Проблемно кърмене заради неизпъкнали зърна!

  • 1 305
  • 7
Здравейте. Имам проблем с кърменето.
Имам дъщеричка на 8 дни. Родих секцио. Така и не поиска да засмучи гърдата. По точно с огромна мъка засмуква но моето зърно не изпъква и мисля че това е проблема. Когато се изцеждам я слагам на гърда защото тогава зърното е изпъкнало. И тогава нещата стават. Моля ви посъветвайте ме какво да правя?
Виж целия пост
# 1
Здравей ivka007,

Честита дъщеря. Нека расте здрава и усмихната Simple Smile

Бебетата са програмирани да търсят твърдостта на зърното на върха на "хълма" като въртят главичка и усещат гърдата с буза. Кърменето от зърно, което не изпъква може да е възможно. Просто някои бебета може да са объркани или да им е трудно да усетят зърното и да засучат. Вероятно кърменето може да е изнервящо на моменти в такива условия.

Това, че спомагаш за показване на зърното преди кърмене звучи като добра идея. Дали би споделила с каква цел е помпането - за да се покаже зърното, за да намалиш препълване, за стимулиране на производството, друго?

Ето още някои идеи за това как може да се помогне на зърното да се покаже, които може да представляват интерес за теб:

• зърната може да се "възбудят" - дразнене с пръст, погалване, нежно пощипване в основата.

• техника "nipple nudge":
С помощта на показалеца се прилага натиск под зърното в посока нагоре и навън в гърдата, за да се покаже зърното повече;

• оформяне на гърдата като "сандвич":
Гърдата се хваща в основата под формата на буквата "С". Палецът е от едната страна на зърното, а останалите пръсти са от другата страна на зърното. Гърдата се притиска (без да боли) между палеца и останалите пръсти, както се оформя сандвич по дължината на устните на бебето.

• изваждане на зърното с ръка;

• идея за устройство за показване на зърната, което може да бъде направено и у дома:
Взима се спринцовка, чиито диаметър е малко по-голям от зърното. Изважда се буталото. С нож се изрязва частта от спринцовката, където се поставя иглата и буталото се поставя откъм този край (където е бил накрайникът за иглата). Устройството се поставя върху зърното и буталото се издърпва достатъчно, че зърното да се покаже, но не и толкова, че да е некомфортно. Задържа се така около минута. Ако се напълни с кърма докато се изчаква, може да се издърпа буталото назад още малко, за да се поддържа вакуума. След като се махне устройството, гърдата се предлага веднага на бебето.

Понякога зърното може да изглежда скрито, а всъщност да е възможно да изпъкне. Възможно ли е гърдите ти да са препълнени и поради това зърното да изглежда скрито? Ако мислиш, че това може да е причината, може да обмислиш и техниката "обратен натиск":
Прилага се постоянен натиск по цялата дължина на двата показалеца от двете страни на основата на зърното, където биха били горния и долен венец на дъщеря ти. Може да се използват и повече от един пръст, особено на мястото, където би била долната челюст. Притиска се известно време така и веднага след това може да се накърми бебето. Друг вариант е да се приложи натиск около основата на зърното с върха на пръстите на едната ръка (ноктите изрязани късо).

Много майки в подобна ситуация споделят, че помага, ако се избягват изкуствени биберони, т.к. те не приличат на зърното на майката, по-лесни са за захващане и бебето може да започне да ги предпочита.

Ще се радвам да пишеш как се развиват нещата при вас.
Виж целия пост
# 2
Или съм тъпа или смотана. Мъката с кърменето е огромна. Беба като види гърдата и започва да плачи. Верно че е голяма гърдата ама ...Simple Smile Меки са. Поднасям й ги с изпъкнало зърно-дърпам като луда Simple Smile
И нищо. Търси шишето.
Има ли шанс да я върна нагърд На 20 дни сме а и млякото ми намалява защото се цедя. Моля за помощ
Виж целия пост
# 3
Здравей,

Изглежда кърменето при вас не е стартирало според желанията ти. Това не означава непременно, че нещо ти правиш погрешно. Може да има много причини за случващото се.

Доколкото разбирам ти се изцеждаш и храниш дъщеря си с изцедена кърма от шише. Мислиш ли, че е възможно да е свикнала с храненето от шише? А някои бебета, които се хранят от шише, биха могли да развият и предпочитание към по-бързия поток на млякото в шишето.

Дали тази статия би представлявала интерес за теб: http://lllbg.org/2013/07/priuchavane-shishe/? Към описания в нея модел на хранене от шише, бих добавила също идеята в началото бебето да се остави известно време да посуче биберона на шишето без кърма в него. За целта шишето, би могло да се наклони леко назад. Така бебето може да свикне, че за са получи кърма е нужно първо да посуче известно време. На гърдата млякото не потича веднага със засукването. Нужно е бебето първо да стимулира гърдата, за да се отключи рефлекса на потичане на кърмата.

Някои майки в подобна ситуация, избират да хранят с алтернатива на шишето като чашка, спринцовка, сонда и др. В случай, че представляват интерес за теб, бих могла да ти пратя допълнително информация.

Идеята на предложения в статията модел на хранене с шише, както и на алтернативите му е да се запазят доколкото е възможно навиците на бебето за хранене от гърда докато връщането на гърда стане възможно.

Дали би описала как подхождаш за кърмене и как разполагаш дъщеря ти (в каква поза)? Също дали би описала точно какво е поведението й на гърдата - отваря ли уста широко, захапва и пуска или върти глава или друго?

Не си сигурна дали има шанс за връщане на гърдата. Много майки са успявали да върнат бебето на гърда, а историята познава и майки осиновителки, които закърмват деца, които преди това никога не са сукали от гърда (дори деца на 1 год Simple Smile). Бебетата има инстинкти да сучат от гърда. Може да е добра идея да се подходи нежно, търпеливо и опитите да са тогава, когато и ти и дъщеря ти сте по-спокойни.

Ето някои идеи от майки минали по този път, които може да представляват интерес за теб:

• контакт кожа в кожа:

Може дъщеря ти да е само по памперс, а ти с разголени гърди. Добра идея може да е контактът кожа в кожа да се осъществява за колкото е възможно по-продължително време от деня. Това може да помогне на дъщеря ти да се аклиматизира към аромата и тялото ти. Много майки споделят, че този контакт може да отключи вродените инстинкти на бебето да търси гърдата и да засуче.

• биологична поза за кърмене:

Тази поза особено изпълнена в контакт кожа в кожа може да укоражи бебето да засуче. При нея майката е полулегнала удобно, а бебето се поставя по корем изцяло обърнато към нея върху корема на майката. Ето една статия за биологичната поза, която може да представлява интерес за теб: http://lllbg.org/2013/07/biologichno-hranene/. В края на статията има и видео, в случай, че ти е интересно.

• кърмене, когато е заспала или когато се събужда:

Обичайно, когато бебетата са полусънени, те действат повече на база инстинктите си. Много майки споделят, че когато бебето е в лека фаза на сън (движи очите под клепачите), е по-лесно то да засуче от гърда. Някои майки размазват малко кърма върху ареолата и зърното, за да "съблазнят" бебето.

• вземане на обща вана:

Водата може да е приятно топла. Обичайно майките, които опитват тази идея лягат във ваната като в биологичната поза. Нивото на водата е толкова високо, че главата и раменете на бебето да са безопасно над него или бебето да е изцяло над водата. Майката може да облива тялото на бебето с топла вода.

• съвместен сън:

Много майки споделят, че съвместен сън с бебето им помага да забележат отрано сигналите на бебето си. Бебетата могат да се хранят и без да се събуждат напълно.

• гърдите да бъдат комфортно място, за да ги свързва с позитивни изживявания:

Много майки предлагат гърдата за утеха, а така също и след хранене от друг източник, за да започне бебето да свързва гърдата с приятни изживявания и задоволството от пълно стомахче.

• получаване на кърма веднага след засукване:

Ако дъщеря ти засуква, а пуска скоро след това, може причината да е в това, че при шишето обичайно млякото потича веднага. Някои майки в такъв случай изцеждат гърдата докато потече кърмата и след това слагат бебето на гърда, за да може млякото да е налично веднага след засукване. Друга идея е да се капе кърма с пипета или да се сложи система за дохранване на гърдата, за да получи бебето кърма веднага щом засуче.

Връщането на гърда е възможно. Може да е нужно известна доза време, търпение и постоянство. В такъв период може да е добра идея да се погрижиш и за себе си.

В края споделяш, че кърмата ти намалява, тк се цедиш. Дали би споделила по какво се ориентираш, че количеството намалява? Колко често и как се изцеждаш? Бих могла допълнително да ти пратя идеи за стимулиране на производството, ако представляват интерес за теб.

Ще се радвам, ако успееш да отговориш на въпросите ми и да пишеш как сте.
Виж целия пост
# 4
За намальването на кърмата се ориентирам по изцеденото количуство. Вчера кърмата ми спря. За 4 часа изцедих 30 мл. А беба яде по над 60 мл на ядене. И от зор и страх да не остане гладна су обадих на педиатъра и той ми каза да дохранвям с АМ. Днес се успокоих сутринта и кърмата ми пак тръгна. Дори беба сука от дясната ми гърда. Львата изобщо не я иска. Позата е едната:слагам я върху възглавница и я плъзвам под мишницата ми. Главичката й идва под гърдятя ми точно. Днес така хубаво захапя.... Така хубаво сука че чак от устата й течеше Simple Smile Но след това пак писна че е гладна. Категорично отказа лявата гърда е я дохраних.
Вече отчаянието ме обзема. А сега продължавам да се цедя-има малко кърма то ми тече и емам адско напрежение в гърдите. Получават ми се като бучки и затова цедя докато изчезнат. А беба отказва кърма за сега.
Виж целия пост
# 5
Здравей,

Понякога протеснението и емоциите ни могат да възпрепятстват потичането на кърмата. Млякото е там, а не може да излезе и това може допълнително да стресира майката. Това е така, тъй като хормонът, който отговаря за потичането на кърмата (окситоцин) е и хормонът на емоциите ни. Ти сама си го установила, когато си се успокоила и кърмата ти е потекла Simple Smile

Колко хубаво, че дъщеря ти е засукала от теб. Какво по-категорично доказателство за това, че тя те иска и ти си всичко за нея на този етап - сигурност, утеха, комфорт, храна Simple Smile

Имам няколко въпроса и ще се радвам, ако отделиш време за тях:

- Дали би споделила какво те навежда на мисълта, че е била гладна след като сте се накърмили?
- Ако е удобно, би ли споделила как е наддаването на дъщеря ти досега и по колко наакани пелени има на ден?
- Колко хранения има дъщеря ти за денонощие и какво е количеството кърма, което приема за денонощие (т.к. сподели, че цедиш и даваш с шише, предполагам, че това е стойност, която имаш Simple Smile)
- Пишеш, че ти се получават бучки. Дали би споделила колко често се изцеждаш и как процедираш с цеденето?
- Накрая пишеш, че дъщеря ти отказва кърма. Какво имаш предвид?
- Дали би обмислила кърмене в биологичната поза? Как ти се стори тази идея, която ти изпратих в предния си пост?

Ще се радвам да пишеш обратно.
Виж целия пост
# 6
Здравей,

Понякога протеснението и емоциите ни могат да възпрепятстват потичането на кърмата. Млякото е там, а не може да излезе и това може допълнително да стресира майката. Това е така, тъй като хормонът, който отговаря за потичането на кърмата (окситоцин) е и хормонът на емоциите ни. Ти сама си го установила, когато си се успокоила и кърмата ти е потекла Simple Smile

Колко хубаво, че дъщеря ти е засукала от теб. Какво по-категорично доказателство за това, че тя те иска и ти си всичко за нея на този етап - сигурност, утеха, комфорт, храна Simple Smile

Имам няколко въпроса и ще се радвам, ако отделиш време за тях:

- Дали би споделила какво те навежда на мисълта, че е била гладна след като сте се накърмили?
- Ако е удобно, би ли споделила как е наддаването на дъщеря ти досега и по колко наакани пелени има на ден?
- Колко хранения има дъщеря ти за денонощие и какво е количеството кърма, което приема за денонощие (т.к. сподели, че цедиш и даваш с шише, предполагам, че това е стойност, която имаш Simple Smile)
- Пишеш, че ти се получават бучки. Дали би споделила колко често се изцеждаш и как процедираш с цеденето?
- Накрая пишеш, че дъщеря ти отказва кърма. Какво имаш предвид?
- Дали би обмислила кърмене в биологичната поза? Как ти се стори тази идея, която ти изпратих в предния си пост?

Ще се радвам да пишеш обратно.

здравейте,
Първо искам да ви благодаря за това че отделяте време за мен.
Наддаването на дъщеря ми е следното-за 22 дни 700 грама.
Преди цедих по 60 мл за всяко хранене без проблеми. Храним се през 3-3,5 часа за денонощие.
Наакани пелени имахме над 5-6 за 24 часа.
Но откакто включих АМ има запек и голяма мъка.
Незнам кой хормон отговарь но днес й дадох гърда за да стимулира. С такъв апетит я захапа, че щеше да ме глътне Simple Smile И както имаше кърма, отново спря. Нямам напрежение, болки, дори онова леко издуване на гърдите като се напълнят. И това вече около осем часа. В такава ситуация как да не дам АМ? Нямам мляко. Тръгнах да се цедя-няколко капки събрах след зверско помпане.
Иначе наисгина усещането да кърмя е невероятно. Имам чувството че още повече се привързах към малката.
позята ни е следната-тя е на възглавница легнала под мишницата ми и ац й подавам гърдата си в устата й. Много й е удобно. Изпъната на меко, с вдигнати крака и бозае. Чак ми гали и гърдата с една ръчичка Simple Smile
Виж целия пост
# 7
Здравей,

Това, че си решила да предлагаш гърдата, за да стимулира лактацията звучи като добра идея. Колкото по-често и колкото повече кърма се премахва от гърдите, толкова производството се засилва. Празната гърда прави кърма.  Изчакването и намалената, или пълна липса, на стимулация на гърдите - забавя производството.

Много майки споделят, че по-честото кърмене им е помогнало за увеличаване на производството. Обичайно бебетата сучат между 8-12 пъти за денонощие, като 8 е минимума. Много по-често сучат между 10-12 пъти, а някои бебета имат нужда да сучат дори повече. Много майки намират за удобен момента да нахранят бебето си, когато покаже ранни сигнали на глад като поднасяне на ръце към устата, извършване на сукателни движения с уста, извъртане на главата силно на една страна. През първите 6 седмици, когато процесът на лактация все още се урегулира, е добра идея майката да следи за това бебето да суче достатъчно често. Ако има нужда, може и майката да поема инициативата за кърмене.

Споделяш, че си изцеждаща по 60 мл през 3-3.5 часа. Много майки, които изключително цедят, се стремят в началото докато лактацията се установи да имат поне 8-10 изцеждания за денонощие, като поне едно цедене е през нощта. Нивата на хормона отговорен за производството на кърма (пролактин) на най-високи през ранните сутрешни часове (между 3-7 часа). С времето, обичайно майкит опознават добре гърдите си и могат да организират изцежданията и по друг удобен за тях начин, така че пак да получат нужното за денонощие количество. Дали тази статия би била интересна за теб: От колко изцедена кърма се нуждае бебето ми (http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=65156)? Авторът е консултант по кърмене с международно призната титла (IBCLC).

Ето още някои идеи за стимулиране производството на кърма, в случай, че представляват интерес за теб:

• проследяване за това бебето да суче ефективно:

Бебетата сучат по два модела - за успокоение и за нахранване (ефективно). Бебетата използват и двата модела повреме на едно кърмене. При ефективното сукане долната челюст се движи ритмично, при движението надолу прави кратка пауза и обичайно се чува звука "къх" (при преглъщане).

• кърмене и от двете гърди на едно хранене (ако вече не го правиш).

Добра идея е първо да се увериш, че дъщеря ти е приключила с първата гърда, преди да й предложиш втората. След като приключи и с нея, може отново да й предложиш първата, ако има интерес.

• компресия на гърдата повреме на кърмене:

Компресията би могла да помогне на бебето да получи повече кърма на едно хранене. За компресия, гърдата се хваща под формата на буквата "С" в ОСНОВАТА на гърдата (палецът се намира в областта над зърното, а останалите четири пръста - в областта под него от гледна точка на бебето). Гърдата се притиска в ОСНОВАТА между пръстите (не трябва да боли), както се изтисква паста за зъби. Това може да спомогне повече мляко да достигне до бебето. Гърдата се държи в компресия докато бебето суче активно. Когато престане да суче, компресията се отпуска. Ето линк към едно видео, което може да предствлява интерес за теб: https://www.youtube.com/watch?v=ObT5MELLqGA.

• контакт кожа в кожа:

При този контакт се отделя хормонът окситоцин, който е отговорен за освобождаването на кърмата. Много майки споделят, че контактът кожа до кожа възможно най-продължително може да спомогне за отделянето на повече кърма, а освен това е и много приятен и за двете страни Simple Smile

• доизцеждане на ръка след цедене с помпа (ако използваш помпа):

Много майки споделят, че доизцеждането на ръка след цедене с помпа може да има положителен ефект върху цялостното производство. След цедене с помпа, фунията може да се наклони, така че да събере количеството, което се изцежда на ръка.

• цедене едновременно с масаж на гърдите:

Много майки споделят, че ако използват масаж на гърдите едновременно с цедене успяват да получат двойно повече кърма отколкото, ако използват само помпата. Ето едно видео, в случай, че този подход е нещо, което би опитала: https://m.youtube.com/watch?v=_btCMw5WYas.

Споделяш, че не си успяла да изцедиш нищо за осем часа. Да, на първо място е важно детето да е нахранено. Някои майки избират да се свържат с Банката за Майчина Кърма и да проверят дали могат да вземат кърма от донор.

Много майки споделят, че при вземане на мерките описани по-горе забелязват нарастване в производството. В началото може да не забелязваш големи количества. Това е така, защото започваш да казваш на организма ти, че има нужда да произведе повече. Това е като да се обадиш и да поръчаш храна за вкъщи. Правиш заявката сега, а яденето идва след известно време. След няколко дни би трябвало количествата да започнат да се увеличават при увеличаване на стимулацията на гърдите.

Много майки, които дохранват със заместител на кърмата и едновременно с това увеличават производството си, споделят, че започват да използват изцедената кърма вместо другото мляко за добавка. Така и намаляването на добавката може да се случи постепенно и да се проследи как това се отразява на развитието на детето. В случай, че ти е интересно, бих могла допълнително да ти пратя информация за методи на дохранване, както и за намаляване на добавката.

Надявам се предоставената информация да ти се стори интересна. Ще се радвам да пишеш как се развиват нещата при вас.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия