Проблем през нощта

  • 1 062
  • 3
Здравейте,имам бебе на 16 дена което цял ден спи и се буди на 3-4 часа да яде, но стане ли вечер е кошмар..Буквално цяла нощ иска да е на гърда,не може да се наяжда ли не знам какво й става и бих искала ако може да ми дадете съвет?  Confused
Виж целия пост
# 1
Здравей,

Честито бебче. Нека расте здраво и усмихнато. Момче или момиче Simple Smile?

Честото будене през нощта може да е изморително и притеснително изживяване. Ще се радвам, ако ми помогнеш с малко повече информация около ситуацията ви:

Дали би споделила горе-долу колко кърмения имате за денонощие?
Колко наакани пелени на ден?
Би ли посочила какво е наддаването до момента? Как го намира педиатърът на бебето?
Как е организирано кърменето - по какво се ориентираш, че е време да го/я накърмиш, как разбираш дали е приключило кърменето?
Ако е удобно, би ли споделила как усещаш гърдите си преди и след кърмене?
А какво е поведението на бебето преди, повреме и след кърмене?
Бебето получава ли нещо друго освен кърма - заместител на кърмата, вода, глюкоза, чай или друго?
Дали използва биберон-залъгалка?

Ще се радвам, ако успееш да отговориш на въпросите ми.
Виж целия пост
# 2
На първия преглед преди 3 дни (на 21 ден) се оказа че бебчето е качило само 300 гр.При което педиатърката ми каза да започна да давам добавка 30 мл.След кърмене да цедя и да давам каквото има ако няма нищо да правя ам.При което сякаш кърмата ми взе да намаля,защото я оставям по малко да суче за да не заспи и да мога да й дам допълнително от шише(понеже ме е страх че малко наддава)..Факт е че вечер откакто яде допълнително вече спи... Отидох и на частен преглед днес (3 дни по късно,кантара показваше 4120 с дрехите)където педиатърката ми каза да се изцедя предварително и да видя колко ще имам в гърдите ако изкарам 60-70 да дам 30 мл добавка ам(както се и случи тази вечер)

Преди деня на прегледа я кърмех на поискване,или ако минат повече от 3ч-3,5 часа сън я будех и давах от двете гърди.Имаше пъти в които си сучеше по 40 мин(заспива,събужда се и не суче активно през цялото време) пуска гърдата,заспива облегната на нея и спи по 3-4 часа.Имаше и други случаи по малко сучене или по дълго и събуждане след 2 часа и по малко или и малко повече,при което започва да си върти главата с отворена уста наляво и на дясно.Въпреки целия този никакъв режим акаше и пишаше по няколко пъти обилно и почти всеки памперс беше нацапан...Понякога при сучене както и в съня си беше нервна,ръмжеше и видимо не беше доволна, друг път всичко изглеждаше наред,заспива си блажено и спокойно минаваха часовете сън.
Като се замисля явно е имало пъти в които се е нахранвала добре и си е спяла(което ме кара да мисля че е имало достатъчно кърма) а друг път не е стигала..

Май съм обяснила доста объркано нещата (дано сте ме разбрали) но просто съм притеснена и много ми е мъчно че може да се отбие заради тези шишета и че може да се лишим от моментите на кърмене(толкова ме радват тези моменти на близост  Cry

Дали има шанс да се регулира кърмата,готова съм на всичко  да си кърмя малкото момиченце?!
Виж целия пост
# 3
Здравей,

Изглежда резултатът от прегледа те е разочаровал и притеснил. Дали би споделила измерванията, с които е изчислена разликата от 300 гр, на една и съща везна и по един и същи начин ли са направени? Добра идея е да се сравняват само тегления правени на една и съща везна, тк всяка везна се калибрира различно и разликите може да са от значение.

Притесняваш се, че производството ти може да не е достатъчно. Дали би обмислила по-често кърмене? Обичайно бебетата имат между 8-12 кърмения за денонощие като 8 е минимума. По-често са между 10-12, а някои бебета имат нужда да се хранят и по-често.

Много майки намират за ефективно и прилагането на компресия на гърдата повреме на кърмене/цедене. Компресията би могла да помогне на бебето да получи повече кърма повреме на кърмене. Може да помогне и за това повече от мазнините да достичнат до бебето. Компресията може да се извършва и повреме на цедене. За компресия, гърдата се хваща под формата на буквата "С" в ОСНОВАТА на гърдата (палецът се намира в областта над зърното, а останалите четири пръста - в областта под него от гледна точка на бебето). Гърдата се притиска в ОСНОВАТА между пръстите (не трябва да боли), както се изтисква паста за зъби. Това може да спомогне повече мляко да достигне до изхода. Гърдата се държи в компресия докато бебето суче активно (или докато кърмата тече, ако става въпрос за цедене). Когато бебето престане да суче (или кърмата престане да тече, ако става въпрос за цедене), компресията се отпуска. Пръстите може да се завъртат около основата на гърдата с цел по-добро изпразване на различни участъци. Ето линк към едно видео, което може да предствлява интерес за теб:
Видео на Д-р. Джак Нюмън: https://www.youtube.com/watch?v=ObT5MELLqGA

Друго, което би могла да обмислиш е кърмене и от двете гърди на едно хранене (ако вече не го правиш). Добра идея е да се увериш първо, че дъщеря ти е приключила с първата гърда, преди да й предложиш втората. След като приключи и с втората, би могла отново да й предложиш първата.

Много майки споделят, че контакът кожа в кожа възможно най-много и за продължително време, също може да стимулира производството и да помогне на бебето да получи повече кърма на едно хранене. При този контакт се отделя хормона окситоцин, който е отговорен за освобождаването на кърмата. Освен това, този контакт е много приятен и за двете страни Simple Smile

Допълнителната стимулация на гърдите с цедене също може да стимулира производството. Идеята да се предлага изцедената кърма преди заместител на кърмата звучи добре. Бих могла да ти пратя повече информация за изцеждането, в случай, че представлява интерес за теб.

Споделяш, че си започнала да ограничаваш продължителността на кърменето, за да успееш да дадеш добавката докато е будна. Наистина съкращаване на кърменето може да доведе до забавяне на производството. Как ти се струва идеята за дохранване чрез система на гърдата? Системата за дохранване на гърда може да се направи и в домашни условия. Представлява една тръбичка, която в единия край завършва на зърното, а в другия е потопена в шише или торбичка с добавката. Тя може да се включи още в началото на кърменето или когато майката прецени, че има нужда. Системата позволява бебето да бъде хранено изцяло на гърдата дори, когато има нужда от добавка. По този начин се предоставя и повече стимулация на производството. Бих могла да ти пратя повече информация за хранене чрез система за дохранване на гърда, ако представлява интерес за теб.

Друга идея е да се предложи малко количество добавка преди кърмене - толкова, колкото да се задоволи първичния глад на бебето и след това да суче по-спокойно на гърдата и да продължи да асоциира чувството за ситост и успокоение с гърдата. Ето тук има повече информация за този подход, в случай, че представлява интерес за теб: http://www.lowmilksupply.org/finishatthebreast.shtml.

Относно изцеждането на кърма с цел определяне на количеството на добавката - изцеденото количество кърма може да варира много и не е показателно за това колко всъщност изяжда бебето. Обичайно бебетата не изсукват цялото количество кърма в гърдите на едно хранене, а винаги остава малко за буфер.

Добавката нужна за днея, би могла да се раздели между всички хранения или само между някои. Много майки, които дохранват споделят, че се ориентират най-добре по бебето - по сигналите за глад и ситост. С времето, обичайно майките разбират на кои хранения може да има нужда от добавка и в какви количества.

Понякога причината за приемане на по-малко от нужното кърма, може да бъде у бебето, а не в производството на майката. Дали би искала да опишеш как изглежда засукването на дъщеря ти?

В случай, че дъщеря ти спи твърде много, някои майки практикуват хранене докато бебето е полусънено. Обичайно по-лесно е да се събуди бебе за хранене, ако се опита докато е в по-лека фаза на сън - движи очите си под клепачите. Бих могла да ти пратя и други идеи за събуждане на поспаливо бебе, ако представляват интерес за теб.

Притесняваш се дъщеря ти да не се отбие заради употребата на шише. Вероятно тази статия за хранене от шише, би представлявала интерес за теб: http://lllbg.org/2013/07/priuchavane-shishe/. В нея са описани идеи как може да се проведе хранене от шише, така че вероятността да се запазят у бебето навици, които са от полза при хранене от гърда, да е най-голяма. Към метода на хранене описан в статията, бих добавила също идеята преди да започне да суче бебето, шишето да се наклони леко назад, за да няма мляко в биберона. Така бебето може да посуче известно време без да приема мляко, за да се запази навикът на бебето да изчаква рефлекса на потичане на кърмата от гърдите.

Някои майки, които биха искали да избегнат шишето, избират да дохранват по алтернативен начин. Много майки избират дохранване с чашка или сиситема за дохранване на гърда (която вече споменах). При храненето с чашка също може да се запазят важни за кърменето навици. Хранене с пръст, лъжичка или спринцовка може да са други алтернативи на шишето. Бих могла да ти пратя повече информация за тези методи на дохранване, ако имаш интерес.

В случай, че си от София и ако имаш възможност, може би следващата лекцията на Ла Лече Лига на 5 ноември, тази събота, би била интересна за теб. Темата е за стимулиране на лактацията, изключителното цедене и за дохранването: https://www.facebook.com/events/1762760883985001/.

Ще се радвам, ако успееш да отговориш на въпросите ми.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия