (около 4 чаени лъжици) на купичка.

Аспержите съдържат внушителните 132 микрограма фолиева киселина на порция, но начинът, по който ги сервирате, има значение за крайния резултат. Готвенето унищожава фолиевата киселина, така че яжте сурови продукти когато можете; от друга страна, за предпочитане е запарването пред варенето, което може да изсмуче ценни съставки. Спанакът, портокалите, марулите, броколито и брюкселското зеле са също добър източник на фолиева киселина.

Чувствате се гладни следобед? Похапвайте богати на фолиева киселина орехи и ядки като шамфъстък, фъстъци, борови семки, кашу, кестени и слънчогледови семки. Тези малки електроцентрали са пълни с протеини, важни мастни киселини, Витамин Е, магнезий и калий. Внимавайте: прекалено много полезни неща може да означава много калории, така че предварително си подгответе малка порцийка от шамфъстъка, за да не преядете.

Богати на фолиева киселина и с ниско съдържание на калории и мазнини, бобовите растения са истинската енергийна храна за бременни. Яжте леща: една купичка от сготвените бобови растения осигурява 90% от препоръчителните за деня количества фолиева киселина. Добавете черен боб, леблебия, червен боб и маслен боб към супи, яхнии, салати и мексикански ястия, за да повишите приема на витамин В.

Наздраве за бременността! Вземете си питие! И не се чувствайте виновна!

Ето две рецепти за безопасна напитка:

Плодовият шейк

Съставки:
1 чаша портокалов сок
½ чаша ябълков сок
1 зрял банан, обелен
5-6 ягоди
1 кофичка кисело мляко
2 чаени лъжици мед
4-5 ледчета
Начин на приготвяне: Сложете всичко без ледчетата в блендер и разбъркайте хубаво. Сложете в хладилника, докато се охлади. Ако искате да опитате шейка веднага, добавете в блендера и ледчетата.

Студен и освежаващ – Фреш с диня и ягоди

Съставки:
3 чаши нарязана диня, без семки
½ чаша кисело мляко
8-10 замразени ягоди
Начин на приготвяне: сложете всички съставки в блендера и миксирайте, докато се хомогенизира. Достатъчно за две порции. Осигурява калций и Витамин С.
Съвет: от тази смес стават чудесни ледени близалки.
Виж целия пост