Пищене и пускане на гърдата. Недостиг на кърма?

  • 2 602
  • 7
Здравейте!
Имам бебе на 23 дни. Понеже с батко й не успях да кърмя и преминахме на смесено хранене с преобладаващо АМ до 5 месец, с дъщеря ми много искам да успея в кърменето. Проблемът е, че се повтаря същото, което и с със сина ми, с тази разлика, че той се научи да суче след първия месец, а малката суче много добре и с желание.
Още в болницата в деня на секциото вечерта станах от леглото сама два пъти и ходих да се мия, за да започна да я кърмя. Първата нощ може и да са й давали АМ, но от следващата сутрин беше постоянно при мен и на гърда. Кърмата ми тръгна на 40-я час някъде. В периода от 5-я до 13-я ден беше наддала 210 грама. От 14-я до 21-я ден е наддала още около 300 грама. Според лекарите е добре. Редовно пълни памперсите - напишкани и наакани.
Проблемът е, че гърдите ми не са напрегнати, освен ако паузата между храненията не е поне 3.5-4 часа. Другият проблем е, че едната ми гърда е доста по-малка от другата и малката много по-бързо приключва с сукането от нея. Още от началото давам и от двете гърди, за да стига млякото. Опитвах се в началото да доизцеждам с ръчната помпа на Авент, но нищо не пуска, максимум по 20 мл. изцеждах първата седмица, а вече не изцеждам нищо, само по няколко капки. Пробвах една сутрин да цедя, за да оставя кърма, че трябваше да излизам, но изцедих само 40 мл от двете общо.
Внимавам да отваря добре устата и да захапва добре при сукане. Гледам и позата да е правилната - с коремче към мен. Кърмя я на поискване, не спазвам тричасовите паузи. Но имам чувството, че гърдите ми не се пълнят, не се напрягат. След три часа някъде започват спонтанно да текат по малко. След 4-я час вече се напрягат и видимо са пълни.
Но последните няколко дни на обедното хранене и на нощното в 12 ч. дърпа яростно от гърдата, пуска и пищи ядосана. Лапа си ръцете и се ядосва. Не е от коликите, защото при тях се присвива, а в този случай пищи различно и много яростно захапва гърдата и пуска. Понеже не я дохранвам, за да не се отбие, по цял следобед и до късно през нощта пищи и не заспива за повече от 15 минути.
Пия чай за кърмачки от билковата аптека по 3 чаши на ден, пия и чай на Babylove поне по една чаша. Пия повече вода. Храня се редовно. И въпреки всичко, както беше и при сина ми, явно не произвеждам достатъчно кърма.
Как да се справя с тези кризи на обедното и нощното кърмене, с часове се ядосва и не заспива?

Виж целия пост
# 1
Здравей, asja и честита принцеса! Със здраве и щастливи моменти да е изпълнено детството ѝ!
 Описваш поведение, което те смущава, но това съвсем не значи, че ще последва съдбата с първото кърмене.
 Понеже нямахме възможност да отговорим навреме, минаха няколко дни от споделеното. В момента какво е положението? Някакви промени има ли? (а в случай на нужда от по-спешна реакция можеш да ни потърсиш и на телефоните - http://lllbg.org/kontakti/ )

 Това яростно дърпане на гърдата в кой момент от кърменето се получава - от самото начало или няколко минутки след началото или към края на кърменето? Ако е към края на кърменето, като предложиш втората гърда успокоява ли се?
 В случай, че детето наистина се дразни от това, че няма достатъчно мляко ( или че не тече достатъчно силно), това, което би могла да опиташ е:
 - смяна на гърдите. Казваш, че предлагаш и двете гърди и това е чудесно. Можеш също да опиташ след втората гърда отново да върнеш на първата, стига бебето да е съгласно да суче. Докато бебето суче на втората гърда, в първото ще има произведени поне още няколко глътки мляко.
 - по-често кърмене. Всеки път когато усетиш бебето неспокойно, би могла да му предложиш гърда. И няма нужда да чакаш гърдите да се напълнят (по-надолу ще обясня защо). Така и няма да е толкова гладно и би могло да изтърпи и по-слаба струя.
 - компресия на гърдата. Това е техника, която усилва струята на млякото и помага на бебето да изсуче повече мляко от гърдата. Ето видео как се прави http://www.breastfeedinginc.ca/content.php?pagename=vid-4dayold .
 Накратко - хващаш гърдата с цяла длан (палец отгоре, останалите пръсти отдолу) близо до основата. Не отпред при зърното, а назад към ребрата ти.  Когато забележиш, че бебето не гълта мляко ( или гълта по-рядко) - притискаш гърдата в дланта си. Не "помпаш" и не мърдаш ръката си, само притискаш гърдата с длан. Така се получава налягане, което помага на бебето да изтегли останалото мляко по-лесно (в гърдата винаги има мляко, но то е трудно за изсукване, когато е малко). НО за да има ефект се следи кога бебето си движи челюстите и кога почива! Когато ги движи, ти притискаш гърдата в дланта си. Като спре да ги движи, за да почине, и ти отпускаш. Но не махаш ръката, за да си готова пак да притиснеш.
 - топли влажни компреси и масажи на гърдата преди кърмене. Така хем тъканите се отпускат и млякото излиза по-лесно, хем хормонално подсказваш на тялото си да спусне млякото по-бързо.

 Това, че гърдите ти не се напрягат ( или се напрягат едва след 4 часа) не означава нищо за количеството мляко. Тялото се приучава да следва ритъма на бебето и спира да произвежда мляко в моментите, в които бебето не суче. Или по-точно - произвежда но много бавно. И събраното между храненията е една малка част от цялото количество, което бебето изсуква. Когато то засуче,  подава сигнал, че точно сега се нуждае от мляко и гърдата само за секунди произвежда основната доза мляко.
 За това не се чака гърдите да се напълнят, а се кърми тогава, когато бебето пожелае. В случай, че чакаме напълване на гърдите, това е сигнал за тях, че млякото се е произвело в неподходящо време и намалява количествата (или се нагласява според още по-голям интервал от време за напълване на гърдите).

 А по отношение разликата в гърдите, повечето жени имат такава разлика. И много бебета имат предпочитания към една от гърдите, като я предизвикват да произвежда повече. Ако искаш може да опитваш първо да кърмиш от тази с по-малко мляко, за да суче повече от нея бебето. Или в случаите, когато ти се струва, че бебето се нуждае по-скоро да се успокои, а не да се нахрани, също може да предлагаш малката гърда. Да я стимулира.
 От помощ за увеличаване на млякото може да бъде и изцеждане след кърмене (или само на гърдата, която произвежда по-малко). Дори когато излизат само капчици мляко, за гърдите е важна стимулацията. Така показваш на гърдите, че от тях се изисква повече от колкото са произвели. За това дори 5-10мл да са, количеството не е съществената част, а самото действие на изцеждане. Но разликата в гърдите има по-скоро естетичен проблем. За бебето е важно колко общо произвежда тялото на майката, независимо как е разпределено в гърдите.
 
 По принцип по-често се случва майките в следобедните часове и вечер да имат по-малко мляко от колкото сутрин или то да се спуска по-бавно, ако майката е преуморена/изнервена/напрегната.
 От друга страна и бебетата в тези часове са по-изнервени, нямат търпение, често са плачливи, защото незрялата им нервна система лесно се претоварва. Имат нужда да "изпуснат парата" Simple Smile . Тези моменти могат да се преодолеят по-лесно с гушкане (особено кожа до кожа), кърмене в по-спокойна обстановка, с приглушена светлина, без странични шумове от телевизор или много хора около вас. Много майки забелязват, че кърменето в движение понякога е по-спокойно (т.е. разхождаш се из стаята докато бебето суче. Можеш и да го подрусваш леко).

 Има и друга причина за това поведение - хранене накуп. В продължение на няколко часа бебто настоява да се храни много начесто, за да "зареди" по-добре цялата краносмилателна система и след това може да заспи за един по-дълъг сън. Обикновено тези хранения накуп се случват точно преди или след най-дългия сън в денонощието.

 Разбира се проблемът може да е комбиниран и с по-малко количество мляко или по-слаба струя, то тогава по-често кърмене с компресия на гърдите би било полезно. Ако за вас е новост по-честото кърмене и решиш да го приложиш, може да забележиш, че гърдите още по-трудно се пълнят и дори стоят все спокойни, празни. Това е добър знак, че бебето редовно ги изсуква и по този начин ги предизвиква да увеличат количеството. Възможно е да се нуждаете от няколко дни на напасване, но подобрение би следвало да се забележи скоро след включването на новостите.
 
 Ако не забелязваш да има подобрение или резултатите не те задоволяват или не намираш своето решение в предложенията, пиши каквото те смущава, за да го обсъдим.

 Поздрави!
Виж целия пост
# 2
Здравейте!
Много благодаря за вниманието и помощта!
С кърменето при нас нещата се оправиха. Оказа се, че суче достатъчно и наддава повече от добре - 1300 кг. за месец. Количеството се урегулира и вече имам кърма по всяко време на деня и детето суче спокойно. Не дохранвам, защото няма нужда явно, а и тя е спокойна. Увеличих кърмата с често кърмене на поискване, понякога на всеки час. Възползвам се, когато времето е лошо и през деня сме си вкъщи, и й давам по-често да суче, за да поддържам лактацията. Освен това продължавам да я кърмя по два пъти през нощта и докато се буди и иска да суче, ще я кърмя и нощем. То иначе гърдите ми ще експлоадират.
Имахме близо месец проблем с изхождането - не се изхождаше по 5 дни, но изпражненията й си бяха обилни и нормални, не като запек. Започнах да давам Био баланс бейби и нещата се оправиха.
Сега се притеснявам, че педиатърът ще ни хока, че наддава доста. А няма как да я огранича да суче. Сигурно ще ме кара да спра нощното кърмене, но няма да стане тая... Все си мисля, че не може бебе да затлъстее от кърма. Този месец сигурно пак е наддала около 1 кг...

Още веднъж благодаря и един съвет към майките с проблеми в количеството на кърмата - истината е само в честото кърмене.
Виж целия пост
# 3
Страхотни новини!  Grinning Изглежда чудесно се разбирате с малката принцеса и водейки се по нейните сигнали сте стигнали до работещо решение.

 Притесненията за наддаването, ако са единствено на база "яде твърде много" са по-скоро неоснователни. Кърменето на бебето само от гърда на поискване (колкото и често да си иска) включително нощем не е предпоставка за затлъстяване. Изследвания също потвърждават, че кърменето е превенция срещу затлъстяване в по-късна възраст, като няма никакви допълнени насоки кърменето да бъде ограничавано в случай на нужда. От психологическа гледна точка отново имаме точка в полза на кърменето на поискване Simple Smile Доверявайки се на усещането на бебето за глад и насита, му позволяваме да запази логиката на събитията и да се храни само когато е гладно, колкото му е нужно. А не когато трябва и колкото трябва.

 Първите месеци е нормално да наддават повечко бебетата. По време на пропълзяването и прохожданото изразходват доста от енергията и наддаването доста спада.

 Благодаря, че сподели какво се е случило с вас! Сигурна съм, че вашата история ще бъде полезна на други майки  bouquet
Виж целия пост
# 4
Вече четвърти месец се кърмим успешно. Нито ми тежи, нито ме затруднява. Съвсем естествено и леко ми се струва.
През 3 месец наддаде 1 кг, а през 4-я наддаде 700 гр. и вече е 8 кг и 68 см.
Напоследък не яде добре през деня. Гладна е, слагам я да суче, тя дръпва 2-3 пъти и започва да се дърпа и изпъва на дъга. Принуждавам се да я кърмя права, разнасяйки я из стаята, за да яде нещо. През нощта и сутрин яде добре. Надявам се този период да отмине.
Виж целия пост
# 5
Здравей, asja! За нас е много приятно, че получаваме информация какво се случва с вас  Heart Eyes

 Това опъване на гърдата свързано ли е с плач? Забелязваш ли по някакъв начин да има дискомфорт или е възможно да се върти от любопитство? На тази възраст бебетата стават доста любопитни и дори да са гладни, се обръщат след всеки шум.
 Бебето с какво се храни в момента? Захранено ли е с някакви твърди храни или сокчета?
 Как се държи извън времето за кърмене? Някаква промяна забелязваш ли в памперсите?

 Кога според теб започва нервниченето, още преди да е тръгнала струята мляко или след като вече си е взела "предястието"? Ако е съвсем в началото, може да се изнервя, че потичането на млякото се бави. В такива случаи можеш да помогнеш, като опиташ за няколко минутки преди кърмене да се отпуснеш; може 10-15 минути преди това да изпиеш чаша вода или чай. Ако си вкъщи, би могла да опиташ да подготвиш гърдите с нежен масаж и/или изцеждане на ръка. С това дразнене на гърдите подаваш сигнал да спуснат млякото и като засуче бебето, рефлексът на потичане ще е задействан ( или поне ще чака по-малко, докато се задейства).

 Ако бебето започва да се извива и опъва след като се е спуснало млякото и вече е поело някакво мляко, може нещо да дразни стомахчето му. Ако приемаш лекарства, хранителни добавки (желязо например) или драстично си сменила хранителния си режим.

 И на двете гърди ли се държи така? Понякога убождането от ваксината или болка в ухото например могат да пречат на бебето да суче легнало на една страна, но да са спокойни в обратна посока.

Някои майки споделят, че се случва бебетата им да отказват гърда заради смяна на миризмата (ако ползваш козметика и си я сменила или смяната на перилен препарат).
 Случва се и ако бебето има запушено носле или млечница. В първия случай няма как да диша спокойно, а във втория - раничките, които гъбичките причиняват, болят.

 Това, което сама си открила, е работещ вариант и при много други майки - кърмене в движение, смяна на позата, кърмене на тихо и затъмнено място, кърмене в полусън (не само нощем, но и през деня, като тръгне да се разбужда бебето, още преди да е съвсем будно. Независимо, че може скоро преди това да е яла, можеш да се възползваш от нейното по-инстинктивно състояние в този момент). Някои бебета са склонни да сучат и за заспиване, ако не са изнервени.

 Ако проблемът не е отшумял, ще ми е полезно да разбера подробностите около вас, за да се ориентирам за повече идеи.
Виж целия пост
# 6
Проблемът още не е решен. Продължава да се извива на гърда след 2-3 засуквания. Плаче и се изпъва. Ако обикалям с нея из стаята, успявам да я накарам да суче, но пак се опъва. И на двете гърди е еднакво. Имам чувството, че се дразни, че млякото не потича веднага. Но дори и след като млякото е потекло, суче малко и пак са изпъва.
Млечница няма, устата й ми се вижда съвсем чиста. Не се пръскам с нищо, така че няма и промяна в миризмата.
Все още се опитвам да разбера причината. Нощем яде 2 пъти, сутрин също яде добре без никакъв плач.
Сега е на 4 м и 10 дни. Не е захранена. Ще захранвам на 5.5 м. Вода също не давам, защото не иска.
Виж целия пост
# 7
  Имаше ли възможност да опиташ да предизвикаш млякото да тръгне по-бързо? Ако да, намираш ли да има подобрение в поведението?
 Аз не успявам да разбера как се държи бебето извън времето за хранене. Дали продължава да нервничи или е по-скоро спокойна, как е със съня, изобщо има ли нещо смущаващо, освен по време на кърмене?
 Възможно ли е да пониква зъбче? Ако забелязваш да си лапа често ръчичките или да опитва да търка венци.  Ако допускаш такава вероятност, можеш да опиташ преди кърмене ( или след като започне да нервничи), да масажираш за минутка венците и да видиш дали има облекчение.
 Продължава ли да пълни редовно памперсите?
 За твое спокойствие би могла да поискаш консултация с гастроентеролог или на първо време педиатъра.
 
 Щом нощем и сутрин яде спокойно, вероятно и през деня в полусън (на разбуждане, когато още не е съвсем будна) нещата биха се получили по-добре. Също доближаване до нощната обстановка - тихо, затъмнено. В допълнение към методите, които си открила, че помагат, като разхождането из стаята.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия