Стара къща без документи...

  • 2 611
  • 4
Здравейте,решили сме да си купим стара къщичка   в някое сгушено селце, която да пристегнем и да ползваме като вила през ваканциите на децата.До тук добре обаче се оказва,че голяма част от тях нямат никакви документи или имат само договори,които нямат тежест в съда.До колкото разбрах има начини да се узакони такава къща,но не съм сигурна, че мога да се преборя с бюрократщината.Та молбата ми към вас е ако някой е минавал по този път,нека сподели своя опит и изобщо всякакви подробности около закупуването на такъв имот!Ще се радвам повече хора да се включат,за което ви благодаря предварително!
Виж целия пост
# 1
Всеки случай е индивидуален. Колкото и да е странно, но за всяка община ще ти трябва различно време за да се оправиш с бумащината. За едно и също нещо майка ми изгуби повече от една година докато узакони имота, а аз в друга община се справих за няколко месеца. Харесай си нещо и се консултирай с местен адвокат или нотариус. Той ще ти даде списък на всички документи, които ще са ти необходими, за да се изкара нотариален акт на имота. Всъщност това ще е задължение на собствениците, не на теб. На практика ти няма да имаш никакво право да се занимаваш с това. Може би юристи ще ти обяснят по-подробно.
Виж целия пост
# 2
Благодаря за отговора!
Виж целия пост
# 3
Ако къщичката няма строителни книжа, строена е преди 31 март 2001г. и отговаря на още няколко допълнителни изисквания, то тя е търпим строеж. Не подлежи на бутане, може да се ползва, може да се продава и купува, не е необходимо да се узаконява. Спокойно може да си купите такава къща и да си я ползвате.
Виж целия пост
# 4
Здравейте! Ако къщата няма никакви строит. книжа, собственикът може да поиска от гл. архитект на съответната община да бъде издадено удостоверение за търпимост. Ако са загубили нот. акт, не е зле да се провери пак в общината (в Техническа служба) дали навремето не е представен, преди години е имало такова изискване и хората са го спазвали-не винаги, но не е зле да се направи. Може да се провери и в Агенцията по вписванията-там регистърът е публичен, но само настоящият собственик може да го получи. Успех!
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия