При успешно кърмене на двумесечно бебе, дали и как да се цедя

  • 1 050
  • 3
Имам бебче на два месеца и засега успешно я кърмя, наддава добре - за първия месец беше качила 1,4кг. Кърмя на поискване като за 24 часа има около 6 хранения (Понякога приисква по-често в следобедните часове и стават повече). Нощем прави голяма пауза от 22 докъм 5-6 сутрин. Има редки случаи когато се буди по веднъж през нощта около 2-3ч.
Въпросът ми е има ли нужда да се цедя? Доколкото се информирах, при кърмене на поискване бебето определя производството на кърма и съответно би трябвало да стига винаги. Напоследък обаче взех да се притеснявам че нямам съхранена кърма във фризера, тоест ако стане нещо нямам резерви. Досега само веднъж съм изцеждала когато знаех че няма да съм вкъщи за едното хранене. Преди това по съвети на приятелки пробвах да се цедя след всяко хранене на бебето за да мога да съхранявам във фризера, но за два дни започнах да произвеждам много, имах чувството че гърдите ми ще се пръснат и затова спрях. Моля за съвет, необходимо ли е наистина и как е най- добре да стане това изцеждане?
Виж целия пост
# 1
Здравей _Viktorina_,

Ако ти и педиатъра намирате развитието на дъщеря ти за задоволително, допълнителната стимулация с цедене може да е ненужна, освен ако не би искала да имаш запас от кърма по някаква причина.

Споделяш, че се притесняваш, че нямаш запас от кърма, в случай, че нещо се наложи. Дали би споделила какви обстоятелства те притесняват?

Производството на кърма може да бъде увеличено във всеки един момент, в който прецениш, че има нужда. Ако такъв момент настъпи, не се притеснявай да ми пишеш. Бих могла да ти пратя идеи Simple Smile
Виж целия пост
# 2
Здравей, arvense! Благодаря много за бързия отговор и за отзивчивостта!
Засега ме притеснява единствено да не стане нещо (и аз не знам какво, стрес или по някаква причина) и да намалее или спре кърмата Simple Smile защото ми се иска да кърмя беба колкото може по-дълго. Малко е може би излишна параноя, но последните дни се замислям че ако в някакъв момент не ми стига просто нямам запас и си представям как пращам мъжа ми за АМ  Rolling Eyes иначе засега не планирам да отсъствам от нас или изобщо нещо което да наложи да имам запаси.
Виж целия пост
# 3
Здравей,

Краткотрайният стрес не би могъл да спре производството на кърма, а може да потисне временно рефлекса на потичане на кърмата. Това е така, тъй като хормонът отговорен за освобождаването на кърмата (окситоцин) се влияе от емоциите ни. Това понякога може да работи против нас, както в случая на стрес/уплаха, но от биологична гледна точка е било важно навремето, когато нашите прародители са се опитвали да спасят себе си и бебето си от нападение на хищници. Когато те преследва хищник не е никак от полза да ти тече къмата Simple Smile Природата ни е устроила така, че животът на майката е поставен преди храната на бебето, за да имат и двамата по-голям шанс да оцелеят.

Ако стресът се случи за кратко не е проблем за производството, а просто може да са нужни мерки за успокояване на майката и улесняване потичането на кърмата. Ако стресът е по-продължителен и млякото не потича за дълъг период от време, то това би означавало по-малко премахване на кърма от гърдите и тогава това може да има негативен ефект върху производството.

Влиянието на окситоцинът от емоциите ни, обаче, може да работи и в наша полза, тоест ние имаме силите да обърнем нещата Simple Smile Много майки, които имат трудност с освобождаването на кърма споделят, че техники на релаксация и дишане им помагат, масаж на гърдите, както и четенето или гледането на нещо смешно или романтично, спомагат за потичане на кърмата.

Природата ни е устроила биологично по-стабилни отколкото, като че ли ние сме свикнали да се възприемаме. Биологично кърменето е много важно за човека и ако беше толкова уязвим процес, ние хората нямаше да може да оцелеем като вид Simple Smile Във всеки един момент, в който усетиш, че има нужда да увеличиш производството си, може да го направиш с по-често и по-пълно премахване на кърма от гърдите. Това може да означава по-често кърмене, кърмене от двете гърди на едно хранене, повтаряне на гърдите и много други техники, които бих споделила с теб, ако прецениш в някакъв момент, че са ти нужни.

В случай, че ти ще се чувстваш по-спокойно, ако натрупаш някакъв запас от кърма, можеш да го постигнеш с допълнително цедене. Ако решиш да поемеш по този път, може да е добра идея да следиш гърдите да се изпразват адекватно, за да намалиш риска от усложнения като запушване и мастит. Когато прецениш, че си натрупала достатъчно, е добра идея да намалиш допълнителното цедене постепенно отново с цел избягване на усложнения. Може допълнително да обсъдим подробности, в случай, че решиш да стимулираш гърдите допълнително с цел натрупване на запас.

Надявам се информацията да ти се стори интересна. Пожелавам ти повече спокойствие и щастливо майчинство Simple Smile
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия