Кърмата ми спря изведнъж

  • 2 057
  • 7
Здравейте момичета!Сигурно във форума има подходящ отговор на въпросите ми,но в момента нямам време да търся.Имам бебе на 8 дни.В родилното имах доста проблеми-кърмата ми дойде изведнъж и зърната ми се деформираха.С доста усилия успях да ги възстановя,но бебчо вече беше свикнал да се храни от шише и сега изобщо не иска да засуче от гърдата.Веднага изплюва и започва да плаче и да се извива.Започнах да се цедя с помпа и вчера изцеждах по около 60 грама от двете гърди през 3 часа.Днес обаче за 2 часа непрекъснато цедене изцедих 60 грама,а 3 часа по-късно-само 20 грама.Не знам какво се случва и защо е така.Моля онези от Вас с повече опит за спешен съвет.Благодаря Ви!
Виж целия пост
# 1
Здравей Геричка,

Честито бебече. Пожелавам ти да е здраво и да расте Simple Smile Не се притеснявай да питаш, когато имаш нужда. В началото на родителството може да е трудно да се намери време за нещо различно от грижата за новороденото.

Началото е било трудно, а сега се притесняваш и дали кърмата не намалява.

Дали би споделила повече информация за организацията ви на кърмене досега: горе-долу колко кърмения за денонощие, как усещаш, че е време да нахраниш бебето?

Би ли споделила как е организирано изцеждането?

Как усещаш гърдите си преди и след употребата на помпата?

Това, че си решила да изцеждаш кърма, тъй като бебето ти е започнало да отказва гърдата звучи като добра идея. Производството на кърма на този етап е на принципа на търсенето и предлагането. Може да си представиш гърдата като поточна линия. Колкото повече и по-често се премахва кърма от гърдите, толкова производството се засилва. Изцеждането на гърдите, което си предприела в случай, че бебето не суче, е важно, за да се стимулират гърдите и да се даде знак на организма, че има бебе и то има нужда от кърма.
В случай, че би искала да увеличиш производството, би могла да обмислиш по-често цедене. Обичайно бебетата сучат между 8-12 пъти за денонощие, като 8 е минимума. По-често сучат 10-12 пъти, а някои бебета имат нужда да сучат и по-често. В подобна ситуация много майки споделят, че им помага, ако се целят да направят поне 10-12 изцеждания за денонощие, които да са разпределени през целия период от 24 часа, а не да спазват часови интервал, т.к. при спазване на час може по-лесно да се отложи изцеждането и целия брой изцеждания за денонощие да се окаже недостатъчен. Много майки намират за ефективни по-кратки, но чести сесии на изцеждане, отколкото по-малко брой дълги сесии. Някои майки избират да оставят помпата (ако се изцеждат с помпа) на място, откъдето минават често и се изцеждат по малко всеки път, когато минат оттам.
Ако имаш възможност, може да обмислиш и едновременно изцеждане на двете гърди. Това би могло да доведе до по-голяма стимулация на гърдите.
Много майки споделят, че стимулиране на гърдите през нощта също има положителен ефект върху лактацията. Производството на пролактин (хормонът отговорен за образуването на кърма) е най-високи в ранните сутрешни часове между 3-7.

Много майки намират за ефективно прилагането на компресия повреме на изцеждането. Компресията на гърдата може да спомогне повече кърма да се освободи повреме на кърмене/цедене. За компресия гърдата се обхваща под формата на буквата 'С' в ОСНОВАТА на гърдата. Палецът е в областта над зърното, а останалите пръсти са в областта под него от гледна точка на бебето. За компресия гърдата се притиска (не трябва да боли) в ОСНОВАТА между палеца и останалите пръсти все едно стискаш паста за зъби. Компресията се държи докато бебето суче, а когато спре да си почине, се отпуска. В случая с цедене, компресията се държи докато кърмата тече.
Ето едно видео, в края на което е показана компресията, в случай, че тази техника представлява интерес за теб: https://m.youtube.com/watch?v=Oh-nnTps1Ls.

Много майки споделят, че доизцеждането на ръка след цедене с помпа, може да окаже положителен ефект върху цялостното производство.

Може да е добра идея да опиташ да се успокоиш доколкото е възможно. Някои майки споделят, че масажирането на гърдите преди кърмене или цедене може да помогне. Може да обмислиш да потупваш гърдите с върха на пръстите си нежно, да ги галиш в посока към зърното. Ето и едно видео за масаж на гърдите, което може да представлява интерес за теб: https://vimeo.com/65196007.
Много майки споделят, че да бъдат с бебето си повреме на цедене помага за изцеждане на повече кърма. Може да се гушкате, да го/я галиш, да го/я помиришеш. Контактът кожа до кожа с бебето може да спомогне за отделянето на повече кърма. При контактът кожа до кожа се отделя хормонът окситоцин, който е отговорен за освобождаване на кърмата. Ако идеята ти допада, може да обмислиш такъв контакт възможно най-много. Може да се настаните удобно гушнати - бебето по памперс, а ти с разголени гърди.

Споделяш, че детето ти отказва да суче от гърда. Много майки са установили, че бебето може по-ефективно да стимулира производството. Връщането на гърда е възможно. Ако го обмисляш ето някои идеи от майки минали по подобен път, които могат да представляват интерес за теб:
- възможно най-много контакт кожа до кожа:
Този контакт, който споменах по-горе може да отключи вродените инстинкти на бебето да търси гърдата и да засуче. Може да оставиш бебето си да опознае гърдите ти, да ближе зърното, да свикне с допира на гърдата и уханието ти. Дори и да не засуче веднага, то този контакт е много приятен и за двете страни Simple Smile
- кърмене в биологичната поза:
Тази поза особено изпълнена контакт кожа до кожа, може също да отключи вродените инстинкти на бебето да засуче. При нея майката е полулегнала удобно, а бебето се поставя по корем върху майката обърнато към нея. В случай, че позата е нещо, което би опитала, в тази статия има картинка на един нейн вариант: http://lalechebg.com/2011/01/biological-nurturing/.
- предлагане на гърдата, когато бебето е по-спокойно:
Много майки споделят, че предлагане на гърдата, когато бебето е по-сънливо (когато се събужда от сън или на нощните хранения например) може да помогне, т.к. тогава бебетата действат повече на база инстинктите си.
Друга идея е предлагане на гърдата за успокоение. Много майки избират да премахнат употребата на биберон-залъгалка (ако е ползвана такава). Добра идея може да е опитите за връщане на гърда да са, когато и двамата сте по-спокойни и да се опиташ да не пришпорваш бебето си, за да може да свързва гърдата с хубави изживявания.
- някои майки споделят, че вземане на вана съвместно с бебето или вземане на душ заедно, може да помогне за връщане към гърдата;
- размазване на кърма по зърното и ареолата може да окуражи бебето за засуче.

Ако прецениш, може да обсъдим и допълнителни идеи за връщане на гърдата.

Ще се радвам да споделиш как се развиват нещата при вас и дали някоя от предложените идеи може да се приложи или адаптира за вашата ситуация.
Виж целия пост
# 2
Благодаря Ви за мнението,но не зная дали нещо би ни помогнало.Питате ме как е организирано кърменето-при нас такова няма.Той изобщо отказва да захапе зърното-или спи дълбоко,или пък е гладен и изнервен.Изцеждането е все по-често,болезнено и с все по-малко грамчета.Днес например  изцедих 60 грама в 9.00,50 грама в 15.00.Цеденето продължава около час за тези количества. През останалото време гърдите ми са меки и отпуснати,т.е.-празни.За да ги усетя пълни и напрегнати трябва да минат поне 5 часа.Не зная изобщо какво да правя и съм много отчаяна.
Виж целия пост
# 3
Здравей Геричка,

Извинявам се, че не съм те разбрала правилно. Аз останах с впечатлението, че сте имали някакви кърмения преди, а отскоро отказва гърдата напълно.

Споделяш, че изцеждането е болезнено. Възможно ли е проблемът да е в помпата - неподходящ вакуум или неподходящ размер на отвора на фунията? Как ти се струва идеята да опиташ с изцеждане на ръка? Ако мислиш, че това е нещо, което би опитала, вероятно това видео би представлявало интерес за теб: http://newborns.stanford.edu/Breastfeeding/HandExpression.html.

Изцеждането изглежда е доста продължителен процес. Как намираш варианта за по-често изцеждане с по-кратки сесии, който споделих в предишния си отговор?

Дали би споделила колко изцеждания успяваш  да направиш за едно денонощие?

Гърдите произвеждат кърма непрекъснато. Скоростта на производството на кърма се определя от това колко често и какво количество се премахва. Ако се стимулират гърдите често (дори и без да се премахва кърма) организмът би получил сигнал, че е нужно да направи повече. Изчакването гърдите да се напълнят може да забави производството. Природата ни е устроила така, че да няма нужда организмът ни да произвежда нещо, което не се използва.

Ще се радвам да споделиш как се развиват нещата при вас.
Виж целия пост
# 4
За съжаление кърменето ми май е в края си.Бебчо има 8 хранения за денонощие,а аз за цял ден с помпа в ръка изцеждам 4 пъти по 40 грама.Измъчих се вече и май битката ми е кауза пердута Sad
Виж целия пост
# 5
Звучиш изтощена и разочарована. Едва ли си очаквала такъв труден старт на кърменето.
Тези четири пъти по 40 гр. кърма, може да не са достатъчни за всички хранения и все пак могат да му бъдат полезни. Това количество кърма предоставя на сина ти една защита, която само АМ не би могло. Кърмата може да е чудесна храна за бифидус бактериите в червата: бебета на смесено хранене са с много по-балансирана чревна флора, отколкото тези, които са само на АМ. Чрез кърмата с това количество може да получи повече полезни бактерии, имунни и растежни фактори, стволови клетки, аминокиселини и много др.

Във всеки един момент в който почувстваш, че нямаш сили да продължиш, можеш да започнеш постепенно да намаляваш броя на изцежданията, докато лактацията спре сама.

Независимо дали кърмиш или не, ти винаги ще си прекрасна майка за твоето бебе. Много видове мляко, могат да изхранят тялото му, но само един вид обич може да подхрани душата му.
Виж целия пост
# 6
Много ти благодаря за милите думи.Днес спрях с изцеждането и чувството на вина ме смазва.След като от през нощта цедя по 20 грама, реших че нямам сили вече.По лекарско предписание започнах да пия достинекс.Дано бебчо да е добре и не съм сбъркала в преценката си.Още един път ти благодаря за подкрепата и съветите bouquet
Виж целия пост
# 7
Здравей Геричка,

Направила си каквото можеш според твоята ситуация и с подкрепата, която си имала. Ако след време си промениш решението и би искала да си върнеш лактацията (релактация), не се притеснявай да се свържеш с нас. Много майки по една или друга причина избират да тръгнат по пътя на релактацията. А има и майки (осиновителки), които индуцират лактация без дори някога да са били бременни.

Вероятно ти е мъчно за краят на кърменето. Кърменето е един начин да задоволим нуждите на децата си от храна, близост и сигурност. Дори за майки, при които кърменето не е възможно, е възможно да следват потребностите на бебетата си. Просто това се случва по други начини. В този тъжен за вас период, може да помогне, ако бъдете заедно - ти и синът ти, възможно най-много. Контактът кожа до кожа може да помогне и на двамата да преживеете загубата на кърменето и едновременно с това да покажете обичта си. При този контакт се отделя както у майката, така и у бебето хормонът окситоцин, който се нарича също и "хормонът на любовта". Майчината обич не се измерва с това как майката храни детето си. Твоят син има нужда точно от теб - майката, която го обича и е до него.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия