Здравейте!
Историята е следната: Мой познат(пълнолетен, роден 1991г) е осиновен от София от гръцки граждани. Иска да се свърже с биологичната си майка и по-точно се интересува дали има биологични братя и сестри. По този повод вчера ме помоли да му съдействам, да отида с него в София за ден или два, да му помагам с превода и придвижването и т.н. Той изобщо не е наясно с нашите закони, нито актуалните, нито действащите през 1991 година. Аз самата за първи път се поинтересувах от това какъв е реда в този случай едва днес и се убедих, че няма да е лесно, нито са достатъчни ден или два. Иска ми се да помогна на момчето, но не знам от къде да започна и много ми се иска някой минал по този път да ми покаже поне първите стъпки.
Документите с които разполага са следните: Удостоверение за раждане преди осиновяването в което са вписани трите имена и ЕГН на биологичната майка и баща неизвестен, издадено края на 1992 година. Удостоверение за раждане издадено след осиновяването с новите имена, ЕГН и имена на осиновителите от март 1994. Има и решение на съда, но ще ми го изпрати утре и е запазено само преведено на гръцки език (вероятно издадено от консулството или е унищожено оригиналното българско). Загубен е и първия паспорт на детето, с който е минал границата (не, че това има значение).
Основния ми въпрос сега е: Каква допълнителна информация за биологичната си майка има право да получи и от къде или това е всичко с което трябва да се задоволи? Ако въпросната жена е починала от къде и има ли право да се увери в това с данните с които разполага? Питам за последното, защото в сайта на НАП направих проверка по ЕГН на жената и излиза "Не е намерено лице с въведения идентификатор". При проверка на ЕГН на момчето (второто ЕГН) обаче излиза, че "ЛИЦЕТО Е С ПРЕКЪСНАТИ ЗДРАВНООСИГУРИТЕЛНИ ПРАВА", дължи осигуровки за последните 5 години (както и за предишните, но погасени по давност).
От тук надолу въпросите ми не касаят толкова осиновяването и правата на осиновения, но ще ги напиша с риск да стане дълго и не по темата.
Въпросното момче по лична карта има две собствени имена (с тире) и това са имената от двете удостоверения за раждане (преди и след осиновяването). Бащиното и фамилното са на осиновителя. В гръцките лични карти не се вписва ЕГН, тук просто не съществува подобен номер. С какъв документ как той може да удостовери, че е същия човек, вписан в двете удостоверения за раждане? Грешката с имената най-вероятно е дошла от гръцките власти, предвид факта, че тук децата нямат имена до кръщението си в църква. Документа от родилното би съдържал следните данни: Момче, родено на 15.11.1991, майка: ххххххх, баща: ххххххх
Предполагам (почти съм сигурна), че той като роден български гражданин, независимо, че е осиновен от чужденци, има както правата така и задълженията на български гражданин. Т.е. е бил длъжен да си извади лична карта на 14 години, да я смени на 18 и т.н. или да се откаже от гражданството си. Сега обаче той е на 25... какво следва да направи?
Извинявам се, че стана дълго, но съм много объркана. Утре ще потърся адвокат, но ми се искаше да знам предварително какви въпроси да му задам, какво мога да очаквам и най-вече да не тръгваме с напразни надежди. Днес казах на момчето да не очаква кой знае какво, а той ми отговори: "Защо, ако платя на адвокат той има право да изиска информацията", сякаш правото да изискаш информация изчерпва проблема. Детето е бедно, представям си как е събирало парите за адвокат с единствената мисъл, че ще намери отговор на въпросите си и ме е страх да го погледна в очите след разочарованието, което би могъл да изпита.
Виж целия пост