Помощ за приятел в депресия

  • 1 607
  • 4
Здравейте, имам близък приятел, който според мен е изпаднал в дълбока депресия. Сам е, няма семейство и това е основната причина. Живее в друг град, поддържаме връзка онлайн, познаваме се от много години, но през последните 4-5 се виждаме доста рядко, напоследък общуваме по-често и много се притеснявам за него. На мен ми се налага отвреме-навреме да посещавам служебно града, в който живее. На два пъти отбягва да се видим, което преди не се е случвало. Разбрах, че всъщност с никой не излиза от няколко месеца. Избягва и разговори по телефон. Работата му също е от вкъщи и няма директен контакт с хора. Не познавам приятелите му в града и няма как да се свържа с някой, който да му вдъхне кураж. Иска ми се да го посъветвам да се свърже с психолог, но очаквам, че ще реагира много негативно и ме е страх да не се дръпне и да престане да поддържа връзка и с мен. Бих могла да го изкарам "насила" от тях следващия път, когато отида, но не знам дали е добра идея. Какво бих могла да направя? Минала съм през много тежки периоди в собствения си живот и знам, че това състояние е направо разрушаващо. Майка му живее в същия град, предполагам, че поне с нея има по-редовен контакт, но не я познавам и не знам дали би имало смисъл да говоря с нея.
Виж целия пост
# 1
Здравейте,
След като сама сте минали през такова състояние, освен че много добре разбирате колко болезнено е, явно сте намерила начините да излезете от него. На вас какво най-много ви помогна и как то може да се „адаптира“ към преживяванията на приятеля ви?
И „изкарването на сила“ и „разговор с майка му“ може да се окаже добра идея, в крайна сметка вие сте човек, който го познава добре. Доверете се на собствените си преживявания и направете това, което ви изглежда най- ефективно. Имайте предвид, че все пак това е възрастен човек и той трябва да поеме отговорност за собственото си състояние. Пробвайте каквото смятате, че е разумно, ако не се получи обаче не тръгвайте по линията да търсите причините и да обвинявате себе. В такава ситуация обикновено проблемът не е във вас, а в неговата невъзможност да взема решения и носи отговорност.
Даниела Тахирова -психотерапевт
Виж целия пост
# 2
Много благодаря за отговора и за съветите! За съжаление опитът от моята житейска ситуация не е особено приложим. Имам дете с увреждане, бях изпаднала в депресивно състояние най-силно може би през втората  - третата година, но детето само по себе си е голям стимул за родителя „да се стегне” и да продължи, не че напълно съм преодоляла отрицателните мисли. И до ден днешен ми помага най-вече поставянето на цели точно за детето и силната връзка помежду ни. Аз освен това съм човек, който се разтоварва като споделя, а и потърсих помощ от психолог.  В най-голямата дупка, обаче, с нищо не ми помагаха призиви да излизам, да се забавлявам, да мисля за нещо друго. Самият факт, че нямах никакво желание да правя тези неща, още повече ме депресираше и ме караше да ги избягвам. А приятелят,  за когото пиша, е много по-склонен о т мен да се затваря в себе си, когато преминава през тежки моменти и наистина ми е трудно да преценя какво да направя. Аз имам смисъл в живота си, а за него точно това е най-големият проблем.
Виж целия пост
# 3
От отговорът ви идва и решението: Да, приятелят ви няма дете, но може да му помогнете да намери неговия смисъл в живота, неговите борби и каузи. От това което пишете за мен също е ясно, че точно вие знаете как може да съчувствате, без да обвинявате или съжалявате, така че вероятно той поне ще приеме да разговаря с вас и може внимателно да му кажете, че на вас са ви помогнали срещите с психолог и борбата и грижата за детето, което осмисля до голяма степен живота ви. В моята  работа съм установила, че винаги силени, истински и вършещи работа са личния опит, споделяне, подкрепа, искреният разговор от първо лице  единствено число.
Даниела Тахирова-психотерапевт
Виж целия пост
# 4
Благодаря!
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия