Използваме "бисквитки" (cookies), за да персонализираме съдържанието и да анализираме трафика си. Повече подробности можете да прочететеТУК

Редно ли е да се публикуват снимки на деца без съгласието на родител?

  • 9 648
  • 127
# 120

Аз пак ви казвам, че цитирах Решение по дело за нарушение на чл. 11а, ал.1 от ЗЗД и на основание чл.45 ал.12 от ЗЗД е наложена санкция именно за публикуване на подобни данни за дете. Решението завършва с думичките: "Решението е окончателно."

Не знам дали сте родител, но като юрист определено не бих избрала да ме представлявате.
Ами аз пък се чудя, кой ви е взел за родител.
Второ - ще ви го обясня по най-глупавия начин, че явно само по него ще успеете да разберете.
Ето ви казус:
Намирате се на обществено място, в парк и решите да се снимате, но зад вас си играят една дузина деца. Логично ли е според вас да тръгнете да търсите родителите им, за да ги попитате дали може да използвате снимката. Мислите ли си, че законът е толкова глупав?
Детската градина не е обществено място госпожо, направо да се разплаче човек с вашия капацитет на обработване на информация.
Самото решение се отнася за снимки направени в самата детска градина, а НЕ на обществено място. Затова има и декларация за позволение, която се попълва всяка година от родителите, чиито деца са в съответната градина.
Правете разлика между обществено място и не обществено място.
Виж целия пост
# 121
Господин юристе, ами да бяхте прочели цялата тема. Темата е за това редно ли е да се снимат децата в ДГ и училище без разрешението на родителите и тези снимки да се публикуват в интернет. За това става въпрос, а не дали някой, който се снима в парка трябва да ми иска разрешение да си ползва снимката. И все пак, дори и на публично място като парка гледам да си снимам само моите деца, както и те да не попадат в кадрите на други хора. И всеки е наясно, че не става въпрос за такива случайни кадри, където детето е някъде отзад и притичва. Става въпрос за умишлено направени снимки на чуждо дете. Моля Ви, не четете само заглавието на темата, а и поне първите 1-2 поста, ориентирайте се за какво иде реч и тогава влизайте в глупави спорове, които са встрани от темата.
Виж целия пост
# 122
Моля за вашето мнение по въпроса, който споделих с познати и чух менения от "Какво се занимаваш с глупости" до "Трябва да подадеш сигнал".
Та, редно ли е  чистачка в детска ясла, да си прави снимки с деца от яслата, да снима клипчета и да ги публикува в социална мрежа. Не става дума за снимки от събитие или тържество, а за снимки направени през работно време с дечица, които явно са и симпатични, родителите не знаят и не са си давали съгласието за това.
Ето с това започва темата. Това е пост N1. А сега моля коментирайте пак така зададения въпрос, заради който е открита темата.
Виж целия пост
# 123
Скрит текст:
Аз пак ви казвам, че цитирах Решение по дело за нарушение на чл. 11а, ал.1 от ЗЗД и на основание чл.45 ал.12 от ЗЗД е наложена санкция именно за публикуване на подобни данни за дете. Решението завършва с думичките: "Решението е окончателно."

Не знам дали сте родител, но като юрист определено не бих избрала да ме представлявате.
Ами аз пък се чудя, кой ви е взел за родител.
Второ - ще ви го обясня по най-глупавия начин, че явно само по него ще успеете да разберете.
Ето ви казус:
Намирате се на обществено място, в парк и решите да се снимате, но зад вас си играят една дузина деца. Логично ли е според вас да тръгнете да търсите родителите им, за да ги попитате дали може да използвате снимката. Мислите ли си, че законът е толкова глупав?
Детската градина не е обществено място госпожо, направо да се разплаче човек с вашия капацитет на обработване на информация.
Самото решение се отнася за снимки направени в самата детска градина, а НЕ на обществено място. Затова има и декларация за позволение, която се попълва всяка година от родителите, чиито деца са в съответната градина.
Правете разлика между обществено място и не обществено място.
Въпросното решение е относно показан ясно образ на дете в близък план, като се твърди, че единият родител е дал устното си съгласие за публикуването. В хода на делото това съгласие не се доказа. Доказа, че другият родител не е дал съгласието си. Не е поискано и получено писменото становище на Дирекция „Социално подпомагане“, а детето е с мярка за закрила. Делото е образувано по жалба на председателя на Държавна агенция за закрила на детето.
За детската градина случаят е друг.
Правете разлика между снимане и публикуване.
Съгласието за публикуване се изисква, когато на снимката може да се разпознае едно или повече лица. Ако се снимам в парка и зад мен играят дузина деца, то те ще са фон, изображенията ще са само детайл или вероятно ще са неразпознаваеми. Ако някое е разпознаваемо, снимано в близък план и показан ясно образ, и не е дадено съгласие, то ако публикувам снимката, родителите имат право да поискат да я сваля или да ме осъдят за публикуването ѝ.
И понеже задавате хипотетичен казус: Когато снимате случайно дете на улицата и го качите в социалните мрежи или някоя медия, знаете ли дали това дете не е осиновено и с това не разкривате тайната на осиновяването?  Можете ли да гарантирате, че детето не е дете в риск, на което е осигурена специална закрила, или настанено в приемно семейство, или дете в неравностойно положение?
Няма кой да спре събирането и разпространяването на информация, чиято е общодостъпна, заложено е в КРБ, а този закон е съвсем различна тематика и няма нищо общо с това което говоря.
Да твърдите, че Законът за закрила на детето е различна тематика и няма общо е абсурдно, когато говорим именно за деца.

И за да отговоря на първия въпрос: За родител (приемен) бях определена със Заповед на Агенцията за социално подпомагане, а след това детето беше настанено първо отново със Заповед на АСП, а след това и с Решение на съда.
Колкото до капацитета ми на обработване на информация, той не е предмет на настоящата дискусия.  
Не смятам повече да споря с Вас. Сам си направихте "хубава" реклама.
Виж целия пост
# 124
Не е редно... Все пак става дума за деца! Трябва първо да се вземи съгласие на родителите...не се знае с каква цел ще се използват снимките:confused:
Виж целия пост
# 125
И последно по законовите уредби:
Чл. 32, ал.2 от КРБ
Цитат
Никой не може да бъде следен, фотографиран, филмиран, записван или подлаган на други подобни действия без негово знание или въпреки неговото изрично несъгласие освен в предвидените от закона случаи.
Както е видно от самия конституционен текст, той предполага изключения.
Чл.13 от ЗАПСП
Цитат
(1) Авторското право върху произведение на изобразителното изкуство или произведение на фотографията, представляващо портретно изображение на друго лице, принадлежи на автора на произведението. За създаване на такова произведение се изисква съгласието на изобразеното лице.
(2) Съгласие по ал. 1 не се изисква, когато:
1. изображението е било направено в хода на обществената дейност на изобразеното лице или на публично или обществено място;
2. изображението на лицето е само детайл в произведение, показващо събрание, шествие или пейзаж;
3. изобразеното лице е получило възнаграждение, за да позира, освен ако между автора и изобразеното лице е било уговорено друго.
(3) За използването на произведение по ал. 1 между автора и изобразеното лице могат да се уговорят условия.
В текста не се упоменава дали става въпрос за снимка на пълнолетно, непълнолетно или малолетно лице, но когато става дума за деца, се взима предвид и Закона за закрила на детето.
Чл.11а от ЗЗД
Цитат
(1) Сведения и данни за дете не се разгласяват без съгласието на неговите родители или законни представители освен в случаите по чл. 7, ал. 1.
(2) В случаите, когато спрямо дете е предприета мярка за закрила, не могат да бъдат разгласявани сведения и данни за детето без писмено становище на органа за закрила, предприел мярката.
(3) Когато детето е навършило 14 години, се взема и неговото съгласие за разгласяване на сведения и данни.]
Видно е, че за публикуване, когато става въпрос за дете, вече се изисква съгласие. Не се упоменава, че на обществено място въпросния член не важи. Wink
Дефинитивната норма на § 1, т. 2 от ДР на ЗЗД, определя като "сведения и данни" по смисъла на този закон, всяка информация за детето по смисъла на Закона за защита на личните данни. От своя страна ЗЗЛД регламентира като „лични данни“ всяка информация, отнасяща се до физическо лице, което е идентифицирано или може да бъде идентифицирано пряко или непряко чрез идентификационен номер или чрез един или повече специфични признаци.
§ 1, т.16 от ЗЗЛД
Цитат
"Специфични признаци" са признаци, свързани с физическа, физиологична, генетична, психическа, психологическа, икономическа, културна, социална или друга идентичност на лицето.

Т.е. ако от снимката по безспорен начин може да бъде разпознато детето, за публикуването ѝ се изисква съгласие на родителите, независимо къде е направена снимката.
Виж целия пост
# 126
Как точно се разкрива тайната на осиновяването със снимка на дете, притичващо в парка? Нали под нея няма надпис: Това е детето, относно което Д.П. на 01.02.2012 в гр. Г. е подписала отказ от родителски права, и което е снимано през 2017 в градския парк на град К. ?
Виж целия пост
# 127
Някои деца могат да бъдат разпознати от родител, роднини, познати на биологичното семейство... Не всички деца с отказ от родилно отделение. Служителите в детските домове също не би трябвало да разполагат с данни за новата самоличност на детето, но ако то е било в институция, може да бъде разпознато. Ако е било в приемно семейство, съседи, роднини, колеги и т.н също са го виодали с приемното семейство и знаят, че в един момент това дете е осиновено. Качена веднъж в публичното пространство снимката става достояние на много хора по цял свят. Вероятността някой заинтересован да попадне на снимката е в пъти по-голяма отколкото да се срещнат случайно на улицата. По тази причина (да се избегне евентуална среща ) деца, които се осиновяват след извеждане от семейството или, които са имали контакт с биологичното семейство преди осиновяването, се дават за осиновяване на другия край на страната.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

0 резултати за

Страница 1 от 1