Взели сте си топъл душ и тъкмо посягате да се загърнете с хавлията, когато на огледалото в банята забелязвате странна промяна. Кожата на едната ви гърда е хлътнала на места. Опипвате внимателно и се вледенявате от ужас: „Бучка!”. Усещате напрежение, напипвате я. Не се бавете, още на следващия ден потърсете консултация със специалист. Най-добрият вариант за жената е бучката да се окаже киста. Но притеснението може да бъде избегнато, а подобни състояния забелязани много по-рано. Вижте каква е тайната за здравето на гърдите…

Акценти:
* Мамографията позволява ракът да бъде открит още в ранен стадий на развитие, което би било трудно да се установи чрез самоизследване (опипване)
* След като се направи мамографското изследване, следва клиничният преглед, при който насочено се опипват участъците на млечните жлези, като отново се търсят изменения
* Всяка година в България от рак на гърдата заболяват над 3500 жени. Най-точният начин за откриването му остават редовните профилактични прегледи и ранната диагностика чрез мамографско изследване (рентгенова снимка на млечните жлези).

Спрямо препоръчителната схема за провеждане на профилактичните мамографски изследвания т.нар. изходна мамография трябва да се направи най-късно между 35–40-годишна възраст. Разбира се, при напипване на бучка или при дискомфорт в млечната жлеза възрастта не е от значение, а мамографското изследване се прави веднага. На жени до 35-годишна възраст, които нямат оплаквания и нямат фамилна обремененост, се препоръчва ехомамография (ултразвуков преглед на млечните жлези). Между 40–50-ата година веднъж годишно задължително се прави профилактично мамографско изследване. След 50-ата година този скрининг се прави през година. Защо това е така?

Мамографията позволява ракът да бъде открит още в ранен стадий на развитие, което би било трудно да се установи чрез самоизследване (опипване). Мамографското изследване е единственият метод, позволяващ да се видят начални изменения под формата на микрокалцификати, който стоят в основата на някои от формите на рака. Те се виждат като дребни точици, който обаче могат да се развият в туморна бучка. Необходими са от 3 до 4 години, за да е възможно ракът на гърдата да бъде установен чрез опипване. Това определя мамографската профилактика като изключително важна.

Как протича изследването?
Млечната жлеза се поставя между две плоскости чрез лек и дозиран натиск за няколко секунди. С рентгеновия апарат – мамограф, се правят проекции на млечните жлези и се визуализира техния паренхим. Снимките могат да се запишат и на дигитален носител, за да може да се прави сравнение при следващите профилактични прегледи.

Всяко нещо се познава чрез сравнение. Затова специалистите търсим тези промени в рентгеновия образ. След като се направи мамографското изследване, следва клиничният преглед, при който насочено се опипват участъците на млечните жлези, като отново се търсят изменения. Все пак е важно да се знае, че не всяка бучка е злокачествено образувание“, обясни доц. д-р Христина Михайлова, специалист по образна диагностика, мамолог с дългогодишен опит в Медицински комплекс „Д-р Щерев“.

Естетическата хирургия и мамографските изследвания
"Профилактичните прегледи при специалист мамолог трябва да бъдат редовни и при дами, които имат силиконови импланти. Това е така, защото в наличния паренхим на гърдата могат да се развият болестни изменения. Затова профилактиката трябва да продължи по горепосочената схема. ", обясни доц. Михайлова. Специалистът уточни, че мамографско изследване не трябва да се предприема, ако жената е бременна.


Повече информация по темата можете да прочетете ТУК.