2880 лв. накуп за майки-студентки - 18

  • 91 774
  • 428
# 375
И според мен проблема продалжава да е,че хората не си търсят правата . Трудовия стаж ,трябва да е равен на осигурителния и тогава този проблем няма да го има. Да се стимулира раждането с даване на повече пари ,за мен е абсурд. Една жена ражда защото иска,а не за да печели. И все пак когато помоща се даваше на всички ,масово записваха висше и прекъсваха. Проблема е в манталитета,скъпи дами Simple Smile
Изобщо не е до това да ми дават пари, за да раждам, а да правят по-лесно  отглеждането на едно дете. Защото ако не мога да осигуря на детето си елементарните неща, просто ще отлагам бременността си, както всъщност стана. Помощта не трябва да поражда мързел, за това че някой друг ще ти плаща да не правиш нищо, а да те стимулира да се развиваш и да даваш още повече от себе си.  И след като имаше толкова злоупотреби решението можеше не да се спре кранчето на съвестните, а да се вземат мерки, за да не се опорочава тази помощ.
Виж целия пост
# 376
Ами отговора е много прост ... Просто жените злоупотребяват с тази помощ . И това е НЕИЗБЕЖНО !!!
Като мислиш ,че има дискриминация подай жалба в КЗД и готово. Аз лично не смятам,че има дискриминация,просто подпомагане на жени . И ще се обоснова - студентките учащи редовна форма на обучение ,не могат да работят . Това,че някои от тях пренебрегват университета и работят е съвсем друг въпрос . Затова се дава само на тези ,които не работят,защото е помощ . Самата дума помощ е от значение. Не е добавка,не е възнаграждение ,не е майчинство или обезщетение,а помощ . За жените с трудов стаж има ОБЕЗЩЕТЕНИЕ ,което тези без такъв не получават . Не знам защо има толкова злоба към неработещите редовни студентки,като е абсолютно нормално да не се работи ,докато се учи и е нормално да им се помогне. В крайна сметка дори тези 2880 лв не могат да ти покрият разхода за една година за дете.
 И докато има злоупотреби,ще има и санкции. В случая санкцията е за нас с трудовия стаж,защото именно тези жени записват ей така,за да вземат парите.
Другото което ,сега ще кажете да се връщат като не си завършил . Да ,окей ,ама аз мога да не завърша не защото съм фиктивно ,а по съвсем други причини ,тогава защо да се връща тази помощ ,като реално не е злоупотреба,а просто невъзможност. Изясняването на това обаче,би струвало пари ,защото трябва да се назначат хора,които да следят . На тези хора ще трябва да им се плаща. И предвид положението на държавата,дали това е приоритет в момента. Като самото образователно ниво ,дори е прекалено отрицателно.
Виж целия пост
# 377
За съжаление неосведомените, които четат темата, ще останат с многи грешна представа за помощта. Всеки говори наизуст, плюе държавата, защото е модерно все държавата да ни е виновна.

Помощта за майки студентки е помощ, която се отпуска на жени, които в момента не работят на трудов договор и съответно няма да взимат майчинство. Тоест отпуска се и на такива, които имат предишен стаж, но в момента не работят. Тоест аргументът, че е дискриминация и се отпуска само на млади момичета без никакъв трудов стаж, е неотносим. Дискриминация щеше да бъде, ако се даваше до определена възраст. Много важно е да разберете, че идеята на социалните помощи, като цяло, е да заместват липсата на получаване обезщетение за майчинство. Относно социалното майчинство, не всяка студентка го взима, тъй като има допълнителни условия относно дохода на друг член от семейството. Предполага се, че когато майката е студентка, няма възможност да работи, тъй като в момента учи + гледа бебе. Промените, които направиха да се дава помощта на два транша с изискването да е записан следващ семестър или да е завършено образованието, много ще намалят злоупотребите с фиктивно записване в университет.

Тази помощ насърчава раждаемостта и е част от социалната политика на държавата. Така, ако една жена, реши да има дете докато учи, ще бъде подпомогната от държавата. Това не е определящо за решението й, разбира се, но би могло да й помогне, например, да не отлага докато завърши.

Моля, замислете се, че редовните студенти имат ангажименти в университета и точно затова получават помощ, която замества липсата на майчинство.

П.П. Добре, че има някой тук, който да гледа ОБЕКТИВНО на нещата. Визирам авторката на предишното мнение.
Виж целия пост
# 378
Момент, сега. Обезщетението по време на майчинство е право на всяка жена, която в определен период от време е работила на трудов договор. Т.е. в този период от време, съответната жена е внасяла данъци и осигуровки. Обезщетението, което получава е на база на тези внесени осигуровки и данъци. Жена, която по някакви причини не е работила и не е внасяла данъци в хазната, няма на каква база да получи обезщетение (това го пиша за Н-ти път). Средствата от унивеститетите са ПОМОЩ при раждане на дете. Едно е да получиш обезщетение, което си си изработил, а друго е да получиш помощ от държавата, защото си редовен студент. Тази помощ трябва да се полага на всички жени, които са редовно обучение в университетите.  Обезщетението е на съвсем друга база. Ако ще един ферман да ми изпишете, че съм получавала майчински и че тази помощ била само за жени, които нямало как да натрупат трудов стаж, аз ще кажа, че невъзможността да натрупаш стаж, мен не ме касае, не касае и другите жени. Никой не казва да не се дават помощите на жените, които нямат стаж, а казват помощите да се разпределят справедливо. В случая няма смисъл да се внася жалба в КЗД, а най-добрият вариант е петиция, която да бъде изпратена до Омбудсманът на РБ и до МС. 
Виж целия пост
# 379
Обезщетението се базира на осигуровките,не на данъците . Моля ви се ,стига сторихме. Помощ и обезщетение са два абсолютно различни понятия и няма как да кажеш,че всички трябва да получат помоща ,защото тогава няма да е помощ. Абсолютно никакъв резон в искането всяка студентка да получава помощ. По резонно ми се струва да се пусне петиция / искане за увеличаване на майчинството ,от колкото на помощи. Виждаме,че вас не ви касае защо някой не работи. Това стана пределно ясно. Вие просто искате да вземете едни пари,абсолютно безпочвено. Защото си плащате данъците ,както абсолютно всеки един човек. Така,че обеждавайте се ,че сте прави. Но не може да кажеш,че ти заслужаваш повече помощ от някой,който реално няма да има доход ,продължение на мин.1 година .
Виж целия пост
# 380
Тази монета има повече от две страни и ще ви кажа защо. Има много жени, които учат магистратура също редовно обучение, занятията са по-малко, но семестриалните такси са главоломни и тук държавата вместо да поощри тези жени, които искат да повишат професионалната си квалификация, тя ги ощетява. А не виждам нищо нередно в това, една жена на 24, 25, 26 или колкото там години, да работи и да се издържа, но същевременно да получи тази така оспорвана "помощ". Още повече, че майчинството през втората година е смехотворно, а 1 магистратура продължава около 2 години и половина.
Виж целия пост
# 381
Всъщност повечето магистратури ( за СУ говоря) са една година, рядко година и половина, както бях аз. Не съм чула за по-дълга. Вече за другите университети не знам.
Виж целия пост
# 382
Всъщност повечето магистратури ( за СУ говоря) са една година, рядко година и половина, както бях аз. Не съм чула за по-дълга. Вече за другите университети не знам.

Магистратури има и за 2 години, след професионален бакалавър в колеж - 4 семестъра. Само те информирам Wink
Виж целия пост
# 383
Има сигурно, но като че ли е по-рядко. Иначе не оспорвам нищо от казаното.  Peace
Виж целия пост
# 384
Да, цяла България се върти около София и СУ! В повечето университети магистратурите са по 4 семестъра, а ако сменяш професионално направление поне 5. Семестриалните такси са над 300 лв обикновено, само информативно го посочвам също. Аз съм завършила ТУ София и от 2ри курс не съм спирала да работя, бях редовно обучение, ако има желание, има и начин.
Виж целия пост
# 385
Moмичета, айде по-спокойно само. Не съм казала нищо за таксите, нито че са малко, нито, че работещите не заслужават помощта и т.н.

Обикновено продължителността на магистратурата зависи от това дали си в същото направление или друго. Мисля, че бях достатъчно ясна, че говоря от моя опит.
Виж целия пост
# 386
Ама то въпросът въобще не е в това, колко семестъра са магистратурите. А това, че т.нар. помощ се отпуска само на хора, които няма да взимат майчински. Обезщетението си е обезщетение, то е за хора, които са работили, внасяли са данъци и т.н. Защо за тях да няма също помощ? Пак казвам, излиза, че някоя дама, която няма да взима майчински, реално ще взима около 340 лв. през първата година. И между другото, тези пари се дават от бюджета на страната. Бюджет към, който заслуга имат работещите хора, в това число и майки, които обаче нама да получат никаква държавна помощ. Тъпо е.
Виж целия пост
# 387
В някои специалности не е задължително да минеш през бакалавър, така че обучението далеч не е само 1.5-2 години. Но да си редовен студент( бакалавър или магистър) или докторант си е редовно обучение. Повечето сме на мнение, че има нещо нередно в разпределянето на помощта. Няма нужда да се издребнява.
Виж целия пост
# 388
Разбира се, че е нередно! Най-общо казано това са пари, взети от джоба от на всеки, но се разпределят само между "някои".
Виж целия пост
# 389
Най-накрая мога и аз да се похваля, че спечелих делото пред ВАС. Въпросът ми е към другите спечелили, колко време след решението ви преведоха парите?
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия