Постоянно запушени канали

  • 1 546
  • 8
Здравейте! Имам бебче на три месеца,  но от самото начало кърменето е борба и мъчение. Още от родилното започнаха бучките, които с топли компреси и цедене разнасях. На втория месец обаче получих мастит - температура,  бучка и запушени канали. За няколко дни махнах бучката с познатите методи. Спрях да се цедя, бебето започна да изпразва гърдите. От няколко дни обаче започнаха едни бодежи в тази гърда, като тръгна да изцедя, в началото тръгват силни струйки и след 4-5 пъти само от едното каналче има струя. Нямам бучка, бебето изпразва добре гърдата и винаги го слагам първо на нея. Това нормално ли е да тече само от едно място!? Пия лецитин веднъж на ден, от топли компреси, зеле и цедене няма никаква полза - само от едно място излиза кърма. Отделно все са ми разранени зърната и побеляват след сучене, но това знам, че е заради неправилно захапване и се опитвам да го коригирам. Последно да кажа, че бебето до момента наддава много добре и напишканите и наакани памперси са ок.
Съжалявам за дългия пост, моля ако някой може да помогне!
Виж целия пост
# 1
Здравей Deya Jelly,

Изглежда началото е било трудно за вас, а сега отново си обезпокоена. Дали нещо се промени в организацията на кърменето преди да се появят бодежите? Горе-долу колко кърмения имате за денонощие? Дали би описала как изглежда позата ви на кърмене?

Споделяш, че в началото на изцеждането забелязваш няколко струи, а след това струята остава една. Възможно ли е да се случва леко забавяне на потока? Може струите да са същите, но да се сливат в една, когато не излизат под много силно налягане.

Споделяш също, че зърната са ти винаги разранени и побелели след сукане. Това може да е една вероятна причина за бодежите в гърдата. Какво в засукването не се случва добре според теб? Дали би споделила от колко време наблюдаваш разраняване на зърната и побеляване?

Колко хубаво, че наддаването на детето ти е задоволително Simple Smile Ще се радвам, ако споделиш все пак какво е наддаването до момента.
Виж целия пост
# 2
Здравей, благодаря,  че отговори!
Няма промяна в организацията, когато поиска. Имаме 7-8 хранения, включващи две нощни. Позата е нещо като стандартна люлка, само че коремчето не го притискам плътно до мен, защото връща много мляко след това.
Когато изцеждам двете гърди виждам разликата - от едната струите са с еднаква дебелина и са постоянни, а от другата излиза една тънка струя и няколко по-дебели и плътни. Не знам дали има значение дебелината на каналите. Разлика между това дали цедя на ръка или с помпа няма. Забравих да спомена, че преди това имах блистер,  който махнах с игла.
Проблема със зърната е, че имам ревливо бебе и се налага да използвам биберон. Засукването при хранене е трудно, защото бебо явно бърка зърното с бибата и не си отваря хубаво устата. Опитвах се да не давам биба и да предлагам гърда, но той заспива и само дъвче зърното. Иначе побеляват от около 2-3седмици, напоследък май прави и стачка, от което само смуче и пуска по безброй пъти,  от което се разраняват още повече.

Роди се 3890, наддава около 1,200кг. на месец, като последното измерване беше началото на Август и беше 7200кг.


 
Виж целия пост
# 3
Здарвей,
Възможно е разликата в дебелината на струите да се дължи на събиране на поток кърма от няколко пори на зърното (ако са разположени по-близо) и затова да изглеждат някои струи по-дебели.

Споделяш, че при кърмене синът ти не е изцяло обърнат с корем към теб, тъй като връща кърма. Обичайно, когато наддаването е задоволително, връщането на кърма е нормално поради физиологична особеност у бебетата - отворът между стомаха и хранопровода не се затваря плътно. Това може да е притеснително за майката. Бих искала да споделя, че въщане на кърма, когато детето наддава добре е нормално и се израства. Много майки споделят, че забелязват подобрение, когато бебето започне да седи самостоятелно (около 6 месечна възраст), а след навършване на една година обичайно симптомите отшумяват.

Много майки споделят, че оптимизиране на засукването може да подобри комфорта. Когато тялото на бебето е изцяло обърнато към майката и е в плътен контакт с нея, това допринася за дълбоко засукване, което е комфортно. В обратния случай, много майки споделят, че засукването може да стане плитко, т.к. бебето има нужда да си извива главата настрани и да полага допълнително усилие да задържи гърдата в устата си. Тогава сукането може да стане болезнено, зърното може да излиза побеляло и дори приплеснато. Някои бебета започват да притискат (хапят) гърдата, когато не са изцяло обърнати към майката в опит да я задържат в устата си.

Ако смяташ, че описаното може да е причина за случващото се при вас, би могла да обмислиш оптимизиране позата на кърмене като го обърнеш изцяло към теб и контактът между вас да е плътен. За позата, която използвате, много майки поставят зърното да докосва областта между носа и горната устна на бебето. Така бебето извива леко глава назад, отваря широко уста и може да поеме по-голяма част от ареолата под зърното от гледна точка на бебето. За облекчаване на връщането на кърма много майки, които използват поза люлка, поставят бебето по-изправено, така, че главата му да е леко над зърното и да е над таза му. Много майки избират и да са в полулегнало положение, така че тялото им да носи тежестта на бебето (биологична поза). При тази поза кърмата тече срещу гравитацията и за бебето може да е по-лесно да се справи с потока. Бих могла да ти пратя допълнително и други идеи за справяне с връщането на кърма, ако представляват интерес за теб.

Много майки избират да избягват бибероните (вкл. залъгалките), за да избегнат риск от объркване между биберона и гърдата, а и с цел бебето да има само един източник на сукане. Бибероните са твърди и нямат чувства, когато бебето ги дъвче за разлика от гърдите. Някои бебета се объркват, ако имат различни източници за сукане. Някои майки избират да прекъснат кърменето, когато бебето започне да хапе и да кажат твърдо, но не грубо, че така не им е приятно. След кратка пауза, кърменето може да бъде възстановено, ако бебето има интерес. Идеята е бебето да разбере, че няма кърмене, ако бебето не суче правилно.

Споделяш, че синът ти дъвче гърдата, когато заспива. Когато заспиват бебетата, вакуумът, с който поддържат зърното в устата може да отслабне. Ако прецениш, би могла да опиташ с коригиране на позата, за да не се изплъзва така лесно гърдата, когато контактът между вас не е плътен. Друга идея е, когато усетиш, че засукването става плитко да направиш компресия на гърдата (да я оформиш като сандвич) и да видиш как синът ти би я възприел. За компресия, гърдата се хваща под формата на буквата "С" в ОСНОВАТА на гърдата (палецът се намира в областта над зърното, а останалите четири пръста - в областта под него от гледната точка на бебето). Гърдата се притиска в ОСНОВАТА между пръстите (не трябва да боли), както се изтисква паста за зъби. Това може да спомогне повече мляко да достигне до сина ти и да засили струята. Обичайно бебетата сучат по-добре, когато има кърма. Гърдата се държи в компресия докато той суче активно. Когато престане да суче, компресията се отпуска. Ето линк към едно видео, което може да предствлява интерес за теб: https://m.youtube.com/watch?v=ObT5MELLqGA.

Дали би споделила кога синът ти започва да се държи по описания в края на поста ти начин на гърдата - смуче, пуска: в началото на кърменето, с потичане на млякото, в края?

Ще се радвам да споделиш как се развиват нещата при вас.

PS: За периода 1-7 септември ще бъда извън България и не съм сигурна дали ще имам интернет. Ако не успея да ти пиша преди да се върна, а имаш нужда от спешна помощ, може да обмислиш да се свържеш с друг Ла Лече Лига Лидер на националния ни телефон: 0888 555 385.
Виж целия пост
# 4
Здравей,

Ще се радвам да пишеш как се развиват нещата при вас.
Виж целия пост
# 5
Здравей!
Връщането на мляко знам, че е нормално, но по препоръка от педиатър го хранех в тази поза. Сега вече я промених и е изцяло обърнат към мен. Напоследък започна да повръща когато го изправя да се оригне и го преобличам доста често.
Опитах и биологичната поза, но при допира кожа в кожа и двамата се изпотяваме и не е комфортно.
Компресията, която препоръчваш е неприложима в нашия случай. Първо гърдите ми са малки и доста трудно мога да хвана гърдата по този начин. По-съществен е проблема с каналите и това, че излиза само от едно място тънка струя. В случая компресия няма до помогне. Въпреки това опитах няколко пъти и знам, че нямаше резултат,  защото не чувах бебето да преглъща. Правя разлика как преглъща при едната и  при другата гърда, а тя е голяма. Не разбирам как е възможно хем да нямам бучки,  хем да излиза една тънка струйка... Предполагам, че ако не е вече факт, то скоро кърмата ми има вероятност да намалее заради този проблем.
От скоро започнах да го храня като сме легнали един срещу друг и така го приспивам. Тъй като не спи много дълбоко и се буди често, когато се събуди му давам биберон и често зспива пак.
Това, което мислех, че е стачка продължава доста дълго, може би трета седмица вече.
Другото, което ми идва наум е, че може да има къса юздичка, защото езичето му стои като цепнато отпред, но ще попитам педиатърката следващата седмица когато сме на преглед.
Виж целия пост
# 6
Здравей Simple Smile

Моля да ме извиниш, ако съм те разбрала погрешно. Аз останах с впечатлението, че на гърдата, където имаш една тънка струя има и още няколко по-дебели. Дали това е така или има само една тънка струя?

Споделяш, че при биологичната поза се изпотявате при контакта кожа до кожа. Ако прецениш, би могла да я опиташ и когато сте облечени.

Относно компресията, може да я опиташ, ако решиш и като използваш по-малко пръсти. Например палец и показалец, а останалите могат да се опират в гръдния ти кош, за да не пречат.

Споделяш, че се буди често през нощта. Може да има много причини за това като например глад, физиологична нужда, заболяване, усвояване на ново умение или просто естествен етап от развитието. Всяко дете е различно и с различно темпо достига до по-продължителен сън. Ако мислиш, че биберонът може да създава проблеми, както беше споделила по-рано, бих искала да споделя, че много майки намират кърменето за един лесен и бърз начин да върнат детето към сън.

Дали би споделила кога синът ти започва да се държи по описания начин на гърдата - смуче, пуска: в началото на кърменето, с потичане на млякото, в края? Това поведение само към едната гърда ли е?

Ако прецениш, допълнително бих могла да ти пратя идеи за справяне със стачка.

Ще се радвам да споделиш резултата от прегледа за къса юздичка, както и да отговориш на въпросите ми
Виж целия пост
# 7
Здравей!

Правилно си разбрала, с тази разлика, че дебелите струи са в началото, когато опитам да изцедя и след като те спрат да текат остава само една тънка струя, , излизаща от едно място.

За сега имам късмет, че сина ми спи добре през ноща и се буди само за ядене.
Имах предвид за спането през деня. Приспивам го докато сме легнали и след 10-15 минути се събужда с рев. Опитвах да му давам гърда, но той след 2-3 засуквания заспива отново и започва да ми дъвче зърното. Ако направя някакъв опит да го издърпам, той се събужда и пак се повтаря същото.

Ще съм ти благодарна ако изпратиш повече информация за стачката, тъй като не съм сигурна,  че я разпознавам. Дърпа се към края на кърмене и при двете гърди. Аз пледполагах, че е нахранен, но като му предложа си засуква.

Моля и за съвет как да съкратя времето за хранене. Понякога повече от час се храни. Заспива,будя го отново и отново. Такова нещо като сам да пусне гърдата като е нахранен при нас няма. Имам чувството, че ако му предлагам, няма да откаже и цял ден да суче. Компресията не ми се получава, така че ще се радвам ако споделиш други методи.

Ходихме на преглед и педиатъра каза, че няма къса юздичка, цепването на езичето било физиологично. Предполагах, че това е възможна причина, тъй като въпреки коригиране на позата, зърната ми все са разранени и началото на всяко хранене е болезнено.
Виж целия пост
# 8
Здравей,

Благодаря за уточнението относно струите. Някои майки споделят, че след прекаран мастит е възможно количеството на кърмата да намалее. Ако смяташ, че има нужда, производството може да се засили с по-честа стимулация на гърдите (по-често кърмене и/или допълнително цедене).

Споделяш, че след като заспи започва да дъвче зърното. Възможно ли е това поведение да се дължи на това, че му се спи и да няма много интерес в това да приема големи количества кърма? Ако мислиш, че това може да е обяснение, какво ще кажеш за идеята да предложиш отново гърдата, на която е сукал преди да се събуди и да видиш как би реагирал?

Възможно е също и обратното - да иска по-силна струя и затова да притиска гърдата. Споделяш, че дърпането е в края на кърменето. Дали може това да се дължи на това, че струята отслабва? В такъв случай, компресия на гърдата или предлагане на другата гърда, от която не е сукал, може да помогне. Ти пишеш, че компресията не се получава. Дали би искала да споделиш как я правиш и какво е най-трудното?

Звучиш претоварена от продължителните кърмения. Не си сама. И други майки минават през подобни периоди. Дали би споделила какво имаш предвид като пишеш, че заспива, а ти го будиш и отново и отново?

Ако правилно те разбирам, споделяш, че зърната са все още разранени. Ето линк към едно видео за засукване, ако все пак представлява интерес за теб за справка: https://m.youtube.com/watch?v=Zln0LTkejIs
Ако смяташ, че синът ти суче добре, а проблемът е в поведението му в края на кърменето, някои майки опитват да прекратят сукането, след като са се уверили, че бебето се е нахранило. Обичайно бебетата показват задоволство, когато заспят на гърдата, отпуснат се, лицето им не е напрегнато и юмручетата се разтворят. Ако бебето не пуска само гърдата, някои майки прекратяват сукането след като бебето заспи дълбоко (очите не се движат под клепачите, ръката пада безтегловно след като се вдигне и пусне). Гърдата може да се освободи като се пъхне кутрето в ъгъла на устата и така се развали вакуума.

Ако смяташ, че синът ти не пуска гърдата, защото има нужда от още кърма, може да обмислиш кърмене от двете гърди на едно хранене, ако не го правиш вече, или повтаряне на гърдите. Може да обсъдим и други идеи за стимулиране на производството, в случай, че смяташ това за необходимо.

Споделяш също, че не си сигурна дали синът ти преминава през кърмаческа стачка. Кърмаческата стачка е рязък отказ от гърдата и бебето не иска да суче изобщо. В такава ситуация може да е добра идея да се подходи нежно, търпеливо и опитите за връщане на гърда да са тогава, когато и майката и бебето са по-спокойни. В ситуация на кърмаческа стачка е важно бебето да бъде нахранено и майката да поддържа лактацията си докато стачката премине, в случай, че продължаване на кърменето е нещо, което майката желае. Дали това описание съвпада с вашата ситуация? Как се държи синът ти повреме на нощните кърмения и когато е по-сънлив?

Ще се радвам да пишеш обратно Simple Smile
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия