Пътуване: как бебето да не се отбие и да запазя лактацията

  • 1 129
  • 3
Здравейте!

Моля за съвет как да действам в следната ситуция, така че хем бебето ми да не се отбие хем да си запазя лактацията.

Предстои ми пътуване за 6 дни. Бебето ми е само на кърма и по време на пътуването ще е на четири месеца и половина. Ще оставя кърма на таткото (в случай, че свърши ще трябва да дохрани с АМ или да купи кърма банката). Досега е яла изцедена кърма в случаите, в които ми се е налагало да я оставя и не сме имали проблем. Наскоро май се опита да направи кърмаческа стачка, но я овладяхме бързо. Въпроситежми като цяло са два:

1. Трябва ли да се спазва нещо по-специално с бебето по време на хранене през тези дни?
2. Как трябва да се цедя през това време? Със сигурност искам да прекарвам колкото се може по-малко време с помпата, но да си запазя лактацията.
Виж целия пост
# 1
Здравей aldora,

Раздялата с толкова малко бебе може да повдигне много организационни въпроси, а и вероятно е емоционална и за двете ви.
Много майки избират при нужда от пътуване да вземат и бебето с тях и някой помощник, които да им носи бебето за хранене, ако майката е заета с друга дейност за определена част от деня.

Мислиш ли, че това може да е вариант за твоята ситуация?

Споделяш, че планираш да натрупаш запас от кърма за периода на отсъствие, което звучи като добра идея. Притесняваш се дали ще бъде достатъчно количество.

Дали би споделила с колко време разполагаш до пътуването?

Обичайно бебетата изсукват на едно хранене по 60-120 мл кърма, като това количество не се променя с времето, а просто кърмата се усвоява по-добре. Знаейки, колко често суче дъщеря ти, дали тази информация, би могла да ти бъде полезна за подготовката на запаса от кърма?
Много майки избират да съхраняват изцедената кърма в количества по 60 мл с цел да се намалят загубите.
В случай, че би искала, може допълнително да обсъдим идеи за изцеждане с цел натрупване на запас.

Споделяш, че обмисляте вариант за закупуване на донорска кърма от банката. Това звучи като добра идея. Световната Здравна Организация препоръчва кърмата от донор като първи избор, когато кърменето не може да се случи от гърда и няма изцедена кърма от майката. Може да е добра идея предварително да се свържете с банката с цел проучване на условията за закупуване и наличността на донорска кърма.

Доколкото разбирам дъщеря ти има опит с алтернативно хранене. Това, че имате вариант за хранене докато ти отсъстваш е добре. Много майки в подобна ситуация включват като част от подготовката за отсъствието си именно запознаване на бебето с алтернативния метод на хранене. В случай, че този опит се е случвал за дъщеря ти сравнително отдавна, може да е добра идея седмица-две преди пътуването (в случай, че разполагаш с такова време) отново да я запознаете с начина, по-който ще бъде хранена, т.к. понякога се случва нещо, което е работело в миналото, да не сработи на друг етап (и обратното може да е вярно също Wink).

Дали би споделила какъв вариант на хранене обмисляш - чашка, лъжичка, спринцовка, сонда, шише, друго?

Много майки предпочитат алтернативите на шишето, поради опасения, че бебето може да се обърка или да откаже гърдата. Ако шишето е вашият начин на дохранване, ето някои идеи, които може да представляват интерес за теб за това как дохранването с шише може да се случва по начин, при който вероятността да се запази кърменето е по-голяма:
- бебето може да се държи възможно най-изправено;
Така бебето може да има повече контрол над приетото количество мляко, а не просто да прегръща изливащото се мляко от шише под ъгъл.
- преди да започне храненето, биберонът може да се постави напречно на устните, под носа, така че да докосва устните, а основата му - брадичката. Може да се изчака бебето да отвори широко уста и да поеме биберона включително и част от основата му. Това може да спомогне за запазване навика на бебето, че за да получи храна, трябва да отвори широко уста. Широко отворената уста е нужна при кърмене, за да поеме бебето по-голяма част от ареолата под зърното и сукането да е комфортно.
- шишето може да се поднесе хоризонтално, а не под ъгъл:
Първо може да се остави бебето да посуче за малко биберона без мляко в него. По този начин може да се изгради у бебето навик, че е нужно да изчака малко време преди да получи мляко. При кърмене бебето суче в началото бързо известно време, за да стимулира у майката рефлекс на протичане на кърмата. Повреме на самото хранене, шишето може да се държи хоризонтално. Така биберонът не е изцяло пълен с кърма и е нужно бебето да суче активно, за да извлече мляко от шишето. Ако бебето погълне въздух, то той, ще излезе през нослето. Ако шишето е с наклон и биберонът е изцяло пълен с мляко, то млякото под действие на гравитацията просто изтича в устата му
- Може да се правят паузи повреме на храненето:
Това позволява на бебето да си почине. По време на кърмене, бебетата имат периоди на активно сукане и на паузи (през които не пускат гърдата). По време на паузите биберонът може да се постави напречно на устните (както преди хранене), за да знае бебето, че млякото не е изчезнало и ако има желание, храненето може да се възобнови.
Вероятно тази статия на Алис Роди също би представлявала интерес за теб: "Нежно приучаване на бебето към шише: когато кърменето бебе се храни от шише". Ето и линк към нея: http://lalechebg.com/2011/02/bottle-feed/.

Вторият ти въпрос е свързан с поддържане на лактацията.

Ако е удобно дали би споделила малко повече информация за естеството на пътуването ти и за това какво време би имала за изцеждане?

В подобна ситуация много майки споделят, че се стремят да следват ритъма, с който бебето би сукало, ако беше с тях. Може да е добра идея предварително да провериш мястото, където ще бъдеш за наличие на електричество (в случай, че ползваш електрическа помпа) и дали биха могли да ти предоставят място, където да се цедиш.

Дали си обмисляла какво ще правиш с кърмата, която изцедиш докато отсъстваш?

Надявам се да съм успяла да отговоря на въпросите ти. В случай, че не съм покрила нещо, не се притеснявай да ми пишеш.
Бих се радвала да отговориш на моите въпроси. Така може да имам възможност да ти предоставя и още идеи Simple Smile
Виж целия пост
# 2
Здравей arvense,

Много съм ти благодарна за отговора на въпросите ми и то толкова подробно.

Целта на пътуването ми е почивка. Можеби не е най-доброто време, можеби не е редно да искам почивка толкова скоро но истината е, че чисто психически имам нужда от нея. През по-голямото време гледам бебето сама, помощ от баби съм получавала много кратко и за по малко, таткото работи доста и почти всичко покрай бебето + всичко вкъщи пада върху мен. Освен това дъщеря ми не е от най-кротките и безпроблемни бебета за гледане. Всичко това резултира в едно прогресиращо напрежение, което не е никак добре нито за мен, нито за бебето.

Съответно отговорът на първия ти въпрос е не, не е вариант бебето да е с мен защото обезсмисля идеята на цялото пътуване.

Разполагам с месец и половина до тогава. Ако тя спи нормално (което напоследък се случва все по-често), сутрин имам излишък на кърма между 120-160мл. Отделно към момента имам запаси за два пълни дни, така че мисля че не невъзможно да осигуря ако не всичко, то почти всичката храна която ще й е нужна за този период.

Досега винаги сме я хранили със шише когато се е налагало. Не съм сигурна как ще дадем 120мл кърма с лъжичка. Вода също пие от шише. По принцип е много лакома и нямам опасения, че ще спре да се храни. Освен това е свикнала със шишето както вече казах. Благодаря за насоките относно храненето със шише - ще ги изпробваме всички макар, че досега сме забелязали че ако е много изправена й е трудно да поглъща от шишето и се дави. Можеби ще изпробваме варианти докато открием точния наклон.

Относно изцеждането и аз се досерих, че най-логично би било да спазвам режима на детето. Тъй като обаче ще съм постоянно в движение ми се иска да огранича времето ако мога. Имам ръчна помпа, която ще нося с мен. Ако успея ще се сдобия с електрическата приставка, която ще използвам сутрин и вечер в хотела. Но през останслото време ще цедя с ръчната и за съжаление няма да имам как да съхраня кърмата, защото няма да имам хладилник. За даряване също няма как да стане защото ще съм в чужбина и не съм наясно с техните закони и изисквания.

Надявам се, че отговорих на всички въпроси. Ако ти хрумне още нещо като съвет, бих се радвала да го прочета.



Виж целия пост
# 3
Здравей aldora,

Грижата за бебе може да е натоварваща, изтощителна и на моменти може на майката да й се приисква да избяга от всичко. Всяко ново родителство, дори и да не е за първо дете, може да изисква определено време на адаптация, допълнително сили и енергия. Не си сама. Има и други майки, които преминават през подобни етапи. Това, че не можеш да разчиташ на помощ с домакинството вероятно допълнително утежнява ситуацията. Наистина понякога е нужно да се погрижим за себе си. Хубаво е когато майката се чувства добре в тялото си и може да бъде майката, от която има нужда детето й.

Много майки споделят, че с времето нещата влизат в ритъм, който работи за майката и бебето и успяват да балансират грижата за бебето, за себе си и други задачи. Ако прецениш, може допълнително да обсъдим идеи за грижа за теб самата докато дойде време за пътуването ти Simple Smile

Относно цеденето повреме на почивката, идеята ти да носиш ръчната помпа с теб докато си извън хотела звучи добре. Много майки в подобна ситуация намират за удобно и цеденето на ръка. Ето едно видео за изцеждане на ръка, в случай, че представлява интерес за теб: http://newborns.stanford.edu/Breastfeeding/HandExpression.html

Обичайно майките в подобна ситуация се целят да постигнат определен брой изцеждания (обичайно 10) разпределени в денонощието, а не толкова да спазват цедене на определен час, т.к. при втория вариант може лесно да се отложат някои сесии и в крайна сметка броят изцеждания да се окаже недостатъчен. Някой майки намират за по-ефективни по-чести и по-кратки сесии, отколкото по-продължителните сесии на по-голям интервал от време.

Може също да обмислиш изцеждане и през нощта. Нивата на пролактин - хормонът отговорен за образуването на кърма - са най-високи в ранните сутрешни часове (между 3-7 часа).

Ако на по-късен епат решиш, че би искала да запазиш кърмата, която ще изцедиш повреме на почивката, ето някои идеи от майки минали по този път:
- условия за съхранение на кърма:
Ето една статия, която може да представлява интерес за теб: http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=156629.
- изцедената кърма може да се съхранява в хладилна чантичка докато бъде достъпен хладилник;
- изцедената кърма може да се прати обратно в България с куриерска фирма. Много от локалните куриери имат офиси и в чужбина. Някои майки избират да се свържат с куриерска фирма предварително, за да съберат информация. Като цяло куриерът има нужда да знае, че пратката ще съдържа кърма и че ще има нужда от сух лед.
- изцедената кърма може да се транспортира обратно от майката. В случай, че ще пътуваш със самолет, има варианти кърмата да се транспортира с чекирания багаж или в ръчния. Повече информация би могла да получиш от Дирекция Сигурност на Летище София ЕАД, в случай, че представлява интерес за теб.

Дори и да нямаш възможност да запазиш кърмата изцедена повреме на почивката, това изцедено количество би помогнало да има кърма за дъщеря ти, когато се върнеш при нея Simple Smile
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия