Възстановяване на кърменето ?

  • 2 900
  • 5
Здравейте Мами, моята дъщеричка след седмица става на 3 месеца , кърмихме се точно до 40 дни и кърмата ми спря за това минахме на АМ . Обаче аз имам огромно желание да кърмя дъщеря си , след като започнах да давам от шише правих опити да я слагам на гърда за да мога да възвърна някаква лактация но нищо малката не иска гърда плаче и се дърпа и така в продължение на месеци , реших да не я мъча да я слагам н гърда , а започнах да ценя гърдите си , но кърма така и не потичаше след около 10 дни цедене с помпа упях да отделям по 1-2 капки карма сега не събирам много по 5-6-7 капки от кърда , но съм доста мотивирана да възстановя кърменето пък дори ако трябва да се изцежда и да давам на малката кърма от шише . Изчето всичко във форума което нмеих , но темите са стари за това реших да пусна нова тема , за да мога евентуално  да общувам с майки който са се заели с това начинание и да обменяме актуален опит . При се появи и друг въпрос на който не намерих точен отговор кърмата ми е солена , четох , че е нормално да е така след като вече веднаж е спряла , но неразбрах до кога ще продължи да е така и ще се оправи ли изобщо ?
Виж целия пост
# 1
Здравей Mimetty Simple Smile,

Предоставяла си кърма на дъщеря си в началото на нейния живот, което е изиграло своята роля за нейното здраве и развитие. Колко хубаво, че имаш желание да възобновиш кърменето. Обичайно мотивацията на майката е нейният най-силен съюзник по пътя на релактацията (възстановяване на лактацията).

Не си сама. Много майки по една или друга причина са минали по този път. Доколкото разбирам ти би искала да научиш точно за опита на такива майки. В тази тема отговаряме само Ла Лече Лига Лидерите. В случай, че би искала да споделя с теб информация и идеи за релактация, може да ми пишеш тук.

Ако не търсиш връзка с Ла Лече Лига, а би искала да се свържеш директно с други майки минали по този път, може да обмислиш следните идеи:
- да пишеш в този форум в темата "Кърмене и захранване";
- да пишеш на фейсбук страницата на Ла Лече Лига, където могат да се включат майки от цялата страна: https://bg-bg.facebook.com/lllbg/;
- да посетиш наше събитие. Там може да се запознаеш с други майки минали по този път и да обмените идеи. Ето тук се публикуват месечните програми на събитията по населени места: http://lllbg.org/meetings/.

Относно въпросът ти за вкуса на кърмата...С намаляване на производството на кърма под 300-400 мл на ден, съставът на кърмата се променя, като съдържанието на лактоза, глюкоза и калии намалява, а се увеличава това на протеини (най-вероятно нехранителни като имуноглобулини) и натрии (Adventures in Tandem Nursing: Breastfeeding During Pregnancy and Beyond by Hilary Flower, p. 60). Соленият вкус се дължи на увеличеното съдържание на натрии. С увеличаване на количеството кърма много майки забелязват връщане на сладкия вкус.

Надявам се предоставената информация да ти се стори интересна.
Виж целия пост
# 2
Благодаря ви за отговора , но тъй като аз не живея за момента в България няма как да присъствам на срещите Sad ще.пиша тук и ще.посетя останалите линкове много благодаря !
Виж целия пост
# 3
Радвам се, че идеите са ти допаднали. Ла Лече Лига е международна организация и има вероятност да има срещи и в държавата, в която живееш. Ако прецениш, би могла да провериш дали има група близо до теб от този линк: http://www.llli.org/webindex.html.

Ще се радвам да пишеш, ако смяташ, че мога да ти бъда полезна с друга информация.
Успешна релактация  Hug
Виж целия пост
# 4
Радвам се, че идеите са ти допаднали. Ла Лече Лига е международна организация и има вероятност да има срещи и в държавата, в която живееш. Ако прецениш, би могла да провериш дали има група близо до теб от този линк: http://www.llli.org/webindex.html.

Ще се радвам да пишеш, ако смяташ, че мога да ти бъда полезна с друга информация.
Успешна релактация  Hug
Благодаря ти беше.ми много полезна , да намерих страната в която се.намирам което е чудосно , въпроса ми обаче е има ли някакви медикаменти който мога да вземам за да ми помогнат в релактацията ?
Виж целия пост
# 5
Здравей Mimetty,

Много майки споделят, че най-ефективните средства за релактация са физическите методи като:
· кърмене (поне 8-10 пъти за денонощие, което включва и нощта);
· цедене (поне 8-10 пъти за денонощие);
· компресия на гърдата;
· масаж на гърдите;
· стимулиране на зърната.

Ако прецениш, мога да ти предоставя подробна информация за гореспоменатите техники.

Физическите техники са единствените нужни за индуциране на лактация. Ти вече си го забелязала с цеденето на гърдите - споделяш, че добиваш капки кърма. Обичайно с времето майките започват да забелязват нарастване на количествата.

Лактогонните средства, могат значително да стимулират ефективността на физическите техники. Тоест добра идея е физическите техники да са налице съвместно с употребата на лактогонно средство, когато такава употреба се прецени за нужна.

Много майки успяват да си върнат лактацията в известна степен, а историята познава и случаи, в които някои майки успяват да възстановят пълното си производство. Обичайно майките споделят, че им помага да имат реалистични очаквания. Не е нужно детето да е изключително на кърма, за да бъде кърменето удовлетворяващо за майката. А с времето много майки, чието производство е частично, установяват, че в един момент, то се оказва достатъчно, за нуждите на детето им, тк постепенно нуждите от количество кърма намаляват.

Кърменето включва два процеса - лактация (производство на кърма) и сукане от гърда. Много майки минали по пътя на релактацията споделят, че не възприемат кърменето като всичко или нищо. За някои майки само едната част от уравнението може да е напълно удовлетворяваща. Доколкото разбирам, ти би искала да увеличиш производството си и си готова да предоставяш кърмата си и по алтернативен път, ако се окаже необходимо. Това звучи като много хубава идея. Всяка капка кърма, която дъщеря ти получи от теб е нещо, което само ти като нейна майка, можеш да й осигуриш и то изиграва своята роля за нейното здраве и развитие.

Ако прецениш, може допълнително да обсъдим идеи за връщане на гърда, в случай, че представляват интерес за теб.

Ето и информация за лактогонни средства, както пожела. Информацията е от следния източник: 2013, Alyssa Schnell, MS, IBCLC, Breastfeeding without Birthing: A Breastfeeding Guide for Mothers through Adoption, Surrogacy, and Other Special Circumstances, pp. 169-180.

Може да обсъдиш предоставената информация с лекар (сертифициран билкар или консултант по кърмене с титла IBCLC, който има опит с билки), т.к. лекарствените продукти и билките могат да крият потенциални рискове за здравето, както и да влияят на други лекарства, които може да приемаш.

Лекарствени продукти

Domperidone
- за увеличаване на пролактина - хормон отговорен за производството на кърма (по този начин би могло да се увеличи и производството на кърма).

Билки

Силата на действие на билките намалява в следния порядък: тинктура, изсушени в капсула, чай. Билките се приемат преди хранене. Много майки избират да редуват билковите лактогонни средства. Когато майка приема определено лактогонно средство за известен период от време, то може да изгуби ефективността си. Може или дадено билково лактогонно средство (или комбинация) да се преустанови за няколко седмици и след това да се въведе отново, или да се сменят периодично. Това може да подобри резултатите.

Потентността на билковите лактогонни средства не е стандартизирана и варира много в зависимост от формата на билката и нейното качество. Поради това, обичайно се приемат според инструкцията на производителя и може да се адаптират според нуждите на майката.

Alfalfa/Medicago sativa/люцерна
- обичайно се използва в комбинация с други лактогонни средства;
- подкрепя функцията на хипофизата, която секретира хормоните на лактацията (окситоцин и пролактин);
- може да помогне за развиването и на жлезистата тъкан на гърдата.

Blessed Thistle/Cnicus benedictus/Пресечка (Бенедиктински Трън)
- обичайно се използва в комбинация с тилчец. Смята се, че тази комбинация потенцира ефектите на отделните билки.

Fennel/Foeniculum vulgare/копър, резене
- смята се, че развива жлезистата тъкан на гърдите;
- може също да спомогне за отключване рефлекса на потичане на кърмата.

Fenugreek/Trigonella foenum-graecum/тилчец, замбун
- увеличава нивата на пролактин и с това може да увеличи производството на кърма;
- може също да спомогне за развитието на жлезистата тъкан на гърдите.

Saw Palmetto/Serenoa repens/Сао палмето
- счита се, че може да развие жлезистата тъкан на гърдите;
- може да увеличи количеството на кърмата, както и мазнините в нея;
- може да е особено от полза за майки със синдром на поликистозните яйчници.

Shatavari/Asparagus racemosus/шатавари, див аспарагус, индийски аспарагус
- използва се за подобряване на фертилността и лактацията;
- проучвания при животни показват, че развива жлезистата тъкан на гърдите и, че увеличава производството на мляко.

Храни

Счита се, че ефектът на лактогонните храни не в резултат от проучвания, а е в резултат от културните традиции. Такива храни обичайно са с високо съдържание на фибри, витамини (особено витамините от група В), желязо, калции, omega-3s и цинк. Такива са:

Пълнозърнести храни
- овес, кафяв ориз, ечемик

Тъмнозелени зеленчуци
- някои майки са получили добри резултати от "залени напитки";
- добра идея е да се избягват "зелени напитки" съдържащи магданоз, т.к. той може да потисне лактацията.

Ядки и семена
- бадемите имат най-силно изразен лактогонен ефект от ядките, но кашу и американски орехи също може да са от полза;
- семената от сусам и лен имат най-силно изразен лактогонен ефект от семената.

Листа от Моринга (Moringa Oleifera)
- считат се за най-богатите на хранителни вещества в света, а така също имат и високо съдържание на антиоксиданти;
- няколко малки проучвания са показали, че са ефективни в увеличаване производството на кърма.

Надявам се предоставената информация да ти се стори интересна Simple Smile
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия