Спи и суче или заспива на гърда

  • 7 602
  • 3
Здравейте,  имам дъщеря на месец и половина.  Кърмя на поискване ,  за един месец е качила 1.200.  Няма режим,  заспива понякога за 30мин.,  рядко за повече,  понякога изобщо не заспива и нервничи.  Подавам пак и засуква няколко пъти и затваря очите и започва да суче съвсем леко,  не мога да разбера дали преглъща или спи.  Усещам, че суче,  но много бавно и отпуснато,  едвам едвам. Оставям я така и тя си стои повече от 20мин., отпуска се и я изтърва.  Като реша да я слагам в кошарката се разбужда,  започва да се напъва и се дере сякаш нещо има на гърлото и не може да преглътне.  Давам вода,  няма ефект.  Слагам я пак само, че на другата гърда и ситуацията се повтаря след малко повече посуквания. Това трябва ли да говори за недостиг на кърма? Вечер се буди на два часа пак да яде и така няма почивка и за мен,  а вече не трябва ли да увеличава нощния сън? Прави пауза от 4 часа по някое време,  всеки ден различно,  което пречи да изградим поне режим за къпане.  Чувствамсе объркана и най-вече ме е трах да не бъркам и нея. Случвало се е да й давам и мляко,  но пак не издържа повече от два часа. Къде бъркам?
Виж целия пост
# 1
Здравей Lovelybaby

Честита дъщеря. Нека расте здрава и усмихната Simple Smile

Звучиш объркана и притеснена. Обичайно ние майките сме свикнали да търсим проблема в нас самите, когато нещо не се случва според очакванията. Всяко ново родителство може да е трудно и да е нужно време за адаптация, както от страна на родителите, така и от страна на бебето. Постоянната грижа за толкова малко същество в период от живота, когато нуждите й са така първични и неотложни, може да е изморително и стресиращо.

Не си сама. Много майка са минали през подобни тревоги. Притесняваш се дали кърмата е достатъчно. Дали би споделила горе-долу колко кърмения имате за денонощие? Колко наакани пелени има дъщеря ти за денонощие? Как намира здравето и развитието й нейният педиатър?

Много майки споделят, че бебето им заспива на гърдата, а когато решат да го/я оставят в креватчето, той/тя се буди с рев. Отговорът за такова поведение на бебето може да се крие в биологията. Човешките бебета са биологично програмирани да търсят близостта на майка си, тъй като са все още съвсем малки и беззащитни. Те имат нужда от близостта на майка си, за да се чувстват сигурни, комфортно и за да получават храна, когато им е нужна, в количеството, в което им е нужна. Ето някои идеи от майки, които може да представляват интерес за теб в подобна ситуация:

• кърмене в биологична поза или легнали настрани:

Много майки намират за удобно кърменето в биологичната поза, тк при нея могат и те да си почиват или дори да спят заедно с бебето, след като бебето заспи на гърдата. Друга идея е кърмене легнали настрани. При тази поза майката може просто да заспи заедно с бебето или да стане, когато бебето пусне гърдата, без да се налага да премества детето си.

• кърмене в слинг:

Много майки, които биха искали да вършат работа докато бебето спи, а те нямат нужда от почивка, избират да носят бебето си в слинг вкъщи. Така бебето е винаги близо до тях и може да спи или суче, когато има нужда, а ръцете им са свободни за други занимания.

• преместване:

В случай, че за майката е удонбно кърмене в седналите позиции и й се налага да премести бебето, някои майки избират да изчакат бебето да заспи дълбоко, преди да го/я преместят. Бебетата имат две фази на сън, които се редуват през определени интервали. При дълбоката фаза на сън, очите не се движат под клепачите и когато ръчичката се вдигне и пусне, тя пада безтегловно и без напрежение надолу. Тогава може да е по-лесно бебето да бъде преместено без това да създаде дискомфорт.

Друга идея е, когато бебето се кърми да бъде гушнато в майка си заедно с одеалце под него и след като заспи да бъде преместено заедно с одеалцето. Някои бебета се будят, когато биват преместени заради това, че им е неприятен допира с по-студения матрак, а одеалцето може да пази топлината създадена от близостта на майката и бебето поне за времето на прехода.

Някои майки поставят ръката си върху корема на бебето докато го пренасят и остават така известно време след това, докато бебето заспи по-дълбоко и може да приеме отдалечаването на майката.

Споделяш, че не си почиваш достатъчно през нощта. Недостатъчният сън може да действа уморително за майката. По-продължителната пауза на сън при бебето е етап от развитието, също както прохождането например. Всяко дете е различно и с различно темпо увеличава продължителността на непрекъснат сън. Може да има много причини за събуждане през нощта, а през първите месеци много бебета получават значителна част от дневния си прием на кърма през нощта. Нивата на хормона отговорен за производството на кърма са най-високи в ранните сутрешни часове (между 3-7 ч.).

Ето някои идеи от майки минали през този етап, които може да представляват интерес за теб:

• съвместен сън:

Много майки споделят, че получават повече почивка, когато спят заедно с бебето си. Това им позволява отрано да усетят сигналите на бебето. Добра идея е да се спазват някои правила за безопасност на съвместния сън: бебето да спи до майката и да е по гръб, матракът да е твърд (не мек, не потъващ, не водно легло), да се избягват пухени завивки и възглавници, майката и бащата (ако и той спи с тях) да не са пушачи и да не пият алкохол, както и да не употребяват упойващи или други средства, които биха могли да им попречат да се събудят.

• кърмене легнали настрани:

Много майки намират тази поза удобна за нощните кърмения и дори сподлят, че заспиват още докато бебето суче.

• почивка/сън докато бебето спи:

Много майки, които се чувстват изтощени избират да спят винаги, когато и бебето спи или поне да си затворят очите за няколко минути докато лежат. Друга идея е вечер да си легнат заедно с бебето, независимо от това колко е часа поне за известен период от време, докато се почувстват по-добре.

• приоритизиране на задачите:

Много майки свеждат задачите до жизнения минимум и оставят останалото, за по-натам във времето или прехвърлят задачи на други членове от семейството или приятели желаещи да помогнат.

• кърмене:

Кърменето само по себе си особено, когато е в поза, която позволява на цялото тяло на майката да е отпуснато (биологична, легнали настрани), действа отпускащо и намалява стреса. Хормоните на кърменето може да помогнат на майката да се отпусне и да си почине. Много майки споделят, че в първите месеци от майчинството са чакали с нетърпение времето за кърмене, за да могат да седнат или легнат удобно и да се отпуснат гушнати с любимото си същество. Началото на ново майчиство не е време за неудобство и може да е добър момент майката да си поиска помощ с останалите задачи, когато такава може да се намери, за да може да се отдаде само на грижите за бебето и за себе си.

Споделяш, че дъщеря ти прави пауза от 4 часа по различно време на денонощието и това пречи да се изгради режим за къпане. В началото бебета имат нужда да се адаптират към живота извън утробата и кърменето може да се струва на майките хаотично. Много майки споделят, че им помага, когато планират ежедневието си спрямо разни важни за деня задачки, а не спрямо кърменето. Така например, ние възрастните не планираме срещите си според това кога се храним, а храненето просто се случва между всичко останало. Някои майки къпят бебетата си сутрин, други предпочитат вечер, а има майки, които не къпят детето всеки ден и това също не е проблем - на бебето нищо няма да му стане (може да се подмие само дупето например).

Обичайно с времето всяко бебе си изгражда свой собствен ритъм и семейството се напасва.

В края споделяш, че се е случвало да й дадеш заместител на кърмата, ако правилно те разбирам, но това не й е помогнало да спи по-дълго. Човешките бебета са устроени да се хранят често, тъй като кърмата е лесно усвоима храна. Тя може да се обработи от организма за 60-90 мин. Някои майки избират да дадат заместител на кърмата с цел детето да спи по-продължително, тъй като тези млека са от друг биологичен вид и те се усвояват по-трудно. В такъв случай бебето може да има нужда да запази енергията си за храносмилане и от това да изглежда, че спи повече, а някои бебета изпитват дискомфорт и може да се разбудят. В случай, че решиш да даваш добавка и ако за нея няма показания, може да имаш предвид, че даването на добавка запълва стомахчето на бебето. Това може да доведе до по-голям интервал между кърменията или премахване на по-малко кърма от гърдите, което може да намали производството в дългосрочен план. Колкото по-често и колкото повече кърма се премахва от гърдите, толкова повече се засилва производството. Обратно, ако интервалите между кърменията са големи и гърдите не се изпразват адекватно, производството се забавя.

Надявам се информацията да ти се стори интересна. Ще се радвам, ако успееш да отговориш на въпросите ми.
Виж целия пост
# 2
Здравейте отново.  Забелязах,  че проблема със заспиването е по скоро не от глад, ами от невъзможност да се оригне. Когато заспи в мен я слагам в леглото и след няколко минуто запова да ръмжи и да се разбужда,  може би заради позицията на тялото.  Коликите я нападнаха с пълна сила и за тях спасение не съм намерила. От както навърши 40 дни започна да установява горе долу някакъв режим.  Кърмя я на два часа,  някое хранене през деня е на три часа,  а понякога иска на час и половина.  Изхожда се по 3-4 пъти на ден. Пишка доста обилно.  Педиатърката казва,  че трябва да яде на три часа,  най-малко на два,  защото й натоварвам корема и неможе да си почине.  Става й тежко и за това е неспокойна. Освен това е качила за две седмици 700гр. И каза,  че не е добре за костите. Затова читам тук,  защото не съм съгласна с нея.
Виж целия пост
# 3
Здравей,

Да, възможно е при преместването някое газче да се е наместило на по-болезнено място в червата и да създаде дискомфорт. Някои майки помагат на бебето да се уригне като я/го опрат на рамото си и нежно разтрият или потупат гърба й/му. Друг вариант е да се постави бебето по корем върху едната страна на майката докато майката лежи настрани (напр. ако се кърмите легнали). А някои майки, които кърмят в биологичната поза просто остават така с бебето си и то по някое време се уригва, ако има нужда.

За коликите, много майки споделят, че помагат контакта с майката, много носене (може и в слинг), разхождане, нежно говорене. Има една поза, която се нарича "магическата бебешка поза" и много майки споделят, че много успокоява децата им. Ето тук има снимка и описание на позата, в случай, че би искала да я опиташ: http://www.normalfed.com/wp-content/uploads/2014/08/magicbabyhold.pdf.

Кърмата е много лесно усвоима храна и не натоварва корема. Тя се усвоява от организма за 60-90 мин затова и човешките бебета се хранят често.

Относно наддаването - браво Simple Smile Бебетата на кърма наддават в началото повече, а след това между 4-6 месец забавят наддаването си на половина. След 9 месец дори повече. Това е съвсем естествено.

За съжаление понякога практики наблюдавани при деца хранени със заместители на кърмата като това, че може да доведат до дискомфорт и това, че бебетата качват много бързо от тях и това може да крие рискове, могат да се пренесат върху кърмачета, а нещата не са еквивалентни.

Инстинкът на майката и "гласът" на бебето може да са чудесна подкрепа в трудни моменти Simple Smile
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия