Делба на имот

  • 2 135
  • 13
Здравейте,
бих искала да ви попитам дали някой от Вас може да даде съвет. С мъжа ми се в процес на развод, имаме общ жилище придобито след брака с ипотечен кредит. когато се разделихме, той каза че няма да се изнесе, защото щял да изглежа да изхвърлен. Докато не се разведен официално нямало да се махне от там. Пуснахме молба за развод и там трябваше да пишем, кой ще го ползва написахме, че той остава та. Сега обаче той казва, че не може да плаща кредита и да ходя аз там. От кредита остава 55 000.00 лв. има възможност аз да дам 30 00.00 лв. и другата част от ипотеката да дойде при мен, но мен ме притеснява факта, че от банката първо казаха, че можем да смени документите на апартамента пред нотариус, но той остава да си го плаща нищо, че вече аз се водая едноличен собственик. После банката каза, че може да ми удържат от моята заплата, а той да остане като сдлъжник. В даден момент аз мисля, че е по добре да го продадем.
      Моля Ви кажете, ако аз изплащам заема, а той е съдлъжник, може ли след време да предяви претенции? Ако изтегля заем от друга банка и го взема с покупко продажба заслужава ли си или пак може да се намери вратичка после да иска дял? Или пък наистина е най добре да го продадем и двамата да започнем на чисто. Задължително ли е в такъв вариант да се пусне дело за делба на имущество и колко време ще се мъкне?
      Предварително Благодаря!
Виж целия пост
# 1
Цитат
...от банката първо казаха, че можем да смени документите на апартамента пред нотариус, но той остава да си го плаща нищо, че вече аз се водая едноличен собственик.
Ами да, между кредита и собствеността няма пряка връзка. Банката не може да ви попречи да уредите собствеността след развода, както си искате, но не е луда да се лиши от един длъжник в повече. Wink

Цитат
Моля Ви кажете, ако аз изплащам заема, а той е съдлъжник, може ли след време да предяви претенции?
Собствеността не се променя само заради това, че ти ще си изплатила заема - остава си такава, каквато е била при придобиването, тоест обща. След развода уредете нещата с делба или продажба (двамата на трето лице или той неговия дял на теб), иначе той си остава собственик на половината, като евентуално ще ти дължи половината от платеното. Ползването може да го промените с ново споразумение още по време на самото дело за развода.

Цитат
Ако изтегля заем от друга банка и го взема с покупко продажба заслужава ли си или пак може да се намери вратичка после да иска дял?
Т.е. ако той ти продаде дела си, дали може да си го иска пак? Не може, като при всяка продажба. Да повторя обаче: след развода, преди това собствеността ви е неделима.
Виж целия пост
# 2
Благодаря много!
Виж целия пост
# 3
Здравейте !
Баща ми почина преди два месеца и обмислям да заведа дело срещу сестра ми  за подялба на наследствената къща .След смъртта,тя се нанесе  със семейството си в нея ,а аз съм на квартира.Никога не сме били в добри отношение ,за да се разберем по между си ,а и самия имот не може да се раздели на две.Или трябва да се продаде и да си разделим парите или тя да ми плати моята част от имота.Втория вариант отпада,защото тя няма финансовата възможност и остава продажбата .
Въпроса ми е ,какво се случва ако аз заведа дело ,а тя не се яви и отказва всякакво участие по делото ,не е съгласна с продажба на имота ?
Може ли това дело да се протака във времето и да няма решение по него?
Притеснявам се ,че мога да се набутам с пари без резултат..все пак живеем в БГ и всякакви сценарии ми се въртят в главата.

Изкарах си удостоверение за наследници и удостоверение за смъртен акт.
Моля да ми препоръчате добър адвокат(Варна),който няма да ми смъкне три кожи.
И като цяло всякакви съвети ще са ми от голяма полза !

Благодаря Ви!
Виж целия пост
# 4
Отнема време и накрая всички ще загубите. Иначе ще стане. Подобре и кажи, че ще заведеш дело, ако трябва първо опитай за сплашване някоя нотариална покана за споразумение, но ако не стане, делото ще се влачи години.
Виж целия пост
# 5
Здравейте,какво имате в предвид, че всички ще загубим ?
Сигурна съм ,че с добро няма да се разберем.
Нямам достъп до имота ,защото тя живее там ..и си мисля ,че тя ще направи всичко възможно сегашната ситуация да не се променя.
Затова питам какви са ми шансовете преди да се обърна към адвокат..?
Виж целия пост
# 6
Ами ще има такси за адвокати и за какво ли не. И накрая ще се продаде на търг, а на търга кой знае какво цена ще вземете.
Иначе ако тя не иска да се разберете шансът без адвокат е нулев, какъв друг да бъде?
Виж целия пост
# 7
Е ,това ми е ясно -че без адвокат и водене на дело няма да стане.
Иска ми се да се включи някой ,който скоро е минал по тоя път с актуална информация на таксите примерно .
И основно отговор ако може на въпроса ми какво се случва ако тя откаже да продава своя дял при положение ,че имота е неделим ?
Благодаря !
Виж целия пост
# 8
Може ли съда да я принуди да продаде дела си ?
Тя ще откаже да продава с цел сегашното положение да се запази и тя да продължава да обитава целия имот ! И делото да си остане висящо...незнам ! Има ли такъв вариант ?
Виж целия пост
# 9
Сигурни ли сте, че имотът е неподеляем. Ако е цяла къща, то е много вероятно с малко преустройство да се раздели, а свободното дворно място да се раздели на дялове за ползване.
Може и с доплащане и права за строеж/надстрояване/пристрояване, има всякакви варианти.
А и ще загубите ако отидете на търг защото цените са по-ниски от пазарните. Вие може да участвате на търга и да наддавате, все пак ще платите 50 % от сумата защото другата половинка е ваша, но трябва да имате пари в кеш.
Виж целия пост
# 10
И двата въпроса са за адвокат. По първия въпрос банката лъже и ги мързи, спокойно могат с един длъжник, а собствеността задължително се прехвърля.
Виж целия пост
# 11
Те за можене могат с един длъжник, ама трябва ли? Не е в техен интерес да се лишават от единия и не са длъжни.
За делбата със сестрата е отговорено.
Виж целия пост
# 12
Иска ми се да се включи някой ,който скоро е минал по тоя път с актуална информация на таксите примерно .
И основно отговор ако може на въпроса ми какво се случва ако тя откаже да продава своя дял при положение ,че имота е неделим ?
Най-основната разлика при таксите е, че при доброволна делба дължите 2% държавна такса, а при съдебна делба стават 4%.
Ако решите да отидете на съдебна делба, си наемате адвокат, който да ви представлява пред съда и разговаря с адвоката на сестра ви. Той ще ви обясни всички стъпки, като в крайна сметка ако сестра ви не се съгласи да ви продаде нейната част, имотът отива на публична продан, където е възможно и вие да наддавате.
Доколкото помня, имаше известни усложнения, ако сестра ви се е грижила за баща ви преди да почине и/или има завещание, с което той й завещава имота.
Ето в тази статия е доста подробно обяснено.
https://www.capital.bg/biznes/vunshni_analizi/2014/10/19/2402984 … se_stiga_do_neia/
Виж целия пост
# 13
Може ли съда да я принуди да продаде дела си ?
Тя ще откаже да продава с цел сегашното положение да се запази и тя да продължава да обитава целия имот ! И делото да си остане висящо...незнам ! Има ли такъв вариант ?

Опитах се да ви пиша на лично, но сте си блокирали получаването на съобщения
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия